Co musíte ráno vědět (13. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (13. prosince)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a za oceánem, jak dopadly zátěžové testy tuzemských bank a jak vypadá politická oddanost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily smíšeně, index Dow již popatnácté od prezidentských voleb skončil na novém rekordu

Americké akcie zahájily pondělní seanci kolem nuly a během celého dne se všechny tři hlavní indexy pohybovaly v poměrně úzkém pásmu. Ropa po víkendové dohodě kartelu OPEC s nečlenskými zeměmi o snížení těžby zdražila. Index Dow posílil o 0,2 % na nové zavírací maximum 19 796,43 bodu (historické maximum posunul na 19 824,59 bodu), zatímco S&P 500 klesl o 0,11 % na 2 256,96 bodu (v úvodu seance však navýšil své historické maximum na 2 264,03 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,59 % na 5 412,54 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,57 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba jeden bazický bod na 2,475 %. S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí ukončily šestidenní růstovou sérii. Výrazně v plusu skončily realitní odvětví a sektor veřejných služeb, relativně hluboko pod nulou naopak skončily finanční odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

2. Evropské akcie v pondělí mírně klesly, dařilo se ale milánské burze

Velké akciové trhy západní Evropy týden zahájily poklesem. Proti trendu ale šla italská burza, jejíž hlavní index stoupl zhruba o půl procenta. Na náladu italských investorů pozitivně zapůsobila zpráva, že se novou vládu pokusí sestavit současný ministr zahraničí, a rovněž naděje na úspěšné pokračování rekapitalizačního procesu banky Monte dei Paschi. Britský FTSE 100 klesl o 0,92 % na 6 890,42 bodu, německý DAX se snížil o 0,12 % na 11 190,21 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 4 760,77 bodu, zatímco italský index FTSE MIB naopak stoupl o 0,42 % na 18 370,32 bodu. Celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 353,74 bodu. Akcie aerolinek Air France-KLM odepsaly téměř dvě procenta poté, co společnost oznámila, že ustupuje od plánu na vyčlenění divize údržby letadel - jedné ze svých nejziskovějších divizí - do samostatného podniku. Takřka tři procenta odepsaly cenné papíry britského poskytovatele placeného televizního vysílání Sky po zprávě, že se někteří akcionáři Sky staví proti převzetí společnosti americkou 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha. 21st Century Fox nabídku na úplné převzetí Sky předložila v pátek, v současnosti ve firmě drží podíl 39,1 %.

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice

3. Pražská burza na úvod týdne posílila, nahoru ji táhly, Erste, Komerční banka, VIG, O2 a ČEZ

Pražská burza týden zahájila optimisticky, index PX stoupl o 0,52 % na 905,43 bodu. Dařilo se likérce Stock Spirits nebo pojišťovně VIG, v zelených číslech ale skončily i velké emise jako Erste Group Bank, Komerční banka nebo O2 Czech Republic a ČEZ. Největší zobchodovaný objem (přes 300 milionů Kč) zaznamenaly akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,89 % na 77,95 Kč. Ostatní finanční tituly skončily v plusu - Erste Group Bank přidala 0,8 % na 758,10 Kč, Komerční banka zdražila o 0,56 % na 894 korun a pojišťovnická skupina VIG vzrostla o 1,47 % na 557,40 Kč. Akcie bank mohly pozitivně reagovat na výsledky zátěžových testů českých finančních domů, které zveřejnila Česká národní banka, a na zprávu, že ČNB pro banky pro rok 2018 ponechává proticyklickou kapitálovou rezervu na úrovni 0,5 %. Solidní zisk si na pražské burze v pondělí připsaly akcie likérky Stock Spirits, které zdražily o 2,51 % na 57,10 Kč, cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jež přidaly 0,89 % na 420,90 Kč, akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR, které stouply o 0,71 % na 12 692 Kč, nebo cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jež zpevnily o 0,43 % na 235 korun. "Akcie ČEZ přes vyšší ceny elektřiny zprostředkovaně těžily z víkendové dohody kartelu OPEC a nečlenských zemí na snížení produkce ropy. My jsme ovšem k oznámenému snížení produkce černého zlata skeptičtí a na cenách ropy očekáváme postupné odeznění současného nadšení," uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek. Růst ceny akcií Stock Spirits Bártek připisuje pokračujícímu umazávání diskontu ocenění vůči zbytku sektoru. Přes procento naopak odepsaly akcie petrochemického holdingu Unipetrol (-1,58 %) a nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (-1,01 %), která v pátek zažádala o stažení svých akcií z varšavské burzy.

Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017

Komerční banka doporučuje kupovat akcie operátora O2, nabízejí podle ní 13% růstový potenciál a nadprůměrně štědrou dividendu

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie zveřejní index cen domů a index podnikatelské důvěry a Čína doplní statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Dopoledne bude v Evropě patřit německé, španělské a britské inflaci. Investoři na starém kontinentu ale budou sledovat i italskou průmyslovou výrobu, ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu a zprávu o situaci na trhu práce měnové unie a ve Spojeném království index cen domů, index výrobních cen a index cen v maloobchodě. Odpoledne na trh USA pošlou index optimismu malých firem, indexy dovozních a vývozních cen a ropný institut API přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářské výsledky na trh pošle v Evropě Carl Zeiss Meditec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. ČNB: Zátěžové testy tuzemských bank potvrdily odolnost sektoru

Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které se uskutečnily na základě hospodářských výsledků finančních domů ke konci letošního třetího čtvrtletí, potvrzují dostatečnou odolnost bankovního sektoru vůči případným nepříznivým šokům. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

6. Čína podala u WTO stížnost na EU a USA kvůli antidumpingu

Čína podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Evropskou unii a Spojené státy za způsob, jímž vypočítávají antidumpingová cla na čínský dovoz. V pondělí to sdělilo čínské ministerstvo obchodu. Peking tím reaguje na to, že v neděli 11. prosince skončilo 15leté období, po které Čína svým partnerům ve WTO umožňovala, aby s ní zacházeli jako s netržní ekonomikou.

7. Daimler v listopadu sesadil BMW z pozice jedničky

Německá automobilka Daimler se svou značkou Mercedes-Benz v listopadu sesadila domácího konkurenta BMW z pozice lídra trhu s luxusními vozy a je na dobré cestě předstihnout jej i v celém roce. Ukazují to čísla prodejů za uplynulý měsíc.

8. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?

Stále více se diskutuje o tom, jaký bude exit České národní banky z politiky kurzového závazku. Lze se vyhnout skokovému posílení koruny? Jaká je zkušenost Švýcarska? Co bude exit ČNB znamenat pro český průmysl? Jaká je zkušenost z exitu Fedu z programu kvantitativního uvolňování? A jaký je kontext netradičních a experimentálních měnových nástrojů ve světě. Institut pro politiku a společnost na téma blížícího se konce intervencí ČNB ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal debatu Co dále s měnovou politikou. Investiční web sledoval debatu živě..

9. Italská UniCredit prodává svoji divizi správy majetku Pioneer

Italská bankovní skupina UniCredit v pondělí potvrdila prodej své divize správy majetku Pioneer investiční společnosti Amundi z francouzské bankovní skupiny Crédit Agricole. Amundi zaplatí UniCreditu 3,55 miliardy eur v hotovosti a počítá se i s vyplacením dividendy v celkové výši 315 milionů eur.

10. Italská Eni prodá 30% podíl v obřím egyptském poli zemního plynu ruské Rosněfťi

Italská energetická společnost Eni souhlasí s prodejem 30% podílu v egyptském poli zemního plynu ruské státní společnosti Rosněfť. Ruská společnost zaplatí 1,13 miliardy dolarů a uhradí rovněž investice v hodnotě 450 milionů dolarů, které již Eni realizovala. Italská společnost se prodejem 30% podílu v poli snaží získat kapitál pro další rozvoj produkce. Rozsáhlé naleziště v egyptských pobřežních vodách bylo objeveno na konci srpna 2015 a je dosud největším nálezem plynu ve Středozemním moři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Příznivci posílají Trumpovi peníze, i když je po volbách

Ačkoli má předvolební kampaň úspěšně za sebou, přišly novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v posledních třech týdnech od příznivců miliony dolarů. Oznámila to federální volební komise.

Příznivci posílají peníze prostřednictvím internetové platformy, která sloužila ke shromažďování finančních zdrojů během kampaně. Republikánská strana a komise, které pomáhaly financovat Trumpovu kampaň, dostaly od jeho zvolení 8. listopadu nejméně 3,5 milionu dolarů. Do této statistiky navíc není započítáno mnoho menších peněžitých darů, u kterých se nemusí uvádět datum převzetí.

Trumpův výbor pro shromažďování finančních zdrojů posílal i po volbách příznivcům e-maily s nabídkami zboží a vánočních ozdob nesoucích jeho slogan.

Mezi 20. říjnem a 28. listopadem letošního roku celostátní výbor Republikánské strany a dvě komise, které pomáhaly financovat Trumpovu kampaň, dostaly od dárců 111 milionů dolarů. Jeho soupeřka Hillary Clintonová ve stejném období dostala o pět milionů dolarů méně. Z vlastních peněz do své kampaně Trump investoval celkem 66,13 milionu dolarů.

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram
18:52

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Americká internetová společnost Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení...
Facebook Sociální sítě
Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
18:10

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
18:00

Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
17:51

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
17:30

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
17:09

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení
Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem
12:42

Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem

Bývalý šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler ve středu kvůli podvodům s emisemi stanul před soudem. Čelí...
Auta Volkswagen Podvod
Slovenská vláda schválila návrh zrušit zvláštní zdanění bank
12:09

Slovenská vláda schválila návrh zrušit zvláštní zdanění bank

Slovenská vláda ve středu schválila návrh zrušit od příštího roku zvláštní bankovní daň, kterou v současnosti už...
Slovensko Banky Daně
Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci
11:22

Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci

Státy Evropské unie musejí dosáhnout kompromisu o azylové a migrační dohodě, pokračující rozpory zatěžují...
Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby Evropská unie
Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv
11:09

Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se chystá po celém světě zrušit až 9 000 pracovních míst,...
Evropské akcie Těžba Ropa
Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů…
11:00

Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů zaostal za odhady

Po Německu a Francii oznámila předběžná inflační data za září také Itálie. A pro trhy to také bylo zklamání.
Itálie Eurozóna Evropská ekonomika