Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jak Britové vidí růst své ekonomiky v příštích dvou letech a komu Twitter v úterý omylem zrušil účet? To vše musíte ráno vědět!

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět posílily na nové historické rekordy, pouze Nasdaq mírně korigoval

Hlavní americké akciové indexy začaly po mírném úvodním oslabení napravovat ztráty a středeční obchodování zakončily smíšeně. Indexy S&P 500 i Dow mírně vylepšily svá historická zavírací maxima, Nasdaq Composite lehce oslabil. Investoři sledovali řadu makrodat a zápis z listopadového zasedání FOMC. Dow nakonec ve středu přidal 0,31 % na 19 083,18 bodu, S&P 500 vylepšil své skóre o 0,08 % na 2 204,71 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,11 % na 5 380,68 bodu. V rámci sektorů byla situace smíšená. Výrazněji posílila pouze odvětví průmyslu a cyklického spotřebního zboží, hlouběji v záporu zůstaly technologie nebo veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o bezvýznamných 0,16 % na 12,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než čtyři bazické body na 2,3534 %.

Držte si klobouky, iracionální nadšení 3.0 je tu a není před ním úniku

Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů!

2. Evropské akciové trhy ve středu mírně klesly, výrazně ztrácel finanční sektor

Evropské trhy ve středu uzavřely v mírném mínusu. Na seanci se podepsal začátek obchodování na Wall Street, kde index Dow znovu dosáhl historického maxima, investoři ale rovněž vyhodnocovali britskou zprávu o státním rozpočtu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 340,77 bodu, když odpoledne přišel o zisk z úvodu seance. Ten byl nesen zejména pozitivními údaji kompozitního indexu nákupních manažerů v eurozóně. Dopoledne zveřejněná listopadová předběžná hodnota 54,1 bodu je nejvyšší od prosince 2015. Britský FTSE 100 skončil na červené nule se ztrátou 0,03 % na 6 817,71 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,42 % na 4 529,21 bodu a německý index DAX klesl o 0,48 % na 10 662,44 bodu. Nedařilo se zejména bankovnímu sektoru, jenž negativně zareagoval na kroky Evropské komise, která ve středu navrhla poměrně rozsáhlé doplnění stávajících evropských bankovních pravidel.

EUR/USD: Dolar má našlápnuto k další rally, parita s eurem se vrací do hry

3. Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, dolů ji táhla Komerční banka

Pražská burza ve středu nenavázala na úterní zisk, když index PX klesl o 0,4 % na 888,72 bodu. Dolů burzu táhly finanční tituly v čele s Komerční bankou, trend narušila pouze MONETA Money Bank. Dařilo se operátorovi O2 Czech Republic a likérce Stock Spirits. Podle analytika z České spořitelny Petra Bártka se u O2 i u Monety výrazně přeskupují investoři kvůli změně indexu MSCI (zařazení Monety a snížení váhy O2 C.R.). "Po poklesech v předchozích dnech jsou již ale oba tituly atraktivní pro dividendové investory," uvedl analytik.

Exit ČNB: Rusnok a spol. slibují, že švýcarský scénář nenastane. Zajištění je ale namístě v každém případě, a není drahé!

Trump efekt: Koruna není mrtvá!

4. Očekávané události

Čtvrtek bude z hlediska makrodat slabším dnem, neboť americké trhy zůstanou kvůli Dnu díkůvzdání uzavřeny. V noci ze středy na čtvrtek v Japonsku vyjdou předběžná data listopadového indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a pozornost investorů se poté zaměří na Evropu. Německo a Španělsko na trhy pošlou údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí, mnichovský institut Ifo zveřejní index podnikatelského klimatu za listopad, ve Švýcarsku vyjde kvartální průmyslová produkce a Itálie se pochlubí říjnovou obchodní bilancí.

Z kvartálních hospodářských výsledků bude pro investory na pražské burze nejzajímavější sledovat čísla textilky Pegas Nonwovens. Petr Bártek očekává, že Pegas za třetí čtvrtletí vykáže 40% meziroční nárůst provozního zisku EBITDA. Výsledek by měly podpořit vyšší produkce a neopakování loňských negativních faktorů v podobě vysokých nákladů na manažerský opční program a vysokých cen polymerů. "Pegas letos pravděpodobně neměl tak velký souběh odstávek na údržbu jako v loňském roce, v Evropě navíc roste poptávka po netkaných textiliích," říká Bártek. Tržby by podle něj měly klesnout, avšak pouze z důvodu přenosového mechanismu cen polymerů (bez dopadu na zisk). Čistý zisk by se měl podle analytika z nízké loňské základny zněkolikanásobit na normalizovanou úroveň. "Sledovat budeme především komentáře k plánované nové továrně v Jihoafrické republice, průběhu výstavby nové linky v Česku a cenovým vyjednáváním na příští rok. Vzhledem k pozitivnímu vývoji na trhu netkaných textilií nečekáme žádné negativní překvapení na straně vyjednávání o cenách," dodává Bártek. Analytik Richard Miřátský z Komerční banky odhaduje, že tržby se firmě sníží o zhruba 12 % na 50,89 milionu eur při nárůstu objemu výroby o více než sedm procent na 25,4 kilotuny. Na úrovni zisku EBITDA by podle Miřátského společnost měla vykázat výsledek 10,83 milionu eur, což značí meziroční nárůst o třetinu. Čistý zisk by měl dosáhnout podle Miřátského 4,8 milionu eur. Bohumil Trampota z J&T Banky čeká čistý zisk těsně pod třemi miliony eur.

Pegas Nonwovens - odhad hospodářských výsledků za 3Q2016 podle Komerční banky

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed: Ekonomika je silná, úroky by se měly zvýšit

Členové měnového výboru americké centrální banky vyjadřovali na posledním zasedání přesvědčení, že domácí ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb. Plyne to ze zápisu ze zasedání výboru na počátku listopadu.

6. Británie zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští dva roky

Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zhoršil odhad vývoje ekonomiky na příští dva roky. Při prezentaci své první zprávy o státním rozpočtu to ve středu v parlamentu řekl britský ministr financí Philip Hammond. Zároveň slíbil, že během příštích pěti let podpoří ekonomiku investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v objemu 23 miliard liber. Potvrdil i plány na zvýšení minimální mzdy a snížení daně ze zisků firem.

7. Evropská komise navrhla doplnit pravidla pro bankovní sektor v EU

Evropská komise ve středu navrhla poměrně rozsáhlé doplnění stávajících evropských bankovních pravidel. Cílem je podle eurokomisaře pro finanční stabilitu, služby a euro Valdise Dombrovskise snížit rizika evropského bankovního sektoru a posílením jeho schopností v Evropě podpořit hospodářský růst.

8. Společnost OKD ukončí těžbu v Dole Paskov 31. března 2017

Společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí ve ztrátovém Dole Paskov 31. března příštího roku. Co nejvíce zaměstnanců chce přesunout do karvinské části revíru. Návrh představenstva firmy ve středu schválil věřitelský výbor. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. OKD je od května v úpadku, v srpnu věřitelé schválili její reorganizaci. Zavření ztrátové šachty, která táhla dolů celý podnik, je součástí restrukturalizace.

9. Generali uvažuje o prodeji aktivit ve 13 až 15 zemích

Největší italská pojišťovna Generali uvažuje o prodeji svých aktivit ve 13 až 15 zemích z celkových více než 60, kde působí, žádné propouštění ale neplánuje. Společnost si tím chce snížit náklady a posílit ziskovost a kapitál.

10. NYT: Facebook vyvinul cenzorský software, aby mohl do Číny

Americká internetová společnost Facebook v tichosti vyvinula cenzorský software, který by měl firmě pomoci vrátit se na čínský trh. S odvoláním na současné i bývalé zaměstnance podniku, kteří si nepřáli být jmenováni, o tom informoval list The New York Times.

BONUS

Jakou neplechu asi prováděl šéf Twitteru?

Sociální síť Twitter v úterý večer omylem zrušila účet svému zakladateli a generálnímu řediteli Jackovi Dorseymu. Účet mu byl vzápětí obnoven a Dorsey jeho deaktivaci označil za "vnitřní chybu".

Není ale jasné, v čem byl problém a proč Dorseyho účet asi půl hodiny nefungoval. List The Wall Street Journal si například všiml, že Dorsey měl po obnovení účtu i méně lidí, kteří jej sledují. Nakonec byl jejich počet obnoven na původních 3,8 milionu.

Twitter uvádí, že zavírá účty, které porušují jeho pravidla. Důvodem může být šíření spamu, napadení účtu hackery, falešný účet nebo nevhodné chování uživatele.

V minulých měsících byl Twitter kritizován za to, že se nezabývá zneužíváním na své síti. Před několika dny proto zrušil účty sympatizantů alt-right, což je hnutí amerických pravicových radikálů.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna