Co musíte ráno vědět (4. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, jak dopadla zasedání ČNB a Bank of England a jaká jídla se objevují v nejděsivějších snech uvědomělých ekologů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přišly o úvodní zisky a opět zlevnily, S&P 500 klesl poosmé v řadě

Americké akcie ve čtvrtek opět oslabily. Index S&P 500 se tak snížil již poosmé za sebou, což představuje nejdelší sérii poklesů od finanční krize v roce 2008. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech, které se budou konat příští týden v úterý. Index Dow klesl o 0,16 % na 17 930,67 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,44 % na 2 088,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,92 % na 5 058,41 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,29 % na 22,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,812 %. V červených číslech skončilo šest z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvýrazněji klesly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Stouply energetické odvětví či sektor veřejných služeb.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Strategie: Má ještě hodnota přidanou hodnotu?

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily v červených číslech

Evropské akcie se během většiny čtvrteční seance obchodovaly smíšeně, nakonec ovšem všechny hlavní indexy klesly. Náladu investorů ovlivňovala nejistota kolem výsledku amerických prezidentských voleb, které nicméně později ulevily poslední průzkumy veřejného mínění, v nichž Hillary Clintonová znovu získala náskok před Donaldem Trumpem. Do centra pozornosti se opět dostalo také Spojené království, a to poté, co londýnský vrchní soud nepovolil vládě Theresy Mayové spustit mechanismus vedoucí k odchodu Británie z Evropské unie bez souhlasu parlamentu. Celoevropský index STOXX Europe 600 v druhé polovině seance ztratil všechny zisky, které předtím nabral, a skončil de facto na nule. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,8 %, německý DAX odepsal 0,43 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,07 %.

Stratég: Evropský bankovní sektor nečelí krizi, problémy Deutsche Bank ustojí

Peter Voštinár (PEVONI): Záporné sazby nemají logiku, akcie mají potenciál. Líbí se mi například firmy navázané na komodity

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala tři čtvrtiny procenta

Index PX si ve čtvrtek po slabém začátku nakonec připsal 0,75 % na 909,66 bodu. Nejúspěšnějšími tituly čtvrteční seance byly ČEZ (+2,91 %) a MONETA Money Bank (+2,83 %), nejvíce naopak ztratily akcie E4U (-5 %) a Pegasu Nonwovens (-2,87 %). Polepšily si také třeba akcie likérky Stock Spirits, které posílily o 1,73 % 50,10 Kč. Zdražení o více než procento zaznamenaly rovněž cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, které si připsaly 1,67 % na 12 539 Kč. Komerční banka před začátkem obchodování oznámila, že jí v prvních devíti měsících letošního roku vzrostl objem poskytnutých úvěrů o 11 % a čistý zisk se jí zvýšil na 10,6 miliardy Kč, dojem z výsledků ale pokazilo oznámení ohledně plánované dividendy, která má být nižší, než trh očekával. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,93 % na 891,50 Kč. Hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno zveřejnila také sázková kancelář Fortuna, jejíž akcie nakonec zlevnily o 0,11 % na 89,15 Kč.

BCPP: Takhle jsou na tom od začátku roku jednotlivé akcie z indexu, který v říjnu patřil mezi hvězdy

Jak se jako drobný investor připravit na exit ČNB?

4. Očekávané události

Pátek bude patřit indexům nákupních manažerů a zprávě o vývoji situace na americkém trhu práce. PMI za sektor služeb zveřejní Japonsko, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a souhrnně také celá eurozóna. V Evropě budou navíc ukazatele za sektor služeb doplněny ještě o kompozitní PMI a Eurostat na trh pošle ještě index cen výrobců v eurozóně. Klíčová bude odpolední zpráva o vývoji americké nezaměstnanosti, která bude kromě celkové míry nezaměstnanosti zahrnovat také míru participace, data o vývoji mezd či údaje o tvorbě nových pracovních míst v říjnu. Dále ve Spojených státech vyjde výsledek obchodní bilance za září a Kanada se připojí s vlastním výsledkem mezinárodního obchodu a zprávou z trhu práce. Večer pak ještě společnost Baker Hughes zveřejní jako každý týden zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Hospodářskými výsledky se v pátek pochlubí Erste Group Bank, Telecom Italia, Intesa Sanpaolo, BMW, Commerzbank, MOL Hungarian Oil & Gas, Suzuki Motor, Takata, NRG Energy, Duke Energy či Humana. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Konec jednoho velkého příběhu: Akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci společnosti

Akcionáři těžařské společnosti New World Resources (NWR) na čtvrteční valné hromadě schválili dobrovolnou likvidaci firmy. Vyplývá to ze sdělení podniku. NWR je majitelem české OKD, která je od května v úpadku. Akcionáři NWR schválili i jmenování likvidátorů. Těmi jsou Mark Skelton, Geoffrey Bouchier a Paul Williams z nizozemské společnosti Duff & Phelps.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v listopadu ponechala měnovou politiku beze změny. Inflace podle ní příští rok zrychlí na 2,3 %

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň ponechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, během které byla mimo jiné představena nová makroekonomická prognóza, jsme sledovali živě.

7. Britská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,25 % a zlepšila odhad růstu domácí ekonomiky

Bank of England na svém listopadovém zasedání jednomyslně rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, klíčová sazba zůstává na 0,25 %. Beze změny zůstává taktéž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Současně BoE zlepšila výhled vývoje domácí ekonomiky a naznačila, že v letošním roce již úrokové sazby snižovat neplánuje.

8. Produktivita práce v USA rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky

Produktivita práce ve Spojených státech se ve třetím čtvrtletí zvýšila proti předchozím třem měsícům o 3,1 procenta, což je nejprudší růst za poslední dva roky. V předchozích třech čtvrtletích se naopak snižovala. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo práce.

9. Egypt o 48 % devalvoval měnu a oznámil, že zavádí režim volně plovoucího kurzu

Egypt ve čtvrtek o 47,7 % devalvoval svou měnu a oznámil, že zavádí režim volně plovoucího kurzu. Opatření jsou součástí požadavků Mezinárodního měnového fondu (MMF) výměnou za tříletý úvěr 12 miliard dolarů, informovala agentura AP. Peníze MMF mají podpořit ekonomiku Egypta.

10. Google oficiálně odmítl obvinění Evropské komise ze zneužívání tržní převahy

Americký internetový gigant Google ve čtvrtek odmítl obvinění Evropské komise, že porušuje antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu s internetovým vyhledáváním. Podle hlavního právníka společnosti Kenta Walkera tato obvinění nemají žádné faktické, právní ani ekonomické základy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ideální pohoštění pro zapálené ekology? Mísa plná brambor a jablek

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby