Pravda (nikdy ne úplná) o akciových trzích v grafech
|

Pravda (nikdy ne úplná) o akciových trzích v grafech

Výkyvy na trzích a s tím související nejistota nutí investory přemýšlet nad tím, jak se zachovat, do čeho investovat, zda není lepší se držet stranou a podobně. Staré pravidlo ale říká, že v dlouhodobém horizontu akcie vydělávají, a to i přes opakující se medvědí trhy.

Ponaučení pro investory Americké akcie S&P 500 Akciový trh

Akciové trhy jsou rizikovým prostředím, kde není místo pro stres z propadů a ztrát dosahujících i desítek procent. Akciové trhy se však vždy dokázaly z podobných propadů vzpamatovat díky rozvíjejícím se technologiím, změnám a růstu poptávky po nových produktech ze strany spotřebitelů a nakonec i příchodům nových firem, které jsou inovativní a dokáží se lépe přizpůsobit novým podmínkám, čímž nahrazují ty staré a neperspektivní. Je to vidět i na stále častějších změnách titulů ve velkých indexech.

Trhy v průběhu historie zaznamenaly různě výrazné propady, kdy se propadaly z vrcholů na dno o několik desítek procent. Na prvním grafu od Credit Suisse je vidět propady indexu S&P 500 z vrcholů na dno ve 14 recesích od roku 1929 do roku 2009. Průměrná ztráta indexu činí 33 %.

Propad indexu S&P 500 z vrcholu ve 14 recesích od roku 1929

Na druhém grafu je vidět růst indexu ze dna na vrchol v těch samých obdobích, přičemž průměrný nárůst indexu činí 62 %.

Růst indexu S&P 500 ze dna ve 14 recesích od roku 1929

Z toho vyplývá, že opětovné růsty po propadech jsou mnohem výraznější, což vede k celkovému obrázku na dalším grafu od JPMorgan s logaritmickou osou a vyznačením důležitých událostí.

Vývoj indexu S&P Composite s vyznačenými recesemi

Zde se hodí výtah z jednoho článku legendárního Warrena Buffetta, který publikoval v roce 2008 v New York Times. "V průběhu deprese ve 30. letech klesl index Dow v červenci 1932 na 41 bodů. Ale ekonomické podmínky se zhoršovaly až do nástupu F. D. Roosevelta do úřadu v březnu 1933. Do té doby už trh stačil posílit o 30 %. Také v průběhu druhé světové války, když se USA nedařilo v Evropě ani v Pacifiku, trhy klesaly do dubna 1942. To ale bylo mnohem dříve, než se vojenská situace začala zlepšovat. A stejně tak na začátku 80. let čas k nákupu nadešel v době, kdy ekonomiku drtila inflace. Špatné zprávy jsou zkrátka nejlepším přítelem investora, který říká, že je potřeba si koupit kus americké budoucnosti za nízké ceny. V dlouhém horizontu budou akciové trhy růst. Ve 20. století USA prožily dvě světové války a jiné traumatické a nákladné vojenské konflikty, depresi a několik recesí a finančních krizí, ropné šoky, epidemie nebo rezignace prezidentů. A přesto vzrostl index Dow z 66 na 11 497 bodů."

Stojí za zmínku, že od roku 2008 vzrostl index ze zmiňovaných 11 497 bodů o více než polovinu na více než 18 tisíc bodů. Bez rizika a volatility to ale na akciových trzích nejde. To dokazuje hned následující graf, na němž je zobrazeno několik velmi výrazných propadů, které se odehrály v posledních desetiletích.

Nejvýraznější propady na různých trzích v posledních letech

Přestože se výprodeje trhům nevyhýbají prakticky v žádném roce, jsou většinou roční výnosy pozitivní. V případě indexu S&P 500 v grafu níže to bylo ve 27 z 36 posledních let.

Výsledky indexu S&P 500 v jednotlivých letech, včetně dočasných propadů během roku

Je obecně známo, že průměrný roční výnos na akciových trzích se pohybuje kolem 10 %. Jak je ale vidět na grafu, tento průměr se vyskytuje skutečně ojediněle. To samé mimochodem platí pro dluhopisy.

Průměrné roční výnosy akcií a dluhopisů od roku 1926 do roku 2014

Z dalšího grafu je patrné, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů v budoucnosti, konkrétně že vztah mezi historickými 5letými výnosy a výnosy v následujícím roce je prakticky nulový.

Závislost předchozích pětiletých a budoucích ročních výnosů indexu S&P 500

Na trzích to nemusí vždy vypadat tak, jak by podle očekávání mělo. V posledním čtvrtletí 2015 sice odhady zisku na akcii (EPS) klesaly, ale index S&P 500 přidal 6,5 %. A podobné to bylo ve 14 z posledních 20 čtvrtletí, což jen dokazuje, že očekávání investorů a trhy se nemusejí shodovat.

Index S&P 500 vs. EPS indexu S&P 500 ve 4Q 2015

Velký význam investoři často přisuzují ocenění podle poměru P/E, respektive Shillerova P/E (nebo také cyklicky očištěno P/E - CAPE). Vyšší CAPE znamená drahou akcii a riziko poklesu. V grafu níže analytici z Credit Suisse použili stoletá data týkající se CAPE a výnosů v následujících třech letech (s vyznačenou oblastí současného ocenění). Jak je vidět, tento nástroj jako predikce výnosů v nejbližší době moc dobře nefunguje.

Závislost mezi CAPE a výnosy v následujících třech letech

Ale další graf ukazuje, že v delším horizontu může být podobný ukazatel, přesněji forward P/E (poměřuje současnou cenu akcie s očekávaným ziskem na akcii v následujícím roce) dobrým signálem budoucích výnosů. K odhadu výnosů v následujícím roce je sice P/E k ničemu, ale v pětiletém horizontu může fungovat jako celkem dobrý indikátor.

Závislost mezi forward P/E a následnými jednoletými a pětiletými výnosy indexu S&P 500 Total Return

Další graf ukazuje, že i v průběhu dlouhodobých býčích trhů se mohou vyskytnout období, kdy na kratší dobu vzroste volatilita a trhy zaznamenají výraznější pokles (tyto dlouhodobé býčí trhy se jinak také nazývají sekulární). Podle Briana Belskiho z BMO Capital může být součástí sekulárního býčího trendu i současné období propadů a nejistoty. Oproti průměru z dvou předešlých sekulárních býčích trhů by se však ten současný poněkud zpozdil. Na druhou stranu, o tom jak se trhy (ne)strefují do průměru, jsme již psali výše.

Porovnání dvou předchozích sekulárních býčích trhů se současným vývojem

Zda je trh opravdu v medvědím trendu, většina investorů zjistí, až když už je bohužel pozdě. Následující graf ukazuje, že panika a s ní spojené bezhlavé výprodeje se v dlouhodobém horizontu nevyplácejí. Na grafu je porovnání strategie "kup a drž" s panickou strategií, kdy investor prodá akcie po dni s dvouprocentním propadem a nakoupí po dalších dvaceti dnech za předpokladu, že trh jde na konci tohoto období do strany nebo nahoru. Výsledek hovoří sám za sebe.

Kumulativní výkonnost indexu S&P 500 a "panické" strategie

Na posledním grafu se analytici z Bank of America Merrill Lynch snažili ukázat, jak se index S&P 500 pohyboval (průměr z dvanácti velkých vrcholů od roku 1930) před dosažením vrcholu a po něm. Je potřeba upozornit, že graf zobrazuje jen daný počet dní před a po vrcholu, přičemž mezi těmito obdobími se nacházejí období s méně výraznými pohyby.

Průměrná výkonnost indexu S&P 500 ve dnech před vrcholem a po něm od roku 1930

Z dat použitých v grafu vyplývá, že medián výnosů v šesti, respektive dvanácti měsících před vrcholem se pohybuje kolem 14 %, respektive 21 %. Následné propady jsou sice výrazné, ale nepřesáhnou předchozí zisky a pohybují se kolem 12 % (medián půl roku), respektive 15 % (medián rok po vrcholu). Trhy se většinou vzpamatují do dvou let, kdy je medián výnosů od vrcholu na hodnotě kolem -1 %. Celkově to vyznívá pro dlouhodobé a trpělivé investory poměrně dobře.

Zdroj: Business Insider
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus