Co musíte ráno vědět (10. října)
|

Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, v čem Babiš dohnal Kalouska a která firma by se mohla zařadit mezi největší nováčky na burze? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek i za celý týden mírně ztratily, investoři jsou opatrní kvůli obavám z brexitu a vyšších sazeb v USA

Americké akcie během pátečního obchodování mírně klesly. Propad libry totiž zesiloval obavy investorů z negativních dopadů odchodu Spojeného království z Evropské unie. Akcie tlačily dolů rovněž vyhlídky na letošní zvýšení úrokových sazeb v USA, které příliš neovlivnila ani páteční zpráva z amerického trhu práce. Index Dow odepsal v pátek 0,15 % na 18 240,49 bodu, S&P 500 klesl o 0,33 % na 2 153,74 bodu a Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 5 292,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,98 % na 13,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,722 %. V plusu skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Nejvýrazněji naopak klesly průmyslový sektor a odvětví základních materiálů. Za celý týden ztratily indexy Dow a Nasdaq Composite shodně 0,37 % a S&P 500 klesl o 0,67 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Drobný pokles nic neřeší, výsledková sezóna může určit další trend

Americké akcie: Neshortujte trh, který je na vzestupu. Na 2 200 bodů se index S&P 500 dostane ještě před volbami, býk se ale bude brzy poroučet

Jaký bude závěr roku? Býčí faktor, o kterém se (tolik) nemluví, a jeden vysychající zdroj poptávky po akciích

2. Evropské akcie v pátek oslabily, ztrátový pro ně byl i celý týden

Evropské akcie v pátek mírně ztratily. Za horší výkonnost mohly slabší údaje z amerického trhu práce a skokový propad libry. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,93 % na 339,64 bodu, za celý týden ztratil 1,65 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,63 % na 7 044,39 bodu, když jej nahoru vytáhly akcie těžařských firem, jež těžily ze slabší libry. Za celý týden si britský benchmark připsal 2,1 %. Francouzský CAC 40 v pátek odepsal 0,67 % na 4 449,91 bodu, v posledních pěti dnech ale celkově zůstal na nule (+0,04 %). Německý index DAX v pátek ztratil 0,74 % na 10 490,86 bodu a za celý týden odevzdal 1,28 %. Investory nejen v Evropě zneklidnil flash crash britské libry. Ostrovní měna během krátkého skokového propadu o 6,1 % sestoupila na nové minimum za více než 31 let. Později se sice zotavila, obchodníci ale upozorňují, že obavy z takzvaného "tvrdého brexitu" budou tlak na libru způsobovat i nadále.

Vávra (WOOD & Company): Problémy Deutsche Bank nespadly z čistého nebe, německý finanční obr by ale měl turbulence ustát i bez vládní pomoci

Síla transatlantického pouta aneb Jak Apple a Deutsche Bank (ne)rozdělily EU a USA

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden však získala 2,6 %

Pražská burza v pátek nenavázala na předcházející úspěšné seance a poprvé v týdnu uzavřela v červených číslech. Index PX klesl o 0,41 % na 885,72 bodu. V negativním pásmu skončila většina titulů na burze, dařilo se ale energetické skupině ČEZ a Monetě Money Bank. Polostátní ČEZ si v pátek přivlastnil téměř polovinu zobchodovaného objemu, přičemž zpevnil o 1,05 % na 452,50 Kč. Dařilo se ale i Monetě Money Bank, jež si připsala 0,76 % na 79,40 Kč, a v plusu uzavřela také Komerční banka, která si polepšila o 0,1 % na 870,90 Kč. Dolů burzu stahovaly zejména akcie Erste Group Bank, jež odepsaly 1,37 % na 715,10 Kč, společně s cennými papíry operátora O2 Czech Republic, které zlevnily o 2,6 % na 225 Kč. Za celý týden index PX stoupl o 2,6 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits, která ztratila 8,9 %. Luis Amaral, největší akcionář firmy, uvedl, že je připraven navýšit svůj podíl ve firmě, pokud cena jejích akcií bude atraktivní. To trh zřejmě interpretoval tak, že aktuální ceny atraktivní nejsou. Nejvíce rostoucí akcií týdne byl ČEZ, který přidal 5,6 %. Zásadní pro titul byl prudký posun na trhu s elektřinou, jejíž cena za týden vzrostla o 8 %.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

České akcie na prahu výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí pohledem analytiků z Komerční banky

4. Očekávané události

V pondělí vyjdou obchodní bilance Německa a Portugalska, míra nezaměstnanosti ve Švýcarsku a v Česku, u nás navíc ještě index spotřebitelských cen, inflace také v Řecku, průmyslová výroba v Itálii a Turecku a také indexy investorské důvěry v eurozóně (Sentix) a podmínek na americkém pracovním trhu (Conference Board). Ačkoli v Kanadě a v Japonsku se trhy neotevřou kvůli státním svátkům, o data nebude nouze. K tomu bude udělena Nobelova cena za ekonomii, Angela Merkelová pokračuje ve své cestě po Africe a hned nad ránem budou mít trhy plné ruce práce s tím přebrat si, jak vlastně dopadla druhá televizní debata kandidátů na prezidentské křeslo v USA, která se koná v neděli amerického času. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Anketa: Zavede ČNB záporné sazby?

Česká národní banka záporné sazby dlouhodobě nezavede, shodli se analytici oslovení ČTK. Mohlo by se tak podle nich stát jen na období několika měsíců během opouštění kurzového závazku kvůli oslabení koruny. ČNB podle zápisu z posledního zasedání bankovní rady možnost zavedení záporných sazeb nevylučuje.

Tento trader má jasno: ČNB ukončí intervence nečekaně a výrazně dříve, než tvrdí. Shortujte EUR/CZK včas!

6. Babiš dostal cenu za nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských zemí

Ministr financí Andrej Babiš získal cenu mezinárodního časopisu Emerging Markets pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských zemí za rok 2016. Vyhlášení ceny se uskutečnilo v noci na neděli ve Washingtonu u příležitosti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Babiš zvítězil jako nejlepší ministr financí pro oblast rozvíjejících se zemí střední a východní Evropy, která zahrnuje třicítku států včetně Turecka a států bývalého Sovětského svazu. O ceně hlasují představitelé finančních institucí, bankéři a analytici. Stejnou cenu získal v letech 2008 a 2011 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Vedle jasného vítězství v krajských volbách a úspěchu v těch senátních má Babiš další vtipný náboj do politických přestřelek, v nichž mu občas scházejí věcné a pravdivé argumenty.

7. MMF důrazně vyzval k podpoře slabého globálního růstu

Řídící výbor Mezinárodního měnového fondu v sobotu vyzval členské země, aby použily všechny nástroje na podporu oživení slabého růstu světové ekonomiky. Od fondu je to zatím nejdůraznější oficiální výzva k podpoře globálního růstu, který je podle něj nadále "pomalý a nerovnoměrný".

Schäuble nevylučuje finanční krizi, kritizuje měnovou politiku

8. Goldman Sachs: Klesající cena zlata nabízí zajímavou investiční příležitost

Analytici z Goldman Sachs vidí jako zajímavou investiční příležitost klesající cenu zlata. Pokles pod 1 250 dolarů za trojskou unci by podle analytiků mohl být signálem k nákupu zlatých cihel. Ty totiž nabízejí ochranu před riziky zpomalování globálního růstu a více či méně efektivními kroky centrálních bank.

9. Volkswagen prý nezvažuje prodej značek ani navýšení kapitálu

Německý automobilový koncern Volkswagen neuvažuje o prodeji žádné ze svých značek ani o navýšení kapitálu, aby získal finance na krytí nákladů spojených s emisním skandálem. V rozhovoru s německým listem Börsen-Zeitung to uvedl předseda dozorčí rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch.

Krátce

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

IPO Snapchat: Chystá se jeden z největších úpisů akcií v historii?

Společnost Snapchat se možná chystá se svými akciemi na burzu. Snap Inc., nově vytvořená společnost zastřešující populárního provozovatele aplikace na posílání vzkazů, podle listu Wall Street Journal zkoumá možnosti vstupu na trh za podmínek, které by firmu ocenily na zhruba 25 miliard USD. To je více, než v roce 2004 stál Google. Ano, srovnání v grafu právě s Googlem především ukazuje, že dolar za posledních 12 let ztratil pořádný kus své hodnoty, ale také je jasné, že Wall Street vidí v podobných aplikacích, jako je Snapchat, velký potenciál. Zda se tento příslib nakonec promění v reálné peníze, je otázka.

Tržní kapitalizace firem na základě jejich ocenění v rámci IPO
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst