Co musíte ráno vědět (21. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (21. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se (ne)daří Uberu a k čemu může být dobrá EET? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý stouply na nová maxima, index Dow dělí od hranice 20 000 bodů již jen 0,13 %

Americké akcie v úterý posílily a index Dow se přiblížil k hranici 20 000 bodů, kterou zatím nikdy nepřekročil. Akcie pokračují v růstu, který na začátku listopadu odstartovalo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Index Dow stoupl o 0,46 % na nové zavírací maximum 19 974,62 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,36 % na 2 270,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl 0,49 % na nové zavírací maximum 5 483,94 bodu. Indexy Dow a Nasdaq navíc posunuly i svá rekordní maxima - Dow na 19 987,63 bodu a index Nasdaq Composite na 5 489,47 bodu. Index volatility VIX v úterý klesl o 2,22 % na 11,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,562 %. Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.

Stinné stránky silného dolaru

Anketa: Blíží se K.O.rekce na americkém akciovém trhu?

2. Evropské akcie v úterý posílily, investoři ale byli po událostech v Ankaře a Berlíně opatrní

Evropské akcie zakončily úterní obchodní seanci v zelených číslech, zisky hlavních západoevropských indexů ale nebyly výrazné. Investoři zůstávali opatrní po pondělních útocích v Turecku a Německu. V turecké Ankaře v pondělí útočník zabil ruského velvyslance Andreje Karlova a v Berlíně zemřelo 12 lidí poté, co neznámý útočník najel nákladním automobilem do davu na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz. Britský FTSE 100 stoupl o 0,38 % na 7 043,96 bodu, německý DAX vzrostl o 0,33 % na 11 464,74 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,56 % na 4 849,89 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,48 % na 361,32 bodu. Akcie francouzského konglomerátu Vivendi přidaly necelé procento poté, co společnost oznámila, že bude pokračovat ve snahách o navýšení svého podílu ve firmě Mediaset. Akcie firmy Mediaset v reakci na zprávu přidaly více než 23 %. Cenné papíry bankovní skupiny Lloyds zpevnily o více než dvě procenta v reakci na zprávu, že společnost koupí za 1,9 miliardy liber od Bank of America její britskou divizi kreditních karet MBNA.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2017

Zlato po korekci přitahuje smart money jako magnet

3. Pražská burza v úterý přidala zhruba půl procenta, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Erste

Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,55 % na 917,48 bodu. Dařilo se především akciím energetické skupiny ČEZ a rakouské bankovní skupiny Erste. Objem obchodů dosáhl pouze zhruba poloviny průměru za poslední rok. Akcie skupiny ČEZ, jež byly nejobchodovanějším titulem, přidaly 1,41 % na 422,90 Kč a cenné papíry Erste, jež byly čtvrtou "nejobjemnější" emisí dne, posílily o 1,38 % na 774,10 Kč. "Akcie ČEZ se opřely o růst ceny silové elektřiny. Negativně se na akciích firmy neprojevilo další odsunutí termínu pro restart prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín," říká analytik České spořitelny Jan Šumbera. Druhého největšího objemu obchodů v pondělí dosáhly akcie Komerční banky, které klesly o 0,67 % na 870,10 Kč, a třetím nejobchodovanějším titulem byla MONETA Money Bank, jejíž akcie přidaly 0,43 % na 82,25 Kč. Nejrůstovějším titulem byla v pondělí mediální skupina CME, jejíž akcie stouply o 2,71 % na 71,95 Kč. Přes procento přidaly také akcie tabákové firmy Philip Morris ČR. V červených číslech kromě akcií Komerční banky skončily ještě cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,59 % na 780,60 Kč) a pojišťovnické skupiny VIG (-0,44 % na 570,60 Kč). Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v pondělí oznámila, že její dceřiná firma Radenska dokončila akvizici chorvatského producenta minerálních vod Studenac od chorvatské společnosti Podravka. Kofola tím posílí svou pozici v adriatickém regionu. Akcie nápojářské firmy na zprávu nereagovaly a skončily na nule.

Investorský magazín: Jak se vyhnout největším investorským chybám?

Diverzifikace není žádná sranda

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou v Evropě index cen francouzských výrobců, zpráva o vývoji zadlužení britského soukromého sektoru, italská mzdová inflace a výsledky běžných účtů Řecka a Portugalska a Švýcarská centrální banka na trh pošle kvartální bulletin. Odpoledne vyjdou předběžný prosincový index spotřebitelské důvěry pro eurozónu, statistika prodejů starších domů v USA a vládní energetická agentura EIA odtajní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Pozdě večer ještě Nový Zéland doplní zprávu o vývoji své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě BUWOG a v USA společnosti Lindsay, Accenture, Micron Technology a Bed Bath & Beyond nebo firma Red Hat. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Uber vykázal za 9M2016 ztrátu 2,2 miliardy dolarů

Provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies vykázal za první tři čtvrtletí tohoto roku ztrátu 2,2 miliardy USD. Čisté příjmy podniku však vzrostly na 3,76 miliardy USD. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj. Uber je podle zdroje ztrátový i na svém domácím trhu, v USA. V prvním čtvrtletí firma vykázala v USA mírný zisk, ve druhém čtvrtletí se však již propadla do ztráty 100 milionů USD. Ve třetím čtvrtletí se ztráta prohloubila.

6. Allergan koupí za 2,9 miliardy dolarů firmu Lifecell

Farmaceutická firma Allergan koupí za 2,9 miliardy dolarů společnost LifeCell, divizi regenerativní medicíny soukromého investičního fondu Acelity.. Je to další z řady převzetí, která firma Allergan, známá hlavně výrobou botoxu, letos uskutečnila. LifeCell vyrábí produkty pro tkáňovou obnovu, které se běžně používají při rekonstrukci prsu či po operacích břišní stěny. Produkty podpoří nabídku firmy Allergan v oblasti estetické medicíny, prsních implantátů a tkáňových expandérů.

7. Evropská komise: Facebook poskytl při koupi WhatsAppu zavádějící informace

Evropská komise obvinila americkou internetovou společnost Facebook, že při převzetí aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp poskytla zavádějící informace. Facebooku tak hrozí pokuta ve výši až jednoho procenta z ročních tržeb. Podnik má čas do konce ledna, aby na obvinění zareagoval.

8. Zrušme daně na zahraniční zisky amerických podniků, navrhuje šéf Sněmovny reprezentantů

Jedním z mnoha problémů, co pálí USA, jsou více než dva biliony dolarů, jež americké podniky drží na zahraničích účtech. Jedná se o zisky, které nepodléhají zdanění, dokud se je společnosti nerozhodnou přivést zpět domů. A to se firmám při současném nastavení daňových sazeb rozhodně nevyplatí, a tudíž ani nechce. Řešení problému je ale možná jednodušší, než se zdá.

9. Nezaměstnanost na Slovensku po letech klesla pod 9 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu poprvé od konce roku 2008 klesla pod hranici 9 %. Snížila se na 8,78 % z 9,08 % v říjnu. V úterý o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které řídí tamní úřady práce.

10. Zahraniční dluh ČR v 3. čtvrtletí vzrostl na 3,423 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky vzrostl v letošním 3. čtvrtletí o 126,1 miliardy na 3,423 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 228,3 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 73,1 % hrubého domácího produktu. V dluhu převládají závazky se splatností delší než jeden rok. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Čínský umělec tvoří díla z účtenek

Odkrýt dopady finančních převodů v konzumní společnosti na život lidí - to je cílem pekingského umělce Liou Č'-fenga, který svá díla vytváří ze sesbíraných účtenek.

"Tato éra je příliš pohodlná, příliš výkonná," řekl Liou. "Ať pomyslíte na jakoukoli službu nebo na jakékoli zboží, vše je dostupné. Chci, aby mé dílo toto reflektovalo a bojovalo proti tomuto systému. Řečeno zcela otevřeně, je to vzpoura," dodal.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy