Co musíte ráno vědět (2. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, co se dělo s cenami ropy povzbuzenými dohodou kartelu OPEC o omezení těžby a jaké neslavné výročí si připomínají Spojené státy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, Dow posunul své zavírací maximum

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow se díky bankovním a energetickým podnikům vyšplhal na nové zavírací maximum, indexy S&P 500 a Nasdaq stáhl dolů výrazný pokles akcií technologických společností. Index Dow posílil o 0,36 % na 19 191,93 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,35 % na 2 191,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil o 1,36 % na 5 251,11 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,55 % na 14,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,439 %. Z jednotlivých sektorů si ve čtvrtek dobře vedly průmyslové odvětví, finanční sektor a energetické odvětví, nedařilo se naopak technologiím nebo realitnímu odvětví, sektoru necyklického spotřebního zboží či sektoru veřejných služeb.

13 strašáků roku 2017 (1. díl): Výhled na příští rok? Připoutejte se, prosím!

Dluhopisy a komodity s Trumpem: Vliv amerických výnosů na trhy je obrovský, centrální banky budou mít co dělat

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování převážně se ztrátami

Akciové indexy velkých západoevropských burz ve čtvrtek zakončily obchodování v červených číslech, když nejistota investorů před italským ústavním referendem převážila nad pozitivním vlivem stoupajících cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci o 0,33 % níže ve srovnání se středečním uzavřením, ačkoli například dílčí index ropných a plynárenských firem skončil se ziskem 1,8 %. Cena za barel ropy Brent se pohybovala okolo 54 dolarů, tedy o více než čtyři procenta výše než ve středu. Index britské burzy FTSE 100 ztratil 0,45 %, německý index DAX odepsal jedno procento a francouzský CAC 40 poklesl o 0,39 %. Nejvýraznější zisk si z jednotlivých titulů připsala španělská Banco Popular, když vyšlo najevo, že hodlá vyměnit svého kritizovaného generálního ředitele Angela Rona.

Globalizace nově pod čínskou vlajkou?

3. Pražská burza v čtvrtek přidala téměř půl procenta, dařilo se zejména akciím Erste

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,43 % na 885,05 bodu. Nejúspěšnějšími tituly byly energetická firma E4U, Erste Bank Group a výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Nejvíce naopak ztrácely akcie mediální společnosti CME a likérky Stock Spirits. "Index PX ve čtvrtek překonával regionální i západoevropské benchmarky. Ty většinou klesaly, když se nedařilo například síťovým odvětvím. V růstu naopak pokračovaly díky cenám ropy energetické akcie a mírně rostly také banky. Celkově pořád převažuje opatrnost před nedělním italským referendem," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. V souladu s vývojem v Evropě si na pražské burze dobře vedly bankovní tituly, především Erste Group (+2,06 %). Na příznivý vývoj cen cukru reagovaly akcie Kofoly. "ČEZ mírně rostl, a překonával tak ostatní evropské utility. Důvodem mohlo být vyjádření ministra Mládka, že se vláda do voleb příští rok možná nestihne rozhodnout, jak financovat výstavbu nových jaderných bloků. Investoři se případného financování nových bloků v Dukovanech ze strany ČEZ při současných nízkých cenách elektřiny bojí, a každé odložení proto vítají, upozornil dále Bártek. Beze zpráv ve čtvrtek nejvíce klesaly akcie CME (-2,71 %), které jsou tradičně jedny z nejcitlivějších na tržní nejistotu. Část zisků z předchozích seancí odevzdaly akcie Stock Spirits. Akcie VIG nijak nereagovaly na dokončení akvizice srbské pojišťovny AXA (dohoda byla uzavřena již v červenci).

Dolar, euro a koruna: Výhled na rok 2017 v šesti větách

Chcete zbohatnout? Něco prodejte!

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Austrálie informovat o vývoji tržeb maloobchodních prodejců, Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky a Španělsko přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne přidá ještě index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna doplní index cen výrobců a Česko bude informovat o vývoji své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Odpoledne vyjde klíčová zpráva o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v USA v minulém měsíci a institut ISM přidá index aktivity pro oblast New Yorku. O situaci na trhu práce bude informovat také Kanada a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cena ropy Brent vystoupila na 16měsíční maximum nad 54 USD

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračovaly v růstu, za nímž stojí dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na 16měsíční maximum nad 54 dolarů za barel. Dohoda přinesla naději, že se zmírní současné nadměrné dodávky suroviny na trh. Ceny rostou navzdory varování analytiků, že další producenti, zvláště v USA, zřejmě svou těžbu zvýší. Cena Brentu se kolem 22.10 SEČ pohybovala kolem 54,20 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI se prodávala zhruba za 51,46 USD za barel. Ve středu ropa Brent v reakci na dohodu o snížení těžby zdražila o 8,8 % a WTI přidala téměř 10 %.

6. Quang Nguyen (BNP): Trumpovy plány na investice do infrastruktury jsou pro ekonomiku USA pozitivní, jejich efekt ale mohou vymazat protekcionistické reformy

Splnění předvolebních slibů nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně masivních investic do infrastruktury by mohlo posílit růst HDP Spojených států o zhruba tři čtvrtiny procentního bodu. Ve čtvrtek to na setkání s analytiky a novináři prohlásil portfoliomanažer Quang Nguyen ze společnosti BNP Paribas Investment Partners. Současně ovšem upozornil na to, že pokud Trump bude prosazovat i avizované protekcionistické reformy, bude pozitivní vliv jeho politiky na americkou ekonomiku jen malý, možná dokonce nulový.

7. Photon Energy postaví v Austrálii dvě solární elektrárny za 915 milionů Kč

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začne napřesrok v Austrálii stavět dvě solární elektrárny o souhrnném výkonu 34 MW v celkové hodnotě 915 milionů korun. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku zahájila minulý týden, řekl generální ředitel podniku Georg Hotar.

8. Přebytek státního rozpočtu ČR v listopadu klesl na 55,5 miliardy Kč

Přebytek českého státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

9. Europarlament potvrdil rozpočet Evropské unie na příští rok

Evropská unie má schválený rozpočet na příští rok, ve čtvrtečním hlasování s jeho podobou souhlasil Evropský parlament. Rozpočet dosahuje v závazcích 157,86 miliardy eur s rezervou 1,1 miliardy eur a v platbách 134,49 miliardy eur. Členské země kompromisní podobou materiálu odsouhlasily v pondělí.

10. Nezaměstnanost v eurozóně klesla v říjnu razantněji, než se čekalo, je nejníže za sedm let

Říjnová nezaměstnanost v eurozóně klesla na 9,8 % ze zářijových 9,9 % (revidováno z 10 %). Vyplývá to údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Trh očekával udržení ukazatele na 10 %. Celková míra nezaměstnanosti je tak nejníže od července 2009.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před patnácti lety vybuchla časovaná bomba jménem Enron

Historie společnosti Enron se začala psát v roce 1984, kdy podnikatel a ekonom Kenneth Lay převzal vedení firmy Houston Natural Gas, kterou o rok později spojil s firmou InterNorth a zformoval Enron, jehož hlavní obchodními komoditami byly plyn a elektřina.

Během 15 let udělal Lay z Enronu sedmičku v žebříčku Fortune 500 s ročním obratem přes sto miliard dolarů. V té době byl Lay oslavován jako "mesiáš", patřil k vysokým podnikatelským kruhům a netajil se svými styky s prezidentem Georgem Bushem. Ten mu vymyslel přezdívku "Kenny Boy", tedy "Malý Kenny".

Lay byl od vzniku Enronu předsedou jeho správní rady a zároveň generálním ředitelem. V únoru 2001 funkci generálního ředitele převzal Jeffrey Skilling, který se jí ale již v srpnu nečekaně z osobních důvodů vzdal. V říjnu 2001 firma Enron po více než čtyřech letech oznámila čtvrtletní ztrátu, za viníka schodku byl označen výkonný finanční ředitel Andrew Fastow, který byl později odvolán z funkce. Firma následně zveřejnila, že je kvůli aktivitám firem spojených s Fastowem vyšetřována Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).

Počátkem listopadu 2001 Enron přiznal, že v uplynulých čtyřech letech nadhodnotil své účetnictví o více než 600 milionů USD a akcie Enronu klesly pod jeden dolar. Přitom jen o rok dříve se pohybovaly na více než 90 dolarech. 2. prosince 2001 vyhlásila bankrot.

Cílem podvodů bylo udržení vysokých cen akcií Enronu, z nichž měli šéfové podniku díky motivačním programům vysoké bonusy. Nejprve se do účetnictví zanášely ještě neuskutečněné obchody, později se zakládaly dceřiné firmy, které na sebe braly různé obchodní závazky a zakrývaly tak skutečnou zadluženost Enronu. Skandál tehdy vyvolal šok na Wall Street a odstartoval vlnu podobných odhalení. Podobné podvody byly prokázány u firem Tyco, Adelphia nebo WorldCom a v Evropě hlavně u italského Parmalatu, který byl označován za "evropský Enron".

Smutně proslulým se stal Layův výrok "můžu upřímně říct, že jsem ještě nikdy neměl z Enronu tak dobrý pocit jako nyní", který pronesl tři měsíce před tím, než vyšla najevo obří díra v účetnictví firmy. Krach Enronu překonal až bankrot WorldComu z roku 2002 a několik dalších obřích bankrotů z krizových let 2008 a 2009.

Kolaps Enronu připravil o práci tisíce lidí a smazal majetek akcionářů za více než 60 miliard dolarů. Ti, kteří dostatečně nerozložili zdroje svých penzijních plánů, přišli také o peníze na důchod. Z důchodových účtů takto zmizely více než dvě miliardy dolarů.

Federální porota u soudu v Houstonu v květnu 2006 shledala Kennetha Laye vinným z podvodu a zločinného spolčení, Lay však 5. července 2006 ve věku 64 let náhle zemřel, a případ tak byl odložen. K více než 24 letům vězení byl odsouzen další bývalý šéf Enronu Jeffrey Skilling, kterému v červnu 2013 soud v Houstonu snížil trest na 14 let. Zmírnění rozsudku umožnila dohoda Skillingových právníků s ministerstvem spravedlnosti. Skilling se na jejím základě vzdal dalších pokusů o odvolání proti trestu. Zároveň se díky tomu uvolnilo kolem 40 milionů dolarů, které soud bývalému manažerovi Enronu nařídil zaplatit akcionářům a zaměstnancům firmy poškozeným jejím krachem.

Bývalý finanční ředitel Andrew Fastow, který byl považován za osnovatele podvodů v Enronu, nastoupil v září 2006 do vězení. Propuštěn byl v prosinci 2011.

Symbolickou tečku za případem učinila v červnu 2011 vdova po bývalém šéfovi Linda Layová, která urovnala dlouholetý spor s organizací Enron Creditors Recovery Corporation (ECRC). Ta je nástupnickým podnikem kdysi věhlasného energetického kolosu a nyní se jen snaží vymoci pro věřitele peníze. Spor se táhl osm let a jednalo se v něm o platby dvou pojistných smluv.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus