Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017
|

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Černé labutě přiletí tehdy, když se stane něco absolutně nepředvídatelného. Hádat, co by se mohlo stát černou labutí, je tak už z podstaty nemožné. To, o čem hovoří většina odborníků jako o černých labutích, jsou ve skutečnosti labutě šedé - scénáře vysoce nepravděpodobné, nicméně ne zcela nereálné. Toto je možných deset šedých labutí příštích dvanácti měsíců podle expertů z finanční společnosti Nomura.

Čína Emerging Markets Japonsko Rusko Čínský jüan Spojené státy americké (USA) Peníze Evropská unie Světová ekonomika Výhled na rok 2017

1. Čína přepne jüan do režimu volně plovoucího kurzu

Čínský jüan je jednou z mála světových měn, které ještě stále nefungují v režimu volně plovoucího kurzu. Čínská měna se hýbe tak, jak čínská centrální banka píská, respektive se pohybuje v úzkém pásmu určeném středním kurzem centrální banky. Podle měnového stratéga Craiga Chana je poměrně nepravděpodobné, že by Peking během příštích 12 měsíců od řízeného vývoje kurzu jüanu ustoupil, jiní experti ale namítají, že takový scénář je ve hře. Čína totiž dlouhodobě usiluje o status tržní ekonomiky a uvolnění kurzu jüanu by v tomto ohledu mohla při vyjednávání použít jako silný argument.

Kurz USD/CNY

2. EU si posype hlavu popelem, Británie odvolá brexit

Rok 2016 byl rokem politické nejistoty a podle odborníků uplynulých 12 měsíců ukázalo, že svět nemůže žít jen ze setrvačnosti. Na změny je zapotřebí reagovat, a to rychle a razantně. "Pokud by Evropská unie usoudila, že uzrál čas na zásadní reformy, proč by Spojené království nemohlo zvážit rozhodnutí opustit unii?" ptají se měnoví stratégové Jordan Rochester a Anna Titarevová. Ochotu Evropské unie reformovat se by mohl podpořit zejména sílící odpor některých zemí proti projektu jednotné Evropy a společné evropské měny. Stále větší odpor lze cítit ve Francii nebo v Nizozemsku.

Výsledek britského referenda

3. Japonská inflace vystřelí prudce vzhůru

Japonsku boj proti nízké inflaci moc nevychází. Meziroční míra inflace aktuálně v zemi vycházejícího slunce dosahuje 0,5 % a podle většiny expertů není pravděpodobné, že se v příštích 12 měsících dostane výše. Právě naopak, Nomura čeká, že růst cen v Japonsku zpomalí na 0,3 %. "Velkým překvapením by bylo, kdyby se ukázalo, že jsme se všichni mýlili," říkají stratégové Andy Chaytor a Anne Asbjornová. Co by se muselo stát, aby inflace vystřelila "do nebeských výšin"? Podle Chaytora a Asbjornové by byla zapotřebí souhra několika faktorů. "Hlavně ale jde o vztah mezi cenami ropy a kurzem jenu. Dosud platilo, že když ropa padala, jen oslaboval. A naopak. To vytvářelo deflační prostředí. Kdyby se korelace otočila, inflace by se vyšvihla vzhůru," vysvětlují stratégové.

4. Pokles produktivity práce v USA bude pokračovat

Globální produktivita práce je od roku 2008 slabá a nejinak je tomu v zámoří. V letošním roce se pokles produktivity práce v USA podle všeho zastavil, rok 2017 by tak za jistých okolností mohl překvapit. Podle stratéga Bilala Hazeeze lze čekat v roce 2017 meziroční změnu produktivity práce v pásmu -0,2 % až +2,6 %. "Co když se ale mýlím? Vždyť produktivita práce není nic jiného než sada hodně volatilních čísel," říká Hazeez. Produktivitu práce historicky stlačují vysoké investice podniků. Konvenční investice jsou dnes na minimech z dob recese, investice do vývoje a výzkumu ale dosahují pokrizových maxim.

USA - produktivita práce

5. Fed přijde o svoji nezávislost

Nastupující prezident USA Donald Trump byl během předvolební kampaně ostrým kritikem Fedu a jeho šéfky Janet Yellenové. Stále opakoval, že úrokové sazby by měly být vyšší a že by americká centrální banka měla rozpouštět svoji astronomickou bilanci. Po vítězství ve volbách sice Trump rétoriku zjemnil, ekonom Charles St-Arnaud však upozorňuje, že Trumpovy záměry ohledně fungování Fedu nikam nezmizely. Stále je podle něj ve hře možnost, že se nový nájemník Bílého domu pokusí prosadit omezení nezávislosti centrální banky či zavést systém, který by měnovou politiku automaticky přizpůsoboval stavu ekonomiky.

6. Rusko světu ukáže svaly

Analytik Peter Attard Montalto investory uklidňuje, že Nomura v roce 2017 nečeká žádné vojenské akce ze strany Ruska. Čekal ale někdo anexi Krymu? Rusko již dávno nechce hrát jen druhé housle, a tak nejsou scénáře podobné těm z let 2014 (Ukrajina) a 2008 (Gruzie) vyloučené. Obavy vyjadřují především pobaltské státy. Pokud by Rusko na "návštěvu" Pobaltí skutečně vyrazilo, bylo by na starém kontinentu hodně horko. Do hry by se totiž dostalo i NATO.

7. Americké banky dostanou povolení riskovat

Není tajemstvím, že jedním z hlavních cílů Donalda Trumpa v roli amerického prezidenta bude uvolnit regulaci finančního odvětví. Steven Mnuchin, jenž bude v Trumpově administrativě zastávat funkci ministra financí, se na začátku prosince v rozhovoru pro CNBC vyjádřil v tom smyslu, že prioritou bude revize Dodd-Frankova zákona. Otázkou zůstává, jak moc odvážné kroky Trumpova smečka v oblasti regulace podnikne. V krajním případě by mohla směrem k Wall Street vyslat signál, že vše je opět povoleno. A to by nejen pro USA nebyla dobrá zpráva.

8. Šinzó Abe přijde o silnou podporu

Snahy premiéra Šinzóa Abeho o vysvobození Japonska ze dvou ztracených dekád přinesly některá dílčí řešení, z nejhoršího ale ještě země vycházejícího slunce rozhodně není. "Největším rizikem je v případě Japonska to, že premiér ztratí podporu a třesoucí se půdy pod jeho nohama využije opozice, která se sjednotí a přijde se silným protikandidátem," říká měnový stratég Judžiro Goto. Příští parlamentní volby se v Japonsku budou konat nejpozději v prosinci 2018. Oslabení Abeho pozice by poslalo japonské akcie na jih a je otázkou, jak by se v takové situaci zachovala Bank of Japan.

9. Rozvíjející se trhy začnou bránit odlivu kapitálu

Vyšší výnosy amerických dluhopisů a silnější americký dolar budou podle expertů nepříznivě působit na kapitálové toky na rozvíjejících se trzích. Otázkou je, zda nebude v roce 2017 odliv peněz z emerging markets ještě výraznější než v roce 2016. "Pokud by takový scénář hrozil, mohli bychom být svědky zavádění kapitálových kontrol na rozvíjejících se trzích," upozorňují Peter Attard Montalto a Inan Demir. "Největším rizikem v případě kapitálových kontrol by pak byl dominový efekt," dodávají analytici.

Odliv peněz z rozvíjejících se trhů po amerických prezidentských volbách

10. Papírové peníze skončí ze dne na den

Papírové peníze tu nebudou navždy. To je všem jasné. Svět by ovšem mohla zaskočit rychlost, s jakou přechod od bankovek a mincí k systému založenému na jedničkách a nulách proběhne. O projektu elektronické měny se nejhlasitěji hovoří v Dánsku, o podobných systémech ale uvažují i další západní země. Nejasné je, co by elektronické národní měny znamenaly pro ekonomiku.

Zdroj: Nomura
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
před 20 minutami

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
před hodinou

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
před hodinou

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
15:10

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne obchodovaly smíšeně, futures na americké indexy kolem 15.00 rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie