Levná ropa: Aktuální situace, výhled a dopad na ekonomiku a investice
|

Levná ropa: Aktuální situace, výhled a dopad na ekonomiku a investice

Dramatický pokles cen ropy o 30 % od konce října 2015 a dokonce o 50 % od konce června 2015 na méně než 30 USD za barel zaskočil mnoho účastníků trhu. Ještě v říjnu 2014 Světová banka předpovídala průměrné ceny ropy pro rok 2015 kolem 96 USD za barel, téměř o 50 % nad pozdější realitou.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent

Propad cen ropy v historickém kontextu

Pokles cen ropy byl skutečně dramatický, ať už využijeme pro srovnání jakékoli historické období.

Aktuální ropný cyklus versus předešlé ropné cykly

Nabídka ropy

V období let 2011 až 2014 se ceny ropy pohybovaly kolem 95 USD za barel, což povzbudilo velké investice do těžby a produkce a průzkumu ropných nalezišť, a to včetně těch s vysokými náklady.

Vysoké ceny ropy tak vedly k boomu těžby z amerických břidlic. Právě ony jsou hlavním důvodem nárůstu nabídky ropy a kapalných paliv v USA během tří let do konce roku 2015 o 3,9 milionu barelů za den (jen pro ilustraci, čtvrtý největší světový producent ropy, kterým je Irák, vyprodukoval v roce 2015 4,1 milionu barelů za den).

Růst nabídky ropy a paliv mimo OPEC (2013 až 2015)

"'Nízké ceny léčí nízké ceny' a producenti dramaticky omezují investice. Je pravděpodobné, že světové zásoby ještě v první polovině roku 2016 porostou, ale poté by měly z historicky vysokých úrovní klesnout. Nastane nabídkový šok a ceny ropy by měly stoupnout na více než 60 USD za barel, aby se na trhu obnovila dlouhodobá rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Sektor břidlic v USA je ale deflační silou, takže nelze očekávávat návrat cen na 100 USD za barel," píše Paul Gooden, energetický analytik z Fidelity.

Poptávka po ropě

Zatímco celosvětová nabídka ropy rostla, poptávka slábla, a to především v důsledku zpomalujícího ekonomického růstu v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy a několik posledních let byla rovněž hlavním zdrojem dodatečné poptávky po ropě.

Kromě zpomalení celkového růstu se Čína potýká se změnou svého ekonomického modelu, který se posouvá směrem k soukromé spotřebě a méně se opírá o energeticky náročné investice do infrastruktury a exportní výrobu. Graf níže naznačuje, že bude tento proces ještě nějakou dobu probíhat.

Pokud by se měly fixní investice Číny jako podíl na jejím HDP snížit na průměr historických maxim rozvinutých zemí, znamenalo by to 7,5% pokles celosvětových kapitálových investic, což odpovídá například částce, kterou dávají každoročně na kapitálové výdaje Německo a Spojené království dohromady.

Normalizace struktury čínského HDP ještě určitou dobu potrvá

Výhled cen ropy

Zatímco se zdá pravděpodobné, že ceny barelu zůstanou ještě nějakou dobu historicky nízké a volatilita krátkodobě vysoká, existují již důvody k opatrnému optimismu. Trh s ropou může být blízko dna a může začít docházet k určité konsolidaci cen.

Celosvětové investice do ropy prudce klesly a producenti omezili nové projekty. Podle prognóz poklesne v roce 2016 produkce ropy z břidlic v USA o 0,5 milionu barelů za den, což by mělo napomoci snížit celosvětovou nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Pokud bude americká centrální banka navíc nucena zbrzdit proces normalizace úrokových sazeb, může to zpomalit nebo zvrátit trend posilování amerického dolaru, který byl rovněž hnací silou poklesu cen ropy.

Při současných nízkých cenách je patrná malá poptávka po zajištění a podle všeho také ustávají spekulativní prodeje.

Produkce z amerických břidlic v roce 2016 klesne

Ekonomické důsledky

Z obecného ekonomického hlediska jsou nižší ceny ropy dezinflačním faktorem a vedou k přesunu bohatství ze států vyvážejících ropu do států ropu dovážejících. V praxi jsou však u mnoha zemí dovážejících ropu nižší náklady na dovoz vyváženy (různou měrou):

  • sníženými investicemi v sektoru energetiky;
  • nižšími účty za paliva v důsledku úspor ze strany spotřebitelů;
  • potenciálním obnovením deflačních rizik.

USA jsou nejlepším příkladem vzájemného působení všech výše uvedených faktorů. Investice v břidlicovém sektoru prudce klesají, inflace se blíží k nule a objevují se signály, že spotřebitelé velkou část úspor z nižších nákladů na energie převážně spoří.

Američtí spotřebitelé většinu úspor z levnějších cen paliv uspoří

"Dochází v důsledku neočekávaných zisků z nižších cen energií k výdajům, nebo úsporám? Dosavadní důkazy bohužel poukazují na to druhé. Předpověď, že si akciové trhy letos povedou dobře, je závislá na využití těchto dodatečných příjmů. Motorem ekonomického růstu v USA by se mohla stát spotřeba na úkor firemního sektoru. Ačkoli registrujeme rané signály zlepšení v automobilovém průmyslu a na trhu bydlení, oživení není zatím významné ani plošné pro celou ekonomiku," vysvětluje Dominic Rossi, investiční ředitel Fidelity Equities.

"Ať už je neočekávaný zisk z ropy utracen, nebo uspořen, dle mého názoru je to pro ekonomiku v obou případech dlouhodobě pozitivní, protože to vede buď k oddlužování (deleveragingu), nebo ke zvýšené spotřebě. Dosud docházelo k tomu prvnímu. Mezi cenou ropy a americkým dolarem existuje silná vazba, a protože se domníváme – na základě rozdílů mezi úrokovými sazbami -, že je éra silného dolaru u konce, věříme, že ceny ropy už příliš neklesnou. Ke zpomalení poptávky po ropě nedošlo, takže na tento pokles cen ropy by se nemělo nahlížet jako na projev zpomalení ekonomiky," upozorňuje David Buckle, vedoucí kvantitativního výzkumu ve Fidelity Fixed Income.

Dopady na investice

Vycházíme-li z klíčové role ropy v rámci růstu světové ekonomiky, její nízké ceny mají mnoho dopadů na úrovni sektorů i jednotlivých akcií.

Obecně odvětví, v nichž je ropa hlavním vstupním nákladem, z nízkých cen těží, zatímco ostatní, v nichž jsou příjmy navázány na ceny ropy, prodělávají.

Sektory, které mají z nízkých cen ropy prospěch:

  • Automobilky: Nízké ceny ropy podporují poptávku po autech, zejména po vozech s velkou spotřebou paliva, jako jsou SUV. Příkladem jsou akcie General Motors.
  • Zemědělství: Nižší ceny ropy vedou ke snižování provozních nákladů zemědělských strojů a ostatní dopravy a přispívají k poklesu cen hnojiv. Příkladem jsou akcie společnosti Kubota Corp.
  • Chemický průmysl: Ropa může představovat převážnou část nákladů na suroviny mnoha chemických společností, takže nižší ceny ropy jsou ku prospěchu. Příkladem jsou akcie Akzo Nobel.

Oblasti, které v důsledku nízkých cen ropy prodělávají:

  • Ropný průzkum a produkce: Nižší ceny ropy jsou pro společnosti působící v ropném průzkumu a produkci nepochybně negativní, zejména pro ty s vyššími cenami pro dosažení rentability a vysokým spekulačním faktorem. Příkladem jsou akcie Whiting Petroleum.
  • Kapitálové výdaje v energetickém sektoru: Nižší ceny ropy znamenají nižší investice do ropného průzkumu a produkce ropy, což dále znamená sníženou poptávku po kapitálových statcích v oblasti energetiky. Příkladem jsou akcie Diamond Offshore Drilling.
  • Alternativní energetika: Nízké ceny ropy rozhodujícím způsobem snižují ekonomickou atraktivitu mnoha produktů "čisté" energetiky. Příkladem jsou akcie Tesly Motors.

"Z hlediska příjmů z vlastního kapitálu jsem u společností specializujících se na ropu stále opatrný. Dividendy v ropném sektoru nebyly při ceně 75 USD za barel pokryty volným cash flow. Tyto dividendy jsou nyní ještě více ohroženy a vyžadují prodej majetku nebo navyšování pohledávek, aby bylo možné provést výplaty. Nadále sleduji tento sektor velice pozorně vzhledem k pohybům cen akcií z poslední doby, ale nejsem ještě klidný, co se týče úrovní ocenění," říká Daniel Roberts, portfoliomanažer z Fidelity.

Zdroj: Fidelity
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna