Levná ropa: Aktuální situace, výhled a dopad na ekonomiku a investice
|

Levná ropa: Aktuální situace, výhled a dopad na ekonomiku a investice

Dramatický pokles cen ropy o 30 % od konce října 2015 a dokonce o 50 % od konce června 2015 na méně než 30 USD za barel zaskočil mnoho účastníků trhu. Ještě v říjnu 2014 Světová banka předpovídala průměrné ceny ropy pro rok 2015 kolem 96 USD za barel, téměř o 50 % nad pozdější realitou.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent

Propad cen ropy v historickém kontextu

Pokles cen ropy byl skutečně dramatický, ať už využijeme pro srovnání jakékoli historické období.

Aktuální ropný cyklus versus předešlé ropné cykly

Nabídka ropy

V období let 2011 až 2014 se ceny ropy pohybovaly kolem 95 USD za barel, což povzbudilo velké investice do těžby a produkce a průzkumu ropných nalezišť, a to včetně těch s vysokými náklady.

Vysoké ceny ropy tak vedly k boomu těžby z amerických břidlic. Právě ony jsou hlavním důvodem nárůstu nabídky ropy a kapalných paliv v USA během tří let do konce roku 2015 o 3,9 milionu barelů za den (jen pro ilustraci, čtvrtý největší světový producent ropy, kterým je Irák, vyprodukoval v roce 2015 4,1 milionu barelů za den).

Růst nabídky ropy a paliv mimo OPEC (2013 až 2015)

"'Nízké ceny léčí nízké ceny' a producenti dramaticky omezují investice. Je pravděpodobné, že světové zásoby ještě v první polovině roku 2016 porostou, ale poté by měly z historicky vysokých úrovní klesnout. Nastane nabídkový šok a ceny ropy by měly stoupnout na více než 60 USD za barel, aby se na trhu obnovila dlouhodobá rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Sektor břidlic v USA je ale deflační silou, takže nelze očekávávat návrat cen na 100 USD za barel," píše Paul Gooden, energetický analytik z Fidelity.

Poptávka po ropě

Zatímco celosvětová nabídka ropy rostla, poptávka slábla, a to především v důsledku zpomalujícího ekonomického růstu v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy a několik posledních let byla rovněž hlavním zdrojem dodatečné poptávky po ropě.

Kromě zpomalení celkového růstu se Čína potýká se změnou svého ekonomického modelu, který se posouvá směrem k soukromé spotřebě a méně se opírá o energeticky náročné investice do infrastruktury a exportní výrobu. Graf níže naznačuje, že bude tento proces ještě nějakou dobu probíhat.

Pokud by se měly fixní investice Číny jako podíl na jejím HDP snížit na průměr historických maxim rozvinutých zemí, znamenalo by to 7,5% pokles celosvětových kapitálových investic, což odpovídá například částce, kterou dávají každoročně na kapitálové výdaje Německo a Spojené království dohromady.

Normalizace struktury čínského HDP ještě určitou dobu potrvá

Výhled cen ropy

Zatímco se zdá pravděpodobné, že ceny barelu zůstanou ještě nějakou dobu historicky nízké a volatilita krátkodobě vysoká, existují již důvody k opatrnému optimismu. Trh s ropou může být blízko dna a může začít docházet k určité konsolidaci cen.

Celosvětové investice do ropy prudce klesly a producenti omezili nové projekty. Podle prognóz poklesne v roce 2016 produkce ropy z břidlic v USA o 0,5 milionu barelů za den, což by mělo napomoci snížit celosvětovou nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Pokud bude americká centrální banka navíc nucena zbrzdit proces normalizace úrokových sazeb, může to zpomalit nebo zvrátit trend posilování amerického dolaru, který byl rovněž hnací silou poklesu cen ropy.

Při současných nízkých cenách je patrná malá poptávka po zajištění a podle všeho také ustávají spekulativní prodeje.

Produkce z amerických břidlic v roce 2016 klesne

Ekonomické důsledky

Z obecného ekonomického hlediska jsou nižší ceny ropy dezinflačním faktorem a vedou k přesunu bohatství ze států vyvážejících ropu do států ropu dovážejících. V praxi jsou však u mnoha zemí dovážejících ropu nižší náklady na dovoz vyváženy (různou měrou):

  • sníženými investicemi v sektoru energetiky;
  • nižšími účty za paliva v důsledku úspor ze strany spotřebitelů;
  • potenciálním obnovením deflačních rizik.

USA jsou nejlepším příkladem vzájemného působení všech výše uvedených faktorů. Investice v břidlicovém sektoru prudce klesají, inflace se blíží k nule a objevují se signály, že spotřebitelé velkou část úspor z nižších nákladů na energie převážně spoří.

Američtí spotřebitelé většinu úspor z levnějších cen paliv uspoří

"Dochází v důsledku neočekávaných zisků z nižších cen energií k výdajům, nebo úsporám? Dosavadní důkazy bohužel poukazují na to druhé. Předpověď, že si akciové trhy letos povedou dobře, je závislá na využití těchto dodatečných příjmů. Motorem ekonomického růstu v USA by se mohla stát spotřeba na úkor firemního sektoru. Ačkoli registrujeme rané signály zlepšení v automobilovém průmyslu a na trhu bydlení, oživení není zatím významné ani plošné pro celou ekonomiku," vysvětluje Dominic Rossi, investiční ředitel Fidelity Equities.

"Ať už je neočekávaný zisk z ropy utracen, nebo uspořen, dle mého názoru je to pro ekonomiku v obou případech dlouhodobě pozitivní, protože to vede buď k oddlužování (deleveragingu), nebo ke zvýšené spotřebě. Dosud docházelo k tomu prvnímu. Mezi cenou ropy a americkým dolarem existuje silná vazba, a protože se domníváme – na základě rozdílů mezi úrokovými sazbami -, že je éra silného dolaru u konce, věříme, že ceny ropy už příliš neklesnou. Ke zpomalení poptávky po ropě nedošlo, takže na tento pokles cen ropy by se nemělo nahlížet jako na projev zpomalení ekonomiky," upozorňuje David Buckle, vedoucí kvantitativního výzkumu ve Fidelity Fixed Income.

Dopady na investice

Vycházíme-li z klíčové role ropy v rámci růstu světové ekonomiky, její nízké ceny mají mnoho dopadů na úrovni sektorů i jednotlivých akcií.

Obecně odvětví, v nichž je ropa hlavním vstupním nákladem, z nízkých cen těží, zatímco ostatní, v nichž jsou příjmy navázány na ceny ropy, prodělávají.

Sektory, které mají z nízkých cen ropy prospěch:

  • Automobilky: Nízké ceny ropy podporují poptávku po autech, zejména po vozech s velkou spotřebou paliva, jako jsou SUV. Příkladem jsou akcie General Motors.
  • Zemědělství: Nižší ceny ropy vedou ke snižování provozních nákladů zemědělských strojů a ostatní dopravy a přispívají k poklesu cen hnojiv. Příkladem jsou akcie společnosti Kubota Corp.
  • Chemický průmysl: Ropa může představovat převážnou část nákladů na suroviny mnoha chemických společností, takže nižší ceny ropy jsou ku prospěchu. Příkladem jsou akcie Akzo Nobel.

Oblasti, které v důsledku nízkých cen ropy prodělávají:

  • Ropný průzkum a produkce: Nižší ceny ropy jsou pro společnosti působící v ropném průzkumu a produkci nepochybně negativní, zejména pro ty s vyššími cenami pro dosažení rentability a vysokým spekulačním faktorem. Příkladem jsou akcie Whiting Petroleum.
  • Kapitálové výdaje v energetickém sektoru: Nižší ceny ropy znamenají nižší investice do ropného průzkumu a produkce ropy, což dále znamená sníženou poptávku po kapitálových statcích v oblasti energetiky. Příkladem jsou akcie Diamond Offshore Drilling.
  • Alternativní energetika: Nízké ceny ropy rozhodujícím způsobem snižují ekonomickou atraktivitu mnoha produktů "čisté" energetiky. Příkladem jsou akcie Tesly Motors.

"Z hlediska příjmů z vlastního kapitálu jsem u společností specializujících se na ropu stále opatrný. Dividendy v ropném sektoru nebyly při ceně 75 USD za barel pokryty volným cash flow. Tyto dividendy jsou nyní ještě více ohroženy a vyžadují prodej majetku nebo navyšování pohledávek, aby bylo možné provést výplaty. Nadále sleduji tento sektor velice pozorně vzhledem k pohybům cen akcií z poslední doby, ale nejsem ještě klidný, co se týče úrovní ocenění," říká Daniel Roberts, portfoliomanažer z Fidelity.

Zdroj: Fidelity
S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu
před hodinou

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu

Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX překonal americký výrobce letecké...
Boeing Doprava Americké akcie
Co musíte ráno vědět (1. října)
Co musíte ráno vědět (1. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v poslední zářijový den dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik klesla americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou první ztrátový měsíc od března

Americké akcie výrazně posílily díky nadějím na nový soubor opatření na podporu ekonomiky Spojených států. K růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill
včera v 19:50

Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill

Americký provozovatel kasin Caesars Entertainment se dohodl na převzetí britské sázkové společnosti William Hill za...
Americké akcie Evropské akcie Sázky a hazard
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
včera v 19:31

Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 320 miliard Kč

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram
včera v 18:52

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Americká internetová společnost Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení...
Facebook Sociální sítě
Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
včera v 18:10

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
včera v 17:51

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
včera v 17:30

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
včera v 17:09

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
včera v 14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
včera v 14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
včera v 14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
včera v 14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení