13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok?
|

13 strašáků roku 2017 (7. díl): Dluh jsi a v dluh se obrátíš. Již napřesrok?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se zaměříme na všudypřítomné a narůstající zadlužení.

Čína Rizika Zadlužení Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Anketa Dluhopisový trh Výhled na rok 2017

Odpovědí na globální dluhovou krizi byl dramatický nárůst dluhu prakticky ve všech oblastech a sektorech. Často citovaná studie konzultantů z McKinsey vyčíslila toto vytloukání klínu klínem mezi roky 2007 a 2014 na 57 bilionů USD. Vábení levné likvidity podlehly i před krizí dluhem nepříliš ohrožené nervové uzly světového systému jako Čína, jejíž dluh se zečtyřnásobil. Přičteme-li k tomu fakt, že hlouběji do červených zapadla většina významných rozvinutých a rozvíjejících se zemí a že zadlužení domácností v části Evropy a Asie vystoupalo na nová maxima, představuje současný dluh hrozbu pro finanční stabilitu a hospodářský růst světa, varuje McKinsey.

Vývoj zadlužení

Bobtnající dluhová bublina přitom jen tak nesplaskne, tvrdí ve svém nejnovějším investičním výhledu dluhopisový guru Bill Gross s poukazem na plánovanou fiskální expanzi v USA. Trump podle něj bude nejspíše ignorovat fundament problému a svým způsobem převezme štafetový kolík od centrálních bank. Čína – prostřednictvím hlásné trouby komunistické strany, deníku People's Daily – tento plán, respektive americký dluh ve výši 20 bilionů USD, v neděli zkritizovala coby hrozbu pro globální měnový a finanční systém (což je zasvěcenými popisováno jako vzkaz nastupujícímu americkému prezidentovi). I čínský dluh se přitom může stát černou labutí, která v příštím roce pohřbí globální ekonomiku, varuje Société Générale. Kruh se uzavírá.

Sečteno a podtrženo, dluh připomíná zhoubný nádor, který se zasvěcení snaží léčit tím, že jej poctivě ignorují. Podobný přístup se nevyplácí, často kvůli tomu ostatně dokonce tekla krev. A přestože k tomu zřejmě v příštím roce nedojde, na chorobopisu se v příštích měsících nic ne(z)mění.

Michala Moravcová (BOSSA)

Studie McKinsey nastavila světu zrcadlo zejména v tom, že ukázala, že globální dluh roste mnohem rychleji než ekonomika. Jen pro představu, vládní dluh USA vzrostl po krizi ze 76 % na 104 %. Rostoucí zadlužení se zatím nejeví jako problém, protože jsou úrokové sazby na historických minimech; některé státy si dokonce půjčují při záporných sazbách.

Proč tedy dělat bolestivé reformy, když dluh nic nestojí a je politicky (před voliči) mnohem průchodnější? Odpověď je jednoduchá – problém nastane, jakmile začnou růst sazby a s nimi náklady na obsluhu dluhu. To bude platit nejen pro státy, ale (a zejména) pro spotřebitele a firmy. Tento scénář je sice v horizontu příštího roku málo pravděpodobný, ale na jeho závažnosti to nic nemění.

Michal Kozub (Home Credit)

Celý systém je stabilní jako jeho nejslabší článek. Pokud tedy bude zadlužení růst rovnoměrně ve většině zemí, není to tak kritické, jako když se některé země "utrhnou". Pokud se ohlédneme zpět, málokterá země se z uplynulé dekády skutečně poučila. V době současného ekonomického boomu většina států stejně nedokáže držet vyrovnaný rozpočet, natož přebytkový.

Opět platí, že si žádná země netvoří finanční polštář na to, aby ztlumila ochlazení ekonomiky, které ze své podstaty prostě jednou musí přijít. Stejně tak spotřebitelé pokračují v zadlužování, což je ale vyvoláváno i tím, že ekonomická krize nesfoukla (celou) realitní bublinu. Ta stále existuje a hlavně v západní Evropě panuje velké riziko, že problémy realitního trhu budou eskalovat.

Catherine Yeung (Fidelity International)

Zadlužení v Číně výrazně narostlo, a to jak veřejné, tak soukromé. Vedle samotné míry zadlužení roste i podíl problémových, nesplácených úvěrů (NPL) v bilancích bank. Tyto úvěry jsou problémem například v případě státem vlastněných firem. Celá tato oblast vyžaduje konsolidaci, je ale otázka, jak se k tomu postaví vláda.

Očekáváme nárůst počtu bankrotů v celé ekonomice. Stojí ale za to připomenout, že právě defaulty mohou přispět k postupnému uzdravení díky tomu, že ubude neefektivních firem. Uměle udržovaná poptávka v Číně a uvolňování podmínek pro úvěrování vedly k obrovským investicím do projektů, jejichž návratnost byla přinejmenším diskutabilní. To ohrozilo inovace, pomohlo to rozvinout rozsáhlé korupční mechanismy a tak dále. Výzva je to obrovská, protože zhruba 100 největších státních společností v Číně odpovídá svou velikostí celé ekonomice Japonska.

Vladimír Vaňo (Sberbank)

Analýzy třetích stran, v tomto případě McKinsey, nekomentuji, dovolte mi ale krátkou bilanci působení dvou významných centrálních bank v době po krizi. Obě totiž svými programy na podporu ekonomiky zvyšovaly a zvyšují ochotu různých ekonomických subjektů se zadlužovat.

S výhodou generála po bitvě lze konstatovat, že na konci období bezprecedentně uvolněné měnové politiky Fedu je americká míra nezaměstnanosti 4,6 %, tedy nejnižší od srpna 2007 (pro připomenutí, první varovné signály z trhu sekuritizovaných nebonitních hypoték přišly právě v létě 2007, v prosinci toho roku začala v USA recese). Míra inflace je nejvyšší od podzimu 2014, jádrová inflace je již nad 2 %.

Pokud jde o ECB, jejímž jasným cílem je udržení inflace nižší, ale blízké 2 % (což implicitně znamená i vyhnutí se deflační spirále), lze po více než roce a půl od začátku kvantitativního uvolňování měnové politiky konstatovat, že jádrová inflace, která v úvodu roku 2015 klesla až na 0,6 %, postupně zrychlila blíže k 1 %. Jak soustavně opakuje prezident Mario Draghi, měnová politika sama o sobě není všelékem, podpora evropské ekonomiky vyžaduje i příspěvek ze strany fiskální politiky, zejména pokud jde o strukturální reformy, jakož i zefektivnění fungování společného trhu v rámci eurozóny.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus