Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, kdo chce ovládnout Plzeňský Prazdroj a kdo jsou nejúspěšnější politici roku 2016? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily nevýrazně, Dow přesto opět posunul svá maxima

Americké akcie se v úvodu týdne pohybovaly kolem nuly, výjimkou byl index Nasdaq Composite, který během dne dvakrát odepisoval bezmála procento a seanci nakonec uzavřel s 0,4% ztrátou. Index Dow Jones znovu přepisoval historii, když posunul zavírací i absolutní rekord. Dow nakonec zpevnil o 0,11 % na 18 868,69 bodu (absolutní rekord posunul na 18 934,05 bodu), zatímco širší S&P 500 klesl o 0,01 % na 2 164,20 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,36 % na 5 218,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,19 % na 14,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o téměř deset bazických bodů na 2,249 %. V zelených číslech skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů S&P 500, dařilo se zejména finančnímu odvětví a realitnímu sektoru, výrazně naopak klesl technologický sektor.

Jak (ne)vydělat na Trumpově vítězství

Bublina ve hře: Spustil Trump nové šílenství na akciovém trhu?

2. Evropské akcie zakončily pondělí mírně v plusu

Indexy hlavních akciových trhů západní Evropy zakončily pondělní obchodování svorně v zelených číslech, ačkoli jejich zisky nepřekročily půl procenta. Analytici to připisovali relativní opatrnosti investorů pod tlakem stoupajících výnosů dluhopisů po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,34 %, německý DAX stoupl o 0,24 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,43 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil pondělní seanci v kladném pásmu se ziskem 0,22 %.

Britské akcie čeká složité období, brexit se projeví

3. Pražská burza v pondělí přidala téměř půl procenta

Index pražské burzy PX zakončil pondělní obchodování se ziskem 0,46 %. Nejúspěšnějšími tituly byly v úvodu týdne mediální firma CME a likérka Stock Spirits, naopak nejvíce ztrácely provozovatel lyžařských středisek Tatry Mountain Resorts a sázková kancelář Fortuna. Nahoru burze pomohly hlavně akcie Monety Money Bank. Cenné papíry ČEZ a Komerční banky oslabily. Nejvýrazněji, o sedm procent, klesly akcie provozovatele horských středisek TMR. Nejobchodovanější akcie Monety růstem o 1,42 % na 85,95 Kč táhly nahoru celý akciový trh. Vysoký objem obchodů i růst zaznamenaly také cenné papíry Erste Bank Group, které si připsaly 1,17 % na 752,20 Kč. Řada z nejobchodovanějších emisí burzy ale skončila v červených číslech. Například akcie ČEZ s druhým největším objemem obchodů ztratily 0,4 % na 425,30 Kč. Také akcie Komerční banky zlevnily, a to o 0,76 % na 887 Kč.

Novák (ČEZ): Naše hospodaření bude v roce 2017 hlavně o provozu, ne geopolitice. Zpětný odkup akcií aktuálně není téma

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu

4. Očekávané události

V úterý dopoledne na trh Německo, Itálie a ČR pošlou zprávy o vývoji svých ekonomik a Francie a Španělsko přidají inflační statistiky. Série dat vyjde dopoledne ve Spojeném království, země zveřejní index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index výrobních cen a index spotřebitelských cen. Institut ZEW přidá ekonomické indexy pro Německo a celou eurozónu, která doplní ještě výsledek obchodní bilance a zprávu o vývoji HDP. Odpoledne se pozornost přesune do USA, které na trh pošlou index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), statistiku maloobchodních tržeb, indexy dovozních a vývozních cen a zprávu o podnikových zásobách. Sledovat budou investoři také projev šéfa bostonského Fedu Erica Rosengrena a večer budou vyhodnocovat pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Výsledkovou mozaiku v úterý doplní v Evropě Merck KGaA, Vodafone Group, easyJet či Piraeus Bank a v USA Home Depot, Dick's Sporting Goods, TJX Cos nebo Agilent Technologies. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Železnice má zaplatit skupině ČEZ 1,2 miliardy Kč za neodebranou elektřinu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) musí zaplatit firmě ČEZ Prodej přes 1,2 miliardy Kč za elektřinu, kterou si u ní objednala, ale nakonec neodebrala. Rozhodl o tom v pondělí Městský soud v Praze. SŽDC v roce 2008 objednala pro dopravce u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu na tři roky dopředu, dopravci si pak ale elektřinu koupili sami levněji. Správa zatím nerozhodla, zda se proti verdiktu odvolá.

6. Petr Kellner dostal chuť na pivo, PPF je prý na užším seznamu uchazečů o Plzeňský Prazdroj

Na užší seznam kandidátů na převzetí Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek pivovaru SABMiller se dostalo několik uchazečů, včetně japonského pivovaru Asahi či investiční skupiny PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.

7. Piloti německých aerolinek Lufthansa hrozí další stávkou

Provoz největších německých aerolinek Lufthansa dost možná znovu ochromí stávka pilotů. Jejich odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) se totiž stále s vedením společnosti nedohodl na zvýšení platů a hrozí podle německých médií již 14. stávkou od dubna 2014.

8. MF v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z červencových 2,2 %. Pro příští rok odhad úřad také zlepšil, a to na 2,5 % z předchozích 2,4 %. Vyplývá to z makroekonomické predikce ministerstva financí zveřejněné v pondělí. Loni česká ekonomika vzrostla o 4,5 %.

9. Průmyslová výroba v eurozóně v září klesla

Průmyslová výroba v eurozóně se v září proti předešlému měsíci snížila o 0,8 %. Pokles byl po srpnovém vzestupu o 1,8 % mírnější, než se čekalo. V meziročním srovnání tempo růstu produkce kleslo na 1,2 % ze srpnových 2,2 %, oznámil v pondělí statistický úřad Eurostat.

10. První listopadová emise českých státních dluhopisů překvapila nízkou poptávkou po 3letých bondech

Minulý týden proběhly první tři aukce z listopadového emisního kalendáře českého ministerstva financí. MF v nich prodalo dluhopisy ve jmenovité hodnotě 11,5 miliardy Kč. Z toho 3letý dluhopis byl vydán v objemu 5 miliard Kč s průměrným výnosem -0,528 %, 7letý dluhopis v objemu 1,5 miliardy Kč s průměrným výnosem 0,181 % a 9letý dluhopis v objemu 5 miliard Kč s průměrným výnosem 0,388 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tváře úspěchu

Kdo by to před půlrokem řekl. Dvěma nejzářivějšími hvězdami anglosaského politického nebe za rok 2016 jsou Donald Trump a Nigel Farage. A umějí si to užít.

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 21 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před hodinou

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus