Co musíte ráno vědět (22. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (22. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak to vypadá s pomocí italským bankám a jak v USA rostou náklady na vánoční dárky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu sestoupily z rekordních maxim, Dow dělí od magické dvacetitisícové hranice 58 bodů

Obchodování na amerických akciových trzích začalo ve středu kolem nuly. Ihned poté indexy sestoupily do mínusu, kde se držely po celý zbytek dne. Dow nyní potřebuje k dosažení 20 000 bodů posílit o 0,29 %. Dow klesl o 0,16 % na 19 941,96 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,25 % na 2 265,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,23 % na 5 471,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,57 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,542 %. Dařilo se energetickému odvětví a mírně v plusu skončil i sektor základních materiálů. Nejvýraznější pokles zaznamenaly realitní odvětví a sektor zdravotní péče. Dlouhé období takřka nepřetržitého růstu vyvolává spekulace, že posun indexu Dow na 20 000 bodů spustí vlnu prodejů ve snaze o vybírání povolebních zisků. Objevují se také obavy z toho, že akcie už začínají být po dlouhém vzestupu předražené. Akcie zastoupené v indexu S&P 500 se obchodují na zhruba 17násobku očekávaných firemních zisků, což je nad desetiletým průměrem 14násobku, vyplývá z údajů agentury Thomson Reuters. "Dow se nad 20 000 bodů dostane, o tom není pochyb. Otázka tak není zda, ale kdy," říká Michael Vogelzang, investiční šéf ve společnosti Boston Advisors. "Valuace jsou sice poměrně vysoké, mikroekonomické i makroekonomické fundamenty se však zdají být příznivé," dodává. Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.

Jak si investoři kazí život, když akcie posilují

Z medvěda býkem: Ekonom, který ještě před pár dny předpovídal kolaps amerických trhů, čeká pokračování akciové rally

2. Evropské trhy ve středu uzavřely převážně v červených číslech, italská BMPS odevzdala dalších 12 %

Evropské akciové trhy ve středu skončily v negativním pásmu. Dolů je stahovaly zejména vzrůstající obavy o stabilitu italského bankovního systému. Britský FTSE 100 klesl o 0,04 % na 7 041,42 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,33 % na 4 833,82 bodu a německý index DAX uzavřel na zelené nule, po růstu o 0,03 % skončil na 11 468,64 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,21 % na 360,56 bodu, když v mínusu uzavřely téměř všechny jeho sektory. Bankovní akcie sice začaly středeční seanci pozitivně, po zprávě, že italské bance Monte dei Paschi di Siena by do čtyř měsíců mohly dojít finance, se však propadly. Akcie problémové italské banky spadly o 12,08 %. Výrazný zisk si naopak připsaly akcie Actelionu. Ty vyskočily o 6,44 % díky zprávám, že švýcarskou biotechnologickou firmu pravděpodobně převezme francouzská skupina Sanofi. Po konci evropského obchodování ovšem firma Actelion uvedla, že obnovila jednání s americkým podnikem Johnson & Johnson. Akcie Actelionu obchodované v USA stouply o 5,18 %. Dařilo se i akciím italské společnosti Mediaset, kterou pohání zájem francouzské mediální skupiny Vivendi. Její zástupci v úvodu týdne prohlásili, že by rádi zvýšili podíl v italské společnosti na 30 %. Akcie Mediasetu stouply o zhruba 3 %. Ze středeční makrodat byla nejzajímavější předběžná data o prosincové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta vzrostla na -5,1 bodu z -6,1 bodu v listopadu. Analytici čekali růst pouze na -6 bodů.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2017

Kašlete na predikce výnosů, řešte riziko

3. Pražská burza ve středu uzavřela na nule, dařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza po úspěšné úterní seanci ve středu uzavřela na zelené nule. Index PX přidal 0,01 % na 917,55 bodu. Dařilo se Monetě Money Bank, operátorovi O2 a petrochemickému holdingu Unipetrol, výrazně klesly mediální společnost CME a tabáková firma Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 650 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Monety Money Bank, které si připsaly 1,4 % na 83,40 Kč. Další finanční tituly se však na směru neshodly. Erste Group Bank si polepšila o 0,31 % na 776,50 Kč, Komerční banka zlevnila o 0,46 % na 866,10 Kč a pojišťovna VIG skončila na červené nule - klesla o 0,02 % na 570,50 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka je středeční výsledek českých bank zajímavý zejména v kontextu poklesu evropského bankovního sektoru. "České banky těží z dobré kapitálové vybavenosti, makroekonomické rovnováhy v regionu a solidních dividendových výnosů," uvedl Bártek. Výrazný zisk ve středu zaznamenal petrochemický holding Unipetrol, jehož akcie zdražily o 1,69 % na 181 Kč. Dařilo se ale i operátorovi O2 Czech Republic, jenž stoupl o 1,48 % na 254,20 Kč, a likérce Stock Spirits, která vzrostla o 0,69 % na 58 Kč. V mínusu kromě výše zmíněných titulů uzavřely tabáková firma Philip Morris ČR (-1,15 % na 12 850 Kč), energetická skupina ČEZ (-0,92 % na 419 Kč), mediální společnost CME (-1,95 % na 70,55 Kč), sázkařská Fortuna (-0,06 % na 85,95 Kč) a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-0,81 % na 367 Kč). Za poklesem Kofoly jsou podle Bártka slova ředitele společnosti, který ve středu před novináři hovořil o uzavírání menších restaurací zásobovaných jeho firmou, k němuž došlo po zavedení EET.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Investorský magazín: Jak se vyhnout největším investorským chybám?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne vyjdou německý index dovozních cen, zpráva o vývoji italských průmyslových objednávek, statistika italských maloobchodních tržeb a výsledek italské obchodní bilance. Kromě toho budou investoři vyhodnocovat ještě index důvěry britských spotřebitelů od GfK a Evropská centrální banka vydá pravidelný ekonomický bulletin. Odpoledne Spojené státy zveřejní indexy aktivity chicagského a kansaského Fedu, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu (preferovaný inflační ukazatel Fedu), finální zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a doplní ještě pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index cen domů od FHFA a vládní energetická agentura EIA na trh pošle zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Kanada navíc přidá inflační statistiku a zprávu o maloobchodních tržbách, v ČR bude zasedat ČNB a hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Hornbach Baumarkt a ve Spojených státech Rite Aid nebo Cintas. Podle analytiků ČNB měnovou politiku nezmění, mohla by však s ohledem na prodloužení programu kvantitativního uvolňování ECB teoreticky posunout termín předpokládaného ukončení devizových intervencí. Michal Skořepa z České spořitelny ale předpokládá, že klíčovou debatu ohledně režimu oslabování české koruny lze čekat až během únorového zasedání banky. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. ČEZ plánuje generální opravu vodní elektrárny Orlík

Energetická společnost ČEZ plánuje na období 2017 až 2021 generální opravu strojů vodní elektrárny Orlík. Součástí projektu by mohla být i výměna dvou Kaplanových turbín za Francisovy. ČTK to řekl mluvčí pro obnovitelné zdroje společnosti ČEZ Martin Schreier. Orlík, jehož stavba byla dokončena před 55 lety, je největší vodní elektrárnou v Česku. Ročně vyrobí více než 200 milionů kWh elektřiny.

6. Italský parlament vládě schválil půjčku na pomoc bankám

Italský parlament ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Všeobecně se předpokládá, že vláda tento týden podnikne kroky k záchraně třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena, informovala agentura Reuters.

7. VW má všechna povolení k úpravě naftových aut v Evropě

Německá automobilka Volkswagen již od německého úřadu pro motorová vozidla KBA obdržela všechna potřebná povolení pro úpravu naftových vozů umožňujících manipulaci s testy emisí. Souhlas KBA s úpravou se tak podle agentury Reuters teď vztahuje na zhruba devět milionů automobilů.

8. Obama omezil nové ropné vrty v amerických vodách

Prezident Spojených států Barack Obama zakázal nové vrty na těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantského oceánu. Podobné opatření ve svých arktických vodách oznámila ve společném prohlášení ve Washingtonu rovněž Kanada.

9. Evropská komise navrhla pravidla pro spuštění obecného režimu reverse charge

Evropská komise ve středu navrhla členským státům cestu k tomu, aby za určitých podmínek mohly při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) využívat obecný mechanismus přenesené daňové povinnosti. Vyplývá to ze středeční tiskové zprávy komise. O možnost použít takzvaný mechanismus reverse charge už přes dva roky usiluje Česká republika, ministr financí Andrej Babiš už ale nynější návrh kritizoval jako v podstatě nepoužitelný. Je ale dobře, že nějaký návrh existuje a ČR bude usilovat o jeho úpravy, vyplývá z Babišova středečního vyjádření.

10. Ukrajina schválila rozpočet, má šanci na další peníze od MMF

Ukrajinský parlament ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s udržením schodku na 3 % hrubého domácího produktu, jak vyžadují podmínky úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajině se tak zvýšily šance na získání další části této pomoci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Koroptev už není za hubičku

Společnost PNC Financial Services zveřejnila svůj každoroční index vánočních cen, který mapuje vývoj cen dárků a dalších nezbytných vánočních propriet z americké koledy "The Twelve Days of Christmas".

V tomto roce došlo ke zvýšení cen o 0,7 % po 0,6% růstu v minulém roce a celková cena všech dárků a atributů na seznamu od koroptve po bubeníky vzrostla na 34 363 USD. Vzhledem k tomu, že většina věcí je v koledě zmíněna vícekrát, celková cena se vyšplhala na závratných 156 508 USD.

Sázka na jistotu a tradici se tak při vánočních nákupech v dnešní době rozhodně nevyplatí.

Christmas price index 2016
Co musíte ráno vědět (23. září)
Co musíte ráno vědět (23. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, kolik akcií nabídne Česká zbrojovka Group v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly,…
Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly, expanzi táhl mimo jiné Amazon

Americké akcie zpevnily. Táhl je růst amerického internetového prodejce Amazon, který zastínil negativně působící...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys
včera v 21:25

Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys

Americká oděvní společnost Ralph Lauren do konce svého fiskálního roku, tedy do března 2021, celosvětově sníží svou...
Americké akcie Móda a design Koronavirus
Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok
včera v 18:51

Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok

Slovenská vláda v úterý zlepšila odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Aktualizovaná prognóza ministerstva financí...
Slovensko Hospodářský růst HDP
Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá
včera v 18:13

Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá

Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
včera v 18:00

Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen malou část ztrát

Akcie na západoevropských trzích v úterý korigovaly ztráty, které nabraly na začátku týdne. Dařilo se těžařům ropy,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší
včera v 16:59

Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší

Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak prezentovala o...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
včera v 16:50

Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla

Pražská burza po předchozích pěti dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,72 % na 868,05 bodu. Vzhůru mu pomohly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii
včera v 16:16

Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies hodlá pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců a...
Austrálie Čína Technologie
Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září opět mírně zvýšila. Index důvěry vzrostl ze srpnových -14,7 bodu na -13,9...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání

Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos
včera v 15:17

Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos

Společnost Facebook přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud...
Spojené státy americké (USA) Volby Facebook
Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů
včera v 15:03

Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů

Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně...
Česká republika Německo Koronavirus
Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst
včera v 14:35

Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst

Britský provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 pracovních míst, což odpovídá 18 procentům jeho...
Koronavirus Turismus a cestovní ruch Spojené království
MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky
včera v 14:19

MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky

Ministryně financí Alena Schillerová a práce Jana Maláčová se v úterý nedohodly na podobě rozpočtu resortu práce na...
Česká ekonomika
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
včera v 14:00

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Maďarská centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní...
Maďarsko Centrální banky Úrokové sazby
Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA
včera v 13:24

Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA

Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle a...
Čína Spojené státy americké (USA) Sociální sítě