Burzovní kalendář (28. 11. - 2. 12. 2016)
|

Burzovní kalendář (28. 11. - 2. 12. 2016)

Americké akcie jsou na nových rekordech. O vývoji v nadcházejícím týdnu budou rozhodovat především ekonomická data, nejdůležitější bude páteční zpráva Spojených států o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v listopadu. Důležité věci se ale budou dít také na trhu s ropou, kartel OPEC bude ve středu jednat o finální podobě dohody o snížení těžby suroviny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu znovu přepisovaly historii. Všechny tři hlavní akciové indexy v pátek skončily na nových rekordních maximech. Index Dow rekord posunul na 19 152,14 bodu, širší S&P 500 jej posunul na 2 213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite maximum navýšil na 5 398,92 bodu. Index menších společností Russell 2000 v pátek stoupl již popatnácté v řadě, tentokrát se zvýšil o 0,38 % na 1 347,20 bodu. Od začátku nejdelší růstové série od února 1996, která začala 4. listopadu, se index zvýšil o 16,4 %.

Americké akcie (týden do 25. listopadu 2016)

Americké akciové indexy stoupají od prezidentských voleb v naději, že plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snižování daní, zvyšování výdajů na infrastrukturu a deregulace některých odvětví podpoří hospodářský růst USA.

Na devizovém trhu v pátek dolar proti hlavním měnám oslabil a sestoupil z maxima za téměř 14 let. Investoři na konci týdne poznamenaného čtvrtečním svátkem v USA vybírali zisky z předešlých dvou týdnů, kdy dolar silně rostl. Americkou měnu od Trumpova zvolení táhnou vzhůru vyhlídky na růst inflace a úrokových sazeb ve Spojených státech.

Ceny ropy na světových trzích v pátek klesly, oba hlavní typy suroviny ztratily kolem čtyř procent. Dolů je stahovaly silný dolar a nejistota, zda se členové kartelu OPEC příští týden na schůzce ve Vídni skutečně dohodnou na omezení těžby. Většina expertů očekává, že OPEC nějakou formu útlumu těžby dohodne, není ale jisté, zda to bude stačit. "Reakce trhu s ropou závisí na důvěryhodnosti toho, co se dohodne," uvedli z Jefferies. Trh s černým zlatem se již více než dva roky potýká s přetlakem nabídky.

Výše se v uplynulém týdnu dostaly i evropské akcie, regionální benchmark STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %, britský FTSE 100 přidal 0,96 %, německý DAX stoupl o 0,33 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,01 %.

Proti trendu šla pražská burza, která podle indexu PX v týdnu klesla o 0,4 % na 888,14 bodu. Nejvíce klesající akcií byla VIG se ztrátou 1,7 %. Pojišťovnická skupina i přes slušné výsledky lehce ubrala na pozitivním vývoji z posledních dní. Solidní hospodářské výsledky v týdnu zveřejnil také výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla mediální CME s růstem o 5,8 %. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Důvodem pro růst titulu v korunovém vyjádření bylo posilování dolaru vůči koruně.

Pojišťovnické skupině VIG v prvních devíti měsících roku vyskočil zisk před zdaněním o téměř 90 % na 301,3 milionu eur
Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.
Pegas Nonwovens ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,5 milionu eur, výsledky podpořila absence loňských negativních faktorů
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za letošní třetí kvartál čistý zisk pět a půl milionu eur. Loni firma za stejné období reportovala čistý zisk jen zhruba půl milionu eur. Pozitivně se do výsledků promítla absence loňských negativních faktorů v podobě vysokých nákladů na manažerský opční program a přenosového mechanismu vysokých cen polymerů.

Z ekonomických dat trhy v uplynulém týdnu více pozornosti věnovaly údajům z amerického realitního trhu, předběžným listopadovým indexům nákupních manažerů, americkým objednávkám zboží dlouhodobé spotřeby či zprávě o vývoji německého hospodářství, ekonomickým indexům institutu Ifo pro Německo a údajům o vývoji britského HDP.

Investory zaujala také zpráva britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) týkající se hospodářského výhledu Spojeného království. V ní úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky na příští dva roky. Britský ministr financí Philip Hammond ale při prezentaci své první zprávy o státním rozpočtu zároveň slíbil, že během příštích pěti let podpoří ekonomiku investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v objemu 23 miliard liber. Úřad nyní předpokládá, že růst britské ekonomiky v příštím roce zpomalí na 1,4 %. Březnová prognóza úřadu uváděla, že ekonomika příští rok vzroste o 2,2 %. Odhad růstu na rok 2018 úřad snížil na 1,7 % z dosud předpokládaných 2,1 %. Odhad růstu na letošní rok úřad zlepšil o desetinu procentního bodu na 2,1 %.

Americké akcie v pátek vystoupily na nové rekordní hodnoty, začátek vánoční nákupní sezóny podpořil maloobchodníky
Hlavní americké akciové indexy zakončily zkrácený týden dalším vzestupem na nové rekordní hodnoty. Seance byla ale po čtvrtečním svátku klidnější a netradičně skončila již v 19.00 SEČ. Trh na prahu předvánoční sezóny táhly vzhůru zejména akcie maloobchodních prodejců a producentů spotřebního zboží.
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden si připsaly necelé procento
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážné v plusu. Obchodování ovlivňovaly zejména dění na Wall Street a pokračující jednání ropného kartelu OPEC s nečlenskými exportéry černého zlata.
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však klesla o 0,4 %
Pražská burza se v závěru týdne odrazila od ztrát z předcházejících dnů a index PX vzrostl o 0,21 % na 888,14 bodu. V červených číslech skončily v pátek pouze tři tituly, mezi nimi nejvíce ztratila pojišťovna VIG. Dařilo se Monetě Money Bank.

Výhled

Příští týden by na světových trzích mělo být poměrně rušno. V první polovině týdne lze očekávat zvýšenou aktivitu investorů v souvislosti s koncem měsíce a s tím spojeným převažováním indexů a portfolií. V druhé polovině týdne bude trhy hýbat očekávání pátečních dat z amerického trhu práce a očekávání víkendového italského referenda o změně ústavy s dopadem na postavení senátu v tamním legislativním procesu. Pokud by Italové navrhované změny ústavy neschválili, lze čekat demisi premiéra Mattea Renziho.

Klíčovou událostí příštího týdne bude zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni, které je naplánované na středu 30. listopadu. Hlavní otázka zní, zda kartel dospěje k dohodě o omezení těžby ropy, které by zvýšilo klesající ceny této strategické energetické suroviny.

Ruská tisková agentura TASS v sobotu informovala, že Rusko nevyšle své experty na pondělní schůzku, která má jednání kartelu OPEC předcházet. Podle zdrojů z ropného průmyslu již byla schůzka s účastí zemí, jež nejsou členy OPEC, které se mělo zúčastnit i Rusko, zrušena kvůli odmítnutí Saúdské Arábie. Místo toho se má v pondělí ve Vídni odehrát jen "interní porada" zástupců zemí OPEC, při které se má probírat, zda Írán a Irák přistoupí k omezení těžby ropy, jak od nich požaduje Rijád. Až po vyřešení sporů uvnitř OPEC by dle Rijádu měla následovat schůzka se zástupci nečlenských zemí.

Z ekonomických dat budou v centru pozornosti zpřesněné údaje o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, listopadové inflační statistiky Německa a eurozóny, zprávy o vývoji nezaměstnanosti a maloobchodních tržeb v Německu, zpráva o osobních příjmech a výdajích amerických spotřebitelů či indexy nákupních manažerů. V pátek se o vyvrcholení týdne postará zpráva o listopadovém vývoji situace na americkém trhu práce. Odhady analytiků hovoří o stagnaci míry nezaměstnanosti na 4,9 % a vzniku zhruba 172 tisíc pracovních míst mimo zemědělství.

"Den díkůvzdání a Černý pátek pobídly trhy k růstu. Vysoce pravděpodobné prosincové zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu nepůsobí jako brzda, jsme svědky bezstarostné jízdy. Sezónně začíná příznivé období pro akcie, růst je navíc podporován i ekonomickými daty," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Předchozí rezistence má šanci na změnu v silný support. Zda odvrátí potenciální pokles v běžném obchodním týdnu, zjistíme velice brzy. Nejbližší support je v pásmu 2 190 až 2 200 bodů, další poblíž 50denního klouzavého průměru okolo 2 150 bodů. Rezistence se teprve bude hledat, nabízejí se kulatá čísla," dodává Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Hospodářskými výsledky se v nadcházejícím týdnu pochlubí v Evropě Alpha Bank nebo Aeroflot a v USA například Tiffany & Co, Autodesk, Splunk, American Eagle Outfitters, Dollar General, Kroger, Smith & Wesson Holding nebo Workday.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude patřit tržním informacím, které pravidelně zveřejňuje Evropská centrální banka. Informovat bude ECB například o aktuální výši peněžní zásoby v ekonomice nebo o objemu soukromého dluhu. Začíst se investoři budou moci také do zprávy o finanční stabilitě eurozóny. Kromě toho na trh dopoledne Německo pošle index dovozních cen a Itálie přidá index podnikatelské důvěry a v eurozóně vyjdou ještě index spotřebitelské důvěry, index podnikatelského klimatu či index ekonomického sentimentu a s projevem vystoupí šéf ECB Mario Draghi. Odpoledne vyjde v USA index aktivity dallaského Fedu.

V noci na úterý bude Japonsko informovat o vývoji situace na trhu práce, výdajích domácností a maloobchodních tržbách. Dopoledne vydají Francie a Řecko zprávy o vývoji svých ekonomik, Španělsko na trh pošle inflační statistiku, Británie přidá zprávu o vývoji zadlužení spotřebitelů a statistiku počtu schválených žádostí o hypotéku, Portugalsko doplní indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a Německo odtajní inflační statistiku. Odpoledne bude v USA patřit zpřesněné zprávě o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a indexu spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board. S projevem navíc vystoupí šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley a ropný institut API vydá jako každý týden zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Výsledky hospodaření zveřejní v USA Tiffany & Co, Autodesk či společnost Splunk.

Středa bude z celého týdne z pohledu ekonomických údajů a očekávaných událostí nejnabitější. V noci vyjdou v Japonsku statistika průmyslové výroby a zpráva o zahájené výstavbě, vydaných stavebních povoleních a stavebních objednávkách a statistika výroby automobilů. Údaje z realitního trhu odtajní rovněž Austrálie a Nový Zéland přidá index podnikatelské důvěry. Dopoledne vyjdou v Německu zpráva o maloobchodních tržbách a data z trhu práce, Francie a Itálie zveřejní index cen výrobců a index spotřebitelských cen, Španělsko přidá výsledek běžného účtu. Index cen výrobců zveřejní také Řecko, které doplní ještě statistiku maloobchodních tržeb. Inflační statistiku za eurozónu na trh pošle evropský statistický úřad Eurostat, Portugalsko se pochlubí zprávou o vývoji ekonomiky ve třetím kvartálu, Spojené království na trh pošle zprávu o finanční stabilitě a veřejně vystoupí guvernér ECB Mario Draghi. V USA vyjde zpráva o osobních příjmech a výdajích včetně statistiky jádrových výdajů na osobní spotřebu a agentura ADP přidá statistiku tvorby pracovních míst v soukromém sektoru. Dále v zámoří vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, index nákupních manažerů chicagského Fedu, zpráva o rozjednaných prodejích domů a pravidelná týdenní zpráva vládní agentury EIA o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer pak hektický den doplní pravidelná situační zpráva o vývoji americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Hospodářskými výsledky se v Evropě pochlubí řecká Alpha Bank nebo ruský Aeroflot a v USA oděvní společnost American Eagle Outfitters.

Čtvrtek bude patřit finálním listopadovým indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Kromě toho na trh Japonsko pošle statistiku prodejů aut, Švýcarsko bude informovat o vývoji maloobchodních tržeb a Itálie o vývoji ekonomiky a situaci na trhu práce. Zprávu o vývoji míry nezaměstnanosti odtajní také eurozóna. Odpoledne v USA kromě PMI vyjdou ještě zpráva o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zprávy o stavebních výdajích a prodejích aut a jako každý týden také zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v USA Dollar General, Kroger nebo Smith & Wesson Holding a Workday.

V noci na pátek bude Austrálie informovat o vývoji tržeb maloobchodních prodejců, Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky a Španělsko přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne přidá ještě index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna doplní index cen výrobců. Odpoledne vyjde klíčová zpráva o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v USA v minulém měsíci a institut ISM přidá index aktivity pro oblast New Yorku. O situaci na trhu práce bude informovat také Kanada a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území.

 

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
před hodinou

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:31

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
12:18

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
12:09

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry