Co musíte ráno vědět (5. října)
|

Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi v Evropě a za mořem, jak vypadá nový odhad růstu světové ekonomiky od MMF a jaký je příběh za bohatstvím Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý odepsaly do půl procenta kvůli sílícímu dolaru, investoři řeší brexit a americké sazby

Hlavní akciové indexy v USA v úterý mírně oslabily. Hlubším poklesům zabránil relativně solidní výkon některých velkých technologických firem. Akcie Alphabetu, pod který spadá společnost Google, posílily o 0,3 % poté, co firma představila řadu hardwarových novinek včetně dvou nových telefonů Pixel. Oslaboval naopak americký dolar, který se obchoduje poblíž maxima za uplynulé dva měsíce. Investoři zvažovali čerstvé údaje od Mezinárodního měnového fondu a také slova jednoho z představitelů Fedu. Index Dow ztratil 0,47 % na 18 168,45 bodu, S&P 500 odepsal 0,50 % na 2 150,49 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,21 % na 5 289,66 bodu. Ztrácely tituly ve všech základních sektorech, nejvíce v odvětvích síťových služeb a základních materiálů, nejméně pak banky, technologie a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl jen nepatrně o 0,44 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o bezmála sedm bazických bodů na 1,688 %.

Naděje pro ty, kdo mají strach o amerického akciového býka: Bez recese medvěd nevyhraje!

Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely s výraznými zisky, Deutsche Bank se udržela v zelených číslech

Evropské akcie v úterý posilovaly. Do centra pozornosti se po německém pondělním státním svátku opět dostala Deutsche Bank, výrazný vliv na obchodování měl ale také propad britské libry, která vůči dolaru klesla na 31leté minimum. Regionální index STOXX Europe 600 si v úterý připsal 0,84 % na 346,1 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,3 % na 7 074,34 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,11 % na 4 503,09 bodu a německý DAX si polepšil o 1,03 % na 10 619,61 bodu. Akcie německé Deutsche Bank se v posledním týdnu pohybují jak na horské dráze, což platilo i v úterní seanci. Cenné papíry největší německé banky výrazně kolísaly, nakonec si však připsaly 1,51 %. V plusu se udržely zejména díky páteční zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti s bankou jedná o pokutě 5,4 miliardy dolarů místo původních 14 miliard dolarů. Žádné další informace ale v úterý nebyly zveřejněny. V souvislosti s Deutsche Bank však v úterý němečtí konzervativní poslanci kritizovali místopředsedu německé vlády a šéfa sociálních demokratů Sigmara Gabriela. Ten v neděli prohlásil, že banka obviňuje ze svých potíží spekulanty a přitom své podnikání sama založila do značné míry na spekulacích. Gabrielova slova podle jeho kritiků nejsou vhodná v době, kdy banka prochází složitým obdobím. Pozornost na sebe v úterý strhly také italské banky. Bankovní skupina UniCredit podle Reuters neprodá svou divizi správy majetku Pioneer dříve než po napjatě očekávaném italském referendu o reformě ústavy, což vyvolalo pokles akcií banky o 1,08 %. UBI Banca, která se pokouší převzít čtyři menší italské finanční domy, pak údajně bojuje s překážkami, jež jí do cesty klade ECB. Investoři ale také nadále vyhodnocují britské kroky na cestě z EU. Po nedělním oznámení britské premiérky Theresy Mayové, že proces vystoupení z Evropské unie započne nejpozději v březnu 2017, dále oslabovala britská libra. V úterý vůči dolaru klesla na 31leté minimum a bude zajímavé sledovat, jak se cena bude vyvíjet v dalších dnech. Investoři se každopádně obávají, že vláda směřuje k takzvanému "tvrdému brexitu", kdy by Británie opustila jednotný trh EU, aby si uchovala kontrolu nad imigrací. To by mohlo vyvolat odchod řady bank z Londýna a podkopat obchodní vztahy s unií.

Další banka vyhlíží větší fiskální podporu ekonomiky. Tištění peněz ale podle Citigroup bude pokračovat

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

3. Pražská burza v úterý znovu rostla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý navázala na pondělní zisk, když si index PX připsal 0,75 % na 875,13 bodu. Nahoru burzu táhla Komerční banka, v negativním pásmu opět uzavřela likérka Stock Spirits. Úterý bylo příznivým dnem pro většinu titulů na pražské burze. Dařilo se však obzvláště finančním emisím. Komerční banka s nejvyšším zobchodovaným objemem zpevnila o 1,71 % na 861,50 Kč, Erste Group Bank si polepšila o 0,99 % na 710,60 Kč, MONETA Money Bank si připsala 0,32 % na 77,65 Kč a cenné papíry rakouské Vienna Insurance Group zdražily o 1,07 % na 483 Kč. V plusu skončili i operátor O2 Czech Republic, jehož akcie vzrostly o 0,99 % na 233,90 Kč, a energetická skupina ČEZ, která si připsala 0,46 % na 438 Kč. V negativním pásmu v úterý uzavřely čtyři tituly. Petrochemický holding Unipetrol klesl o 0,53 % na 178,10 Kč, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ztratil 0,25 % na 785 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR odepsala 0,07 % na 12 391 Kč a likérka Stock Spirits po pondělním propadu o necelá 4 % spadla o další 2,02 % na 48,50 Kč. Luis Amaral, největší akcionář likérky Stock Spirits, zároveň v úterý v rozhovoru pro média uvedl, že je připraven navýšit svůj podíl ve firmě, pokud cena jejích akcií bude atraktivní. V současnosti drží Amaral v likérce podíl 9,7 %. Celkový úterní objem obchodů na pražské burze byl se zhruba 723 miliony Kč nad průměrem z minulého roku.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se připravit na konec intervencí ČNB na trhu s korunou?

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Konat se bude také zasedání ECB, nebude se na něm ale rozhodovat o nastavení měnové politiky. V Evropě budou investoři vyhodnocovat ještě zprávu Eurostatu o vývoji maloobchodních tržeb a v zámoří pozornosti obchodníků neujdou týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, výsledek obchodní bilance, tovární objednávky nebo zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob ropy na území USA. Čínská burza zůstane kvůli státnímu svátku i ve středu zavřená a hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí odtajní v USA Constellation Brands, Monsanto či Yum! Brands a v Evropě maloobchodní řetězec Tesco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zuno Bank v ČR a SR nejpozději do poloviny roku 2017 skončí

Zuno Bank v ČR a na Slovensku končí. Mateřská Raiffeisen Bank International Group (RBI) postupně ukončí její činnost. Bankovní aktivity převede na českou Raiffeisenbank, respektive slovenskou Tatra banku. Mělo by se tak stát nejpozději do konce prvního pololetí 2017, informovala banka. Pro téměř 266 000 klientů Zuno se nyní nic nemění.

6. MMF: Světová ekonomika zůstane slabá, hrozí jí stagnace

Mezinárodní měnový fond ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 %, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 %. MMF v úterním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.

7. Ericsson zruší zhruba pětinu pracovních míst ve Švédsku

Švédský výrobce zařízení pro telekomunikační sítě Ericsson zruší ve Švédsku zhruba 3 000 pracovních míst, což odpovídá téměř pětině jeho tamní pracovní síly. Firma tak v úterý potvrdila dřívější informace médií. Opatření povedou k ukončení většiny zbývajících výrobních aktivit Ericssonu ve Švédsku, které se už teď na globální produkci podniku podílí pouze pěti procenty.

8. Íránský ropný vývoz dosáhl v září maxima z doby před sankcemi

Íránský vývoz ropy a kondenzátu vzrostl v září o 12 % na zhruba 2,8 milionu barelů denně. Dosáhl tak téměř maxima z doby před zavedením mezinárodních sankcí proti zemi v roce 2011. Agentuře Reuters to v úterý řekly dva informované zdroje z odvětví obchodu s ropou.

9. Indická centrální banka na úterním zasedání snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 % z 6,5 %

Indická centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu na nejnižší úroveň za šest let. Je to její první krok od nástupu nového guvernéra Urdžita Patela, který nastoupil do čela instituce poté, co dosavadní guvernér Raghurám Rádžan odmítl kandidovat na další funkční období.

10. Americký dluh se ve fiskálním roce 2016 zvýšil na necelých 20 bilionů USD, roste téměř rekordním tempem

Americká vláda 30. září uzavřela fiskální rok 2016 s čísly, která potěší jen málokoho. Celkový dluh dosáhl 19,5 bilionu USD, což je navýšení o 1,42 bilionu USD oproti minulému období. Nepotěší ani procentuální vyčíslení. Dluh představoval 7,5 % amerického HDP.

BONUS

Jak republikánský kandidát ke svému jmění přišel? Zaručeně pravdivá historie rodu Trumpů

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
před 14 minutami

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 24 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 34 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
13:04

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika