Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Co přineslo čtvrteční obchodování na akciových trzích v Evropě a USA, jak dobře se vede Čechům a co všechno umí umělá inteligence Googlu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, investoři čekají na zprávu z trhu práce

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Investoři čekají na páteční zprávu z trhu práce, která by mohla naznačit, zda americká centrální banka ještě letos přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Výrazně se propadly akcie Twitteru, srážela je zpráva, že o firmu není mezi potenciálními kupci příliš velký zájem. Index Dow odepsal 0,07 % na 18 268,50 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,05 % na 2 160,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,17 % na 5 306,85 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,15 % na 12,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři a půl bazického bodu na 1,737 %. Nejvýrazněji stouply energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se sektoru zdravotní péče či odvětví telekomunikačních služeb.

Americké akcie: Neshortujte trh, který je na vzestupu. Na 2 200 bodů se index S&P 500 dostane ještě před volbami, býk se ale bude brzy poroučet

Co předvedou trhy do konce roku? Rozhodovat budou rozstřel mezi Clintonovou a Trumpem a vyznění výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí

2. Evropské akcie ve čtvrtek mírně ztrácely, trhy čekají na americká data

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v negativním pásmu, když investoři opatrně očekávali páteční důležitá data z pracovního trhu USA. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil i přes optimistický začátek obchodování se ztrátou 0,4 %. Britský index FTSE 100 odepsal 0,47 %, německý DAX přišel o 0,16 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,22 %. Zpráva amerického ministerstva práce podle analytiků ukáže, že ekonomika Spojených států v září vytvořila mimo zemědělství 175 000 nových pracovních míst. Předpokládá se však, že míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na srpnových 4,9 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

10 jednoduchých kroků k úspěšné akciové investici

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla téměř o procento, dařilo se akciím Fortuny, VIG a ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,94 % na 889,38 bodu. V plusu skončila většina hlavních emisí. Nejúspěšnějším titulem byla sázková společnost Fortuna, naopak nejvíce ztratila likérka Stock Spirits. Akcie Fortuny připsaly 3,41 % na 91 korun. Dařilo se také akciím pojišťovnické skupiny VIG, které zdražily o 3,01 %, a skupině ČEZ, jejíž cenné papíry posílily o 2,64 %. "Vývoj indexu PX do velké míry ovlivnil právě růst akcií ČEZ, které podpořily rostoucí ceny elektřiny a emisních povolenek," sdělil analytik Komerční banky Miroslav Frayer. V červených číslech skončily jenom dvě ze čtrnácti hlavních emisí. Cenné papíry likérky Stock Spirits ztratily 0,62 % na 48,10 Kč a akcie mediální skupiny CME oslabily o 0,18 % na 56 Kč.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Česká spořitelna zvýšila cílovou cenu akcií O2 C.R. na 254 Kč, varuje ale před možností vyřazení titulu z indexu MSCI

4. Očekávané události

V pátek dopoledne zveřejní Německo zprávu o průmyslové výrobě, Francie na trh pošle výsledek mezinárodního obchodu a bilanci státního rozpočtu, Česká republika odtajní zprávy o průmyslové a stavební výrobě a výsledek obchodní bilance a ČNB doplní zprávu o vývoji devizových rezerv. O průmyslové výrobě bude informovat také Španělsko. V Británii budou investoři sledovat index cen domů od banky Halifax a zprávy o průmyslové výrobě a obchodní bilanci. Odpoledne na sebe většinu pozornosti strhne zpráva o vývoji situace na americkém trhu práce (celková míra nezaměstnanosti, míra participace, tvorba nových míst, vývoj mezd), pozornosti investorů ale neujde ani zpráva o vývoji velkoobchodních zásob a sledovat budou také projev šéfky clevelandské pobočky americké centrální banky Loretty Mesterové, zprávu o vývoji zadlužení amerických spotřebitelů a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA od společnosti Baker Hughes. Zprávu o vývoji nezaměstnanosti v pátek odtajní také Kanada. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německé firmy by mohly Deutsche Bank poskytnout kapitál

Generální ředitelé předních německých podniků diskutovali o problémech Deutsche Bank a jsou jí v případě potřeby připraveni nabídnout finanční injekci. Informoval o tom ve čtvrtek list Handelsblatt s odvoláním na své zdroje. Podle zdrojů by se případná kapitálová injekce pohybovala v řádu miliard eur. Firmy prý zvažují možnost, že by v rámci navýšení kapitálu banky nakoupily její akcie. Handelsblatt neupřesnil, které společnosti o kapitálové injekci diskutovaly. Deutsche Bank se ke zprávě listu odmítla vyjádřit, napsala agentura Reuters.

6. Analytici: Kupní síla Čechů roste, utrácejí víc za nepotřebné

Vysoký srpnový růst maloobchodních tržeb podle analytiků potvrzuje rostoucí kupní sílu obyvatel ČR, kteří stále více utrácejí za výrobky, které nutně nepotřebují. Výrazně se zvýšil odbyt vybavení domácností či výrobků pro volný čas. Za nečekaně vysokým nárůstem útrat v obchodech v srpnu stály kalendářní vlivy, příznivá finanční situace Čechů a stagnace cen, shodují se ekonomové.

7. Interfax: Ruskou těžební firmu Bašněfť ovládl rival Rosněfť

Kontrolní podíl v ruské státní ropné společnosti Bašněfť získá její mnohem větší ruský konkurent Rosněfť. Za podíl zaplatí až 330 miliard rublů (128 miliard Kč). Prodej Bašněfti je jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády.

8. Britská vláda povolila frakování na severu Anglie, těžaři jsou na koni

Britská konzervativní vláda ministerské předsedkyně Theresy Mayové ve čtvrtek zrušila rozhodnutí Rady hrabství Lancashire, jež zakazovalo firmě Cuadrilla těžit ropu z tamních břidlicových zásob pomocí hydraulického štěpení. Pro britský ropný průmysl je to průlomové rozhodnutí.

9. MMF: Globální dluh loni dosáhl rekordních 152 bilionů USD

Globální dluh v loňském roce dosáhl rekordních 152 bilionů dolarů, což bylo 225 % globálního hrubého domácího produktu. Zvýšil se tak z 200 % v roce 2002 a dál roste, uvedl ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond (MMF). Celkový údaj zahrnuje soukromý i veřejný dluh.

10. Krúpa chce, aby orgány OKD nemohly nakládat s majetkem firmy

Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy podala ve čtvrtek ke Krajskému soudu v Ostravě žádost, aby byla orgánům černouhelné společnosti OKD odebrána oprávnění k nakládání s majetkem firmy. Agentuře ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Google bude překládat skoro stejně dobře jako člověk

Po vyhledávači, který chce vědět lépe než vy, co byste rádi našli, a brýlích, které se ani nezkoušejí tajit, že špiclují všechny kolem, má Google další skvělý nápad. Zdokonalil svůj jazykový překladač.

Výsledky nového algoritmu jsou údajně jen nepatrně horší než od profesionálního překladatele. Princip nového algoritmu spočívá ve využívání takzvaných neuronových sítí. Díky nim již Google nebude překládat větu po slovech, ale bude s ní pracovat jako s celkem.

Nový systém bude zatím dostupný jen pro překlady mezi čínštinou a angličtinou, další jazyky by ale měly přibývat. Překladatelé se zřejmě mají na co těšit.

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé