Co musíte ráno vědět (31. října)
|

Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, co o víkendu nejvíce ovlivnilo trh s ropou a jak malý byt si můžete koupit v Hongkongu? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek navzdory solidním makroekonomickým datům klesly, za celý týden se na směru neshodly

Americké akcie se v první polovině pátečního obchodování držely nad nulou, poté ale zisky odevzdaly a svezly se do červených čísel. Investoři vyhodnocovali zprávu o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí a dále se soustředili na hospodářské výsledky velkých podniků. Pod nulu akcie srazila zpráva, že FBI bude zkoumat další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové. Zpráva vyvolala na akciovém trhu nejistotu ohledně výsledku prezidentských voleb, které se budou konat 8. listopadu. Ředitel FBI James Comey v dopise zaslaném šéfům obou komor Kongresu uvedl, že vyšetřovatelé objevili další e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové. FBI chce nyní zjistit, zda tyto zprávy neobsahují citlivé vládní informace. Comey ale nebyl s to sdělit, jak dlouho bude vyšetřování trvat. Index Dow se v pátek snížil o 0,05 % na 18 161,19 bodu, širší S&P 500 přišel o 0,31 % a uzavřel na 2 126,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,5 % na 5 190,10 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,4 % na 16,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,845 %. Výrazně klesly energetický sektor a odvětví zdravotní péče, nad nulou se naopak udržely sektor necyklického spotřebního zboží nebo průmyslové odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Za celý týden index Dow stoupl o 0,09 %, S&P 500 se snížil o 0,69 % a Nasdaq Composite klesl o 1,28 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další mírný pokles posunul index S&P 500 na hranici podpory, směr vývoje mohou určit prezidentské volby

Po krizi by toto byl signál k nákupu akcií, ale teď?

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, na směru se neshodly ani v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy se v závěru týdne na směru neshodly. Vedle výsledkové sezóny páteční seanci ovlivňovala také řada evropských i amerických ekonomických dat. Na trzích po nich opět silně rezonuje otázka, kdy Fed přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,27 % na 340,62 bodu (za celý týden -1,01 %), britský FTSE 100 však zpevnil o 0,14 % na 6 996,26 bodu (za celý týden -0,33 %), francouzský CAC 40 si připsal 0,33 % na 4 548,58 bodu (za celý týden +0,28 %) a německý DAX odevzdal 0,19 % na 10 696,19 bodu (za celý týden -0,14 %). Obchodování výrazně ovlivnilo zveřejnění předběžných čísel o vývoji amerického HDP ve třetím čtvrtletí. Vedle toho investoři hodnotili také hospodářské výsledky firem, v Evropě je představily mimo jiné švýcarská banka UBS, belgický pivovar Anheuser-Busch InBev nebo francouzská ropná společnost TOTAL. Na pražské burze se z důvodu státního svátku neobchodovalo.

Ray Dalio: Omezení programu odkupů aktiv ze strany ECB by mělo rozsáhlé nepříznivé dopady

3. Očekávané události

Makroekonomický kalendář týdne otevřou data z Japonska, konkrétně průmyslová výroba, maloobchodní tržby, zahájená výstavba a stavební zakázky, později se přidají maloobchodní tržby v Německu, španělský běžný účet a italská inflace, v Evropě ale nejsledovanější budou předběžné inflační údaje za celou eurozónu a odhad vývoje HDP za celou unii. V USA budou ostře sledované statistiky výdajů na osobní spotřebu (PCE), dále osobní příjmy a výdaje a také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Vrcholí prezidentská kampaň v USA, Hillary Clintonová vystoupí v Ohiu. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál oznámí například Loews, Anadarko Petroleum, Honda Motor nebo Bank of Cyprus. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů rostla nejrychleji za dva roky

Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů zrychlil v celoročním přepočtu na 2,9 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ukázal to páteční rychlý odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 2,5 %. Tempo expanze tak bylo nejvyšší za poslední dva roky. Ekonomiku podpořily růst vývozu a oživení tvorby zásob, které vyrovnaly zpomalení růstu výdajů spotřebitelů.

5. Producenti ropy mimo OPEC se na omezení těžby nedohodli, rozhodnutí odložili na listopad

Producenti ropy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím nedosáhli dohody na omezení těžby. Do měsíce se tak zřejmě bude konat další schůzka, na které by měly být stanoveny jednoznačné podmínky, za kterých se tyto země připojí k členům ropného kartelu. Ve Vídni to v sobotu uvedli zástupci obou jednajících stran, tedy členských i nečlenských zemí OPEC.

6. Rekordní říjen na trhu fúzí a akvizic v USA

Americké společnosti v tomto měsíci uzavřely dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě 248,9 miliardy USD. Překonaly tak předchozí měsíční rekord z července 2015 (240 miliard USD). Nový rekord byl zaznamenán také v případě týdenní hodnoty, když v uplynulém týdnu podle údajů firmy Dealogic dosáhla hodnota dohod více než 177 miliard USD. Období těsně před prezidentskými volbami přitom bývá naopak dobou, kdy společnosti odkládají své plány na fúze a čekají, až budou jasné odpovědi na zásadní otázky, jako je antimonopolní politika, píše The Wall Street Journal.

7. Analytici na listopadovém zasedání rady ČNB nečekají změnu měnové politiky

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové výraznější změny nečekají.

8. Stavebním firmám ubylo zakázek. Mimo jiné chybějí peníze z eurodotací

Na úbytek zakázek, především veřejných, si stěžují stavební firmy v Česku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podniky a z údajů Českého statistického úřadu. Jedním z důvodů poklesu jsou podle stavařů chybějící peníze z dotací, ale i složitá legislativa. V lepší situaci je díky nízkým úrokům hypoték výstavba rodinných domů.

9. Průzkum: Češi spoří jinak, než považují za výhodné

Češi spoří jinak, než považují za výhodné. Za jednoznačně nejvýhodnější způsob investice a zhodnocení peněz považují nemovitosti, uvedlo je 48 % dotázaných. Přes 90 % respondentů však sdělilo, že si koupi bytu nebo domu coby investici nemůže dovolit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Hongkongský podnikatel nabízí byty o rozloze dva metry čtvereční

Hongkong je známý svými malými a drahými byty. Jeden vynalézavý podnikatel však přišel s nápadem, jak z bytů připomínajících rakev udělat atraktivní obydlí, které má připomínat ložnici astronautů. S manželkou byty pronajímá. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Tkzvané vesmírné kajuty se objevily na realitním trhu ve čtvrti Sai Ying Pun. Jedna vesmírná kajuta má rozlohu 2,2 metru čtverečního a měsíční nájem vychází na 5 100 hongkongských dolarů, což je v přepočtu více než 16 000 Kč. Každá kajuta je vybavena vlastní televizí, klimatizací a matrací s paměťovou pěnou. Stěny jsou z nehořlavého materiálu. Kuchyně a toalety jsou společné.

Nápad se ale nezalíbil všem. Někteří mají pocit, že vesmírná kajuta připomíná rakev, jen s tím rozdílem, že teď má nálepku luxusu. Tito lidé jsou přesvědčeni, že podnikatel své nájemníky okrádá.

Kajuta se na trhu poprvé objevila před týdnem. Pronajímatelka, jistá paní Wangová, v ní uvádí, že je vybavena speciálními světly, která "navodí pocit jako ve vesmíru".

Nařčení, že má v úmyslu nájemníky okrádat, Wangová odmítá. Nájemníci, kteří se zdrží déle než tři měsíce, prý dostanou slevu z nájmu. Pokud se všechny kajuty pronajmou, získá za měsíc 51 000 hongkongských dolarů (téměř 163 000 Kč). Pro srovnání, měsíční nájem bytu o rozloze 74 metrů čtverečních, který je ve stejném domě, činí 24 500 hongkongských dolarů (bezmála 78 000 Kč).

Vesmírné kajuty přitom nejsou úplně novou záležitostí. Například v Japonsku existují hotely, které nabízejí malé prostory nenáročným hostům. Nabídka v Hongkongu je ale pozoruhodná, protože nájemník se do kajuty musí nastěhovat alespoň na jeden měsíc. Hotely s podobným ubytováním ve městě ale také již nějakou dobu fungují.

Dům, ve kterém se kajuty nacházejí, je údajně starý 48 let. Nabídka ale asi bude mít značný ohlas, jelikož budova leží v bezprostřední blízkosti obchodního centra a univerzity

Vesmírné kajuty v Hongkongu - ilustrační foto
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna