Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v Americe, co Janet Yellenová řekla v americkém Kongresu a jakým architektonickým dílem se nově chlubí Varšava? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily, dolar je nejsilnější za více než 13 let

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování v plusu, investory zaujal především projev guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové v Kongresu, během kterého šéfka Fedu naznačila, že úrokové sazby v USA by se mohly zvýšit již velmi brzy. Dow posílil o 0,19 % na 18 903,82 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,47 % na 2 187,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,74 % na 5 333,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,7 % na 13,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,285 %. V plusu skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se finančnímu odvětví, technologickému sektoru či sektoru cyklického spotřebního zboží, pod nulou skončily energetický sektor nebo realitní odvětví. Americký dolar ve čtvrtek nejdříve mírně sestoupil ze středečních maxim, odpoledne však obnovil růst a jeho index vystoupil na novou nejvyšší úroveň za 13,5 roku.

Jak (ne)vydělat na Trumpově vítězství

Bublina ve hře: Spustil Trump nové šílenství na akciovém trhu?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, investoři svou pozornost soustředili zejména na vystoupení Janet Yellenové

Evropské akciové trhy se rychle vzpamatovaly ze středečních ztrát a ve čtvrtek uzavřely převážně v plusu. Čtvrteční seance se nesla ve znamení vystoupení Janet Yellenové v hospodářském výboru amerického Kongresu, kde šéfka Fedu uvedla, že ke zvýšení úrokových sazeb v USA může dojít relativně brzy. Vše tak nahrává tomu, že k utažení americké měnové politiky dojde již v prosinci. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,63 % na 340,60 bodu, když jej nahoru táhl zejména sektor základních materiálů, jenž si připsal více než 1,6 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,67 % na 6 794,71 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,59 % na 4 527,77 bodu a německý index DAX získal 0,2 % na 10 685,40 bodu. Z evropských makrodat byla ve čtvrtek nejzajímavější říjnová inflace v eurozóně. Meziroční míra inflace v eurozóně v říjnu v souladu s rychlým odhadem vzrostla na 0,5 % z 0,4 % v září. Meziměsíčně však index spotřebitelských cen klesl na +0,2 % z +0,4 % v září. Zrychlení růstu cen na 0,5 % je sice potěšující zprávou, inflace však stále výrazně zaostává za 2% cílem ECB. Z výsledkové sezóny za zmínku stojí čísla belgické KBC Group, která je vlastníkem české ČSOB. Belgické finanční skupině vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 4,8 % na 629 milionů eur, na což zareagovaly její akcie růstem o 1,47 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Očekávané události

V pátek nad ránem vyjde čínský index cen domů. Dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců, eurozóna přidá výsledek obchodní bilance a s projevy vystoupí šéf ECB Mario Draghi, šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann a šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Odpoledne na trh Kanada pošle inflační statistiku a ve Spojených státech vyjde index aktivity kansaského Fedu a společnost Baker Hughes bude jako každý týden informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu. Hospodářské výsledky na trh v závěru týdne pošlou v Evropě mimo jiné H+H International a v USA například Abercrombie & Fitch či Foot Locker. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Janet Yellenová: Ke zvýšení úrokových sazeb by mohlo dojít relativně brzy

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve své přípravě na vystoupení v hospodářském výboru amerického Kongresu uvedla, že v relativně krátkém časovém horizontu by mohla nastat ta pravá chvíle pro dlouho vyhlížené zvýšení úrokových sazeb. Podle slov Janet Yellenové je zde riziko, že kdyby Fed zvyšování úrokových sazeb odkládal moc dlouho, mohl by být později nucen zpřísňovat měnovou politiku příliš rychle, což by mohlo ohrozit ekonomický růst. Slova Yellenové jsou zatím nejsilnějším vyjádřením k plánovanému utahování měnové politiky a nahrávají spekulacím o prosincovém zvýšení úrokových sazeb.

5. Inflace v eurozóně v říjnu podle očekávání vzrostla na 0,5 %

Meziroční míra inflace v eurozóně v říjnu v souladu s rychlým odhadem vzrostla na 0,5 % z 0,4 % v září. Meziměsíčně však index spotřebitelských cen klesl na +0,2 % z +0,4 % v září. Analytici očekávali jen mírnější zpomalení růstu inflace na 0,3 %. Jádrová inflace meziročně dosáhla 0,8 %, což je stejná hodnota jako v září, a meziměsíčně klesla na 0,1 % z 0,5 % v září.

6. Státy EU a europarlament se dohodly na podobě rozpočtu EU na příští rok

Vyjednavači členských zemí EU a europarlamentu našli v noci na čtvrtek kompromis nad podobou rozpočtu unie pro příští rok. Oznámily to slovenské předsednictví unie i europarlament. Návrh počítá se 157,88 miliardy eur v závazcích a 134,49 miliardy eur v platbách.

7. Belgické KBC Group vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk o 4,8 %, české ČSOB zisk za prvních devět měsíců roku stoupl o 9 %

Belgické finanční skupině KBC, která je vlastníkem ČSOB, vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 4,8 % na 629 milionů eur. Hospodaření podpořil silný výkon pojišťovací divize, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení. Čistý zisk české skupiny ČSOB za první tři čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o devět procent na 12 miliard korun.

8. USA: Index spotřebitelských cen v říjnu meziměsíčně vzrostl o 0,4 %, meziročně se zvýšil o 1,6 %

Index spotřebitelských cen v USA v říjnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,4 % po +0,3 % v září. Meziroční míra inflace vzrostla na 1,6 % ze zářijových 1,5 %, a dostala se tak nejvýše za dva roky. Meziroční míra jádrové inflace se snížila na 2,1 % ze zářijových 2,2 % (odhad: 2,2 %). Meziměsíční jádrová inflace zůstala na zářijové hodnotě +0,1 %.

9. Balls: Centrální banky by se měly vzdát politické autonomie

Koncept nezávislosti centrálních bank by měl projít změnou, aby vyhovoval současným potřebám. Banky by měly přenechat část své politické autonomie vládám, aby si v době, kdy musejí přijímat nekonvenční a sporná opatření, zachovaly operační nezávislost a legitimitu. Podle agentury Bloomberg to uvedl bývalý britský stínový ministr financí za labouristy Ed Balls, jeden z tvůrců nezávislosti britské centrální banky.

10. Rusko začalo blokovat stránky LinkedInu

Hlavní ruský cenzurní orgán Roskomnadzor ve čtvrtek požádal poskytovatele internetového připojení o zablokování internetových stránek sociální sítě LinkedIn kvůli údajnému porušování zákona o uchovávání dat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vzápětí odmítl obavy z cenzury a dodal, že zablokování této sítě pro navazování profesních kontaktů se děje v souladu se zákonem. Prezident Vladimir Putin podle něj nehodlá do věci nijak zasahovat.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lis na citron zasvěcený Bohu

Polské hlavní město má novou dominantu. Prezident Andrzej Duda, premiérka Beata Szydłová a další představitelé vedení země se na konci minulého týdne na svátek nezávislosti Polska zúčastnili slavnostní mše, kterou byl otevřen chrám Boží prozřetelnosti. Stavba trvala půldruhé dekády a stála bezmála čtvrt miliardy zlotých (asi 1,5 miliardy korun).

"Sliby dané Bohu se musejí dodržovat," řekl varšavský kardinál Kazimierz Nycz v narážce na skutečnost, že na stavbě se polský sněm usnesl už v roce 1791. Chrám měl být výrazem díků za první ústavu na starém kontinentu, místo spásy vlasti ale následovala porážka od ruských vojsk a rozdělení království mezi sousední velmoci.

Původně měl chrám vypadat úplně jinak, vizionářský návrh vítěze soutěže, v němž zápolila více než stovka architektů, ale odmítla církev. Přednost dostala monumentální budova o půdorysu řeckého kříže o rozměrech 84 krát 84 metrů tyčící se do výše 75 metrů.

Výsledek ovšem kritici haní jako "vítězství banality". Pohledu na monstrózní stavbu vyčnívající z okolní nízké zástavby nelze v širém okolí uniknout, podobně jako v případě dosavadní dominanty Varšavy, stalinského Paláce vědy a kultury.

Zatímco zmíněný palác v samém centru města si od posměváčků vysloužil přezdívky "Stalinův dar" a "Pomsta šíleného cukráře", novému chrámu ve spíše okrajové čtvrti Wilanów se kvůli tvaru kupole vysoké 30 metrů začalo přezdívat "Lis na citron".

"Ti, kdo viděli stavbu jen z vnějšku, těžko uvěří, že uvnitř působí subtilním dojmem," poznamenal deník Gazeta Wyborcza o nejlepší části svatyně. Ta působí dojmem převráceného kalichu, do kterého otvorem v kopuli dopadá světlo.

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 42 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
před hodinou

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii