Slyšeli jsme, jak bitcoinu zazvonila hrana?
|

Slyšeli jsme, jak bitcoinu zazvonila hrana?

Není to příliš dlouho, kdy investoři do rizikového kapitálu hlásali, že bitcoin převrátí světový měnový systém vzhůru nohama a vlády ztratí kontrolu nad platebními transakcemi. Nyní kryptoměna svádí boj o přežití.

Technologie Internet Bitcoin

V polovině ledna vlivný IT developer Mike Hearn označil projekt bitcoinu za propadák a oznámil, že vyprodal veškeré své bitcoiny. Cena bitcoinu po zprávě klesla o 10 % za jeden den.

Bitcoin měl velký potenciál, ale nedostal šanci "vychytat mouchy"

Většina měnových a transakčních systémů je dnes nestabilních, neefektivních a drahých. Vezměte si severoamerický Nasdaq, nejvíce technologicky pokročilou burzu na světě, a když na ní chcete nakoupit nebo prodat akcie Facebooku, musíte čekat několik dní na finalizaci a vypořádání obchodu. Je to neakceptovatelné, mělo by to trvat milisekundy.

Venezuelané, kteří si chtějí koupit z regálů supermarketů něco hodnotného, musejí stát celé dny ve frontách. Hyperinflace ukrajuje každým dnem velkou část hodnoty jejich úspor v papírových penězích.

Když chtějí přistěhovalci pracující v USA poslat vydělané peníze svým rodinám například do Mexika, Indie nebo Afriky, narazí na 5-12% poplatky. Dokonce i v Americe zprostředkovatelé plateb a karetní společnosti vybírají od prodejců poplatky ve výši 1-2,5 % hodnoty každé transakce. Není to pro ekonomiku zbytečně velké břemeno?

Bitcoin každopádně přišel na svět s vážnými vrozenými vadami:

  • Byl neregulovaný a umožňoval svým uživatelům anonymitu, takže byl rychle objeven prodejci drog a zbraní nebo teroristickými skupinami.
  • Jeho cena prudce fluktuovala a umožňovala bláznivou spekulaci.
Bitcoin
  • Většinu bitcoinů vlastnila jen malá skupina lidí, která projekt založila, a tudíž byl často přirovnáván k Ponziho schématu.
  • Bitcoinové burzy měly vážné slabiny.

A pak zde byli okradení venture investoři (investoři do rizikového kapitálu - pozn. red). Někteří z nich nakoupili velké sumy bitcoinů a začali hlasitě vykřikovat, že přichází revoluce měnového systému, která smete ze stolu všechny dosavadní finanční inovace od mobilního bankovnictví po přeshraniční peněžní transfery. Investoři lili miliony dolarů do bitcoinových startupů s vidinou, že vydělají ještě více.

Bitcoin nebyl připraven ovládnout hlavní scénu

Čínští těžaři bitcoinu kontrolují přes 50 % těžařských kapacit a jsou na zbytek bitcoinového ekosystému napojeni prostřednictvím Great Firewall of China. Zpomaluje to celý ekosystém. Podle Hearna jde o ekvivalent špatného hotelového wi-fi připojení. "Čínské lidové armádě" tím vzniká strategicky výhodná pozice pro kontrolu světové měny.

Roztříštěná bitcoinová síť umí zpracovat jen hrstku transakcí za sekundu. Způsobuje to nemožnost předem odhadnout dobu vypořádání transakcí a další nepředvídatelné chování, které je v měnovém systému extrémně nežádoucí. Bitcoinové poplatky kvůli tomu mohou ve špičce například překročit i poplatky na kreditních kartách.

Válka bitcoinů

Jako kdyby výše uvedené problémy nestačily, je bitcoinová komunita zapojena do otevřené občanské války. Její členové cenzurují diskuze a atakují servery ostatních.

Budoucnost bitcoinu určuje "komise" složená z pěti hlavních developerů, kteří kontrolují databázi kódů.

Projekt bitcoinu trpí pošramocenou reputací a venture investoři zase ztrátou kapitálu. Přesto někteří z nich bitcoin stále aktivně brání.

Patří bitcoin do šrotu?

Je potřeba se podívat pravdě do očí a smířit se s tím, že bitcoin v aktuální podobě nemá budoucnost. Měli bychom se učit od úspěšných open source technologií, jako je například Linux, které se rozšířily díky tomu, že byly neutrální (možná i demokratické), a nevybízely tak k válkám mezi jednotlivými skupinami.

Právě k Linuxu částečně přirovnává kryptoměnu i analytik z Fio banky Ľuboš Mokráš, který její budoucnost nevidí sice úplně černě, nicméně souhlasí v mnoha ohledech s kritikou. "Bitcoin není mrtvý a dovolím si odhadnout, že ještě dlouho nebude. Pro určité typy lidí má a bude mít neodolatelnou přitažlivost jak z ideologických, tak praktických důvodů," myslí si Mokráš. "Dá se však s vysokou pravděpodobností tvrdit, že se nikdy nestane masovou a běžně používanou záležitostí a stane se nejspíše obdobou operačního systému Linux, který si také drží a bude držet své příznivce, ale pro běžné uživatele zůstává vyloženě okrajovou záležitostí," dodává analytik.

Příslibem do budoucna je zejména technologie, na níž je bitcoin postaven, takzvaný blockchain. Ten je transparentním souborem transakcí, umístěných na mnoha různých počítačích po celém světě. Umožňuje tvorbu digitálních měn a virtuálních bank. Kdyby byl zaveden správně, jistě by se ukázal jako lepší transakční a verifikační model, než jaký v současnosti používáme pro světový finanční systém a mnoho dalších aktivit (jako jsou volby, veřejné registry nebo převody nemovitostí).

"Technologie (především blockchain), které za bitcoinem stojí, budou podle mého názoru časem znamenat revoluci nejen ve světě financí. Bitcoin se skutečně může stát podobně jako šrot surovinou pro výrobu něčeho nového," domnívá se Mokráš. "To už dávno pochopily velké etablované společnosti a začaly vyvíjet iniciativy, které by to prakticky umožnily. Asi nejvýznamnější je v tomto směru momentálně projekt společnosti IBM zastřešovaný Linux Foundation - Open Ledger Project. Připojila se k němu už řada dalších významných firem (Intel, Cisco, JPMorgan, Wells Fargo, Londýnská burza a tak dále). Jeho cílem je zajistit, aby byly technologické možnosti blockchainu široce dostupné," vysvětluje.

Analytik upozorňuje zejména na bohaté zkušenosti s řízením vývoje výše zmíněného operačního systému organizací Linux Foundation. Na rozdíl od vývoje jádra bitcoinu se tomuto neziskovému technologickému konsorciu daří udržovat jeho vývoj relativně uspořádaný (i když i zde podle Mokráše dochází k vášnivým rozmíškám). "Jiný přístup zvolila Bank of America, která se snaží patentovat různá možná využití technologie blockchain. To je pochopitelně postup, který jde přímo proti duchu celého systému a pravděpodobně by v případě úspěchu a udělení patentů jeho využití podstatně zkomplikoval," upozorňuje Mokráš.

Poučení pro příště

Díky selhání bitcoinu jsme alespoň zjistili, jak digitální komunity nemají fungovat a jak mohou být takové systémy zneužity. Neospravedlnitelné je například i plýtvání těžebního systému, který na tvorbu měny nesmyslně spotřebovává gigawatty elektřiny a vede k vytváření gigantických farem bitcoinových serverů v Číně.

Aspekty blockchainu je podle Hearna potřeba přehodnotit.

Také je nutné brát v potaz to, co dělá z některých venture investorů fanatiky. Je to čistá chamtivost. V původní myšlence ušlechtilý nápad na efektivnější transakční systém a unikátní experiment byl zredukován na boj o peníze mezi zájmovými skupinami.

Zdroj: Washington Post
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna