Co musíte ráno vědět (22. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (22. listopadu)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a v USA, které banky jsou nejdůležitější na světě a co mohou dělat Američané, kteří si za svého prezidenta nevybrali Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily růstem na nová maxima, dolar mírně oslabil

Americké akcie v pondělí uzavřely na nových rekordních hodnotách. Trhy podpořily zisky cenných papírů energetických společností, producentů komodit a technologických firem v čele s akciemi sociální sítě Facebook. Index Dow stoupl o 0,47 % a skončil na novém zavíracím maximu 18 956,69 bodu (absolutní maximum posunul na 18 960,76 bodu), širší index S&P 500 posílil o 0,75 % na nové zavírací maximum 2 198,18 bodu (historický rekord navýšil na 2 198,70 bodu) a index Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,89 % na novém zavíracím maximu 5 368,86 bodu (rekord posunul na 5 369,83 bodu). Index volatility VIX se snížil o 3,35 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,31 %. Americké akciové indexy posilují od prezidentských voleb, které se konaly 8. listopadu. Investoři kupují především akcie bank a zdravotnických společností, které by měly těžit z očekávané politiky nově zvoleného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. V pondělí v plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, dařilo se hlavně energetickému odvětví a sektoru základních materiálů. Pod nulou skončilo realitní odvětví. Americký dolar v pondělí ukončil růst, který trval deset seancí v řadě, a mírně oslabil. Pokles je však podle většiny analytiků pouze technickou korekcí a výhled měny podle nich zůstává příznivý.

Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu

Rekordy na americké burze (jen) zakrývají problémy

2. Evropské akcie v pondělí mírně rostly, ropa zdražila na třítýdenní maximum

Ceny akcií na hlavních západoevropských trzích v pondělí mírně rostly, optimismus investorů živila naděje na brzkou dohodu ropného kartelu OPEC a Ruska na zmrazení těžby ropy. Ceny černého zlata kvůli tomu poskočily na třítýdenní maxima, čemuž také napomohlo mírné oslabení amerického dolaru. Index britské burzy FTSE 100 skončil na zelené nule, německý DAX si připsal 0,19 % a francouzský CAC 40 skončil o 0,56 % výše než při pátečním uzavření. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,25 %, nejprve se obchodoval bez jasného směru, později během dne jej táhl nahoru sektor základních surovin, jenž skončil s dvouprocentním ziskem.

KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie?

Vysmívané algoritmy pomáhají spravovat desítky miliard dolarů, největší boom robotických poradců ale teprve přijde

3. Pražská burza zakončila pondělí na červené nule, nejobchodovanějším titulem byla opět MONETA

Index pražské burzy PX uzavřel pondělní obchodování s nepatrnou ztrátou 0,05 % na úrovni 884 bodů. Zobchodovaný objem v úvodu týdne dosáhl mírně nadprůměrných 734 milionů Kč. Největšího procentuálního vzestupu dosáhly akcie mediální firmy CME (+2,64 %), tabákového výrobce Philip Morris ČR (+1,20 %) a Komerční banky (+0,96 %). Naopak nejvíce ztrácely pojišťovna VIG (-1,22 %), petrochemický holding Unipetrol (-0,93 %) a výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko (-0,79 %). "Pražská burza v pondělí lehce zaostala za ostatními evropskými indexy, které těžily z růstu ropných společností. Černé zlato podporovalo vyjádření Ruska, které prý nevidí důvod, proč se nepřipojit k dohodě kartelu OPEC. Vítězem seance byly akcie CME, které při nízkém zobchodovaném objemu zareagovaly na pozitivní začátek seance na Wall Street. Před úterním zveřejněním výsledků za třetí čtvrtletí naopak klesaly akcie pojišťovny VIG. To po předchozím skokovém růstu není překvapivé, investoři raději realizují zisky," poznamenal k pondělní seanci analytik České spořitelny Petr Bártek. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla v pondělí MONETA Money Bank, v jejímž případě dochází k vybírání zisků po nedávném růstu. Pokles je ale výrazně tlumen pokračujícím nákupy před zařazením do indexu MSCI Czech Republic.

4. Očekávané události

V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat údaje o švýcarském mezinárodním obchodu a pozornost budou rovněž věnovat pravidelné měsíční zprávě německé centrální banky. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, v Kanadě vyjde statistika maloobchodních tržeb a Spojené státy přidají statistiku prodejů starších domů a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Sledovat budou trhy ještě index spotřebitelské důvěry v eurozóně a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území od ropného institutu API. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Vienna Insurance Group, OPAP nebo Seadrill a v USA mimo jiné společnosti Campbell Soup, Hormel Foods, Dollar Tree, Analog Devices, Urban Outfitters, HP, GameStop nebo Hewlett Packard Enterprise.

Analytik z J&T Banky Milan Lávička očekává, že pojišťovna Vienna Insurance Group vykáže za třetí čtvrtletí zisk před zdaněním 94 milionů eur a za prvních devět měsíců roku oznámí výsledek 296 milionů eur. To by bylo poblíž horní hrany celoročního výhledu managementu VIG. "Hrubé předepsané pojistné by mělo ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání mírně vzrůst s tím, jak by růst v segmentech neživotního a pravidelného životního pojištění již měl převážit nad omezováním jednorázového životního pojištění," říká Lávička. Více než samotná hospodářská čísla za třetí kvartál bude ale investory zřejmě zajímat případný dopad růstu výnosů státních dluhopisů. "Pro management je nyní zásadní investory přesvědčit, že už je nečekají negativní překvapení v podobě 'jednorázových' nákladů. Další vývoj akcií se pak bude odvíjet především od vývoje výnosů na dluhopisovém trhu," dodává Lávička.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Jak by namíchali portfolio na rok 2017 dva investiční odborníci?

5. V čele seznamu systémově důležitých bank je nově Citigroup

Seznam systémově důležitých globálních finančních domů vede kromě americké banky JPMorgan Chase nově také Citigroup. JPMorgan v čele seznamu zůstala, Citigroup vystřídala britskou HSBC. To znamená, že Citigroup bude muset od roku 2019 držet vyšší objem dodatečného kapitálu, který jí v případě problémů pomůže ochránit finanční stabilitu. Aktualizovaný seznam finančních institucí považovaných v globálním měřítku za systémově důležité v pondělí zveřejnil Výbor pro finanční stabilitu (FSB).

6. Moody's varovala Polsko kvůli rozhodnutí snížit věk odchodu do penze

Rozhodnutí Polska snížit věk odchodu do důchodu oslabí veřejné finance, zpomalí hospodářský růst a mohlo by být jedním z důvodů ke snížení ratingu. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Ta nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Polska známkou A2.

7. Řecko čeká příští rok návrat k rychlému růstu

Řecká vláda očekává, že ekonomika země se příští rok vymaní z recese a vrátí se k růstu. Hlavním pohonem mají být soukromá poptávka a nové investice. Obrovské zadlužení země se pak má mírně snížit a přebytek primárního rozpočtu má dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dostal řecký parlament ke schválení. Parlament by měl začít debatovat a hlasovat o rozpočtu na začátku prosince.

8. Apple nabízí výměnu baterií u některých telefonů iPhone 6S

Americká technologická společnost Apple nabízí bezplatnou výměnu baterií u menšího počtu telefonů iPhone 6S, které se mohou nečekaně vypnout. Firma uvedla, že opatření se týká přístrojů vyrobených v září a říjnu loňského roku. Apple tvrdí, že závada nepředstavuje bezpečnostní riziko.

9. Bundesbank: Růst německé ekonomiky ke konci roku zrychlí

Největší evropská ekonomika by měla v posledních dvou měsících letošního roku přidat na tempu růstu. Nasvědčují tomu příznivé údaje o spotřebitelských a průmyslových výdajích. Ty by měly Německo dostat z jistého zpomalení, k němuž došlo v létě, tvrdí nejnovější prognóza Bundesbank.

10. Mayová vyzvala britské firmy k inovacím

Britské podniky by měly více investovat do inovací a zlepšit systém řízení, neboť britská ekonomika se stále potýká s nízkou produktivitou. V projevu na výročním zasedání Konfederace britského průmyslu (CBI) to v pondělí prohlásila britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nevolili jste Trumpa? Přestěhujte se do Bubliny

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 20 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před 40 minutami

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl