Cirkulární ekonomika: Systematická změna přinášející nové byznys modely
|

Cirkulární ekonomika: Systematická změna přinášející nové byznys modely

Cirkulární ekonomika je pojem, který v současnosti začíná být skloňován firmami a vládními institucemi v mnoha pádech. Jedná se totiž o udržitelný koncept, který může přispět k řešení významných ekologických hrozeb.

Technologie Ekologie Ekologie a životní prostředí

Mobil jako příklad starého i nového

Pro mnohé z nás je mobilní telefon první věc, kterou vidíme ráno, a poslední věc, kterou vidíme před spaním. I přes tento téměř intimní vztah je naše znalost toho, odkud pochází, téměř mizivá. To je ironie, když si uvědomíme, že nám právě chytré telefony v současnosti zprostředkují znalosti a informace z celého světa.

Malá nizozemská firma Fairphone se rozhodla to změnit a vyzvat naši etickou ignoranci cestou příběhu. Odkrývá, co je za výrobou, distribucí, prodejem i odpadem z telefonů. Celý příběh často začíná v dolech v Demokratické republice Kongo, pokračuje v továrnách v Číně, rychle se přesunuje k zákazníkům do Evropy a zanedlouho opouští starý kontinent na lodích směřujících do slumů v Ghaně. Fairphone poukazuje na tento proces, který způsobuje obrovské sociální a environmentální problémy po celém světě, a přichází s telefonem, který dokazuje, že může existovat i jiný postup. Společnost své zákazníky informuje o tom, z čeho je telefon vyrobený, jaké jsou podmínky lidí zaměstnaných v továrnách, kde přístroje vznikají, a neustále se snaží celý systém zdokonalovat.

Fairphone vznikla v roce 2013 a od té doby prodala více než 60 tisíc výrobků první generace a v současnosti je k dispozici telefon generace druhé, kterého se prodalo přes 24 tisíc kusů. Telefon je zatím dostupný jen v Evropě a jeho cena je 525 dolarů. Úspěch společnosti tkví jak v transparentnosti, tak v edukaci zákazníků. Spotřebitelé začínají stále více vnímat dopady masové produkce na životní prostředí a dávají přednost produktům a službám, které jsou k přírodě ohleduplné.

Kupní síla roste a máme stále lepší možnost volby. Zajímá nás, odkud je naše jídlo, kde se vyrábí oblečení, které nosíme, a jaké byly podmínky dělníků, kteří pracují pro módní značky, u kterých nakupujeme. Často ale zapomínáme na příběh elektroniky a na to, jaký má telefon, který nosíme v kapse a se kterým trávíme většinu dne, dopad na životní prostředí a svět kolem nás.

Každý chytrý telefon je vyroben ze zhruba 15 tisíc dílů vyráběných v různých továrnách ve všech koutech světa. Asi 40 druhů minerálů včetně zlata, tantalu, cínu a wolframu je nezbytných pro zajištění správné funkčnosti telefonu. A velké množství těchto minerálů je často těženo právě ve východním Kongu, kde těžba vede k brutálním konfliktům. Ozbrojené skupiny bojují o kontrolu nad doly a používají zisky z obchodování a pašování minerálů k financování svých násilných aktivit, které devastují životy civilistů.

Ale zpět k telefonu, na němž dost možná právě teď čtete tento článek. Kde si myslíte, že skončí, až přestane sloužit? Donedávna byl systém separace a recyklace elektrozařízení naprosto nedostatečný. Miliony tun elektroodpadu se odváželo na lodích do Ghany, kde byly pohřbívány na nekonečných skládkách. Situace v současnosti sice stále není uspokojivá, ale je pravda, že si Evropa začíná uvědomovat souvislost mezi konzumním stylem života a globálními změnami, které postihují ekosystémy na celém světě.

Cirkulární ekonomika

Současný způsob produkce, který je založen na principu "vytěžit, vyrobit, vyhodit", je trvale neudržitelný. Čerpáme neobnovitelné zdroje, přepravujeme výrobky z jednoho konce světa na druhý, podporujeme stále větší spotřebu, ale přitom nevěnujeme pozornost odpadu. Současný stav ekonomiky označujeme jako lineární a ten volá po změně. Změnou je v očích Evropské unie i dalších světových velmocí nový trend, který staví na základech, které respektují uzavírání materiálových a energetických cyklů na lokální úrovni. Tento trend se nazývá cirkulární ekonomika.

Cirkulární ekonomika je pojem, který v současnosti začíná být skloňován firmami a vládními institucemi v mnoha pádech. V zásadě se totiž jedná o udržitelný koncept, který může významnou měrou přispět ke snižování rychlosti globálního oteplování a zároveň generovat zisk v dlouhodobém měřítku. Evropská komise na začátku prosince 2015 přijala balíček o cirkulární ekonomice, která se stává jednou z jejích hlavních priorit. Podle komise přechod od lineární k cirkulární ekonomice znamená posílení konkurenceschopnosti Evropy, snížení závislosti na primárních surovinách a vytváření pracovních míst a celý přesun může přinést úsporu až 600 milionů tun skleníkových plynů.

Základy tohoto konceptu je možné najít v knize Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things (Od kolébky ke kolébce: Jak změnit způsob výroby věcí) od německého chemika Michaela Braungarta a amerického architekta Williama McDonougha. Základní myšlenka je jednoduchá. Jde o koncept, který je ohleduplný k životnímu prostředí, zajišťuje dlouhodobé příjmy firem i celé společnosti. Významná změna spočívá v tom, jak vnímáme produkt jako takový. Je nutné se přesunout od spotřeby, která je neudržitelná a stále se zvyšující, k systému, kde je přidaná hodnota výrobku v ekonomice zachována co nejdelší dobu.

Vraťme se k mobilním telefonům. Fairphone je firma, která uvádí principy cirkulární ekonomiky do praxe. Mezi ně patří i změna pohledu na vlastnictví, které může být nahrazeno pronájmem, a prodlužování životnosti přístroje prostřednictvím opětovného použití a možností samoobslužné opravy nebo recyklace materiálů, ze kterých je telefon vyroben. Transparentní téma produkce dává zákazníkům možnost odhalit environmentální a sociální dopady a umožňuje jim vybrat si, zda chtějí telefon s "temnou minulostí", nebo s "čistým štítem".

České vlaštovky

Cirkulární ekonomika se hojně rozvíjí i v České republice. Firmám dává příležitost rozšiřovat služby vázající se k jejich produktům. Umožňuje navazovat pevnější vztahy založené na důvěře a informovanosti zákazníka. Upřednostňuje kvalitní výrobky z udržitelných zdrojů, které mají dlouhý životní cyklus a na konci mohou být recyklovány a využity. Otevírá nové možnosti, vytváří pracovní místa a vazby mezi podnikateli.

Příkladem může být i činnost firmy Sims Recycling Solutions s.r.o., která v rámci České republiky zajišťuje recyklaci informačních a komunikačních zařízení (dále jen ICT) z velkých firem. Nabízí komplexní řešení vedoucí k prodlužování životních cyklů ICT díky recyklaci techniky, která je prokazatelně nepoužitelná, a naopak díky propracovanému systému dokáže vyhodnotit, která zařízení či jejich součásti mohou být opět použity a jejichž životní cyklus může být prodloužen. Pokud je nutné přístroj zrecyklovat, jsou využívány jen mechanické procesy (v žádném případě ne procesy chemické). Výsledná kovová drť je buď využita v hutích, či likvidována, je-li to vzhledem k nebezpečnosti nutné. Vytříděné plastové frakce se dále předávají společnostem, které je dále regranulují a opětovně používají. Žádný materiálový tok z recyklačních procesů nekončí za hranicemi Evropy.

Cirkulární schéma společnosti Sims Recycling Solutions

Takové příklady dobré praxe jsou důkazem toho, že cirkulární ekonomika v lokálním měřítku přináší nové byznys modely, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí a generují zisk.


Institut Cirkulární Ekonomiky z.ú. je organizace, která byla založena s účelem implementovat principy cirkulární ekonomiky v podmínkách České republiky. V roce 2015 byla její činnost zaměřena na odpadové hospodářství na komunální úrovni, ale v roce 2016 své aktivity rozšiřuje a v rámci pilotních projektů spolupracuje s firmami, kterým pomáhá využívat možnosti, jež přechod na cirkulární ekonomiku přináší. Mezi nejbližší akce, jejichž hlavním tématem je cirkulární ekonomika, patří i konference ODPAD ZDROJEM, jejímž cílem je ukázat zástupcům samospráv, jak je možné tyto principy zavádět na komunální úrovni v rámci odpadového hospodářství obcí.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika