Co musíte ráno vědět (8. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (8. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, kolik v říjnu utratila ČNB za udržení koruny nad 27 EUR/CZK a v čí společnosti se nechává stříhat nově zvolený americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy ve středu razantně přepsaly historii, indexy jsou na rekordech

Hlavní americké akciové indexy ve středu posunuly svá absolutní i zavírací maxima. Zajímavé na středeční obchodní seanci bylo to, že se vlastně nic extra zajímavého nestalo. Americké akcie výrazně zpevnily a hlavní indexy se po více než jednoprocentním růstu vyhouply na nová rekordní maxima. Pokračuje trend vzestupu, který před měsícem nastartovalo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Index Dow posunul své zavírací maximum na 19 549,62 bodu (+1,55 %), S&P 500 přidal 1,31 % na 2 241,32 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,14 % na 5 393,76 bodu. Posilovaly všechny sektory s výjimkou zdravotní péče, které uškodily výroky příštího prezidenta Donalda Trumpa v rozhovoru pro časopis Time o jeho záměru snížit výrazně ceny léků. Index volatility VIX navzdory silnému růstu cen akcií stoupl o 3,65 % na 12,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než čtyři bazické body na 2,3455 %.

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

2. Evropské akcie ve středu skončily v plusu, dařilo se bankovnímu sektoru a automobilkám

Evropské akciové trhy ve středu třetí den v řadě posílily. Nahoru je tlačilo zejména očekávání, že Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání oznámí prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Britský index FTSE 100 vzrostl o 1,81 % na 6 902,23 bodu, německý DAX stoupl o 1,96 % na roční maximum 10 986,69 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,36 % na 11měsíční maximum 4 694,72 bodu. Index milánské burzy FTSE MIB přidal 2,1 % na 18 130,66 bodu, a je tak nejvýše za šest měsíců. Regionální index STOXX Europe 600 ve středu zpevnil o 0,91 % na 347,70 bodu, když v plusu skončila většina jeho sektorů. Dařilo se především bankovnímu odvětví. Index evropských bank vzrostl o 2,3 % a během dne se vyšplhal až na maximum od ledna. Akcie finančních domů těžily obzvláště z opadajících obav o osud italských bank po úterní zprávě, že se italská vláda připravuje na záchranu problémového finančního ústavu Monte dei Paschi (ve středu +10,79 %). Pozitivně na dění na trzích působil i vývoj na italské politické scéně, kde zatím nic nenaznačuje, že by měla přijít obávaná politická krize.

Co s tím? Italské banky jako bomba tikající pod evropskými burzami

Rozvíjející se trhy: Toto musíte vědět, než se vydáte na lov ekonomických tygrů

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, nedařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza ve středu nenavázala na úterní zisk, index PX klesl o 0,07 % na 894,24 bodu. Více než 440 milionů korun si z celkového zobchodovaného objemu ukrojily akcie Monety Money Bank, které spadly o 2,09 % na 79,50 Kč. "U Monety stále dochází k vybírání zisků po předchozím růstu a investoři rovněž reagovali na zprávu, že UBS prodala téměř celý svůj podíl ve společnosti," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek. Výrazně ztratila také Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 2,13 % na 878,90 Kč. V červených číslech dále uzavřely O2 Czech Republic (-0,43 % na 234 Kč), nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko (-1,05 % na 376 Kč), sázkařská společnost Fortuna (-0,87 % na 85,95 Kč) a likérka Stock Spirits (-0,83 % na 53,55 Kč). Rakouské finanční tituly ve středu skončily v plusu. Erste Group Bank zpevnila o 1,31 % na 748,20 Kč a pojišťovna VIG zdražila o 2,17 % na 550,20 Kč. Dařilo se také energetické skupině ČEZ (+0,49 % na 410,10 Kč), textilce Pegas Nonwovens (+0,91 % na 777 Kč) a tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,4 % na 12 600 Kč). Nejvýraznější zisk však zaznamenala mediální firma CME, jež stoupla o 3,99 % na 69,05 Kč.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní zprávu o vývoji HDP a odtajní rovněž výsledek obchodní bilance. O mezinárodním obchodu budou informovat rovněž Austrálie a Čína. Ve Francii bude dopoledne publikována říjnová průmyslová výroba a v ČR ráno vyjde zpráva o situaci na trhu práce. Zraky investorů se však budou upírat zejména na zasedání Evropské centrální banky, na němž se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Tisková konference šéfa ECB Maria Draghiho bude sledována zejména kvůli informacím o dalším osudu kvantitativního uvolňování, změny v nastavení úrokových sazeb by byly překvapením. V Americe bude odpoledne zveřejněna pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Kanada na trh pošle informace o zahájené výstavbě a počtu vydaných stavebních povolení. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Boj ČNB se spekulanty pokračuje, více než v říjnu banka za intervence utratila jen při jejich spuštění

Česká národní banka v říjnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, na devizovém trhu utratila za nákup eur přibližně 107 miliard korun. Jde o druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí v listopadu 2013. Více utratila ČNB za intervence jen při jejich zahájení v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun.

6. Jižní Korea se rozhodla pokutovat Volkswagen za klamavou reklamu

Jihokorejský regulační úřad FTC se rozhodl vyměřit německé automobilce Volkswagen rekordní pokutu 37,3 miliardy wonů (zhruba 800 milionů Kč) za klamavou reklamu týkající se emisí. Úřad ve středu rovněž oznámil, že podá trestní oznámení na pět bývalých i současných vedoucích pracovníků jihokorejské divize Volkswagenu.

7. Australská ekonomika ve třetím čtvrtletí poprvé od roku 2011 klesla

Australská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o půl procenta. Zaznamenala tak první pokles za pět let, protože firmy, spotřebitelé i vláda snížili své výdaje. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,6 %.

8. Průmyslová výroba v ČR v říjnu přestala růst, klesla o 1,7 %

Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o 1,7 %, podepsala se na tom nižší výroba dopravních prostředků. V září naopak průmysl o 2,7 % rostl a růst vykazoval i v předchozích měsících roku kromě červencového propadu. V říjnu ubylo výrobcům domácích zakázek, tržby jim klesly meziročně o 2,3 %.

9. Letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii má výhrady k Trumpovi

Letošní nositel Nobelovy ceny za ekonomii Oliver Hart má výhrady k některým hospodářským záměrům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho stejně vyznamenaný kolega Bengt Holmström pak vyjádřil obavy z celosvětového politického vývoje.

10. Pětinový podíl v Rosněfti koupily za více než 10 miliard USD Glencore a katarský fond

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 % akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů, sdělil Kreml. Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Trump, nebo Gekko: Kdo používá silnější tužidlo?

Dokonalý účes je pro Donalda Trumpa jednou z životních priorit. Péči o svou bujnou kštici miliardář rozhodně nezanedbává a společnost mu v kadeřnictví smí dělat jen smetánka.

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
10:02

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu podle předběžného kompozitního indexu nákupních manažerů od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Ekonomické a tržní indikátory
Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %,…
09:32

Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %, tempo růstu ale klesá

Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby o 9,9 % na 671,3...
Asijské akcie Mobilní telefony Čína
Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním…
09:28

Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním obchodům

Česká zbrojovka Group (CZG) zveřejnila dokumenty k takzvaným stabilizačním obchodům. Francouzská banka Société...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu
09:10

S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu

Pátek 23. října je prvním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko bez práva na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur
08:50

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur

Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 % na 2,05 miliardy eur....
Daimler Evropské akcie Auta
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
08:34

Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii, potvrdila ČNB

Společnost PFNonwovens Holding by měla zaplatit každému minoritnímu akcionáři 719,50 Kč za akcii a stát se jediným...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
08:19

Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve vládě nemohli vybrat

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby rezignoval na svou funkci, jinak ho sám...
Česká republika Politika Koronavirus
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
02:02

Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets

Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA)....
ČEZ Energetika Rumunsko
Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)