Burzovní kalendář (10. 10. - 14. 10. 2016)
|

Burzovní kalendář (10. 10. - 14. 10. 2016)

Druhý říjnový týden nenabídne tak významný makroekonomický údaj, jaký si investoři slibovali od zářijové zprávy z amerického trhu práce, začíná ale výsledková sezóna, která podle řady analytiků bude katalyzátorem dalšího vývoje na akciových trzích. Druhá debata kandidátů na prezidentskou funkci v USA může ovlivnit začátek týdne, přičemž Donald Trump po novém skandálu s vulgárními vyjádřeními o ženách přihrál další vítr do plachet své demokratické protikandidátce Hillary Clintonové.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Na začátku října se, tak jako ostatně na začátku každého měsíce, čekalo na data z amerického trhu práce. Ta ovšem vyzněla víceméně neutrálně - pracovních míst vzniklo lehce méně, než se čekalo, a celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 5 %, ovšem to bylo způsobeno především vracením se lidí na trh práce. Údaje zkrátka nebyly tak výrazně odlišné od očekávání, že by snad měly zahýbat s očekáváními ohledně nastavení úrokových sazeb v Americe.

Jinak byl uplynulý týden spíše ve znamení vyčkávání na ostrý začátek výsledkové sezóny za třetí kalendářní kvartál. Akciovému trhu pomáhaly rostoucí ceny ropy, když se barel Brentu i WTI po několika měsících obchodovaly za více než 50 USD, to vše navíc při posilování americké měny. Na to naopak doplácelo zlato, jehož cena spadla dokonce pod 200denní klouzavý průměr.

Americké akcie za celý týden ztratily jako celek okolo půl procenta, evropské trhy dokonce procento a půl. Za zmínku stojí relativní uklidnění obchodování s akciemi Deutsche Bank, které napravily část hlubokých ztrát a přidaly za týden přes 6 %. Významným zeleným ostrůvkem v jinak převážně rudém akciovém moři Evropy byla britská burza, která posilovala díky výraznému pádu hodnoty britské libry, jež v pátek zažila ukázkový flash crash.

Index pražské burzy PX zakončil týden silnější o 2,6 %. Důležitý byl vývoj okolo společnosti ČEZ. "Ta nejprve oznámila, že nebude podávat nabídku na polská aktiva EDF, což jsme hodnotili pozitivně. Následně se obnovily informace kolem zmrazení více než 600 milionů korun v rámci projektu v oblasti obnovitelných zdrojů, kde odhadujeme, že se situace časem vyřeší," komentoval dění v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie ČEZ každopádně v průběhu týdne přidaly 5,6 %, a to hlavně díky 8% nárůstu cen elektřiny. Výkon ČEZ, nejsilnějšího titulu v rámci indexu PX za uplynulý týden, výrazně pomohl i celé pražské burze.

Ve středu zveřejnil modelové marže Unipetrol. Rafinérská marže klesla na 1,6 USD na barel a spolu s rozdílem cen ropy Brent a Ural je meziročně nižší o 45,2 %. Jednalo se o očekávaný pokles. Společná petrochemická marže dosáhla 841 EUR na tunu, což je o 10,8 % meziročně méně. Podrobné hospodářské výsledky firmy budou zveřejněny 20. října. Kvůli údajně nevýhodné akvizici Spolany žalují Unipetrol někteří minoritní akcionáři. Titul zakončil týden slabší o 2,2 %.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-8,9 %). Luis Amaral, největší akcionář firmy, v rozhovoru pro média uvedl, že je připraven navýšit svůj podíl ze současných 9,7 %, pokud cena bude atraktivní. To si trh interpretoval zřejmě tak, že aktuální ceny nejsou dostatečně atraktivní.

Výhled

Nadcházející týden bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters v průměru očekávají meziroční pokles zisků amerických firem o necelé procento a věří v možnost mírného zlepšení tržeb. Podle údajů společnosti FactSet by dokonce mohlo dojít k ukončení takzvané ziskové recese, tedy k mírnému nárůstu ziskovosti společností.

Analytici jsou zpravidla před začátkem výsledkové sezóny pesimističtí, což může znamenat dvě věci (tedy vlastně tři) - buď jsou odhady zisků firem opět "podstřelené", a v takovém případě by nejspíše opravdu zisky měly reálně vzrůst, nebo jde o opačný efekt, a sice že analytici (jako tradičně) v delším výhledu výsledky firem nadhodnocovali, své predikce postupně snižovali, ale nestihli je snížit dostatečně, aby to odpovídalo současnému ekonomickému vývoji. Třetí možností je to, že se prognostici přesně strefí, což se ale stává opravdu výjimečně.

"Situace na akciovém trhu je již několik týdnů velice podobná. Indikátory jsou smíšené, ale nejdůležitější je graf. Ten je v neutrálním nastavení, index se obchoduje v rozpětí 2 120 až 2 195. Až prolomení v jednom směru se stane katalyzátorem pro další vývoj," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Celý týden se čekalo na páteční data z trhu práce. Co na tom, že vycházejí každý měsíc a jsou několikrát revidována, investoři si nedají pokoj. Index S&P 500 v pátek po zveřejnění údajů klesl o 0,33 %. Říká to vůbec něco? Snad budou hospodářské výsledky amerických firem pro trh zajímavější."

S&P 500 - technická analýza

V úterý neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu výrobce hliníku Alcoa, ve čtvrtek se přidá například letecká společnost Delta Air Lines a v pátek bude živo hlavně ve finančním sektoru, když svá čísla oznámí JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo. Poslední jmenovaná se potýká se skandálem se zakládáním účtů bez vědomí klientů, investoři proto budou očekávat i podrobné vyjádření k této věci. Své by mohl říci také významný akcionář banky Warren Buffett. V Evropě se z velkých firem svými čísly pochlubí například LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton nebo Sky.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Hospodářská čísla firem mohou být zásadní pro další vývoj na finančních trzích, se svou troškou do mlýna letos ale ještě jistě přijde také americká centrální banka. Ta by ráda do Vánoc stihla posunout výše svou základní sazbu, podmiňuje to ale pokračujícím oživením americké ekonomiky a absencí významných aktuálních rizik v ekonomice světové. O náladě v měnovém výboru banky na zářijovém zasedání prozradí více zápis z jednání, který vyjde ve středu.

Start týdne může být na trzích ovlivněn tím, jak vyzní druhá televizní debata kandidátů na funkci americké hlavy státu. Po posledním skandálu s nahrávkou vulgárních vyjádření Donalda Trumpa o ženách z roku 2005 se od republikánského kandidáta odklánějí i někteří jeho dosavadní podporovatelé, Hillary Clintonová má tedy před televizním kláním nabito opravdu ostrými náboji a v průzkumech preferencí narůstá její náskok.

Na pražské burze se nečekají žádná konkrétní oznámení, pouze ve středu bude důležité, že se naposledy s nárokem na dividendu 1,25 eura na akcii obchodují akcie Pegasu Nonwovens. Ve čtvrtek tak lze očekávat výraznější pokles ceny akcií této společnosti.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro říjnové obchodování?
České akcie na prahu výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí pohledem analytiků z Komerční banky
Výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí na pražské burze odstartuje 20. října Unipetrol. O týden později se přidají O2 Czech Republic, Komerční banka, Fortuna a Erste Group Bank a na začátku listopadu přijde pomyslný vrchol v podobě čísel skupiny ČEZ. Jak se aktuálně dívají na vybrané české akcie analytici z Komerční banky a jaká jsou jejich aktuální investiční doporučení?

V týdnu bude zveřejněno také velké množství makrodat. V Číně budou důležitá data o zahraničním obchodu a inflaci, V USA vedle zápisu z jednání FOMC budou podstatné například maloobchodní tržby, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také zásoby ropy. V Evropě zaujmou indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu nebo například průmyslová výroba v zemích eura a inflační údaje z Německa, Itálie nebo Španělska. V Česku vyjdou mimo jiné data o inflaci, nezaměstnanosti a běžném účtu, veřejně promluví viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a banka zveřejní svou bilanci za prvních deset říjnových dnů.

Na co také pravděpodobně narazíte v našem i jiném zpravodajství:

  • Angela Merkelová je od neděle na třídenní cestě po Africe. Téma ekonomické i bezpečnostní migrace se nabízí.
  • V pondělí bude udělena Nobelova cena za ekonomii.
  • Guvernéři Fedu mezi zasedáními měnového výboru nezahálejí, řada z nich má naplánována veřejná vystoupení. Janet Yellen není výjimkou.
  • Od čtvrtka má třídenní sjezd Skotská národní strana. Pokud by se mělo začít drolit Spojené království, bude to velice pravděpodobně od severu.
  • V pátek zaktualizují ratingy některých zemí velké agentury. Dojde mimo jiné na ČR (Fitch, Moody's), Řecko (Moody's), Rusko (Fitch) nebo Španělsko (Moody's).

 

Co předvedou trhy do konce roku? Rozhodovat budou rozstřel mezi Clintonovou a Trumpem a vyznění výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí
Finanční trhy vstupují do závěrečné fáze roku. V zámoří budou dění na burzách podle očekávání ovlivňovat zejména výsledková sezóna za třetí kvartál a listopadové prezidentské volby. Co konkrétně tyto dvě události znamenají pro investory, se v pořadu Investice ZET zeptal Roman Chlupatý makléře Vladimíra Vávry ze společnosti WOOD & Company.
Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?
Někteří příznivci sezónnosti na akciovém trhu vyhlížejí říjen s obavami, vždyť jde po září o druhý nejhorší měsíc historie, pokud jde o velké tržní propady. Tak špatnou pověst si říjen nezaslouží, je ale otázka, zda letos nakonec přece jen nepřeváží rizika nad bezbřehým apetitem akciových býků.
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
včera v 13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
včera v 13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
včera v 13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021