Ekonomika USA nefunguje, ale tamních milionářů rychle přibývá
|

Ekonomika USA nefunguje, ale tamních milionářů rychle přibývá

Americká ekonomika sice není v takové kondici, v jaké by ji rádi viděli ekonomové nebo investoři, to ale nebrání tomu, aby počet bohatých Američanů rychle rostl. Prakticky všechny skupiny amerických milionářů se za pět let rozrostly, a to celkem výrazně.

Bohatství Spojené státy americké (USA)

Za sedmdesát let od roku 1916, kdy John D. Rockefeller jako první Američan překročil v bohatství jednu miliardu dolarů, vzrostl počet miliardářů na 44. Za posledních 30 let ale jejich počet vzrostl více než 11násobně. Jen za posledních pět let jich přibyla rovná stovka. Lze říci, že miliarda před sto lety byla něco jiného než dnes, ale rychlost růstu extrémně bohatých lidí je přesto zarážející.

Jak je vidět z přiloženého obrázku od Boston Consulting Group, prakticky každá skupina milionářů v posledních pěti letech poměrně rychle vzrostla a celkově narostl počet milionářů v USA o vice než 41,5 %. Počet lidí s investičním majetkem větším než 100 milionů v roce 2015 překročil hranici 10 tisíc, ale největší procentuální přírůstek za pět let zaznamenala skupina s majetkem od 20 milionů do 100 milionů dolarů. Absolutně nejvíce, více než 2 miliony lidí, logicky přibylo ve skupině s majetkem přes jeden milion dolarů.

Pyramida bohatství

Je zajímavé, že (podle průzkumu společnosti Phoenix Marketing International) lidí s majetkem přes pět milionů bylo loni již více než jeden milion, tedy o 5 % více než v roce 2014. Právě posledně zmiňovaná skupina je zajímavá poměrně volatilním vývojem. Mezi lety 2003 a 2004 vzrostl počet jejích příslušníků o 31 %, aby po recesi klesl za dva roky o 22 %. Této skupině k růstu pomáhá nízká inflace a zisky na kapitálových trzích, které vedou k prodejům podniků nebo realizaci akciových opčních programů.

Počet lidí s majetkem 5 a více milionů dolarů

Asi nikoho nepřekvapí, že mezi milionáři se stále více daří ženám, přičemž až 80 % z nich pochází právě z USA. Jen 19 % z nich si vydělalo tento majetek samo, ale celkově již neplatí, že ženy jsou jen manželkami bohatých. Mezi milionáři s 25 miliony dolarů a více až 62 % tvoří páry, které se na vydělávání peněz podílejí podobnou měrou. V roce 2012 to bylo jen 39 %.

Dalším trendem u bohatých je mládnutí. Není to zatím tak, že by byli mladí bohatší než ti starší, ale jejich počty se ve stejných skupinách vyrovnaly, což v minulosti nebylo obvyklé. Je patrný dopad technologií a sociálních médií, tedy sektorů, z nichž pocházejí tito mladí milionáři, ale změna nastává také v tom, jak a kam investují. Mladí kladou více důrazu na sociálně odpovědné investování a neštítí se charity. Zajímavostí je také velký zájem mladých lidí o investování do umění.

Jedním z typických rysů bohaté, respektive kapitalistické společnosti je fakt, že bohatí se stávají stále bohatšími, což se projevuje zejména po krizových letech. Z hlediska geografického se sice díky technologiím podařilo nastartovat růst ve městech, jako jsou Dallas, Houston nebo San José, ale bohatství se stále drží na pobřežích. Přestože politikům vadí, že 400 nejbohatších Američanů má větší majetek než 61 % nejchudších v zemi, trend bohatnutí bohatých bude pokračovat. Důvodem je i to, že například zmiňovaná skupina lidí s bohatstvím nad 5 milionů má nyní přístup k takovým aktivům, na která chudší nedosáhnou.

Bohatství nejsou jen radosti, ale i starosti

S bohatstvím přichází také odpovědnost a poměrně unikátní, ale zato velice reálné obavy. Bohatí lidé mají strach nejen o své bohatství, ale také z izolace, z toho, jak jim to změní život, zda bude jejich potomstvo mít nějakou motivaci vést plnohodnotný život a podobně. "Je poměrně překvapivé, jak konzistentní a upřímní jsou respondenti v otázkách týkajících se jejich dětí," říká psycholog Robert Kenny ze společnosti North Bridge Advisory Group.

Na podobné problémy se stále častěji zaměřují poradenské společnosti, které se snaží bohatým lidem pomoci s plánováním budoucnosti a rozumným využitím majetku. Tyto programy nabízejí základy, pokud jde o sestavování rozpočtu, investování a plánování, ale také pomáhají rodinám řešit jejich bohatství tak, aby to pomohlo i budoucím generacím. "Největší obavy klientů se týkají toho, jaký bude mít jejich bohatství dopad na další generace," říká Charlie Mueller ze společnosti Northern Trust.

Dalším zajímavým jevem je to, že ne všichni bohatí lidé se cítí finančně nezávislí. "Mluvím s lidmi, kteří mají majetek mezi 5 a 20 miliony dolarů, ale nepovažují se za finančně nezávislé," říká Anthony McEahern z Wells Fargo Private Bank. Zní to divně, ale v prostředí nulových sazeb a očekávaných nízkých výnosů z investic to není až tak nelogické. Pokud bychom od portfolia složeného z 60 % akcií a 40 % dluhopisů očekávali roční výnos kolem 5,5 %, při pěti milionech dolarů investičního majetku to dělá ročně 275 000 dolarů před zdaněním. "Zvláště pro ty, kteří jsou v důchodu a nemají dobrou penzi nebo jakýkoli jiný příjem, takže musejí vyžít z výnosů svého portfolia, to znamená, že se budou muset uskromnit," říká Lisa Shalett z Morgan Stanley Wealth Management.

Takoví lidé tedy musejí přehodnotit svůj životní styl. Pokud se nechtějí přizpůsobit nižším výdajům, musejí často zvážit prodej nějakého majetku, většinou nemovitosti. "Klienti mají často více nemovitostí a jejich provoz není levný. Mohou je prodat či pronajmout. Pokud je dům nebo byt v dobré lokalitě, může se z díry na peníze stát zdroj příjmů," říká Anthony McEahern.

Často zmiňovanou obavou jsou veřejný život, média a nedostatek soukromí jako faktory spojené s bohatstvím. Podle Charlieho Muellera je vypracování bezpečnostního plánu stejně důležité jako plánování finanční. "Lidé mohou vyrůstat ve velkém bohatství, ale v konečném důsledku si nemohou koupit to, jak se k nim bude chovat okolí," doplňuje Robert Kenny. Bohatství je tedy hezká věc, ale všechno si za něj nekoupíte.

Zdroj: Barron's
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky