Co musíte ráno vědět (22. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (22. listopadu)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a v USA, které banky jsou nejdůležitější na světě a co mohou dělat Američané, kteří si za svého prezidenta nevybrali Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily růstem na nová maxima, dolar mírně oslabil

Americké akcie v pondělí uzavřely na nových rekordních hodnotách. Trhy podpořily zisky cenných papírů energetických společností, producentů komodit a technologických firem v čele s akciemi sociální sítě Facebook. Index Dow stoupl o 0,47 % a skončil na novém zavíracím maximu 18 956,69 bodu (absolutní maximum posunul na 18 960,76 bodu), širší index S&P 500 posílil o 0,75 % na nové zavírací maximum 2 198,18 bodu (historický rekord navýšil na 2 198,70 bodu) a index Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,89 % na novém zavíracím maximu 5 368,86 bodu (rekord posunul na 5 369,83 bodu). Index volatility VIX se snížil o 3,35 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,31 %. Americké akciové indexy posilují od prezidentských voleb, které se konaly 8. listopadu. Investoři kupují především akcie bank a zdravotnických společností, které by měly těžit z očekávané politiky nově zvoleného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. V pondělí v plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, dařilo se hlavně energetickému odvětví a sektoru základních materiálů. Pod nulou skončilo realitní odvětví. Americký dolar v pondělí ukončil růst, který trval deset seancí v řadě, a mírně oslabil. Pokles je však podle většiny analytiků pouze technickou korekcí a výhled měny podle nich zůstává příznivý.

Americké akcie ztratily jednu velkou výhodu

Rekordy na americké burze (jen) zakrývají problémy

2. Evropské akcie v pondělí mírně rostly, ropa zdražila na třítýdenní maximum

Ceny akcií na hlavních západoevropských trzích v pondělí mírně rostly, optimismus investorů živila naděje na brzkou dohodu ropného kartelu OPEC a Ruska na zmrazení těžby ropy. Ceny černého zlata kvůli tomu poskočily na třítýdenní maxima, čemuž také napomohlo mírné oslabení amerického dolaru. Index britské burzy FTSE 100 skončil na zelené nule, německý DAX si připsal 0,19 % a francouzský CAC 40 skončil o 0,56 % výše než při pátečním uzavření. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,25 %, nejprve se obchodoval bez jasného směru, později během dne jej táhl nahoru sektor základních surovin, jenž skončil s dvouprocentním ziskem.

KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie?

Vysmívané algoritmy pomáhají spravovat desítky miliard dolarů, největší boom robotických poradců ale teprve přijde

3. Pražská burza zakončila pondělí na červené nule, nejobchodovanějším titulem byla opět MONETA

Index pražské burzy PX uzavřel pondělní obchodování s nepatrnou ztrátou 0,05 % na úrovni 884 bodů. Zobchodovaný objem v úvodu týdne dosáhl mírně nadprůměrných 734 milionů Kč. Největšího procentuálního vzestupu dosáhly akcie mediální firmy CME (+2,64 %), tabákového výrobce Philip Morris ČR (+1,20 %) a Komerční banky (+0,96 %). Naopak nejvíce ztrácely pojišťovna VIG (-1,22 %), petrochemický holding Unipetrol (-0,93 %) a výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko (-0,79 %). "Pražská burza v pondělí lehce zaostala za ostatními evropskými indexy, které těžily z růstu ropných společností. Černé zlato podporovalo vyjádření Ruska, které prý nevidí důvod, proč se nepřipojit k dohodě kartelu OPEC. Vítězem seance byly akcie CME, které při nízkém zobchodovaném objemu zareagovaly na pozitivní začátek seance na Wall Street. Před úterním zveřejněním výsledků za třetí čtvrtletí naopak klesaly akcie pojišťovny VIG. To po předchozím skokovém růstu není překvapivé, investoři raději realizují zisky," poznamenal k pondělní seanci analytik České spořitelny Petr Bártek. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla v pondělí MONETA Money Bank, v jejímž případě dochází k vybírání zisků po nedávném růstu. Pokles je ale výrazně tlumen pokračujícím nákupy před zařazením do indexu MSCI Czech Republic.

4. Očekávané události

V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat údaje o švýcarském mezinárodním obchodu a pozornost budou rovněž věnovat pravidelné měsíční zprávě německé centrální banky. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, v Kanadě vyjde statistika maloobchodních tržeb a Spojené státy přidají statistiku prodejů starších domů a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Sledovat budou trhy ještě index spotřebitelské důvěry v eurozóně a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území od ropného institutu API. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Vienna Insurance Group, OPAP nebo Seadrill a v USA mimo jiné společnosti Campbell Soup, Hormel Foods, Dollar Tree, Analog Devices, Urban Outfitters, HP, GameStop nebo Hewlett Packard Enterprise.

Analytik z J&T Banky Milan Lávička očekává, že pojišťovna Vienna Insurance Group vykáže za třetí čtvrtletí zisk před zdaněním 94 milionů eur a za prvních devět měsíců roku oznámí výsledek 296 milionů eur. To by bylo poblíž horní hrany celoročního výhledu managementu VIG. "Hrubé předepsané pojistné by mělo ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání mírně vzrůst s tím, jak by růst v segmentech neživotního a pravidelného životního pojištění již měl převážit nad omezováním jednorázového životního pojištění," říká Lávička. Více než samotná hospodářská čísla za třetí kvartál bude ale investory zřejmě zajímat případný dopad růstu výnosů státních dluhopisů. "Pro management je nyní zásadní investory přesvědčit, že už je nečekají negativní překvapení v podobě 'jednorázových' nákladů. Další vývoj akcií se pak bude odvíjet především od vývoje výnosů na dluhopisovém trhu," dodává Lávička.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Jak by namíchali portfolio na rok 2017 dva investiční odborníci?

5. V čele seznamu systémově důležitých bank je nově Citigroup

Seznam systémově důležitých globálních finančních domů vede kromě americké banky JPMorgan Chase nově také Citigroup. JPMorgan v čele seznamu zůstala, Citigroup vystřídala britskou HSBC. To znamená, že Citigroup bude muset od roku 2019 držet vyšší objem dodatečného kapitálu, který jí v případě problémů pomůže ochránit finanční stabilitu. Aktualizovaný seznam finančních institucí považovaných v globálním měřítku za systémově důležité v pondělí zveřejnil Výbor pro finanční stabilitu (FSB).

6. Moody's varovala Polsko kvůli rozhodnutí snížit věk odchodu do penze

Rozhodnutí Polska snížit věk odchodu do důchodu oslabí veřejné finance, zpomalí hospodářský růst a mohlo by být jedním z důvodů ke snížení ratingu. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Ta nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Polska známkou A2.

7. Řecko čeká příští rok návrat k rychlému růstu

Řecká vláda očekává, že ekonomika země se příští rok vymaní z recese a vrátí se k růstu. Hlavním pohonem mají být soukromá poptávka a nové investice. Obrovské zadlužení země se pak má mírně snížit a přebytek primárního rozpočtu má dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dostal řecký parlament ke schválení. Parlament by měl začít debatovat a hlasovat o rozpočtu na začátku prosince.

8. Apple nabízí výměnu baterií u některých telefonů iPhone 6S

Americká technologická společnost Apple nabízí bezplatnou výměnu baterií u menšího počtu telefonů iPhone 6S, které se mohou nečekaně vypnout. Firma uvedla, že opatření se týká přístrojů vyrobených v září a říjnu loňského roku. Apple tvrdí, že závada nepředstavuje bezpečnostní riziko.

9. Bundesbank: Růst německé ekonomiky ke konci roku zrychlí

Největší evropská ekonomika by měla v posledních dvou měsících letošního roku přidat na tempu růstu. Nasvědčují tomu příznivé údaje o spotřebitelských a průmyslových výdajích. Ty by měly Německo dostat z jistého zpomalení, k němuž došlo v létě, tvrdí nejnovější prognóza Bundesbank.

10. Mayová vyzvala britské firmy k inovacím

Britské podniky by měly více investovat do inovací a zlepšit systém řízení, neboť britská ekonomika se stále potýká s nízkou produktivitou. V projevu na výročním zasedání Konfederace britského průmyslu (CBI) to v pondělí prohlásila britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nevolili jste Trumpa? Přestěhujte se do Bubliny

Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň