Burzovní kalendář (21. 11. - 25. 11. 2016)
|

Burzovní kalendář (21. 11. - 25. 11. 2016)

Čtvrteční Den díkůvzdání v kombinaci s takzvaným Černým pátkem zahájí na trzích standardně poklidné a pozitivní předvánoční období a uberou ze světových burz jeden obchodní den a část obchodní aktivity. O důležitá makrodata ale v týdnu nebude nouze, pražská burza pak zažije závěr výsledkové sezóny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Finanční trhy navázaly na růstový trend (posilování akcií a amerického dolaru), který začal americkými prezidentskými volbami, zejména akciové trhy se ale významně uklidnily. Americkému dolaru pomáhá sentiment a rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby. Vůči euru se tak americká měna poprvé od loňského prosince dostala pod hranici 1,06 EUR/USD, vůči koši 6 hlavních měn světa se dolar dokonce dostal na 13leté maximum.

U dluhopisů pokračoval pozvolný růst výnosů. Sazby u dlouhodobých dluhopisů v USA jsou nejvýše za poslední rok. Právě silný dolar a vyšší výnosy byly mixem faktorů, který udržel pod tlakem aktiva na rozvíjejících se trzích a také ceny komodit. Ropa nic moc nepředvedla a zlato po zhruba půl roce oslabilo k hladině 1 200 USD za trojskou unci. Trhy přitom prakticky nereagovaly na zveřejňované makroekonomické ukazatele, například slabší vývoj HDP v Evropě.

V týdnu americké akciové indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite vystoupaly na nová historická maxima, S&P 500 se drží na dohled od nich. Za týden Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 přidal 0,81 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,61 %. Evropské akcie zůstaly v týdenním horizontu lehce nad nulou, index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,56 %. Pražská burza naopak ztrácela, index PX oslabil o zhruba 1,8 %.

Hlavní událostí na burze v Praze byl prodej zbývajícího 18% podílu GE v Monetě Money Bank za 81 Kč na akcii. "Z dlouhodobějšího pohledu jde o pozitivní zprávu, jelikož riziko nabídky akcií mohlo některé investory odrazovat. V pondělí pak bylo podle očekávání oznámeno, že bude titul ke konci měsíce zařazen do indexů MSCI. Akcie reagovaly na zmíněnou transakci poklesem až na 82 Kč a při velice vysokých zobchodovaných objemech zakončily týden se ztrátou 2,5 % na úrovni 82,6 Kč," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Ještě prudší propad předvedly akcie Komerční banky (-5,5 %), které se staly největším propadákem týdne. Důvodem může být podle analytika částečně právě přesun peněz do akcií Monety.

Oznámené nové složení MSCI indexů bylo pozitivní pro akcie O2 Czech Republic, u nichž se dlouho spekulovalo, zda budou z indexů vyřazeny. Titul nakonec v indexu zůstal a akcie zakončily týden silnější o 5,5 %. Nejvíce rostoucí akcií týdne ale byla CME (+6,6 %). "V zámoří, kde se akcie primárně obchoduje, byl pohyb ceny minimální, nicméně vzhledem k rychle posilujícímu dolaru vzrostla cena v korunovém vyjádření," vysvětlil Lávička.

Výhled

Nový týden by na světových trzích mohl probíhat v relativně klidném duchu. Mohou za to státní svátky, konkrétně v anglosaském světě populární Den díkůvzdání ve čtvrtek. Po něm sice následuje pro burzy pracovní den, ale řada lidí včetně traderů si bere dovolenou, aby si prodloužila víkend. Živo bude hlavně v maloobchodech, protože takzvaným Černým pátkem začíná velkými slevovými akcemi předvánoční nákupní sezóna. Samotný Černý pátek je považován za začátek pro akcie pozitivního období, především v Americe jsou tržby v obchodech velice sledované jako ukazatel kondice spotřebitelů.

"Index S&P 500 si za uplynulý připsal 0,81 % a je velice blízko historických maxim. K psychologické hladině 2 200 zbývá pár bodů. Pravděpodobnost, že ji letos otestuje, je vysoká. Stane se tak ještě před Dnem díkůvzdání, nebo až po něm?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Býčí signály sílí. Pozitivní je, že prohlášení Janet Yellenové, která v týdnu utvrdila trh v předpokladu, že základní úroková sazba centrální banky poroste ještě letos, nevyvolala výprodej na straně rizikových aktiv. Tento scénář podporují i zveřejňovaná americká makrodata. Supporty ani rezistence se nemění. Nejbližší hladina podpory je v pásmu 2 140 až 2 150, další pak v široké zóně 2 080 až 2 120. Na opačné straně je rezistence 2 180, tedy okolo pátečního závěru, případný růst nad 2 200 by byl silným býčím signálem."

S&P 500 - technická analýza

"Trhy se přizpůsobily tomu, že 45. prezidentem USA bude Donald Trump. Zdá se, že volby i s celou předvolební kampaní jsou zapomenuty, ačkoli od nich ještě neuběhly ani dva týdny. Krátká korekce by neškodila, ale následující týden by mohl proběhnout v poklidném duchu. Ve čtvrtek je Den díkůvzdání, po kterém následuje takzvaný Černý pátek, v burzovním almanachu zapsaný jako startovní čára pro další růst cen akcií. Ve čtvrtek budou trhy zavřené a v pátek bude objem obchodů pravděpodobně velice nízký, protože je čas dovolených, středa pak bývá ve znamení příprav na dovolené, takže většinou také klidná. A tím se nenápadně dostáváme do závěrečné fáze roku, kdy vodu rozčeří snad jen prosincové zasedání FOMC," uzavírá Košťál.

Na pražské burze bude v týdnu završena výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. V úterý oznámí svá čísla pojišťovna VIG. "Očekáváme zisk před zdaněním 94 milionů EUR, což by byl výsledek v souladu s celoročním cílem firmy. Pro management je nyní zásadní přesvědčit investory, že je již nečekají žádná negativní překvapení v podobě 'jednorázových' nákladů. Investory budou zajímat případné komentáře k dopadu rostoucích výnosů státních dluhopisů na budoucí hospodaření společnosti," uvedl Milan Lávička z J&T Banky.

Ve čtvrtek reportuje své hospodářské výsledky výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Vzhledem k tomu, že se cenová hladina polymerů (základní surovina) téměř nezměnila, čekáme velice podobné hospodaření jako v předchozích dvou kvartálech. Zisk EBITDA by měl dosáhnout 11,1 milionu EUR. Očekáváme, že management společnosti potvrdí celoroční cíl EBITDA 43-49 milionů EUR (69,2-78,9 % tvoří očekávané výsledky za 9M2016)," napsal analytik.

Výsledková sezóna doznívá i ve světě. Zajímavé budou například údaje od firem jako Tyson Foods, Campbell Soup, HP, Seadrill, Deere & Co, Infineon Technologies nebo Rémy Cointreau.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Vzhledem ke Dnu díkůvzdání bude kalendář zveřejňování makrodat v USA poněkud netypický, především středa bude o něco "nabitější" než běžně. Sledované budou například v úterý prodeje starších domů v Americe a spotřebitelská důvěra v eurozóně, ve středu pak americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také předběžné indexy nákupních manažerů za listopad, ve čtvrtek se investoři zaměří například na německý a španělský HDP a v pátek se dozvíme, kolik se v USA prodalo nových domů a jak se vyvíjela ekonomika Spojeného království.

 

Donald Trump a rally akcií: Pozor na to, co si přejeme!
Wall Street se Trumpova prezidentství děsila. Týden po volbách se ale zdá, že se ho nemůže dočkat. Trhy se rychle oklepaly a akcie zapisují nové rekordy. Čím to je?
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus