Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jak Britové vidí růst své ekonomiky v příštích dvou letech a komu Twitter v úterý omylem zrušil účet? To vše musíte ráno vědět!

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět posílily na nové historické rekordy, pouze Nasdaq mírně korigoval

Hlavní americké akciové indexy začaly po mírném úvodním oslabení napravovat ztráty a středeční obchodování zakončily smíšeně. Indexy S&P 500 i Dow mírně vylepšily svá historická zavírací maxima, Nasdaq Composite lehce oslabil. Investoři sledovali řadu makrodat a zápis z listopadového zasedání FOMC. Dow nakonec ve středu přidal 0,31 % na 19 083,18 bodu, S&P 500 vylepšil své skóre o 0,08 % na 2 204,71 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,11 % na 5 380,68 bodu. V rámci sektorů byla situace smíšená. Výrazněji posílila pouze odvětví průmyslu a cyklického spotřebního zboží, hlouběji v záporu zůstaly technologie nebo veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o bezvýznamných 0,16 % na 12,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než čtyři bazické body na 2,3534 %.

Držte si klobouky, iracionální nadšení 3.0 je tu a není před ním úniku

Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů!

2. Evropské akciové trhy ve středu mírně klesly, výrazně ztrácel finanční sektor

Evropské trhy ve středu uzavřely v mírném mínusu. Na seanci se podepsal začátek obchodování na Wall Street, kde index Dow znovu dosáhl historického maxima, investoři ale rovněž vyhodnocovali britskou zprávu o státním rozpočtu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 340,77 bodu, když odpoledne přišel o zisk z úvodu seance. Ten byl nesen zejména pozitivními údaji kompozitního indexu nákupních manažerů v eurozóně. Dopoledne zveřejněná listopadová předběžná hodnota 54,1 bodu je nejvyšší od prosince 2015. Britský FTSE 100 skončil na červené nule se ztrátou 0,03 % na 6 817,71 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,42 % na 4 529,21 bodu a německý index DAX klesl o 0,48 % na 10 662,44 bodu. Nedařilo se zejména bankovnímu sektoru, jenž negativně zareagoval na kroky Evropské komise, která ve středu navrhla poměrně rozsáhlé doplnění stávajících evropských bankovních pravidel.

EUR/USD: Dolar má našlápnuto k další rally, parita s eurem se vrací do hry

3. Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, dolů ji táhla Komerční banka

Pražská burza ve středu nenavázala na úterní zisk, když index PX klesl o 0,4 % na 888,72 bodu. Dolů burzu táhly finanční tituly v čele s Komerční bankou, trend narušila pouze MONETA Money Bank. Dařilo se operátorovi O2 Czech Republic a likérce Stock Spirits. Podle analytika z České spořitelny Petra Bártka se u O2 i u Monety výrazně přeskupují investoři kvůli změně indexu MSCI (zařazení Monety a snížení váhy O2 C.R.). "Po poklesech v předchozích dnech jsou již ale oba tituly atraktivní pro dividendové investory," uvedl analytik.

Exit ČNB: Rusnok a spol. slibují, že švýcarský scénář nenastane. Zajištění je ale namístě v každém případě, a není drahé!

Trump efekt: Koruna není mrtvá!

4. Očekávané události

Čtvrtek bude z hlediska makrodat slabším dnem, neboť americké trhy zůstanou kvůli Dnu díkůvzdání uzavřeny. V noci ze středy na čtvrtek v Japonsku vyjdou předběžná data listopadového indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a pozornost investorů se poté zaměří na Evropu. Německo a Španělsko na trhy pošlou údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí, mnichovský institut Ifo zveřejní index podnikatelského klimatu za listopad, ve Švýcarsku vyjde kvartální průmyslová produkce a Itálie se pochlubí říjnovou obchodní bilancí.

Z kvartálních hospodářských výsledků bude pro investory na pražské burze nejzajímavější sledovat čísla textilky Pegas Nonwovens. Petr Bártek očekává, že Pegas za třetí čtvrtletí vykáže 40% meziroční nárůst provozního zisku EBITDA. Výsledek by měly podpořit vyšší produkce a neopakování loňských negativních faktorů v podobě vysokých nákladů na manažerský opční program a vysokých cen polymerů. "Pegas letos pravděpodobně neměl tak velký souběh odstávek na údržbu jako v loňském roce, v Evropě navíc roste poptávka po netkaných textiliích," říká Bártek. Tržby by podle něj měly klesnout, avšak pouze z důvodu přenosového mechanismu cen polymerů (bez dopadu na zisk). Čistý zisk by se měl podle analytika z nízké loňské základny zněkolikanásobit na normalizovanou úroveň. "Sledovat budeme především komentáře k plánované nové továrně v Jihoafrické republice, průběhu výstavby nové linky v Česku a cenovým vyjednáváním na příští rok. Vzhledem k pozitivnímu vývoji na trhu netkaných textilií nečekáme žádné negativní překvapení na straně vyjednávání o cenách," dodává Bártek. Analytik Richard Miřátský z Komerční banky odhaduje, že tržby se firmě sníží o zhruba 12 % na 50,89 milionu eur při nárůstu objemu výroby o více než sedm procent na 25,4 kilotuny. Na úrovni zisku EBITDA by podle Miřátského společnost měla vykázat výsledek 10,83 milionu eur, což značí meziroční nárůst o třetinu. Čistý zisk by měl dosáhnout podle Miřátského 4,8 milionu eur. Bohumil Trampota z J&T Banky čeká čistý zisk těsně pod třemi miliony eur.

Pegas Nonwovens - odhad hospodářských výsledků za 3Q2016 podle Komerční banky

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed: Ekonomika je silná, úroky by se měly zvýšit

Členové měnového výboru americké centrální banky vyjadřovali na posledním zasedání přesvědčení, že domácí ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb. Plyne to ze zápisu ze zasedání výboru na počátku listopadu.

6. Británie zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští dva roky

Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zhoršil odhad vývoje ekonomiky na příští dva roky. Při prezentaci své první zprávy o státním rozpočtu to ve středu v parlamentu řekl britský ministr financí Philip Hammond. Zároveň slíbil, že během příštích pěti let podpoří ekonomiku investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v objemu 23 miliard liber. Potvrdil i plány na zvýšení minimální mzdy a snížení daně ze zisků firem.

7. Evropská komise navrhla doplnit pravidla pro bankovní sektor v EU

Evropská komise ve středu navrhla poměrně rozsáhlé doplnění stávajících evropských bankovních pravidel. Cílem je podle eurokomisaře pro finanční stabilitu, služby a euro Valdise Dombrovskise snížit rizika evropského bankovního sektoru a posílením jeho schopností v Evropě podpořit hospodářský růst.

8. Společnost OKD ukončí těžbu v Dole Paskov 31. března 2017

Společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí ve ztrátovém Dole Paskov 31. března příštího roku. Co nejvíce zaměstnanců chce přesunout do karvinské části revíru. Návrh představenstva firmy ve středu schválil věřitelský výbor. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. OKD je od května v úpadku, v srpnu věřitelé schválili její reorganizaci. Zavření ztrátové šachty, která táhla dolů celý podnik, je součástí restrukturalizace.

9. Generali uvažuje o prodeji aktivit ve 13 až 15 zemích

Největší italská pojišťovna Generali uvažuje o prodeji svých aktivit ve 13 až 15 zemích z celkových více než 60, kde působí, žádné propouštění ale neplánuje. Společnost si tím chce snížit náklady a posílit ziskovost a kapitál.

10. NYT: Facebook vyvinul cenzorský software, aby mohl do Číny

Americká internetová společnost Facebook v tichosti vyvinula cenzorský software, který by měl firmě pomoci vrátit se na čínský trh. S odvoláním na současné i bývalé zaměstnance podniku, kteří si nepřáli být jmenováni, o tom informoval list The New York Times.

BONUS

Jakou neplechu asi prováděl šéf Twitteru?

Sociální síť Twitter v úterý večer omylem zrušila účet svému zakladateli a generálnímu řediteli Jackovi Dorseymu. Účet mu byl vzápětí obnoven a Dorsey jeho deaktivaci označil za "vnitřní chybu".

Není ale jasné, v čem byl problém a proč Dorseyho účet asi půl hodiny nefungoval. List The Wall Street Journal si například všiml, že Dorsey měl po obnovení účtu i méně lidí, kteří jej sledují. Nakonec byl jejich počet obnoven na původních 3,8 milionu.

Twitter uvádí, že zavírá účty, které porušují jeho pravidla. Důvodem může být šíření spamu, napadení účtu hackery, falešný účet nebo nevhodné chování uživatele.

V minulých měsících byl Twitter kritizován za to, že se nezabývá zneužíváním na své síti. Před několika dny proto zrušil účty sympatizantů alt-right, což je hnutí amerických pravicových radikálů.

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
před hodinou

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení