Co musíte ráno vědět (6. října)
|

Co musíte ráno vědět (6. října)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a USA, na kolik by brexit mohl vyjít britský finanční sektor a co vás zaručeně zbaví pracovního stresu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu mírně zpevnily, pomohly jim dražší ropa a některá lepší makrodata

Hlavní americké akciové indexy ve středu prakticky napravily úterní ztráty. Pomohly jim vyšší ceny ropy a data z ekonomiky. Investoři si možná začínají zvykat na myšlenku, že v USA ještě letos porostou úrokové sazby. Index Dow přidal 0,62 % na 18 281,03 bodu, S&P 500 posílil o 0,43 % na 2 159,73 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,50 % na 5 316,02 bodu. Nejvíce posílily akcie v sektorech energetiky a základních materiálů, v lehkém záporu zůstaly telekomunikační a síťové společnosti. Index volatility VIX klesl téměř o pět procent na 12,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,7074 %.

Naděje pro ty, kdo mají strach o amerického akciového býka: Bez recese medvěd nevyhraje!

Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

2. Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel

Evropské akciové trhy poprvé v tomto týdnu uzavřely v záporném pásmu. Dolů je stahovaly zejména novinky okolo amerického Fedu, nepomohly jim ani rostoucí ceny ropy. Regionální index STOXX Europe 600 i přes pozitivní úvod obchodování v USA odevzdal 0,48 % na 344,43 bodu, přičemž v červených číslech skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 klesl o 0,58 % na 7 033,25 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,29 % na 4 489,95 bodu a německý index DAX přišel o 0,32 % na 10 585,78 bodu. Ve středu byla znovu pod tlakem britská libra. V úterý vůči americkému dolaru klesla na 31leté minimum a ve středu se okolo této hladiny držela dále. Její pokles způsobují obavy z "tvrdého brexitu". Británie by podle tohoto scénáře opustila jednotný trh EU, aby si uchovala kontrolu nad imigrací. To by ale mohlo vyvolat odchod řady bank z Londýna a podkopat obchodní vztahy s unií. Z hospodářských výsledků měla největší váhu pololetní čísla britského řetězce Tesco. Největší britská maloobchodní společnost v prvním finančním pololetí zvýšila provozní zisk bez zahrnutí jednorázových položek o 60 % na 596 milionů liber, což se podepsalo pod růstem ceny akcií o 9,7 %. Výsledky Tesca pomohly dalším akciím ze stejného sektoru. WM Morrison zpevnila o 1,77 % a cenné papíry Marks and Spencer vyskočily o 2,67 %. Cena akcií německé Deutsche Bank vzrostla o 2,77 % po zprávě německých novin, že banka vyjednává o vyrovnání v hodnotě 4 až 5 miliard dolarů, ke kterému by mělo dojít na konci října.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza třetí den v řadě posilovala, nahoru ji táhly rakouské tituly

Pražská burza ve středu navázala na úspěšné pondělní a úterní seance, když index PX zpevnil o 0,68 % na 881,09 bodu. Výrazné zisky si připsaly rakouské finanční tituly Erste Group Bank a Vienna Insurance Group, nedařilo se operátorovi O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem byl ve středu s necelými 800 miliony Kč nadprůměrný. Největší část si z něj ukrojila Erste Group Bank, jejíž akcie zpevnily o 1,89 % na 724 Kč. Další finanční tituly rovněž zaznamenaly dobré výsledky. Pojišťovna VIG zdražila o 1,88 % na 492,10 Kč, Komerční Banka stoupla o 0,86 % na 868,90 Kč a MONETA Money Bank si polepšila o 1,22 % na 78,60 Kč. V zelených číslech ve středu uzavřely také mediální CME, která získala 1,45 % na 56,10 Kč, a tabáková firma Philip Morris ČR, jež zpevnila o 0,42 % na 12 443 Kč. V negativním pásmu naopak skončily energetický gigant ČEZ (-0,39 % na 436,30 Kč), operátor O2 Czech Republic (-1,5 % na 230,40 Kč) a znovu ztrácela i likérka Stock Spirits (-0,21 % na 48,40 Kč).

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři vyhodnocovat německou statistiku továrních objednávek, české maloobchodní tržby, švýcarskou inflaci a zprávu o vývoji nezaměstnanosti v Řecku. Odpoledne se bude pozornost investorů v USA soustředit na zprávu o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Kromě toho ještě odpoledne Evropská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnově-politického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brexit by prý mohl britský finanční sektor stát 38 miliard liber

Britský finanční průmysl by v důsledku takzvaného "tvrdého brexitu" zahrnujícího odchod Británie z jednotného evropského trhu mohl přijít na tržbách až o 38 miliard liber (téměř 1,2 bilionu Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie poradenské společnosti Oliver Wyman.

6. MMF: Evropské banky nutně potřebují konsolidaci a očistit aktiva

Evropské banky potřebují naléhavé a komplexní kroky, aby vyřešily problémy, které mají kvůli špatným úvěrům a někdy i neefektivním modelům podnikání. Ve své pravidelné zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Navzdory potížím v Evropě ale celková rizika globální finanční stability od minulé zprávy z dubna se podle MMF snížila. Zotavení cen komodit pomohlo některým rozvíjejícím se trhů a obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně zmírnila politika tamní vlády zaměřená na podporu růstu.

7. Minimální mzda stoupne na 11 000 korun měsíčně, rozhodla vláda

Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11 000 korun měsíčně, o navýšení o 1 100 korun ve středu rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.

8. Tesco zvýšilo pololetní provozní zisk o 60 %

Největší britská maloobchodní společnost Tesco v prvním finančním pololetí zvýšila provozní zisk bez zahrnutí jednorázových položek o 60 % na 596 milionů liber. Ve středu to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. Cena akcií společnosti po zveřejnění hospodářských výsledků stoupla o 9 % na 13měsíční maximum.

9. Forbes: Nejbohatšími Čechy zůstali Kellner, Babiš, Vítek a Komárek

Nejbohatším Čechem zůstává podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s 255 miliardami korun, druhý je nadále majitel společnosti Agrofert a ministr financí Andrej Babiš se 70 miliardami korun. O třetí příčku se dělí vlastník realitní a investiční skupiny CPI Radovan Vítek s ropným magnátem Karlem Komárkem, který vlastní skupinu KKCG. Jejich jmění se odhaduje na 49 miliard korun. Vyplývá to z žebříčku časopisu Forbes.

10. Interbrand: Nejcennější značkou světa zůstává Apple

Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Hodnota této značky letos stoupla o 5 % na více než 178 miliard dolarů, ačkoli firma Apple začala vykazovat pokles odbytu populárních telefonů iPhone. Vyplývá to z žebříčku stovky nejcennějších značek světa, který ve středu zveřejnila výzkumná společnost Interbrand.

BONUS

Jak se v dnešní přetechnizované době odreagovat od strastí všedního dne? Zkuste se na pár dní ztratit v lesích!

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
před 17 minutami

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 27 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 38 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
13:04

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika