KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie?
|

KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie?

Evropa je plná Trumpů, jejichž (případný) nástup k moci může být tou nejčernější labutí roku 2017. I proto budou blížící se plebiscity v Itálii, Francii, Nizozemsku, Německu a Katalánsku ostře sledované. Populistická kontinentální tsunami, která by se v nejčernějším případě mohla vzedmout, by totiž nejspíše okamžitě smetla pokračující tržní optimismus a časem i projekt společné Evropy. KONTEXT v souvislosti s touto hrozbou nabízí reflexi zakladatele EU Office České spořitelny Petra Zahradníka.

Rizika Evropa Politika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Petr Zahradník Rozhovor

Mnozí komentátoři vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách popisují tak, že Evropská unie dostala po brexitu další políček. Ten ji buď (konečně) probudí, Evropané se naučí mluvit společným jazykem, naučí se definovat, prosazovat a hájit vlastní zájmy, nebo Evropa zažije bolestivý ústup ze slávy, pokud se o nějaké slávě ještě vůbec mluvit dá. Jinými slovy, Evropa zažije pád. Souhlasíte s tímto pohledem na věc?

Souhlasím s tím dodatkem, že "vina" je podle mého názoru na obou stranách. Skutečně pozorujeme – a je to patrné jak ve Spojených státech, tak v Evropě a České republice –, že ekonomická otevřenost, globalizace a konkurenceschopnost dělí společnost na dvě skupiny. Netroufám si tvrdit, jak významné; možná je v každém z teritorií ta část jiná, nicméně mezi těmito skupinami začíná růst jakási animozita, někdy i nevraživost. A toto se promítá i do ekonomických, finančních a podnikatelských zájmů a pohledů.

Co se schopnosti Evropy hájit své zájmy a předejít vlastnímu pádu týče, troufám si tvrdit, že je nutné naslouchat oběma stranám, protože popisované rozdvojení nastalo velice rychle. Dříve jsme se domnívali, že žijeme v homogenní společnosti, ale ono tomu tak není. Ukazuje se, že heterogenita a názorová neslučitelnost se nějakou dobu skrývaly, aby nyní vypluly na povrch. Je zapotřebí pečlivě shromáždit argumenty obou stran a zamyslet se nad nimi. A do třetice, co se pádu týče, domnívám se, že v případě Evropy by nedošlo k pádu rychlému, ale možná o to tvrdšímu v delším časovém horizontu. Evropa zkrátka není tak rychlá jako Amerika, ale z hlediska tvrdosti dopadu v delším období bych nepochyboval o vážných následcích.

Vraťme se k potřebě komunikace mezi zmíněnými dvěma stranami, k tomu, že musejí najít společnou řeč. Jsou toho schopné? Na jedné straně máme politické elity, establishment, který dlouho ignoroval alternativní hlasy přicházející z vně zažitého politického diskurzu. Na druhé straně stojí Trump, Farage a další, kteří staví svůj úspěch na tom, že s establishmentem buď nekomunikují, nebo přinejmenším odmítají konstruktivní dialog.

V tomto ohledu věřím v pud sebezáchovy. Domnívám se ale, že do hry nevstoupí či nezasáhne nijak rychle. Připomeňme si v této souvislosti, že za čtvrt roku oslaví evropská integrace 60 let od uzavření Římských smluv, respektive 59 let od jejich reálného spuštění. Jinými slovy, 59 let se zde vytváří určitý establishment, který lze jen těžko změnit během pár měsíců. Někdo může podotknout, že zde již před 20 lety existovala určitá varování v podobě Haiderova Rakouska a Le Penovy Francie, kdy Haider uspěl a Le Pen na první ani druhý pokus nikoli. Nicméně to vlastní probuzení, skutečný políček, přišel až letos 23. června v souvislosti s britským referendem, jehož výsledek smetl ze stolu i dva roky starý optimismus pramenící z postoje Skotů.

Jinými slovy, lze jen těžko očekávat, že se během necelých pěti měsíců změní postoj, který byl vytvářen – a dokonce akceleroval – v průběhu 60 let. Jsem nicméně přesvědčen o tom, že v oblasti elit, ať už spojených s institucemi, nebo elit onoho přirozeného charakteru obecně vnímaných autorit, dochází ke změně náhledu a k identifikaci toho, že nežijeme v idylických podmínkách. Bohužel, ony samy bez lidí, kteří jsou výkonnými články, takovými včelami dělnicemi, nic nezmohou. A mám obavu, že na té úřednické a výkonné úrovni změna náhledu stále nenastala. Naopak, tam jsou lidé osobně zainteresováni na tom, aby k výrazné změně nedošlo, protože na stávajícím systému mají postaveny své profesní kariéry. Jeho změna může jistotu kariéry výrazným způsobem narušit. To vnímám jako poměrně velké nebezpečí.

Znamená to, že v Evropě potřebujeme institucionální či strukturální revoluci, která možná přijde v podobě – či v důsledku – vítězství populistů ve volbách? Připomenu, že Evropa v příštím zhruba roce zažije několik podstatných plebiscitů, mimo jiné v Německu, Itálii, Francii, Katalánsku a nakonec i Česku, pokud se budeme chtít zaměřit na domácí píseček. Přijdou další políčky typu brexitu a Trumpa a po nich probuzení?

To je zásadní otázka. Myslím si, že snaha o to, aby tyto plebiscity dopadly "žádoucím", nedestruktivním způsobem, je klíčová. Co se revoluce týče, o tom, že ji Evropa potřebuje, v současnosti již bohužel nepochybuji. Mám totiž pocit, že je kontinent v současnosti jedna velká improvizovaná spontánnost, kde se porušují 60 let vytvářené struktury a žádné nové se neobjevují. Přesto si stále troufám tvrdit, že by navzdory výčtu událostí, které nás v následujícím roce a půl čekají, měla být ona revoluce racionálně zvažovaná, neměla by být vedena nacionalistickými názory. Vždyť pouhý pohled na mapu svědčí o tom, že kdyby se Evropa fragmentovala a opět rozdělila na 28 v podstatě nicotných celků, bude daleko zranitelnější než teď.

Je tedy v zájmu Evropy, respektive všech členských států Evropské unie, aby reforma na jednu stranu proběhla, ale aby na stranu druhou jejím výsledkem byla funkční celistvost. Co to znamená? Podle mě například nelze v podmínkách 28 států udržet to, že zde jsou dvě rozhodovací tělesa, tedy Evropská rada a Evropský parlament, který si myslí, že se díky Lisabonské smlouvě jeho váha zvýšila (což je dle mého názoru iluze). Do toho tu je Evropská komise, která by měla spíše plnit to, co říkají rozhodující orgány, a ne vytvářet vlastní rozhodovací centrálu. Právě z těchto důvodů je reforma důležitá. Na to, aby skončila totální fragmentací, je snad Evropa stále ještě dostatečně inteligentní.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus