Co musíte ráno vědět (5. října)
|

Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi v Evropě a za mořem, jak vypadá nový odhad růstu světové ekonomiky od MMF a jaký je příběh za bohatstvím Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý odepsaly do půl procenta kvůli sílícímu dolaru, investoři řeší brexit a americké sazby

Hlavní akciové indexy v USA v úterý mírně oslabily. Hlubším poklesům zabránil relativně solidní výkon některých velkých technologických firem. Akcie Alphabetu, pod který spadá společnost Google, posílily o 0,3 % poté, co firma představila řadu hardwarových novinek včetně dvou nových telefonů Pixel. Oslaboval naopak americký dolar, který se obchoduje poblíž maxima za uplynulé dva měsíce. Investoři zvažovali čerstvé údaje od Mezinárodního měnového fondu a také slova jednoho z představitelů Fedu. Index Dow ztratil 0,47 % na 18 168,45 bodu, S&P 500 odepsal 0,50 % na 2 150,49 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,21 % na 5 289,66 bodu. Ztrácely tituly ve všech základních sektorech, nejvíce v odvětvích síťových služeb a základních materiálů, nejméně pak banky, technologie a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl jen nepatrně o 0,44 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o bezmála sedm bazických bodů na 1,688 %.

Naděje pro ty, kdo mají strach o amerického akciového býka: Bez recese medvěd nevyhraje!

Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely s výraznými zisky, Deutsche Bank se udržela v zelených číslech

Evropské akcie v úterý posilovaly. Do centra pozornosti se po německém pondělním státním svátku opět dostala Deutsche Bank, výrazný vliv na obchodování měl ale také propad britské libry, která vůči dolaru klesla na 31leté minimum. Regionální index STOXX Europe 600 si v úterý připsal 0,84 % na 346,1 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,3 % na 7 074,34 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,11 % na 4 503,09 bodu a německý DAX si polepšil o 1,03 % na 10 619,61 bodu. Akcie německé Deutsche Bank se v posledním týdnu pohybují jak na horské dráze, což platilo i v úterní seanci. Cenné papíry největší německé banky výrazně kolísaly, nakonec si však připsaly 1,51 %. V plusu se udržely zejména díky páteční zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti s bankou jedná o pokutě 5,4 miliardy dolarů místo původních 14 miliard dolarů. Žádné další informace ale v úterý nebyly zveřejněny. V souvislosti s Deutsche Bank však v úterý němečtí konzervativní poslanci kritizovali místopředsedu německé vlády a šéfa sociálních demokratů Sigmara Gabriela. Ten v neděli prohlásil, že banka obviňuje ze svých potíží spekulanty a přitom své podnikání sama založila do značné míry na spekulacích. Gabrielova slova podle jeho kritiků nejsou vhodná v době, kdy banka prochází složitým obdobím. Pozornost na sebe v úterý strhly také italské banky. Bankovní skupina UniCredit podle Reuters neprodá svou divizi správy majetku Pioneer dříve než po napjatě očekávaném italském referendu o reformě ústavy, což vyvolalo pokles akcií banky o 1,08 %. UBI Banca, která se pokouší převzít čtyři menší italské finanční domy, pak údajně bojuje s překážkami, jež jí do cesty klade ECB. Investoři ale také nadále vyhodnocují britské kroky na cestě z EU. Po nedělním oznámení britské premiérky Theresy Mayové, že proces vystoupení z Evropské unie započne nejpozději v březnu 2017, dále oslabovala britská libra. V úterý vůči dolaru klesla na 31leté minimum a bude zajímavé sledovat, jak se cena bude vyvíjet v dalších dnech. Investoři se každopádně obávají, že vláda směřuje k takzvanému "tvrdému brexitu", kdy by Británie opustila jednotný trh EU, aby si uchovala kontrolu nad imigrací. To by mohlo vyvolat odchod řady bank z Londýna a podkopat obchodní vztahy s unií.

Další banka vyhlíží větší fiskální podporu ekonomiky. Tištění peněz ale podle Citigroup bude pokračovat

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

3. Pražská burza v úterý znovu rostla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý navázala na pondělní zisk, když si index PX připsal 0,75 % na 875,13 bodu. Nahoru burzu táhla Komerční banka, v negativním pásmu opět uzavřela likérka Stock Spirits. Úterý bylo příznivým dnem pro většinu titulů na pražské burze. Dařilo se však obzvláště finančním emisím. Komerční banka s nejvyšším zobchodovaným objemem zpevnila o 1,71 % na 861,50 Kč, Erste Group Bank si polepšila o 0,99 % na 710,60 Kč, MONETA Money Bank si připsala 0,32 % na 77,65 Kč a cenné papíry rakouské Vienna Insurance Group zdražily o 1,07 % na 483 Kč. V plusu skončili i operátor O2 Czech Republic, jehož akcie vzrostly o 0,99 % na 233,90 Kč, a energetická skupina ČEZ, která si připsala 0,46 % na 438 Kč. V negativním pásmu v úterý uzavřely čtyři tituly. Petrochemický holding Unipetrol klesl o 0,53 % na 178,10 Kč, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ztratil 0,25 % na 785 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR odepsala 0,07 % na 12 391 Kč a likérka Stock Spirits po pondělním propadu o necelá 4 % spadla o další 2,02 % na 48,50 Kč. Luis Amaral, největší akcionář likérky Stock Spirits, zároveň v úterý v rozhovoru pro média uvedl, že je připraven navýšit svůj podíl ve firmě, pokud cena jejích akcií bude atraktivní. V současnosti drží Amaral v likérce podíl 9,7 %. Celkový úterní objem obchodů na pražské burze byl se zhruba 723 miliony Kč nad průměrem z minulého roku.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se připravit na konec intervencí ČNB na trhu s korunou?

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Konat se bude také zasedání ECB, nebude se na něm ale rozhodovat o nastavení měnové politiky. V Evropě budou investoři vyhodnocovat ještě zprávu Eurostatu o vývoji maloobchodních tržeb a v zámoří pozornosti obchodníků neujdou týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, výsledek obchodní bilance, tovární objednávky nebo zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob ropy na území USA. Čínská burza zůstane kvůli státnímu svátku i ve středu zavřená a hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí odtajní v USA Constellation Brands, Monsanto či Yum! Brands a v Evropě maloobchodní řetězec Tesco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zuno Bank v ČR a SR nejpozději do poloviny roku 2017 skončí

Zuno Bank v ČR a na Slovensku končí. Mateřská Raiffeisen Bank International Group (RBI) postupně ukončí její činnost. Bankovní aktivity převede na českou Raiffeisenbank, respektive slovenskou Tatra banku. Mělo by se tak stát nejpozději do konce prvního pololetí 2017, informovala banka. Pro téměř 266 000 klientů Zuno se nyní nic nemění.

6. MMF: Světová ekonomika zůstane slabá, hrozí jí stagnace

Mezinárodní měnový fond ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 %, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 %. MMF v úterním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.

7. Ericsson zruší zhruba pětinu pracovních míst ve Švédsku

Švédský výrobce zařízení pro telekomunikační sítě Ericsson zruší ve Švédsku zhruba 3 000 pracovních míst, což odpovídá téměř pětině jeho tamní pracovní síly. Firma tak v úterý potvrdila dřívější informace médií. Opatření povedou k ukončení většiny zbývajících výrobních aktivit Ericssonu ve Švédsku, které se už teď na globální produkci podniku podílí pouze pěti procenty.

8. Íránský ropný vývoz dosáhl v září maxima z doby před sankcemi

Íránský vývoz ropy a kondenzátu vzrostl v září o 12 % na zhruba 2,8 milionu barelů denně. Dosáhl tak téměř maxima z doby před zavedením mezinárodních sankcí proti zemi v roce 2011. Agentuře Reuters to v úterý řekly dva informované zdroje z odvětví obchodu s ropou.

9. Indická centrální banka na úterním zasedání snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 % z 6,5 %

Indická centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu na nejnižší úroveň za šest let. Je to její první krok od nástupu nového guvernéra Urdžita Patela, který nastoupil do čela instituce poté, co dosavadní guvernér Raghurám Rádžan odmítl kandidovat na další funkční období.

10. Americký dluh se ve fiskálním roce 2016 zvýšil na necelých 20 bilionů USD, roste téměř rekordním tempem

Americká vláda 30. září uzavřela fiskální rok 2016 s čísly, která potěší jen málokoho. Celkový dluh dosáhl 19,5 bilionu USD, což je navýšení o 1,42 bilionu USD oproti minulému období. Nepotěší ani procentuální vyčíslení. Dluh představoval 7,5 % amerického HDP.

BONUS

Jak republikánský kandidát ke svému jmění přišel? Zaručeně pravdivá historie rodu Trumpů

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé