KONTEXT: Donald Trump? (I) čeští ekonomové dávají palec dolů
|

KONTEXT: Donald Trump? (I) čeští ekonomové dávají palec dolů

Hillary Clintonová vítězí za skřípění zubů nemála těch, kteří pro ni hlasovali. A na plné čáře. Takový výsledek blížících se voleb ve Spojených státech předpovídají s odkazem na volbu „menšího zla“ mnohé průzkumy. Stejně dopadl také krátký dotazník pro respektované české ekonomy, který jim KONTEXT rozdal v předvečer nejvýznamnějších voleb na Zemi. Respondenti dostali za úkol zaměřit se jak na výhody svého koně, tak na stinné stránky (a z obojího vyplývající tržní dopady) druhého kandidáta.

Světové akcie Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby Ekonomické a politické hrozby Anketa Investiční tipy Hillary Clintonová

David Brzek (Fio banka): CLINTONOVÁ

Přál bych si republikána, ale ne Trumpa, takže Clintonová je volbou menšího zla. Jinými slovy, argumenty pro Clintonovou primárně spíše vycházejí z tezí, proč raději ne Trumpa. Ne že bych byl nějak příliš nakloněn současné sociálně demokratické linii, kterou uplatňuje Obamova administrativa a ve které by Clintonová pravděpodobně pokračovala, nicméně z jejího ekonomického programu bych vyzdvihl podporu střední třídy, která je jedním z důležitých motorů dlouhodobého ekonomického růstu. Větší investice do infrastruktury jsou společným plánem obou kandidátů, u Clintonové bych se ale méně obával toho, jakým způsobem je zvládne financovat. Se zvolením Clintonové by byl trh navíc nejspíše ušetřen negativního šoku z nejistoty spojené s druhým kandidátem. Co se týče dalšího vývoje, díky pozitivnímu přístupu Clintonové k alternativním zdrojům mohou z jejího vítězství těžit firmy navázané na obnovitelné zdroje energie. Těžařům by naopak mohly nastat horší časy, Clintonová chce totiž snižovat spotřebu ropy a je proti rozšiřování těžby na území USA. Pozitivní vliv na stavební průmysl je společným jmenovatelem obou kandidátů.

Trumpův profil obecně není špatný a člověk podobného ražení by v čele USA byl v současné době možná větším přínosem než zástupce establishmentu. Na druhou stranu je ale fakt, že má Trump kolem sebe tolik kontroverzí a nejasností ohledně toho, jak by řídil zemi, že by si to stát jako USA neměl dovolit. Nejasnosti ohledně postojů k zahraniční politice či financování státního rozpočtu s vyššími výdaji v kontextu navrhovaného snížení korporátních daní vytvářejí velkou nejistotu, což trh nemá rád. Pokud by někdo mohl těžit z jeho vítězství, tak zbrojaři. Trump totiž plánuje zdvojnásobit již tak vysoké výdaje na obranu. V kontextu celkového Trumpova postoje by se těžebním firmám rovněž podnikalo lépe než s Clintonovou v čele administrativy. Sektory v ohrožení jsou spojené s proti(i)migrační politikou. Příkladem je zemědělství, kde jsou nelegální cizinci využívání jako levná pracovní síla.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): CLINTONOVÁ

Jsem rád, že je to v mém případě volba imaginární. Jde totiž o výběr mezi kandidáty, z nichž ani jeden není ideální. Proč tedy Hillary? Protože to není Trump. Ideální by byl neulítlý republikán, který by prosadil návrat k americkým hodnotám a méně expanzivní rozpočtovou politiku. Ten není, a tak zbývá Clintonová. V případě jejího vítězství se trhu uleví, což znamená, že akcie i dolar zažijí relief rally. Výnosy bondů asi půjdou nahoru, a to nejen kvůli Fedu, ale i kvůli více rozhazovačné fiskální politice.

Donald Trump nabízí sympatickou ideu vybřednutí ze zaběhnutých kolejí a změnu politiky po osmi letech vlády demokratického prezidenta. Bohužel to dělá ve stylu, u kterého člověk pochybuje, zda je to pouze pro předvolební publikum, nebo zda to náhodou nemyslí vážně. Vzhledem k historickým zkušenostem existuje riziko, že to myslet vážně začne a na jeho nápady dojde, a to zejména ty v zahraniční a obchodní politice. To by v případě jeho zvolení znamenalo, že by na trzích zavládla vedle úvodního překvapení také značná nejistota poháněná spekulacemi, co z předvolebních slibů bude Trump myslet vážně.

Štěpán Uherík (Save & Capital): CLINTONOVÁ

Trh je postaven především na důvěře a jistotě. Vítězství (pokud se to dá takto nazvat) Hillary Clintonové by znamenalo vítězství Američanů v národním testu inteligence a mohlo by přinést důvěru v racionalitu a podpořit pocit jistoty. Paradoxně však nikoli tím, že by byla silným vůdcem; postačí naděje, že nedojde k radikalizaci směřování země. Z politického pohledu by Clintonová znamenala úlevu pro Evropu a členy NATO přinejmenším tím, že si uvědomuje, že mezinárodní smlouvy nejsou jen cár papíru a mezinárodní diplomacie je skutečná disciplína, ve které si účastník nevystačí jen s frází "you're fired!". Ani tak si nemyslím, že prezidentská volba sama o sobě přinese tržní příležitosti. Volba Clintonové by však mohla pozitivně ovlivnit volatilitu, a tedy uklidnit nervozitu, přinést naději v alespoň částečné zachování statu quo a připravit půdu pro volby do Kongresu, které možná nejsou tak mediálně zajímavé, ale ve finále budou mnohem významnější. Teprve po nich se ukáže, zda budoucí politické elity vytvoří příležitosti k investici. Myslím si, že to ale nakonec budou jiné skutečnosti, které se vyplatí sledovat, které s trhem skutečně zamíchají.

Případné vítězství Donalda Trumpa by se při současných odhadech přízně voličů nakloněné spíše k Hillary Clintonové stalo po brexitu dalším překvapením, které připomene, že psychologii davu nelze nikdy s přesností odhadnout. A vlivem takové volby bychom mohli dostat šanci zkoumat efektivitu a racionalitu trhu v přímém přenosu. Těžko domýšlet, co přesně by Trump přinesl. Rozhodně by to ale byla nejistota a nervozita. Současně je také jisté, že by volba Donalda Trumpa byla pouze následkem hlubšího problému, který v USA zažívají a který se tvoří pod náporem globálních tektonických pohybů. Donald Trump by se možná stal vůdcem, kterého si USA zaslouží, avšak nikoli vůdcem, kterého potřebují. Z pohledu trhu se nabízejí dva scénáře. Možná bychom zjistili, že je vliv prezidentských voleb zbytečně přeceňován, investoři by se po prvotním zmatku uklidnili a uvědomili si, že důležitější budou například kroky Fedu. Možná nás ale globalizace a vliv nových typů médií a sociální interakce dostaly do zvláštního vzduchoprázdna, ve kterém se "virtuální pravda/lež" stane podkladem pro iracionální chování investorů, které přehluší sebevědomé fundamentální argumenty. Nebylo by to ostatně poprvé. Doufám v první možnost.

Helena Horská (Raiffeisenbank): CLINTONOVÁ

Jsem pro Hillary Clintonovou. Ne snad proto, že je žena, ale proto, že její návrhy jsou konkrétní a realizovatelné. Neslibuje nerealizovatelné, například 35% dovozní clo na auta dovážená z Mexika či zrušení balíku regulací bankovního sektoru, takzvaného Dodd-Frankova zákona. Vítězství Hillary by (i proto) ulevilo trhům od nejistoty. Slibuje parametrické změny v rámci stávajícího systému, ne jeho převrácení naruby. Radost z jejích návrhů ale určitě nemá farmaceutický průmysl, kterému chce sáhnout na marže a na reklamní výdaje, které se bude snažit nasměrovat do výzkumu a vývoje. Naopak oblíbená je u technologických firem, neboť kromě jiného slibuje podporu výzkumu či zavádění telekomunikačního standardu páté generace.

Trump je skvělý řečník, ale podle mého názoru není vůdce, který by měl promyšlenou strategii rozvoje USA. Rád pronáší silná slova a příliš se nezabývá realizovatelností svých slibů. Jeho vítězství je pro finanční trhy symbolem nejistoty a obav z nepromyšlených ochranářských opatření. Zavádění dovozních cel, omezování migrace a tlak na americké firmy, aby přemístily své závody zpět do USA, by poškodily americkou ekonomiku a mohly vyvolat i světovou obchodní roztržku. Jeho vítězství by oslabilo americký dolar i akcie. Stejně tak by mohlo při výraznějším a trvalejším pohybu trhů oddálit očekávané zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Vladimír Vávra (WOOD & Company): CLINTONOVÁ

Vzhledem k míře kontroverze průběhu volební kampaně na obou stranách nejsem příznivcem ani jednoho z hlavních prezidentských kandidátů. Domnívám se však, že by menším zlem bylo zvolení Clintonové, která by se zřejmě příliš neodchýlila od kurzu zahraniční politiky nastavené Barackem Obamou. Ekonomický program Clintonové je založen na růstu vládních výdajů spojených s podporou americký spotřebitelů a růstem zaměstnanosti, které by byly financovány především vyšším zdaněním, převážně u poplatníků z vyšších příjmových skupin. Její zvolení by pravděpodobně mělo jen mírný dopad na ekonomiku USA. Co se trhů týče, historicky mají akciové trhy lepší výkonnost v prvních letech volebních období demokratických prezidentů než v případě vítězství republikánských kandidátů. V případě vítězství Clintonové očekávám, že americké akciové indexy posílí zhruba o 2-3% a umažou ztráty z posledních dnů. S obavami nicméně bude případné vítězství demokratické kandidátky sledovat farmaceutický průmysl, a to především vzhledem k ostré kritice Clintonové vůči cenové politice velkých producentů léčiv.

Největší obavy z případného zvolení Donalda Trumpa jsou spojeny s jeho nepředvídatelností, a to zejména v oblasti zahraniční politiky. Lze si jen těžko představit, že by jeho protekcionistické postoje vůči některým obchodním partnerům (například zavedení cel na čínské dovozy) zůstaly nepovšimnuty a nebyly provázeny odvetnými opatřeními. Jen samotná nejistota ohledně budoucího směřování zahraniční politiky by přitom mohla omezit obchodní aktivitu a podkopat ekonomický růst. Trump svou ekonomickou agendu staví na snížení daňového zatížení, zvýšení výdajů na infrastrukturu a armádu. To by se bez jasnější koncepce růstu rozpočtových příjmů nezbytně promítlo do nárůstu vládního zadlužení. Co se trhů týče, akcie zřejmě v případě vítězství Trumpa prohloubí ztráty, na úrovni amerických indexů bych očekával pokles o dalších 3-5 %. Příležitost bych spatřoval v nákupu zlata či v akciích jeho producentů. Ze stávajících úrovní kolem 1 300 USD za unci by se cena tohoto drahého kovu mohla vyšplhat na nová letošní maxima, nad ceny kolem 1 375 USD, kde se kurz ocitl po britském referendu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby
(AKTUALIZOVÁNO) Do Bílého domu míří Donald Trump. Realitní magnát kandidující na post prezidenta USA překonal metu 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství v souboji proti Hillary Clintonové. Volby i sčítání hlasů jsme v úterý a ve středu sledovali živě.
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna