Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, s čím se potýkají Indové a proč není vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách zase tak špatné? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie pátek zakončily smíšeně, Dow opět přepisoval historii. Za celý uplynulý týden indexy výrazně zpevnily

Americké akciové trhy v pátek pokračovaly v růstu vyvolaném vítězstvím republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Index Dow opět uzavřel na novém rekordu a za celý týden si připsal nejvýraznější zisk od prosince 2011. Obchodování však bylo na závěr týdne klidnější, protože trh s dluhopisy byl kvůli oslavám Dne veteránů zavřený. Index Dow v pátek posílil o 0,21 % na 18 847,66 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,14 % na 2 164,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,54 % na 5 237,11 bodu. Index volatility VIX se v závěru týdne snížil o 3,87 % na 14,17 bodu. V zelených číslech v pátek skončilo šest z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží či finančnímu odvětví, výrazně naopak klesly energetický sektor, odvětví zdravotní péče a sektor základních materiálů. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 5,36 %, S&P 500 přidal 3,8 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,78 %. Analytici přitom predikovali, že v případě vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách trhy postihnou masivní výprodeje. Index malých podniků Russell 2000 za týden přidal dokonce více než deset procent, v pátek stoupl o 2,46 % na 1 282,38 bodu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké indexy postavily očekávání na hlavu, Trumpovo vítězství ve volbách poslalo akcie k výšinám

Akcie, dluhopisy a jedna (ne)významná korelace aneb Když jsou signály na trhu příliš dobré na to, aby byly pravdivé

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale skončily výrazně v plusu

Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek nejednotně. Za celý uplynulý týden ale všechny hlavní západoevropské burzy výrazně zpevnily, přestože analytici predikovali, že v případě vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách trhy postihnou masivní výprodeje. Britský index FTSE 100 v pátek klesl o 1,43 % na 6 730,43 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,92 % na 4 489,27 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,36 % na 10 667,95 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,41 % na 337,50 bodu. Akcie pojišťovny Allianz zdražily zhruba o procento a půl poté, co společnost před začátkem obchodování oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 37 % na 1,86 miliardy eur. Výrazně nad nulou uzavřely rovněž akcie německé automobilky Volkswagen, která uvedla, že se jí v říjnu zvýšil odbyt o téměř 5 % na více než 870 tisíc vozů. Růst odbytu Volkswagen vykázal již třetí měsíc v řadě. Za celý týden FTSE 100 stoupl o 0,46 %, DAX přidal 3,98 %, CAC 40 zpevnil o 2,36 % a STOXX Europe 600 vyskočil o 2,65 %.

Britské akcie čeká složité období, brexit se projeví

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Na regulatorní změny v bankovnictví jsme připraveni, místo revoluce možná přijde "jen" evoluce

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ale index PX zpevnil o necelé procento

Pražská burza v pátek nedokázala navázat na svůj čtvrteční vzestup, index PX oslabil o 0,08 % na 900,99 bodu. Do mínusu ho stahovaly hlavně akcie Erste Bank. Za celý uplynulý týden ale akcie na pražské burze stouply. Nejvýraznější růst ceny mezi hlavními burzovními tituly si v pátek připsala pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG). Její akcie zdražily o více než tři procenta na 529,10 Kč. Dařilo se také cenným papírům Monety Money Bank, jejichž cena stoupla o 1,19 % na 84,75 Kč. Mimo finanční sektor dosáhly nejvyššího zhodnocení akcie Philip Morris ČR a firmy CME. Emise výrobce cigaret si polepšila o více než 2,5 % na 12 666 Kč, cenné papíry mediální firmy zdražily o necelá dvě procenta na 60,30 Kč. V mínusu zakončila páteční burzovní seanci Erste Bank, akcie rakouské bankovní skupiny zlevnily o 1,67 % na 743,50 Kč. Z menších emisí ztrácela zejména likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry oslabily o 1,8 % na 49,20 Kč.

Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna

Novák (ČEZ): Kontroly svarů máme pod kontrolou, Ledvice by měly být v plném provozu začátkem roku 2017

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude Japonsko informovat o vývoji hrubého domácího produktu a průmyslové výroby a s projevem vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Zprávu o vývoji průmyslové výroby odtajní i Čína, která přidá ještě statistiku tržeb maloobchodních prodejců. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávy o vývoji italských spotřebitelských cen, HDP Řecka a průmyslové výroby v eurozóně. Odpoledne s projevem vystoupí guvernér ECB Mario Draghi a večer a v noci na úterý budou veřejně hovořit šéf richmondského Fedu Jeffrey Lacker a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group, v Evropě RWE nebo Bank of Cyprus a v USA mimo jiné společnost Advance Auto Parts. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Franklin Templeton Investments: Odhodlání Trumpa investovat do infrastruktury může být pozitivním impulzem pro komodity

Začne-li Donald Trump po svém nástupu do prezidentského úřadu naplňovat své předvolební sliby o masivních investicích do infrastruktury, lze čekat růst cen na komoditních trzích. V pátek to na webináři věnujícím se dopadům zvolení Trumpa americkým prezidentem na ekonomiku a finanční trhy řekli investiční experti ze společnosti Franklin Templeton Investments. Naznačili taktéž, že zajímavé příležitosti mohou vznikat ve finančním odvětví nebo v sektoru zdravotní péče. Otázkou podle nich naopak zůstává, jak se Trump coby prezident postaví k obchodním vztahům USA s Čínou a jaký dopad jeho kroky budou mít na čínské exportně orientované hospodářství.

6. Fischer (Fed): Podmínky pro zvýšení sazeb jsou poměrně příznivé

Celkové podmínky pro další utažení měnové politiky Fedu v podobě zvýšení úrokových sazeb jsou poměrně příznivé. V pátek to řekl viceprezident Fedu Stanley Fischer. Úrokové sazby se ale v nadcházejícím období přesto budou pohybovat na nestandardně nízkých úrovních, dodal.

7. EPA prý vyšetřuje Audi kvůli možným manipulacím s emisemi CO2

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) začala vyšetřovat německou automobilku Audi kvůli možným manipulacím s měřením emisí oxidu uhličitého (CO2). Informoval o tom bez uvedení zdrojů německý list Bild am Sonntag.

8. MMF schválil Egyptu úvěrový program za 12 miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila dohodu o tříletém úvěrovém programu pro Egypt ve výši 12 miliard dolarů. Egypt, který zažívá hlubokou hospodářskou krizi, předtím v rámci dohody devalvoval měnu a zcela uvolnil její kurz.

9. V Indii pokračuje chaos vyvolaný zrušením některých bankovek

Chaotické scény se o víkendu odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snažily vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých frontách před bankami v Dillí stály tisíce lidí a propukaly tam podle reportérů hádky i rvačky.

10. Analytici: Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 2,1 %, odhadují analytici, které oslovila agentura ČTK. Mezičtvrtletní růst HDP by měl být podle jejich odhadů 0,5 %. Tahounem hospodářského růstu ČR podle ekonomů zůstává spotřeba domácností. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí 2016 v úterý 15. listopadu. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla meziročně o 2,6 % a proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt ČR zvýšil o 0,9 %.

BONUS

Donald, Donald!

Ženy nám pro jednou šovinistický bonus snad odpustí. Tohle ale prostě čistě mužské redakci Investičního webu nemohlo uniknout.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus