Co musíte ráno vědět (18. února)
|

Co musíte ráno vědět (18. února)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a zámoří, jak je na tom americký průmysl a kterého fotbalistu klepl soud přes prsty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily třetí den v řadě, ceny ropy vyskočily o šest procent

Americké akcie ve středu třetí den v řadě skončily v zelených číslech. Trh podpořily růst ceny ropy, který pomohl energetickému sektoru téměř o 4 % nahoru, a zápis z lednového zasedání měnového výboru Fedu. Černé zlato výrazně zdražilo poté, co íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne podpořil plán na zmrazení těžby jako první krok ke stabilizaci trhu. Analytici ale upozorňují, že účast Íránu na zmrazení těžby Zangáne neslíbil, takže oživení cen černého zlata může být jen dočasné. Dow připsal 1,59 % na 16 453,83 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,65 % na 1 926,82 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 2,21 % na 4 534,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,47 % na 22,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než tři bazické body na 1,807 %. Index S&P 500 posílil o více než procento třetí den v řadě, což se mu v posledních 50 letech podařilo jen devětadvacetkrát. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetický sektor, odvětví základních materiálů a technologické odvětví. Nejslabší výkon podal sektor veřejných služeb. Členové měnového výboru Fedu na svém zasedání minulý měsíc podle zveřejněného zápisu vyjadřovali rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Rozhodli se proto být opatrní a odložit další zvýšení úrokových sazeb.

Investoři sedí v hotovosti nejvíce od roku 2001 a akciím příliš nevěří, ukázal průzkum mezi manažery fondů

Kvantitativní selhání: Více než 12 bilionů USD (a stále to nekončí) za tohle?!

2. Evropské akcie ve středu zamířily díky oživení cen ropy vzhůru

Evropské akcie ve středu uzavřely výrazně v plusu díky oživení cen ropy. Investoři vyčkávali před zveřejněním zápisu z minulého zasedání Fedu. Britský FTSE 100 přidal 2,87 %, francouzský CAC 40 2,99 % a německý DAX 2,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 2,6 %. Oživení cen ropy podpořilo především ropný sektor - Seadrill posílila o 6,3 % a Tullow Oil o 10,4 %. Akcie Totalu zvrátily předchozí ztrátu, přestože Groupe Bruxelles Lambert oznámila, že prodala 0,7% podíl ve firmě. Ceny ropy pomohly také automobilkám - akcie Renaultu přidaly přes 7 % navzdory snížení cílové ceny ze strany Citigroup, zatímco akcie Daimleru posílily o více než 4 % poté, co je Citigroup přidala na seznam evropských titulů vhodných k nákupu. Akcie Crédit Agricole vyskočily vzhůru o 14 % poté, co banka oznámila změnu vnitřní struktury.

Střízlivý pohled na letošní zlatou rally

(Nejen) evropský kvantitativní kolovrátek: Vím, že mě to zabije, ale dokud mám cigarety, budu vesele kouřit

3. Pražská burza ve středu zamířila vzhůru, podpořily ji především bankovní emise

Index PX připsal 1,88 % na 877,55 bodu. Burzu nahoře podržely především bankovní emise. Komerční banka zpevnila o 2,8 %, a Erste Group Bank přidala dokonce bezmála 4 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie naopak zlevnily, a to o 0,86 %. Největší procentuální zisk si připsaly akcie likérky Stock Spirits, které vyskočily o 5,1 %. Přes tři procenta přidaly také cenné papíry O2 Czech Republic a Unipetrolu. Nedařilo se naopak akciím Kofoly ČeskoSlovensko, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a Pivovarů Lobkowicz, které všechny ztratily přes procento.

Pavel Kysilka: Čtvrt století zkušeností centrálního i komerčního bankéře ve 24 odpovědích

4. Očekávané události

Ve čtvrtek odtajní Japonsko výsledek obchodní bilance, Austrálie přidá sérii dat z trhu práce a Čína index výrobních cen a index spotřebitelských cen. Zprávu o inflaci vydá též Francie. Itálie na trh pošle zprávu o vývoji maloobchodních tržeb, eurozóna a Portugalsko odtajní výsledky běžného účtu a ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Odpoledne vyjdou v USA index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). V Los Angeles dále promluví šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a do výsledkové sezóny přispějí v Evropě KBC Groep, Air France-KLM, Nestlé či Vivendi a v USA Duke Energy, Wal-Mart, Nordstrom, Applied Materials či Perrigo. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple má odblokovat telefon střelce z Kalifornie, firma to odmítá

Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby pomohla Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.

6. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do prosince zůstala na 5,1 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od října do prosince zůstala na 5,1 %, očekávalo se snížení na 5 %. Týdenní očištěná mzda ve stejném období zrychlila meziroční růst na 2 % z předchozích 1,9 %, čekalo se naopak zpomalení růstu na 1,8 %. Zaměstnanost za uvedené tři měsíce vzrostla o 205 tisíc (čekal se růst o 225 tisíc po předchozích 267 tisících). Zároveň byl zveřejněn údaj o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za leden - klesl o 14 800, čekal se pokles o 3 tisíce po předchozím revidovaném poklesu o 15 200.

7. Zmrazit těžbu ropy je pro Írán nelogické, řekl jeho činitel. Ministr pro ropný průmysl ale plán předních producentů ropy na zmrazení těžby přivítal

Zmrazit těžbu ropy na lednové úrovni a připojit se k plánu Ruska a Saúdské Arábie je pro Írán nelogické. Řekl to zástupce Íránu při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí. Země bude svou produkci naopak dále zvyšovat, dokud nedosáhne úrovně těžby před zavedením mezinárodních sankcí, citovala jej íránská média. Teherán tak podle analytiků ukazuje, že zajistit reálné omezení těžby ropy bude v praxi velmi obtížné. Íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne plán předních producentů ropy na zmrazení těžby přivítal, ani on ale neoznámil, že se Írán k dohodě přidá.

8. Podle japonského ministra hospodářství je zapotřebí více dat k ohodnocení účinnosti negativních sazeb

Japonský ministr hospodářství Nobuteru Ishihara prohlásil, že zákonodárci musejí počkat na větší množství makrodat, než budou hodnotit účinnost překvapivého kroku centrální banky, která stáhla úrokové sazby do záporu. Vzhledem k tomuto kroku je podle ministra nyní nezbytné, aby vláda s centrální bankou spolupracovala a společně zajistily růst ekonomiky a zabránily návratu deflace.

Bank of Japan začala uplatňovat zápornou úrokovou sazbu

9. Čína umístila rakety na jeden z ostrovů v Jihočínském moři

Podle zprávy americké televizní stanice Fox News umístila Čína na jeden ze sporných ostrovů v Jihočínském moři baterii raketových odpalovacích zařízení. Fow News vychází ze satelitních snímků a zprávu potvrdilo i tchajwanské ministerstvo obrany a tajný zdroj v Pentagonu. Peking naproti tomu zprávu popírá.

10. Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla více, než se čekalo. Meziročně však stále klesá. Hrozí recese?

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,9 %, očekával se mírnější růst o 0,4 %. Prosincový údaj byl revidován na 0,7% pokles z původně hlášeného 0,4% poklesu. Meziročně se však průmyslová produkce snížila o 0,7 %, čímž zaznamenala třetí pokles v řadě. Jak poznamenává server Zero Hedge, v uplynulých sto letech v 17 z 19 případů, kdy produkce klesala tři měsíce v řadě, následovala v americké ekonomice recese. Jediné dva případy, kdy dlouhodobý pokles produkce nepředznamenával recesi, byly roky 1934 a 1952. Současný pokles je ale už nyní v součtu větší než ten z roku 1952.

BoAML: Trh odhaduje pravděpodobnost příchodu recese do USA v příštích 12 měsících na 50 %

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Brazilský soud zablokoval Neymarovi kvůli daním majetek

Brazilský soud zablokoval fotbalovému útočníkovi Neymarovi kvůli daňovému sporu majetek v hodnotě 192 milionů realů (1,2 miliardy korun). Hvězda Barcelony tak nyní nemůže využívat například své letadlo, jachtu, nemovitosti v šesti brazilských městech či domácí bankovní účet.

Podle prokuratury Neymar v roce 2006 během působení v Santosu nezaplatil daně z osobnostních práv. Soud na konci ledna nařídil, že musí doplatit 460 tisíc realů (asi 2,8 milionu korun) za daně z let 2007 a 2008. V letech 2011 až 2013 podle obžaloby nepřiznal příjmy ze zahraničí a na daních v rodné zemi zaplatil o 63,6 milionu realů (asi 390 milionů korun) méně, než měl.

Zmrazený majetek má zhruba trojnásobnou hodnotu dlužné částky a podle brazilského práva může být použit jako pokuta v případě, že bude Neymar odsouzen za úmyslný daňový podvod. Pokud Neymar dlužnou částku uhradí a nebude souzen, úřady mu majetek opět uvolní.

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před hodinou

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky