Co musíte ráno vědět (31. října)
|

Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, co o víkendu nejvíce ovlivnilo trh s ropou a jak malý byt si můžete koupit v Hongkongu? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek navzdory solidním makroekonomickým datům klesly, za celý týden se na směru neshodly

Americké akcie se v první polovině pátečního obchodování držely nad nulou, poté ale zisky odevzdaly a svezly se do červených čísel. Investoři vyhodnocovali zprávu o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí a dále se soustředili na hospodářské výsledky velkých podniků. Pod nulu akcie srazila zpráva, že FBI bude zkoumat další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové. Zpráva vyvolala na akciovém trhu nejistotu ohledně výsledku prezidentských voleb, které se budou konat 8. listopadu. Ředitel FBI James Comey v dopise zaslaném šéfům obou komor Kongresu uvedl, že vyšetřovatelé objevili další e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové. FBI chce nyní zjistit, zda tyto zprávy neobsahují citlivé vládní informace. Comey ale nebyl s to sdělit, jak dlouho bude vyšetřování trvat. Index Dow se v pátek snížil o 0,05 % na 18 161,19 bodu, širší S&P 500 přišel o 0,31 % a uzavřel na 2 126,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,5 % na 5 190,10 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,4 % na 16,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,845 %. Výrazně klesly energetický sektor a odvětví zdravotní péče, nad nulou se naopak udržely sektor necyklického spotřebního zboží nebo průmyslové odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Za celý týden index Dow stoupl o 0,09 %, S&P 500 se snížil o 0,69 % a Nasdaq Composite klesl o 1,28 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další mírný pokles posunul index S&P 500 na hranici podpory, směr vývoje mohou určit prezidentské volby

Po krizi by toto byl signál k nákupu akcií, ale teď?

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, na směru se neshodly ani v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy se v závěru týdne na směru neshodly. Vedle výsledkové sezóny páteční seanci ovlivňovala také řada evropských i amerických ekonomických dat. Na trzích po nich opět silně rezonuje otázka, kdy Fed přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,27 % na 340,62 bodu (za celý týden -1,01 %), britský FTSE 100 však zpevnil o 0,14 % na 6 996,26 bodu (za celý týden -0,33 %), francouzský CAC 40 si připsal 0,33 % na 4 548,58 bodu (za celý týden +0,28 %) a německý DAX odevzdal 0,19 % na 10 696,19 bodu (za celý týden -0,14 %). Obchodování výrazně ovlivnilo zveřejnění předběžných čísel o vývoji amerického HDP ve třetím čtvrtletí. Vedle toho investoři hodnotili také hospodářské výsledky firem, v Evropě je představily mimo jiné švýcarská banka UBS, belgický pivovar Anheuser-Busch InBev nebo francouzská ropná společnost TOTAL. Na pražské burze se z důvodu státního svátku neobchodovalo.

Ray Dalio: Omezení programu odkupů aktiv ze strany ECB by mělo rozsáhlé nepříznivé dopady

3. Očekávané události

Makroekonomický kalendář týdne otevřou data z Japonska, konkrétně průmyslová výroba, maloobchodní tržby, zahájená výstavba a stavební zakázky, později se přidají maloobchodní tržby v Německu, španělský běžný účet a italská inflace, v Evropě ale nejsledovanější budou předběžné inflační údaje za celou eurozónu a odhad vývoje HDP za celou unii. V USA budou ostře sledované statistiky výdajů na osobní spotřebu (PCE), dále osobní příjmy a výdaje a také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Vrcholí prezidentská kampaň v USA, Hillary Clintonová vystoupí v Ohiu. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál oznámí například Loews, Anadarko Petroleum, Honda Motor nebo Bank of Cyprus. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů rostla nejrychleji za dva roky

Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů zrychlil v celoročním přepočtu na 2,9 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ukázal to páteční rychlý odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 2,5 %. Tempo expanze tak bylo nejvyšší za poslední dva roky. Ekonomiku podpořily růst vývozu a oživení tvorby zásob, které vyrovnaly zpomalení růstu výdajů spotřebitelů.

5. Producenti ropy mimo OPEC se na omezení těžby nedohodli, rozhodnutí odložili na listopad

Producenti ropy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím nedosáhli dohody na omezení těžby. Do měsíce se tak zřejmě bude konat další schůzka, na které by měly být stanoveny jednoznačné podmínky, za kterých se tyto země připojí k členům ropného kartelu. Ve Vídni to v sobotu uvedli zástupci obou jednajících stran, tedy členských i nečlenských zemí OPEC.

6. Rekordní říjen na trhu fúzí a akvizic v USA

Americké společnosti v tomto měsíci uzavřely dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě 248,9 miliardy USD. Překonaly tak předchozí měsíční rekord z července 2015 (240 miliard USD). Nový rekord byl zaznamenán také v případě týdenní hodnoty, když v uplynulém týdnu podle údajů firmy Dealogic dosáhla hodnota dohod více než 177 miliard USD. Období těsně před prezidentskými volbami přitom bývá naopak dobou, kdy společnosti odkládají své plány na fúze a čekají, až budou jasné odpovědi na zásadní otázky, jako je antimonopolní politika, píše The Wall Street Journal.

7. Analytici na listopadovém zasedání rady ČNB nečekají změnu měnové politiky

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové výraznější změny nečekají.

8. Stavebním firmám ubylo zakázek. Mimo jiné chybějí peníze z eurodotací

Na úbytek zakázek, především veřejných, si stěžují stavební firmy v Česku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podniky a z údajů Českého statistického úřadu. Jedním z důvodů poklesu jsou podle stavařů chybějící peníze z dotací, ale i složitá legislativa. V lepší situaci je díky nízkým úrokům hypoték výstavba rodinných domů.

9. Průzkum: Češi spoří jinak, než považují za výhodné

Češi spoří jinak, než považují za výhodné. Za jednoznačně nejvýhodnější způsob investice a zhodnocení peněz považují nemovitosti, uvedlo je 48 % dotázaných. Přes 90 % respondentů však sdělilo, že si koupi bytu nebo domu coby investici nemůže dovolit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Hongkongský podnikatel nabízí byty o rozloze dva metry čtvereční

Hongkong je známý svými malými a drahými byty. Jeden vynalézavý podnikatel však přišel s nápadem, jak z bytů připomínajících rakev udělat atraktivní obydlí, které má připomínat ložnici astronautů. S manželkou byty pronajímá. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Tkzvané vesmírné kajuty se objevily na realitním trhu ve čtvrti Sai Ying Pun. Jedna vesmírná kajuta má rozlohu 2,2 metru čtverečního a měsíční nájem vychází na 5 100 hongkongských dolarů, což je v přepočtu více než 16 000 Kč. Každá kajuta je vybavena vlastní televizí, klimatizací a matrací s paměťovou pěnou. Stěny jsou z nehořlavého materiálu. Kuchyně a toalety jsou společné.

Nápad se ale nezalíbil všem. Někteří mají pocit, že vesmírná kajuta připomíná rakev, jen s tím rozdílem, že teď má nálepku luxusu. Tito lidé jsou přesvědčeni, že podnikatel své nájemníky okrádá.

Kajuta se na trhu poprvé objevila před týdnem. Pronajímatelka, jistá paní Wangová, v ní uvádí, že je vybavena speciálními světly, která "navodí pocit jako ve vesmíru".

Nařčení, že má v úmyslu nájemníky okrádat, Wangová odmítá. Nájemníci, kteří se zdrží déle než tři měsíce, prý dostanou slevu z nájmu. Pokud se všechny kajuty pronajmou, získá za měsíc 51 000 hongkongských dolarů (téměř 163 000 Kč). Pro srovnání, měsíční nájem bytu o rozloze 74 metrů čtverečních, který je ve stejném domě, činí 24 500 hongkongských dolarů (bezmála 78 000 Kč).

Vesmírné kajuty přitom nejsou úplně novou záležitostí. Například v Japonsku existují hotely, které nabízejí malé prostory nenáročným hostům. Nabídka v Hongkongu je ale pozoruhodná, protože nájemník se do kajuty musí nastěhovat alespoň na jeden měsíc. Hotely s podobným ubytováním ve městě ale také již nějakou dobu fungují.

Dům, ve kterém se kajuty nacházejí, je údajně starý 48 let. Nabídka ale asi bude mít značný ohlas, jelikož budova leží v bezprostřední blízkosti obchodního centra a univerzity

Vesmírné kajuty v Hongkongu - ilustrační foto
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 27 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii