Co musíte ráno vědět (29. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (29. listopadu)

Jak se na úvod nového týdne dařilo akciovým trhům v Evropě a USA, jak německá vláda a Gazprom pokračují tam, kde Molotov s Ribbentropem skončili, a jak v USA vypadal Černý pátek? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily sestupem z historických maxim, ropa před zasedáním kartelu OPEC zdražila

Americké akciové trhy zahájily nový týden mírným poklesem, jejich indexy sestoupily z pátečních maxim. Investoři na Wall Street přikročili k vybírání zisků po téměř třítýdenní sérii vzestupů. Také dolar na devizových trzích sestoupil ze svých nejvyšších hodnot za téměř 14 let. Dařilo se naopak ropě, která před klíčovou středeční schůzkou ropného kartelu OPEC zdražila o více než dvě procenta. Index Dow klesl o 0,28 % na 19 097,90 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,53 % na 2 201,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,56 % na 5 368,81 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,56 % na 13,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,314 %. V mínusu skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvíce klesly v úvodu týdne energetické odvětví, finanční sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží. V plusu se udržely sektor veřejných služeb, realitní odvětví, sektor necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví.

4 dopady Trumpovy vlády (nejen) na Ameriku

Najde OPEC společnou řeč? Možné dopady jednání kartelu na ceny černého zlata

2. Evropské akcie v pondělí pod tíhou politické nejistoty klesly

Indexy akciových trhů západní Evropy během pondělního obchodování svorně klesaly. Na vině byly především ztráta optimismu ohledně dohody ropných producentů o zmrazení těžby a nervozita před italským ústavním referendem, jež výrazně promluví do osudu (nejen) tamních bank. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil se ztrátou 0,77 % na 339,83 bodu, když se prakticky všechny jeho sektory pohybovaly v červených číslech. Nejhůře si vedl bankovní sektor, který ztratil téměř dvě procenta. Pokud by Italové v nedělním referendu odmítli ústavní reformy, jež navrhuje premiér Matteo Renzi, budou nejspíš na řadě předčasné volby a s nimi velká dávka politické nejistoty. Pro italský bankovní sektor, jenž musí spoléhat na vydatnou pomoc ze strany evropských, italských i soukromých iniciativ, by to byla nejhorší možná zpráva. Index britské burzy FTSE 100 klesl o 0,6 %, německý DAX přišel o 1,09 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,88 %.

Dilema ECB: Proč (ne)měnit QE?

Trader: Zlatý sešup nemusí být u konce

3. Pražská burza v pondělí odepsala tři desetiny procenta, dolů ji táhla nejistota ve finančním sektoru

Index pražské burzy PX během pondělního obchodování oslabil o 0,34 % na 885,13 bodu. Zobchodovaný objem lehce přesáhl 700 milionů korun. "Pražská burza nevybočovala z řady hlavních západoevropských akciových indexů," říká analytik České spořitelny Pavel Smolík. Nahoru indexu PX nepomohl ani aktualizovaný výhled organizace OECD, která zvýšila prognózu globálního hospodářského růstu v roce 2017 na 2 %. Výhled pro ČR na rok 2017 se o jednu desetinu procenta snížil, nyní je tak na úrovni 2,5 %, poznamenal dále Smolík. Pondělní obchodování ovlivnila především nejistota ve finančním sektoru. Důvodem je podle České spořitelny blížící se italské referendum, které je spjato s vyjádřením důvěry vládě. Případná italská vládní krize by mohla ohrozit rekapitalizaci bankovního sektoru v zemi. Tuto nejistotu v Praze nejvíce pocítily VIG (-2,45 %) a Erste Group Bank (-1,81 %). Nejvíce posílily v úvodu týdne akcie Komerční banky (+1,43 %), které nejsou tak exponované na zahraniční trhy jako rakouské tituly. Akcie Monety Money Bank nadále těží z blížícího se zařazení do indexu MSCI Czech Republic, s největším zobchodovaným objemem (287 milionů Kč) posílily o 0,54 %. MONETA se stane součástí indexu 1. prosince s váhou kolem 17 %.

Investorský magazín: Úvod do obchodování s opcemi

4. Očekávané události

V noci na úterý bude Japonsko informovat o vývoji situace na trhu práce, výdajích domácností a maloobchodních tržbách. Dopoledne vydají Francie a Řecko zprávy o vývoji svých ekonomik, Španělsko na trh pošle inflační statistiku, Británie přidá zprávu o vývoji zadlužení spotřebitelů a statistiku počtu schválených žádostí o hypotéku, Portugalsko doplní indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a Německo odtajní inflační statistiku. Odpoledne bude v USA patřit zpřesněné zprávě o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a indexu spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board. S projevem navíc vystoupí šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley a ropný institut API vydá jako každý týden zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Výsledky hospodaření zveřejní v USA Tiffany & Co, Autodesk či společnost Splunk. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo dohodlo s Gazpromem podmínky přepravy plynu přes OPAL

Německý úřad pro regulaci energetického trhu v pondělí dohodl s ruským plynárenským kolosem Gazprom podmínky zvýšeného ruského přístupu k plynovodu OPAL, jímž proudí plyn z podmořského plynovodu Nord Stream konečným zákazníkům v Německu a České republice.

6. Lufthansa kvůli další stávce zruší v úterý a ve středu 1 700 letů

Německé aerolinky Lufthansa se v pondělí neúspěšně pokusily soudní cestou zabránit další stávce svých pilotů. Soud v Mnichově požádaly o vydání předběžného opatření, soud to ale odmítl. Piloti tak mohou v úterý a ve středu znovu stávkovat za zvýšení platů. Lufthansa kvůli tomu zruší celkem zhruba 1 700 letů.

7. WTO: Americký výrobce Boeing získal nepovolenou daňovou úlevu

Americký výrobce letadel Boeing získal nepovolenou státní pomoc na vývoj nového dopravního letadla 777X coby daňovou úlevu od státu Washington. V Ženevě o tom v pondělí rozhodla Světová obchodní organizace. Rozhodnutí je součástí vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.

8. Evropská komise navrhla úpravu fungování infrastruktury finančního trhu

Evropská komise v pondělí představila návrh nových pravidel, která mají účinně řešit krizi infrastruktury finančního trhu se systémovým významem, takzvaných ústředních protistran. Nově tak budou muset mít například vypracované plány pro případ krizových situací a dohledové orgány jim do nich budou moci v případě hrozících potíží navrhovat konkrétní opatření či změny obchodní strategie.

9. Italská banka Monte dei Paschi smí vyměnit dluh za akcie

Italský úřad pro regulaci finančního trhu Consob povolil italské bance Monte dei Paschi di Siena vyměnit dluh za akcie. Výměna dluhu je důležitým bodem plánovaného posílení kapitálu, které má udržet banku při životě poté, co se v červencových zátěžových testech ukázalo, že patří mezi nejzranitelnější v Evropě. Monte dei Paschi di Siena je třetí největší bankou v Itálii a nejstarší bankou na světě.

10. OECD očekává, že zrychlení růstu v USA podpoří globální HDP

Globální ekonomický růst v příštích měsících ožije rychleji, než se doposud čekalo, protože plánované snížení daní a zvýšení veřejných výdajů vládou nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí americkou ekonomiku. Uvedla to ve své nejnovější prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dost černý pátek

Takhle vypadal na konci minulého týdne svátek slev Black Friday v jednom z obchodů firmy Nike na okraji Seattlu v americkém státu Washington. Skoro to vypadá, jako by tam úřadovalo hnutí Black Friday Matters.

Black Friday a Nike
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko