Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017
|

Labutě mohou být i šedé. Těchto 10 může přiletět v roce 2017

Černé labutě přiletí tehdy, když se stane něco absolutně nepředvídatelného. Hádat, co by se mohlo stát černou labutí, je tak už z podstaty nemožné. To, o čem hovoří většina odborníků jako o černých labutích, jsou ve skutečnosti labutě šedé - scénáře vysoce nepravděpodobné, nicméně ne zcela nereálné. Toto je možných deset šedých labutí příštích dvanácti měsíců podle expertů z finanční společnosti Nomura.

Čína Emerging Markets Japonsko Rusko Čínský jüan Spojené státy americké (USA) Peníze Evropská unie Světová ekonomika Výhled na rok 2017

1. Čína přepne jüan do režimu volně plovoucího kurzu

Čínský jüan je jednou z mála světových měn, které ještě stále nefungují v režimu volně plovoucího kurzu. Čínská měna se hýbe tak, jak čínská centrální banka píská, respektive se pohybuje v úzkém pásmu určeném středním kurzem centrální banky. Podle měnového stratéga Craiga Chana je poměrně nepravděpodobné, že by Peking během příštích 12 měsíců od řízeného vývoje kurzu jüanu ustoupil, jiní experti ale namítají, že takový scénář je ve hře. Čína totiž dlouhodobě usiluje o status tržní ekonomiky a uvolnění kurzu jüanu by v tomto ohledu mohla při vyjednávání použít jako silný argument.

Kurz USD/CNY

2. EU si posype hlavu popelem, Británie odvolá brexit

Rok 2016 byl rokem politické nejistoty a podle odborníků uplynulých 12 měsíců ukázalo, že svět nemůže žít jen ze setrvačnosti. Na změny je zapotřebí reagovat, a to rychle a razantně. "Pokud by Evropská unie usoudila, že uzrál čas na zásadní reformy, proč by Spojené království nemohlo zvážit rozhodnutí opustit unii?" ptají se měnoví stratégové Jordan Rochester a Anna Titarevová. Ochotu Evropské unie reformovat se by mohl podpořit zejména sílící odpor některých zemí proti projektu jednotné Evropy a společné evropské měny. Stále větší odpor lze cítit ve Francii nebo v Nizozemsku.

Výsledek britského referenda

3. Japonská inflace vystřelí prudce vzhůru

Japonsku boj proti nízké inflaci moc nevychází. Meziroční míra inflace aktuálně v zemi vycházejícího slunce dosahuje 0,5 % a podle většiny expertů není pravděpodobné, že se v příštích 12 měsících dostane výše. Právě naopak, Nomura čeká, že růst cen v Japonsku zpomalí na 0,3 %. "Velkým překvapením by bylo, kdyby se ukázalo, že jsme se všichni mýlili," říkají stratégové Andy Chaytor a Anne Asbjornová. Co by se muselo stát, aby inflace vystřelila "do nebeských výšin"? Podle Chaytora a Asbjornové by byla zapotřebí souhra několika faktorů. "Hlavně ale jde o vztah mezi cenami ropy a kurzem jenu. Dosud platilo, že když ropa padala, jen oslaboval. A naopak. To vytvářelo deflační prostředí. Kdyby se korelace otočila, inflace by se vyšvihla vzhůru," vysvětlují stratégové.

4. Pokles produktivity práce v USA bude pokračovat

Globální produktivita práce je od roku 2008 slabá a nejinak je tomu v zámoří. V letošním roce se pokles produktivity práce v USA podle všeho zastavil, rok 2017 by tak za jistých okolností mohl překvapit. Podle stratéga Bilala Hazeeze lze čekat v roce 2017 meziroční změnu produktivity práce v pásmu -0,2 % až +2,6 %. "Co když se ale mýlím? Vždyť produktivita práce není nic jiného než sada hodně volatilních čísel," říká Hazeez. Produktivitu práce historicky stlačují vysoké investice podniků. Konvenční investice jsou dnes na minimech z dob recese, investice do vývoje a výzkumu ale dosahují pokrizových maxim.

USA - produktivita práce

5. Fed přijde o svoji nezávislost

Nastupující prezident USA Donald Trump byl během předvolební kampaně ostrým kritikem Fedu a jeho šéfky Janet Yellenové. Stále opakoval, že úrokové sazby by měly být vyšší a že by americká centrální banka měla rozpouštět svoji astronomickou bilanci. Po vítězství ve volbách sice Trump rétoriku zjemnil, ekonom Charles St-Arnaud však upozorňuje, že Trumpovy záměry ohledně fungování Fedu nikam nezmizely. Stále je podle něj ve hře možnost, že se nový nájemník Bílého domu pokusí prosadit omezení nezávislosti centrální banky či zavést systém, který by měnovou politiku automaticky přizpůsoboval stavu ekonomiky.

6. Rusko světu ukáže svaly

Analytik Peter Attard Montalto investory uklidňuje, že Nomura v roce 2017 nečeká žádné vojenské akce ze strany Ruska. Čekal ale někdo anexi Krymu? Rusko již dávno nechce hrát jen druhé housle, a tak nejsou scénáře podobné těm z let 2014 (Ukrajina) a 2008 (Gruzie) vyloučené. Obavy vyjadřují především pobaltské státy. Pokud by Rusko na "návštěvu" Pobaltí skutečně vyrazilo, bylo by na starém kontinentu hodně horko. Do hry by se totiž dostalo i NATO.

7. Americké banky dostanou povolení riskovat

Není tajemstvím, že jedním z hlavních cílů Donalda Trumpa v roli amerického prezidenta bude uvolnit regulaci finančního odvětví. Steven Mnuchin, jenž bude v Trumpově administrativě zastávat funkci ministra financí, se na začátku prosince v rozhovoru pro CNBC vyjádřil v tom smyslu, že prioritou bude revize Dodd-Frankova zákona. Otázkou zůstává, jak moc odvážné kroky Trumpova smečka v oblasti regulace podnikne. V krajním případě by mohla směrem k Wall Street vyslat signál, že vše je opět povoleno. A to by nejen pro USA nebyla dobrá zpráva.

8. Šinzó Abe přijde o silnou podporu

Snahy premiéra Šinzóa Abeho o vysvobození Japonska ze dvou ztracených dekád přinesly některá dílčí řešení, z nejhoršího ale ještě země vycházejícího slunce rozhodně není. "Největším rizikem je v případě Japonska to, že premiér ztratí podporu a třesoucí se půdy pod jeho nohama využije opozice, která se sjednotí a přijde se silným protikandidátem," říká měnový stratég Judžiro Goto. Příští parlamentní volby se v Japonsku budou konat nejpozději v prosinci 2018. Oslabení Abeho pozice by poslalo japonské akcie na jih a je otázkou, jak by se v takové situaci zachovala Bank of Japan.

9. Rozvíjející se trhy začnou bránit odlivu kapitálu

Vyšší výnosy amerických dluhopisů a silnější americký dolar budou podle expertů nepříznivě působit na kapitálové toky na rozvíjejících se trzích. Otázkou je, zda nebude v roce 2017 odliv peněz z emerging markets ještě výraznější než v roce 2016. "Pokud by takový scénář hrozil, mohli bychom být svědky zavádění kapitálových kontrol na rozvíjejících se trzích," upozorňují Peter Attard Montalto a Inan Demir. "Největším rizikem v případě kapitálových kontrol by pak byl dominový efekt," dodávají analytici.

Odliv peněz z rozvíjejících se trhů po amerických prezidentských volbách

10. Papírové peníze skončí ze dne na den

Papírové peníze tu nebudou navždy. To je všem jasné. Svět by ovšem mohla zaskočit rychlost, s jakou přechod od bankovek a mincí k systému založenému na jedničkách a nulách proběhne. O projektu elektronické měny se nejhlasitěji hovoří v Dánsku, o podobných systémech ale uvažují i další západní země. Nejasné je, co by elektronické národní měny znamenaly pro ekonomiku.

Zdroj: Nomura
Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie