Co musíte ráno vědět (12. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (12. prosince)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, jak se daří bitcoinu a jaký historický krok učiní Kanada? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zakončily na nových rekordech, S&P 500 roste nejdéle od června 2014

Americké akcie v pátek pokračovaly ve spanilé jízdě a znovu uzavřely na nových rekordních hodnotách. Index S&P 500 posílil pošesté v řadě, a roste tak nejdéle od června 2014. Trhy nyní čekají, jakým výsledkem ve středu skončí zasedání Fedu a jak vývoj ekonomiky USA a výhled politiky americké centrální banky okomentuje šéfka Fedu Janet Yellenová. Index Dow v pátek posílil o 0,72 % na nové zavírací maximum 19 756,85 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,59 % na nové zavírací maximum 2 259,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,5 % na novém zavíracím maximu 5 444,50 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 19 757,74 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 259,80 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 450,16 bodu. Index volatility VIX v pátek spadl o 7,04 % na 11,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,466 %, nejvyšší úroveň od června 2015. Nejvýrazněji stouply sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a sektor veřejných služeb. Pod nulou skončilo pouze realitní odvětví. Stejně jako ve čtvrtek také v pátek kromě benchmarků Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřel na novém maximu i index menších společností Russell 2000. Ve čtvrtek tuto čtveřici doplnil ještě index dopravních a přepravních firem Dow Jones Transportation Average. Všech pět indexů předtím naposledy v jeden den skončilo na nových zavíracích maximech před více než 18 lety, v březnu 1998. V pátek však již Dow Jones Transportation Average klesl, snížil se o 0,15 % na 9 407,19 bodu. Za celý uplynulý týden index Dow zpevnil o 3,06 %, S&P 500 přidal 3,08 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,59 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí kanonáda pokračuje, americké akcie pokračují v Trump rally
Pět zelených denních svíček? Proč ne, index S&P 500 si po týdenním oddechovém čase opět vylepšil historické zápisy a posílil o 3,08 %. Nová maxima si připsaly všechny hlavní americké akciové indexy.

Býčí akciová sázka: S Trumpem v čele USA mají akcie smysl, věří stratég

2. Evropské akciové trhy v závěru týdne znovu skončily v plusu, za celý týden vzrostly téměř o 5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely pátý den v řadě v zelených číslech, a podtrhly tak úspěšný týden. Páteční seance se nesla ve znamení vyhodnocování čtvrtečního zasedání ECB, na němž bylo oznámeno prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Evropská centrální banka program skupování dluhopisů prodloužila o devět měsíců, přičemž od dubna sníží objem skupovaných aktiv na 60 miliard eur z původních 80 miliard eur měsíčně. Investoři tyto kroky hodnotí pozitivně. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,97 % na 355,38 bodu (za celý týden +4,72 %), když skoro všechny jeho sektory skončily v pozitivním pásmu. Britský FTSE 100 si připsal 0,33 % na 6 954,21 bodu (za celý týden +3,35 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,6 % na 4 764,07 bodu (za celý týden +5,19 %) a německý index DAX stoupl o 0,22 % na 11 203,63 bodu (za celý týden +6,57 %). I přes pozitivní vyznění čtvrtečního zasedání ECB v pátek klesly akcie finančních institucí. Na banky nepříznivě působila spekulace, že ECB odmítla žádost italské Monte dei Paschi o poskytnutí více času na doplnění kapitálu. Italská bankovní skupina UniCredit klesla o 2,34 %, což lze interpretovat jako vybírání zisků po několika růstových seancích, samotná Monte dei Paschi di Siena se propadla o 10,55 %.

Začne akciová Evropa dohánět Ameriku? Tyto hodnoty indexů má smysl sledovat!

Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku?

3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila, za celý týden vzrostla o 1,6 %

Pražská burza v závěru týdne navázala na čtvrteční zisk, když index PX vzrostl o 0,13 % na 900,71 bodu. Nahoru ji táhly akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, nedařilo se Monetě Money Bank a pojišťovně VIG. Zobchodovaný objem byl se 720 miliony Kč mírně nadprůměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX stouply o 1,6 %. Nejobchodovanější byly v pátek akcie společnosti ČEZ, které si připsaly 1,46 % na 417,20 Kč. ČEZ podle analytika České spořitelny Petra Bártka těžil z oživení cen elektřiny v posledních dvou dnech. "Elektřina a černé uhlí od čtvrtka reagují na údaje o pokračujících solidních dovozech uhlí do Číny. Zdá se, že znovuobnovení těžby uhlí v Číně po odstranění regulatorních omezení zabere nějaký čas," řekl analytik. Výrazný zisk v pátek zaznamenaly také petrochemický holding Unipetrol, jenž zdražil o 2,44 % na 180,45 Kč, a Komerční banka, která zpevnila o 1,72 % na 889 Kč. "Na evropské banky v pátek nepříznivě působila spekulace, že ECB odmítla žádost italské Monte dei Paschi o poskytnutí více času na doplnění kapitálu. KB tak opět zafungovala jako bezpečný přístav," dodal Bártek. Cenné papíry Monety Money Bank spadly o 1,93 % na 78,65 Kč, pojišťovna VIG přišla o 1,91 % na 549,30 Kč a Erste Group Bank odepsala 0,97 % na 752,10 Kč. V červených číslech uzavřeli také operátor O2 Czech Republic (-0,43 % na 234 Kč), nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko (-1,24 % na 375,30 Kč) a textilka Pegas Nonwovens (-0,42 % na 783,70 Kč). Dařilo se naopak mediální CME (+1,31 % na 69,40 Kč), sázkařské Fortuně (+0,23 % na 86 Kč) a likérce Stock Spirits (+1,09 % na 55,70 Kč). Na zelené nule zakončila obchodování tabáková firma Philip Morris ČR, na níž se tak neodrazilo páteční přijetí protikuřáckého zákona, jenž by od 1. května 2017 měl zakázat kouření v restauracích a barech. Zákon ještě musí schválit Senát a prezident.

Češi nejvíce nakupují ke konci roku. Často na dluh

ČNB má nového spojence. Udrží společně korunu na uzdě?

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata bohaté nebude. Japonsko bude informovat o objednávkách strojních zařízení, Čína přidá statistiku přímých zahraničních investic, Británie doplní předstihový ekonomický ukazatel a Spojené státy odtajní měsíční bilanci federálního rozpočtu. ČNB navíc zveřejní výsledky zátěžových testů českých bank a hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošle v USA společnost VeriFone Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Americký Senát schválil návrh zákona o financování vlády

Americký Senát schválil návrh zákona, který umožňuje financovat činnost vlády do dubna příštího roku. Zákon nyní musí podepsat prezident Barack Obama.

6. Bitcoin kvůli měnovým zmatkům v Indii dosáhl tříletého maxima

Hodnota kybernetické měny bitcoin dosáhla nejvyšší úrovně za téměř tři roky. Za poslední měsíc bitcoin získal zhruba devět procent, vzhůru jej táhla poptávka v Indii v důsledku rozhodnutí tamní vlády zrušit v rámci boje s korupcí dvě bankovky s nejvyšší nominální hodnotou.

7. Země mimo OPEC se přidaly k omezení těžby ropy, sníží ji o 562 000 barelů denně

Těžařské státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) slíbily snížit svou produkci černého zlata celkem o 562 000 barelů denně. Zástupci dvanácti zemí se na tom dohodli na sobotním setkání s ministry organizace ve Vídni. Agentuře Reuters to po schůzce řekly informované zdroje z kartelu OPEC.

8. Řecký parlament schválil návrh rozpočtu na příští rok

Řecký parlament v sobotu večer schválil vládní návrh rozpočtu na příští rok. Rozpočtový plán počítá s obnovením hospodářského růstu, dalším zvyšováním daní a s úsporami vládních výdajů. Cílem je dosáhnout rozpočtového přebytku, který po Aténách požadují evropští věřitelé.

9. Írán podepsal s Boeingem přelomovou smlouvu o nákupu letadel

Íránský letecký dopravce Iran Air podepsal s americkým výrobcem letadel Boeing smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů. Oznámila to v neděli íránská státní tisková agentura IRNA. Jde o největší obchod mezi Íránem a Spojenými státy od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979. Umožnila jej loňská jaderná dohoda mezi Teheránem a světovými velmocemi.

10. Saúdská Arábie těžila v listopadu rekordní objem ropy

Saúdská Arábie v listopadu zatím těžbu ropy nesnížila, naopak těžila na rekordní úrovni 10,72 milionu barelů denně. Agentuře Reuters to v neděli řekl zdroj z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). V rámci sobotní globální dohody o omezení produkce tak bude muset Rijád snížit svou těžbu zhruba o šest procent.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Na kanadské bankovce bude poprvé žena

Na přední straně kanadské bankovky bude poprvé zobrazena žena. Na nové bankovce v hodnotě deset kanadských dolarů, která vstoupí do oběhu v příštím roce, se objeví bojovnice za občanská práva Viola Desmondová, která v 40. letech minulého století vystupovala proti rasové segregaci.

Podobně jako Kanada si v poslední době vybraly pro svoji bankovku ženu také Spojené státy a Spojené království. V USA se má na nové dvacetidolarovce objevit Harriet Tubmanová, bojovnice za zrušení otrokářství. Britská centrální banka vybrala pro novou bankovku spisovatelku Jane Austenovou.

Desmondová nahradí na bankovce Sira Johna A. Macdonalda, prvního kanadského premiéra. Ten se má objevit na bankovce vyšší hodnoty. Design a bezpečnostní prvky nové bankovky ještě nebyly vybrány. Na zadní straně se mají objevit vyobrazení související s bojem za občanská práva a svobody.

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
před 17 minutami

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 28 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 38 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
13:04

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika