Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, s čím se potýkají Indové a proč není vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách zase tak špatné? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie pátek zakončily smíšeně, Dow opět přepisoval historii. Za celý uplynulý týden indexy výrazně zpevnily

Americké akciové trhy v pátek pokračovaly v růstu vyvolaném vítězstvím republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Index Dow opět uzavřel na novém rekordu a za celý týden si připsal nejvýraznější zisk od prosince 2011. Obchodování však bylo na závěr týdne klidnější, protože trh s dluhopisy byl kvůli oslavám Dne veteránů zavřený. Index Dow v pátek posílil o 0,21 % na 18 847,66 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,14 % na 2 164,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,54 % na 5 237,11 bodu. Index volatility VIX se v závěru týdne snížil o 3,87 % na 14,17 bodu. V zelených číslech v pátek skončilo šest z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží či finančnímu odvětví, výrazně naopak klesly energetický sektor, odvětví zdravotní péče a sektor základních materiálů. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 5,36 %, S&P 500 přidal 3,8 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,78 %. Analytici přitom predikovali, že v případě vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách trhy postihnou masivní výprodeje. Index malých podniků Russell 2000 za týden přidal dokonce více než deset procent, v pátek stoupl o 2,46 % na 1 282,38 bodu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké indexy postavily očekávání na hlavu, Trumpovo vítězství ve volbách poslalo akcie k výšinám

Akcie, dluhopisy a jedna (ne)významná korelace aneb Když jsou signály na trhu příliš dobré na to, aby byly pravdivé

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale skončily výrazně v plusu

Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek nejednotně. Za celý uplynulý týden ale všechny hlavní západoevropské burzy výrazně zpevnily, přestože analytici predikovali, že v případě vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách trhy postihnou masivní výprodeje. Britský index FTSE 100 v pátek klesl o 1,43 % na 6 730,43 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,92 % na 4 489,27 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,36 % na 10 667,95 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,41 % na 337,50 bodu. Akcie pojišťovny Allianz zdražily zhruba o procento a půl poté, co společnost před začátkem obchodování oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 37 % na 1,86 miliardy eur. Výrazně nad nulou uzavřely rovněž akcie německé automobilky Volkswagen, která uvedla, že se jí v říjnu zvýšil odbyt o téměř 5 % na více než 870 tisíc vozů. Růst odbytu Volkswagen vykázal již třetí měsíc v řadě. Za celý týden FTSE 100 stoupl o 0,46 %, DAX přidal 3,98 %, CAC 40 zpevnil o 2,36 % a STOXX Europe 600 vyskočil o 2,65 %.

Britské akcie čeká složité období, brexit se projeví

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Na regulatorní změny v bankovnictví jsme připraveni, místo revoluce možná přijde "jen" evoluce

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ale index PX zpevnil o necelé procento

Pražská burza v pátek nedokázala navázat na svůj čtvrteční vzestup, index PX oslabil o 0,08 % na 900,99 bodu. Do mínusu ho stahovaly hlavně akcie Erste Bank. Za celý uplynulý týden ale akcie na pražské burze stouply. Nejvýraznější růst ceny mezi hlavními burzovními tituly si v pátek připsala pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG). Její akcie zdražily o více než tři procenta na 529,10 Kč. Dařilo se také cenným papírům Monety Money Bank, jejichž cena stoupla o 1,19 % na 84,75 Kč. Mimo finanční sektor dosáhly nejvyššího zhodnocení akcie Philip Morris ČR a firmy CME. Emise výrobce cigaret si polepšila o více než 2,5 % na 12 666 Kč, cenné papíry mediální firmy zdražily o necelá dvě procenta na 60,30 Kč. V mínusu zakončila páteční burzovní seanci Erste Bank, akcie rakouské bankovní skupiny zlevnily o 1,67 % na 743,50 Kč. Z menších emisí ztrácela zejména likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry oslabily o 1,8 % na 49,20 Kč.

Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna

Novák (ČEZ): Kontroly svarů máme pod kontrolou, Ledvice by měly být v plném provozu začátkem roku 2017

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude Japonsko informovat o vývoji hrubého domácího produktu a průmyslové výroby a s projevem vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Zprávu o vývoji průmyslové výroby odtajní i Čína, která přidá ještě statistiku tržeb maloobchodních prodejců. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávy o vývoji italských spotřebitelských cen, HDP Řecka a průmyslové výroby v eurozóně. Odpoledne s projevem vystoupí guvernér ECB Mario Draghi a večer a v noci na úterý budou veřejně hovořit šéf richmondského Fedu Jeffrey Lacker a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group, v Evropě RWE nebo Bank of Cyprus a v USA mimo jiné společnost Advance Auto Parts. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Franklin Templeton Investments: Odhodlání Trumpa investovat do infrastruktury může být pozitivním impulzem pro komodity

Začne-li Donald Trump po svém nástupu do prezidentského úřadu naplňovat své předvolební sliby o masivních investicích do infrastruktury, lze čekat růst cen na komoditních trzích. V pátek to na webináři věnujícím se dopadům zvolení Trumpa americkým prezidentem na ekonomiku a finanční trhy řekli investiční experti ze společnosti Franklin Templeton Investments. Naznačili taktéž, že zajímavé příležitosti mohou vznikat ve finančním odvětví nebo v sektoru zdravotní péče. Otázkou podle nich naopak zůstává, jak se Trump coby prezident postaví k obchodním vztahům USA s Čínou a jaký dopad jeho kroky budou mít na čínské exportně orientované hospodářství.

6. Fischer (Fed): Podmínky pro zvýšení sazeb jsou poměrně příznivé

Celkové podmínky pro další utažení měnové politiky Fedu v podobě zvýšení úrokových sazeb jsou poměrně příznivé. V pátek to řekl viceprezident Fedu Stanley Fischer. Úrokové sazby se ale v nadcházejícím období přesto budou pohybovat na nestandardně nízkých úrovních, dodal.

7. EPA prý vyšetřuje Audi kvůli možným manipulacím s emisemi CO2

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) začala vyšetřovat německou automobilku Audi kvůli možným manipulacím s měřením emisí oxidu uhličitého (CO2). Informoval o tom bez uvedení zdrojů německý list Bild am Sonntag.

8. MMF schválil Egyptu úvěrový program za 12 miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila dohodu o tříletém úvěrovém programu pro Egypt ve výši 12 miliard dolarů. Egypt, který zažívá hlubokou hospodářskou krizi, předtím v rámci dohody devalvoval měnu a zcela uvolnil její kurz.

9. V Indii pokračuje chaos vyvolaný zrušením některých bankovek

Chaotické scény se o víkendu odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snažily vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých frontách před bankami v Dillí stály tisíce lidí a propukaly tam podle reportérů hádky i rvačky.

10. Analytici: Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 2,1 %, odhadují analytici, které oslovila agentura ČTK. Mezičtvrtletní růst HDP by měl být podle jejich odhadů 0,5 %. Tahounem hospodářského růstu ČR podle ekonomů zůstává spotřeba domácností. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí 2016 v úterý 15. listopadu. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla meziročně o 2,6 % a proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt ČR zvýšil o 0,9 %.

BONUS

Donald, Donald!

Ženy nám pro jednou šovinistický bonus snad odpustí. Tohle ale prostě čistě mužské redakci Investičního webu nemohlo uniknout.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii