Co musíte ráno vědět (18. února)
|

Co musíte ráno vědět (18. února)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a zámoří, jak je na tom americký průmysl a kterého fotbalistu klepl soud přes prsty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily třetí den v řadě, ceny ropy vyskočily o šest procent

Americké akcie ve středu třetí den v řadě skončily v zelených číslech. Trh podpořily růst ceny ropy, který pomohl energetickému sektoru téměř o 4 % nahoru, a zápis z lednového zasedání měnového výboru Fedu. Černé zlato výrazně zdražilo poté, co íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne podpořil plán na zmrazení těžby jako první krok ke stabilizaci trhu. Analytici ale upozorňují, že účast Íránu na zmrazení těžby Zangáne neslíbil, takže oživení cen černého zlata může být jen dočasné. Dow připsal 1,59 % na 16 453,83 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,65 % na 1 926,82 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 2,21 % na 4 534,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,47 % na 22,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než tři bazické body na 1,807 %. Index S&P 500 posílil o více než procento třetí den v řadě, což se mu v posledních 50 letech podařilo jen devětadvacetkrát. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetický sektor, odvětví základních materiálů a technologické odvětví. Nejslabší výkon podal sektor veřejných služeb. Členové měnového výboru Fedu na svém zasedání minulý měsíc podle zveřejněného zápisu vyjadřovali rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Rozhodli se proto být opatrní a odložit další zvýšení úrokových sazeb.

Investoři sedí v hotovosti nejvíce od roku 2001 a akciím příliš nevěří, ukázal průzkum mezi manažery fondů

Kvantitativní selhání: Více než 12 bilionů USD (a stále to nekončí) za tohle?!

2. Evropské akcie ve středu zamířily díky oživení cen ropy vzhůru

Evropské akcie ve středu uzavřely výrazně v plusu díky oživení cen ropy. Investoři vyčkávali před zveřejněním zápisu z minulého zasedání Fedu. Britský FTSE 100 přidal 2,87 %, francouzský CAC 40 2,99 % a německý DAX 2,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 2,6 %. Oživení cen ropy podpořilo především ropný sektor - Seadrill posílila o 6,3 % a Tullow Oil o 10,4 %. Akcie Totalu zvrátily předchozí ztrátu, přestože Groupe Bruxelles Lambert oznámila, že prodala 0,7% podíl ve firmě. Ceny ropy pomohly také automobilkám - akcie Renaultu přidaly přes 7 % navzdory snížení cílové ceny ze strany Citigroup, zatímco akcie Daimleru posílily o více než 4 % poté, co je Citigroup přidala na seznam evropských titulů vhodných k nákupu. Akcie Crédit Agricole vyskočily vzhůru o 14 % poté, co banka oznámila změnu vnitřní struktury.

Střízlivý pohled na letošní zlatou rally

(Nejen) evropský kvantitativní kolovrátek: Vím, že mě to zabije, ale dokud mám cigarety, budu vesele kouřit

3. Pražská burza ve středu zamířila vzhůru, podpořily ji především bankovní emise

Index PX připsal 1,88 % na 877,55 bodu. Burzu nahoře podržely především bankovní emise. Komerční banka zpevnila o 2,8 %, a Erste Group Bank přidala dokonce bezmála 4 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie naopak zlevnily, a to o 0,86 %. Největší procentuální zisk si připsaly akcie likérky Stock Spirits, které vyskočily o 5,1 %. Přes tři procenta přidaly také cenné papíry O2 Czech Republic a Unipetrolu. Nedařilo se naopak akciím Kofoly ČeskoSlovensko, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a Pivovarů Lobkowicz, které všechny ztratily přes procento.

Pavel Kysilka: Čtvrt století zkušeností centrálního i komerčního bankéře ve 24 odpovědích

4. Očekávané události

Ve čtvrtek odtajní Japonsko výsledek obchodní bilance, Austrálie přidá sérii dat z trhu práce a Čína index výrobních cen a index spotřebitelských cen. Zprávu o inflaci vydá též Francie. Itálie na trh pošle zprávu o vývoji maloobchodních tržeb, eurozóna a Portugalsko odtajní výsledky běžného účtu a ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Odpoledne vyjdou v USA index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). V Los Angeles dále promluví šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a do výsledkové sezóny přispějí v Evropě KBC Groep, Air France-KLM, Nestlé či Vivendi a v USA Duke Energy, Wal-Mart, Nordstrom, Applied Materials či Perrigo. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple má odblokovat telefon střelce z Kalifornie, firma to odmítá

Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby pomohla Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.

6. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do prosince zůstala na 5,1 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od října do prosince zůstala na 5,1 %, očekávalo se snížení na 5 %. Týdenní očištěná mzda ve stejném období zrychlila meziroční růst na 2 % z předchozích 1,9 %, čekalo se naopak zpomalení růstu na 1,8 %. Zaměstnanost za uvedené tři měsíce vzrostla o 205 tisíc (čekal se růst o 225 tisíc po předchozích 267 tisících). Zároveň byl zveřejněn údaj o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za leden - klesl o 14 800, čekal se pokles o 3 tisíce po předchozím revidovaném poklesu o 15 200.

7. Zmrazit těžbu ropy je pro Írán nelogické, řekl jeho činitel. Ministr pro ropný průmysl ale plán předních producentů ropy na zmrazení těžby přivítal

Zmrazit těžbu ropy na lednové úrovni a připojit se k plánu Ruska a Saúdské Arábie je pro Írán nelogické. Řekl to zástupce Íránu při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí. Země bude svou produkci naopak dále zvyšovat, dokud nedosáhne úrovně těžby před zavedením mezinárodních sankcí, citovala jej íránská média. Teherán tak podle analytiků ukazuje, že zajistit reálné omezení těžby ropy bude v praxi velmi obtížné. Íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne plán předních producentů ropy na zmrazení těžby přivítal, ani on ale neoznámil, že se Írán k dohodě přidá.

8. Podle japonského ministra hospodářství je zapotřebí více dat k ohodnocení účinnosti negativních sazeb

Japonský ministr hospodářství Nobuteru Ishihara prohlásil, že zákonodárci musejí počkat na větší množství makrodat, než budou hodnotit účinnost překvapivého kroku centrální banky, která stáhla úrokové sazby do záporu. Vzhledem k tomuto kroku je podle ministra nyní nezbytné, aby vláda s centrální bankou spolupracovala a společně zajistily růst ekonomiky a zabránily návratu deflace.

Bank of Japan začala uplatňovat zápornou úrokovou sazbu

9. Čína umístila rakety na jeden z ostrovů v Jihočínském moři

Podle zprávy americké televizní stanice Fox News umístila Čína na jeden ze sporných ostrovů v Jihočínském moři baterii raketových odpalovacích zařízení. Fow News vychází ze satelitních snímků a zprávu potvrdilo i tchajwanské ministerstvo obrany a tajný zdroj v Pentagonu. Peking naproti tomu zprávu popírá.

10. Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla více, než se čekalo. Meziročně však stále klesá. Hrozí recese?

Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,9 %, očekával se mírnější růst o 0,4 %. Prosincový údaj byl revidován na 0,7% pokles z původně hlášeného 0,4% poklesu. Meziročně se však průmyslová produkce snížila o 0,7 %, čímž zaznamenala třetí pokles v řadě. Jak poznamenává server Zero Hedge, v uplynulých sto letech v 17 z 19 případů, kdy produkce klesala tři měsíce v řadě, následovala v americké ekonomice recese. Jediné dva případy, kdy dlouhodobý pokles produkce nepředznamenával recesi, byly roky 1934 a 1952. Současný pokles je ale už nyní v součtu větší než ten z roku 1952.

BoAML: Trh odhaduje pravděpodobnost příchodu recese do USA v příštích 12 měsících na 50 %

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Brazilský soud zablokoval Neymarovi kvůli daním majetek

Brazilský soud zablokoval fotbalovému útočníkovi Neymarovi kvůli daňovému sporu majetek v hodnotě 192 milionů realů (1,2 miliardy korun). Hvězda Barcelony tak nyní nemůže využívat například své letadlo, jachtu, nemovitosti v šesti brazilských městech či domácí bankovní účet.

Podle prokuratury Neymar v roce 2006 během působení v Santosu nezaplatil daně z osobnostních práv. Soud na konci ledna nařídil, že musí doplatit 460 tisíc realů (asi 2,8 milionu korun) za daně z let 2007 a 2008. V letech 2011 až 2013 podle obžaloby nepřiznal příjmy ze zahraničí a na daních v rodné zemi zaplatil o 63,6 milionu realů (asi 390 milionů korun) méně, než měl.

Zmrazený majetek má zhruba trojnásobnou hodnotu dlužné částky a podle brazilského práva může být použit jako pokuta v případě, že bude Neymar odsouzen za úmyslný daňový podvod. Pokud Neymar dlužnou částku uhradí a nebude souzen, úřady mu majetek opět uvolní.

Aerolinky Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí kvůli koronaviru…
před 40 minutami

Aerolinky Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí kvůli koronaviru propadly do ztráty

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
08:00

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost konektivity

Fidelity International přejmenovává svůj fond Fidelity Global Communication Fund na Future Connectivity Fund. Nový...
Telekomunikace Internet 5G sítě
MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy…
MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy…
07:17

MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč, výsledek ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč. Meziročně...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst