Co musíte ráno vědět (6. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak se na počátku nového týdne obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, co nadělalo s trhy italské referendum a kam jezdí američtí boháči, když už mají domova dost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily růstem, Dow opět posunul svá maxima

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem a index Dow stoupl na nový rekord. Posilovaly především banky či energetické společnosti, jež těží z vyšších cen ropy. Index Dow vzrostl o 0,24 % na 19 216,24 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,58 % na 2 204,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,01 % na 5 308,89 bodu. Index volatility VIX spadl o 14,02 % na 12,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 2,4 %. Index Dow posunul i své historické maximum, a to na 19 274,85 bodu. Z jednotlivých sektorů se dařilo zejména finančnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a energetickému sektoru, pod nulou skončily sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Lehký ústup býků nic neřeší, ve hře je ale důležitá hladina podpory

Zahraniční politika podle Trumpa: Čína se neptá nás, my se nebudeme ptát jí

2. Evropské akcie v pondělí navzdory výsledku nedělního italského referenda posílily

Evropské akcie se v pondělí vzpamatovaly z ranních ztrát způsobených nejistotou investorů následující po zprávě o tom, že Italové v nedělním referendu odmítli ústavní změny, a donutili tak premiéra Mattea Renziho podat demisi. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 0,56 %, když téměř všechny jeho sektory se pohybovaly v zelených číslech. Dobře si vedly i indexy jednotlivých velkých akciových trhů západní Evropy. Britský FTSE 100 připsal 0,24 %, německý DAX stoupl o 1,63 % a francouzský CAC 40 si polepšil o procento. Evropský bankovní sektor ráno utrpěl značné ztráty, během dne se ovšem zotavil a nakonec posílil o 0,76 %. Klesly ale akcie italských finančních domů UniCredit nebo Banco Popolare.

Italové v referendu odmítli reformu ústavy, premiér Matteo Renzi oznámil rezignaci. Euro nejdříve oslabilo, poté se ale vydalo vstříc měsíčním maximům

Co bude supervolební rok 2017 znamenat pro evropské akciové trhy?

3. Pražská burza v pondělí mírně klesla, pod nulu ji stáhly akcie ČEZ a Monety Money Bank

Pražská burza zahájila týden mírnou ztrátou, když index PX oslabil o 0,06 % na 886,66 bodu. Do červených čísel ho stahovaly především akcie energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se ale ani Monetě Money Bank. ČEZ byl v pondělí v Praze nejobchodovanějším titulem a odepsal 1,79 % na 407 korun. Titulu nepomohla ani zpráva, že firma v Německu koupila větrnou farmu s instalovaným výkonem 12,8 MW. Analytik České spořitelny Jan Šumbera pokles ceny akcií ČEZ připisuje nepříznivému vývoji cen silové elektřiny. Finančnímu sektoru se dařilo, ovšem s výjimkou Monety. Její akcie odevzdaly 1,02 % na 82,65 Kč, a smazaly tak mírné zisky z minulého týdne. Naopak Komerční banka posílila o 1,02 % na 882 Kč, Erste Group Bank si pak polepšila o 0,7 % na 717,40 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 0,76 % na 528 korun. Potřetí v řadě klesl petrochemický holding Unipetrol, který odevzdal 1,46 % na 178,50 Kč. S více než procentní ztrátou uzavřely obchodování také likérka Stock Spirits a sázková kancelář Fortuna.

Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy?

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Čínská centrální banka bude v noci na úterý informovat o vývoji devizových rezerv a australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Dopoledne bude v Evropě patřit německým továrním objednávkám, švýcarské inflaci a zpřesněné zprávě o vývoji ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí. Odpoledne se investoři v Americe zaměří na výsledek obchodní bilance, zprávu o produktivitě práce a nákladech na práci a tovární objednávky. Výsledek obchodní bilance na trh pošle také Kanada a ropný institut API přidá ještě zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Dijsselbloem: Hospodářské problémy Itálie nezmizely

Hospodářská situace v Itálii se po nedělním referendu nezměnila, problémy zůstávají stejné, poznamenal v pondělí při příchodu na jednání ministrů financí zemí platících eurem šéf takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Itálie má podle něj silné instituce, a proto je potřeba počkat na změny, které přinese nyní v Římě začínající politický proces. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že podle jeho názoru potřebuje Itálie novou vládu co nejdříve.

6. Těžba kartelu OPEC v listopadu vystoupila na nový rekord

Organizace zemí vyvážejících ropu v listopadu zvýšila těžbu na nový rekord, v průměru členské země těžily 34,19 milionu barelů denně ve srovnání s říjnovým objemem 33,82 milionu barelů denně. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

7. ČEZ oznámil převzetí prvního větrného parku v Německu, další akvizice mají následovat

Energetická společnost ČEZ oznámila převzetí německého větrného parku o instalovaném výkonu 12,8 MW. Jde o první z plánované řady projektů zaměřených na obnovitelné zdroje. Cena transakce nebyla zveřejněna. ČEZ v pondělí dále sdělil, že kromě německého trhu sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů také v ostatních evropských zemích. Ředitel divize Nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun.

8. Erste zahájila pokrývání akcií Monety Money Bank s doporučením "akumulovat" a cílovou cenou 93 Kč, líbí se jí hlavně dividenda

Analytik Thomas Unger z rakouské Erste Group Bank začal pokrývat akcie tuzemského finančního domu MONETA Money Bank. Doporučení stanovil na "akumulovat" s cílovou cenou 93 korun. Příznivé Unger nahlíží hlavně na dividendovou politiku Monety.

9. Zahraniční politika podle Trumpa: Čína se neptá nás, my se nebudeme ptát jí

Donald Trump potvrdil, že pro něj nic není tabu. Poté, co se telefonicky spojil s prezidentkou Tchaj-wanu, čímž rozhněval Peking, se pustil i do samotné Číny. V reakci na kritiku, že kontaktováním Tchaj-wanu narušuje politiku jedné Číny, se na Twitteru ostře vyjádřil k devalvaci čínské měny.

10. Důvěra investorů v eurozónu kvůli politické nejistotě klesla

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v prosinci překvapivě zhoršila kvůli nejistotě ohledně politického vývoje. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Sentix. Index důvěry klesl na rovných 10 bodů z listopadového ročního maxima 13,1 bodu. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom předpokládali, že index zůstane beze změny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Kde mají američtí boháči druhý, třetí, čtvrtý a pátý dům?

Příslušníci nejbohatší americké vrstvy (ti, kteří platí více než 250 000 dolarů ročně na zdravotním pojištění) vlastní a občas i obývají průměrně devět rezidenčních nemovitostí. Přiložená mapa ukazuje jejich nejoblíbenější "víkendové" destinace.

Kde mají víkendhaus američtí boháči
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus