Co musíte ráno vědět (14. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (14. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak to bude v tomto a příštím roce s poptávkou po ropě a v čem můžete pomoci americké NASA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý opět vyhouply na nová maxima, Dow se přiblížil k hladině 20 000 bodů

Americké akciové indexy v úterý uzavřely na nových rekordech a Dow se přiblížil na méně než 100 bodů k hranici 20 000 bodů. Akcie nahoru od zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem žene důvěra, že nový směr ve Washingtonu podpoří hospodářský růst Spojených států. Index Dow se zvýšil o 0,58 % na nové zavírací maximum 19 911,21 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,65 % na nové zavírací maximum 2 271,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,95 % na novém zavíracím maximu 5 463,83 bodu. Všechny tři indexy se navíc během dne vyhouply rovněž na nová historická maxima - Dow na 19 953,75 bodu, S&P 500 na 2 277,53 bodu a Nasdaq na 5 486,75 bodu. Index Dow, který v úterý posunul své zavírací maximum posedmé v řadě, od Trumpova zvolení získal takřka devět procent. Index volatility VIX se zvýšil o 0,63 % na 12,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 2,473 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou průmyslového odvětví a odvětví základních materiálů. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru a energetickému odvětví.

13 strašáků roku 2017 (6. díl): Proč se (ne)bát silného dolaru? I Čína musí být ve střehu

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v plusu, dařilo se bankovnímu sektoru

Evropské akciové trhy se v úterý vzpamatovaly z pondělních ztrát a zakončily seanci v plusu. Investoři vyhodnocovali lepší než očekávaná čínská makrodata, sentiment na trzích ale již určovalo hlavně zasedání Fedu, které skončí ve středu večer. Pozitivně na evropské obchodování působil začátek seance na Wall Street, kde všechny tři hlavní benchmarky znovu překonaly historická maxima. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,13 % na 6 968,57 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,91 % na 4 803,87 bodu a německý DAX stoupl o 0,84 % na 11 284,65 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,06 % na 357,50 bodu, když téměř všechny jeho sektory skončily v plusu. Dařilo se obzvláště akciím finančních domů, které nahoru táhla italská bankovní skupina UniCredit. Ta v úterý oznámila, že hodlá zvýšit základní jmění o 13 miliard eur. Její akcie v úterý zdražily o 15,92 %. Investoři zároveň věří, že ke zdárnému výsledku dospěje i rekapitalizace problémové Monte dei Paschi di Siena, jež si připsala 1,29 %. Pomohla tomu i slova nového italského premiéra Paola Gentiloniho, který prohlásil, že nová vláda je připravena pomoci italskému bankovnímu sektoru.

Největší obavy Goldman Sachs pro rok 2017

Pro trpělivé: Vzácné a průmyslové kovy jako proxy sázka na inovace v energetice

3. Pražská burza v úterý posílila, dařilo se akciím Monety a O2

Pražská burza v úterý navázala na úspěšnou pondělní seanci, když index PX vzrostl o 0,63 % na 911,09 bodu. Nahoru ji táhly zejména akcie Monety Money Bank a operátora O2 Czech Republic. Nedařilo se energetické skupině ČEZ a tabákové firmě Philip Morris ČR. Zobchodovaný objem činil necelých 525 milionů korun, což je mírně podprůměrná hodnota. Nejobchodovanější byly v úterý akcie energetické společnosti ČEZ. Ty klesly o 0,55 % na 418,60 Kč. V červených číslech uzavřely ještě tři další tituly. Tabáková firma Philip Morris ČR zlevnila o 0,57 % na 12 620 Kč, likérka Stock Spirits přišla o 0,35 % na 56,90 Kč a sázkařská Fortuna ztratila 0,47 % na 85,15 Kč. Nejvyšší zisk v úterý zaznamenala MONETA Money Bank, jejíž akcie zpevnily o 2,63 % na 80 Kč. Podle analytika České spořitelny Jana Šumbery akcie Monety těžily z pozitivního sentimentu, který je přiživován plánem italské banky UniCredit na navýšení kapitálu a zrušení 14 tisíc pracovních míst. "Příznivě působí také vstřícný postoj italské vlády, která hodlá banky podpořit. Podobným směrem se začíná, byť velice opatrně, ubírat i rétorika Evropské komise," dodal Šumbera. V úterý se však dařilo i dalším finančním emisím. Erste Group Bank zdražila o 0,84 % na 764,50 Kč, Komerční banka si připsala 0,35 % na 897,10 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,48 % na 560,10 Kč. Úterní obchodování bylo úspěšné také pro operátora O2 Czech Republic (+2,55 % na 241 Kč), textilku Pegas Nonwovens (+0,65 % na 785 Kč), petrochemický holding Unipetrol (+0,79 % na 179 Kč) a nápojářskou Kofolu ČeskoSlovensko (+1,97 % na 378,80 Kč).

Investorský magazín: Ekonomický a tržní výhled na rok 2017

4. Očekávané události

Ve středu Japonsko a eurozóna odtajní zprávy o průmyslové výrobě, Francie a Itálie přidají inflační statistiky, v Česku vyjde výsledek běžného účtu, Švýcarsko doplní indexy výrobních a dovozních cen a Spojené království na trh pošle zprávu o vývoji situace na trhu práce. Odpoledne budou investoři sledovat data z USA. Vyjdou zpráva o maloobchodních tržbách, index cen výrobců, zprávy o vývoji průmyslové výroby a podnikových zásob či týdenní zprávy o počtu podaných žádostí o hypotéku od MBA a vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Den ale vyvrcholí až zveřejněním výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky a tiskovou konferencí šéfky Fedu Janet Yellenové. Trh s téměř 100% přesvědčením očekává, že FOMC zvýší základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,5-0,75 %. Fed navíc zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Hospodářská čísla představí v Evropě společnost METRO a v USA firma Joy Global. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Japonský pivovar Asahi kupuje Prazdroj a další značky

Japonský pivovar Asahi Group se dohodl na koupi Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek společnosti SABMiller za 7,3 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Oznámila to v úterý firma. Převzetí ještě musí schválit Evropská komise a evropský antimonopolní úřad. Podle mluvčí Plzeňského Prazdroje se předpokládá, že proces bude završen v polovině příštího roku.

Japonský pivovar Asahi se dohodl na převzetí Plzeňského Prazdroje. Co to znamená pro český pivní trh?

6. UniCredit výrazně zvýší kapitál a zruší tisíce pracovních míst

Největší italská banka UniCredit zvýší své základní jmění o 13 miliard eur, což je v italském bankovním sektoru dosud nejvyšší suma. Peníze využije na vyčištění bilance, ze které odepíše nedobytné úvěry za 17,7 miliardy eur. Banka v úterý také uvedla, že v příštích dvou letech hodlá zrušit asi 14 000 pracovních míst, což odpovídá více než 10 % její celkové pracovní síly.

7. IEA zvýšila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě

Celosvětová poptávka po ropě vykáže v letošním i příštím roce výraznější nárůst, než se předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila přitom, že na posouzení dopadů nedávné dohody předních těžařských zemí o snížení produkce ropy je zatím příliš brzy.

8. Slovenská centrální banka zhoršila výhled růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) snížila odhad růstu domácí ekonomiky na tento a příští rok. Důvodem je očekávaní horšího vývoje exportu a poklesu investic. V dalších letech by měly hospodářství země podpořit investice v automobilovém průmyslu. Novinářům to v úterý řekl viceguvernér NBS Ján Tóth.

9. Unipetrol si dodatkem smlouvy zajistil ruskou ropu do roku 2019

Petrochemická společnost Unipetrol RPA si dodatkem smlouvy se svým polským vlastníkem PKN Orlen zajistila dostatek ropy pro rafinerii v Litvínově do roku 2019. V Litvínově se zpracovává ruská ropa, kterou Unipetrol nakupuje přes PKN od ruských společností Rosněfť a Tatněfť. Dodatkem smlouvy, který byl podepsán v úterý, se jednoletý kontrakt na ropu od Tatněfti prodloužil do konce roku 2019.

10. MMF očekává zpomalení tempa růstu španělské ekonomiky

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že růst hrubého domácího produktu Španělska příští rok zpomalí na 2,3 % z tempa 3,2 %, které čeká letos. Důvodem jsou přetrvávající vysoká nezaměstnanost a vysoký veřejný dluh.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Chcete si přivydělat? Pomozte astronautům vyřešit jejich malý problém

Vědci z americké NASA letos v říjnu spustili takzvanou "Space Poop Challenge", jejímž cílem je zkonstruovat zařízení, které denně dokáže pojmout litr moči, 75 mililitrů fekálií a 13 mililitrů menstruační krve po dobu šesti dnů. Takové zařízení by mělo astronautům umožnit několikadenní pobyt ve skafandru. Řešení můžete posílat do 20. prosince, odměnou vám bude 30 tisíc dolarů.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna