Burzovní kalendář (10. 10. - 14. 10. 2016)
|

Burzovní kalendář (10. 10. - 14. 10. 2016)

Druhý říjnový týden nenabídne tak významný makroekonomický údaj, jaký si investoři slibovali od zářijové zprávy z amerického trhu práce, začíná ale výsledková sezóna, která podle řady analytiků bude katalyzátorem dalšího vývoje na akciových trzích. Druhá debata kandidátů na prezidentskou funkci v USA může ovlivnit začátek týdne, přičemž Donald Trump po novém skandálu s vulgárními vyjádřeními o ženách přihrál další vítr do plachet své demokratické protikandidátce Hillary Clintonové.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Na začátku října se, tak jako ostatně na začátku každého měsíce, čekalo na data z amerického trhu práce. Ta ovšem vyzněla víceméně neutrálně - pracovních míst vzniklo lehce méně, než se čekalo, a celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 5 %, ovšem to bylo způsobeno především vracením se lidí na trh práce. Údaje zkrátka nebyly tak výrazně odlišné od očekávání, že by snad měly zahýbat s očekáváními ohledně nastavení úrokových sazeb v Americe.

Jinak byl uplynulý týden spíše ve znamení vyčkávání na ostrý začátek výsledkové sezóny za třetí kalendářní kvartál. Akciovému trhu pomáhaly rostoucí ceny ropy, když se barel Brentu i WTI po několika měsících obchodovaly za více než 50 USD, to vše navíc při posilování americké měny. Na to naopak doplácelo zlato, jehož cena spadla dokonce pod 200denní klouzavý průměr.

Americké akcie za celý týden ztratily jako celek okolo půl procenta, evropské trhy dokonce procento a půl. Za zmínku stojí relativní uklidnění obchodování s akciemi Deutsche Bank, které napravily část hlubokých ztrát a přidaly za týden přes 6 %. Významným zeleným ostrůvkem v jinak převážně rudém akciovém moři Evropy byla britská burza, která posilovala díky výraznému pádu hodnoty britské libry, jež v pátek zažila ukázkový flash crash.

Index pražské burzy PX zakončil týden silnější o 2,6 %. Důležitý byl vývoj okolo společnosti ČEZ. "Ta nejprve oznámila, že nebude podávat nabídku na polská aktiva EDF, což jsme hodnotili pozitivně. Následně se obnovily informace kolem zmrazení více než 600 milionů korun v rámci projektu v oblasti obnovitelných zdrojů, kde odhadujeme, že se situace časem vyřeší," komentoval dění v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie ČEZ každopádně v průběhu týdne přidaly 5,6 %, a to hlavně díky 8% nárůstu cen elektřiny. Výkon ČEZ, nejsilnějšího titulu v rámci indexu PX za uplynulý týden, výrazně pomohl i celé pražské burze.

Ve středu zveřejnil modelové marže Unipetrol. Rafinérská marže klesla na 1,6 USD na barel a spolu s rozdílem cen ropy Brent a Ural je meziročně nižší o 45,2 %. Jednalo se o očekávaný pokles. Společná petrochemická marže dosáhla 841 EUR na tunu, což je o 10,8 % meziročně méně. Podrobné hospodářské výsledky firmy budou zveřejněny 20. října. Kvůli údajně nevýhodné akvizici Spolany žalují Unipetrol někteří minoritní akcionáři. Titul zakončil týden slabší o 2,2 %.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-8,9 %). Luis Amaral, největší akcionář firmy, v rozhovoru pro média uvedl, že je připraven navýšit svůj podíl ze současných 9,7 %, pokud cena bude atraktivní. To si trh interpretoval zřejmě tak, že aktuální ceny nejsou dostatečně atraktivní.

Výhled

Nadcházející týden bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters v průměru očekávají meziroční pokles zisků amerických firem o necelé procento a věří v možnost mírného zlepšení tržeb. Podle údajů společnosti FactSet by dokonce mohlo dojít k ukončení takzvané ziskové recese, tedy k mírnému nárůstu ziskovosti společností.

Analytici jsou zpravidla před začátkem výsledkové sezóny pesimističtí, což může znamenat dvě věci (tedy vlastně tři) - buď jsou odhady zisků firem opět "podstřelené", a v takovém případě by nejspíše opravdu zisky měly reálně vzrůst, nebo jde o opačný efekt, a sice že analytici (jako tradičně) v delším výhledu výsledky firem nadhodnocovali, své predikce postupně snižovali, ale nestihli je snížit dostatečně, aby to odpovídalo současnému ekonomickému vývoji. Třetí možností je to, že se prognostici přesně strefí, což se ale stává opravdu výjimečně.

"Situace na akciovém trhu je již několik týdnů velice podobná. Indikátory jsou smíšené, ale nejdůležitější je graf. Ten je v neutrálním nastavení, index se obchoduje v rozpětí 2 120 až 2 195. Až prolomení v jednom směru se stane katalyzátorem pro další vývoj," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Celý týden se čekalo na páteční data z trhu práce. Co na tom, že vycházejí každý měsíc a jsou několikrát revidována, investoři si nedají pokoj. Index S&P 500 v pátek po zveřejnění údajů klesl o 0,33 %. Říká to vůbec něco? Snad budou hospodářské výsledky amerických firem pro trh zajímavější."

S&P 500 - technická analýza

V úterý neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu výrobce hliníku Alcoa, ve čtvrtek se přidá například letecká společnost Delta Air Lines a v pátek bude živo hlavně ve finančním sektoru, když svá čísla oznámí JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo. Poslední jmenovaná se potýká se skandálem se zakládáním účtů bez vědomí klientů, investoři proto budou očekávat i podrobné vyjádření k této věci. Své by mohl říci také významný akcionář banky Warren Buffett. V Evropě se z velkých firem svými čísly pochlubí například LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton nebo Sky.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Hospodářská čísla firem mohou být zásadní pro další vývoj na finančních trzích, se svou troškou do mlýna letos ale ještě jistě přijde také americká centrální banka. Ta by ráda do Vánoc stihla posunout výše svou základní sazbu, podmiňuje to ale pokračujícím oživením americké ekonomiky a absencí významných aktuálních rizik v ekonomice světové. O náladě v měnovém výboru banky na zářijovém zasedání prozradí více zápis z jednání, který vyjde ve středu.

Start týdne může být na trzích ovlivněn tím, jak vyzní druhá televizní debata kandidátů na funkci americké hlavy státu. Po posledním skandálu s nahrávkou vulgárních vyjádření Donalda Trumpa o ženách z roku 2005 se od republikánského kandidáta odklánějí i někteří jeho dosavadní podporovatelé, Hillary Clintonová má tedy před televizním kláním nabito opravdu ostrými náboji a v průzkumech preferencí narůstá její náskok.

Na pražské burze se nečekají žádná konkrétní oznámení, pouze ve středu bude důležité, že se naposledy s nárokem na dividendu 1,25 eura na akcii obchodují akcie Pegasu Nonwovens. Ve čtvrtek tak lze očekávat výraznější pokles ceny akcií této společnosti.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro říjnové obchodování?
České akcie na prahu výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí pohledem analytiků z Komerční banky
Výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí na pražské burze odstartuje 20. října Unipetrol. O týden později se přidají O2 Czech Republic, Komerční banka, Fortuna a Erste Group Bank a na začátku listopadu přijde pomyslný vrchol v podobě čísel skupiny ČEZ. Jak se aktuálně dívají na vybrané české akcie analytici z Komerční banky a jaká jsou jejich aktuální investiční doporučení?

V týdnu bude zveřejněno také velké množství makrodat. V Číně budou důležitá data o zahraničním obchodu a inflaci, V USA vedle zápisu z jednání FOMC budou podstatné například maloobchodní tržby, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také zásoby ropy. V Evropě zaujmou indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu nebo například průmyslová výroba v zemích eura a inflační údaje z Německa, Itálie nebo Španělska. V Česku vyjdou mimo jiné data o inflaci, nezaměstnanosti a běžném účtu, veřejně promluví viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a banka zveřejní svou bilanci za prvních deset říjnových dnů.

Na co také pravděpodobně narazíte v našem i jiném zpravodajství:

  • Angela Merkelová je od neděle na třídenní cestě po Africe. Téma ekonomické i bezpečnostní migrace se nabízí.
  • V pondělí bude udělena Nobelova cena za ekonomii.
  • Guvernéři Fedu mezi zasedáními měnového výboru nezahálejí, řada z nich má naplánována veřejná vystoupení. Janet Yellen není výjimkou.
  • Od čtvrtka má třídenní sjezd Skotská národní strana. Pokud by se mělo začít drolit Spojené království, bude to velice pravděpodobně od severu.
  • V pátek zaktualizují ratingy některých zemí velké agentury. Dojde mimo jiné na ČR (Fitch, Moody's), Řecko (Moody's), Rusko (Fitch) nebo Španělsko (Moody's).

 

Co předvedou trhy do konce roku? Rozhodovat budou rozstřel mezi Clintonovou a Trumpem a vyznění výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí
Finanční trhy vstupují do závěrečné fáze roku. V zámoří budou dění na burzách podle očekávání ovlivňovat zejména výsledková sezóna za třetí kvartál a listopadové prezidentské volby. Co konkrétně tyto dvě události znamenají pro investory, se v pořadu Investice ZET zeptal Roman Chlupatý makléře Vladimíra Vávry ze společnosti WOOD & Company.
Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?
Někteří příznivci sezónnosti na akciovém trhu vyhlížejí říjen s obavami, vždyť jde po září o druhý nejhorší měsíc historie, pokud jde o velké tržní propady. Tak špatnou pověst si říjen nezaslouží, je ale otázka, zda letos nakonec přece jen nepřeváží rizika nad bezbřehým apetitem akciových býků.
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna