Slyšeli jsme, jak bitcoinu zazvonila hrana?
|

Slyšeli jsme, jak bitcoinu zazvonila hrana?

Není to příliš dlouho, kdy investoři do rizikového kapitálu hlásali, že bitcoin převrátí světový měnový systém vzhůru nohama a vlády ztratí kontrolu nad platebními transakcemi. Nyní kryptoměna svádí boj o přežití.

Technologie Internet Bitcoin

V polovině ledna vlivný IT developer Mike Hearn označil projekt bitcoinu za propadák a oznámil, že vyprodal veškeré své bitcoiny. Cena bitcoinu po zprávě klesla o 10 % za jeden den.

Bitcoin měl velký potenciál, ale nedostal šanci "vychytat mouchy"

Většina měnových a transakčních systémů je dnes nestabilních, neefektivních a drahých. Vezměte si severoamerický Nasdaq, nejvíce technologicky pokročilou burzu na světě, a když na ní chcete nakoupit nebo prodat akcie Facebooku, musíte čekat několik dní na finalizaci a vypořádání obchodu. Je to neakceptovatelné, mělo by to trvat milisekundy.

Venezuelané, kteří si chtějí koupit z regálů supermarketů něco hodnotného, musejí stát celé dny ve frontách. Hyperinflace ukrajuje každým dnem velkou část hodnoty jejich úspor v papírových penězích.

Když chtějí přistěhovalci pracující v USA poslat vydělané peníze svým rodinám například do Mexika, Indie nebo Afriky, narazí na 5-12% poplatky. Dokonce i v Americe zprostředkovatelé plateb a karetní společnosti vybírají od prodejců poplatky ve výši 1-2,5 % hodnoty každé transakce. Není to pro ekonomiku zbytečně velké břemeno?

Bitcoin každopádně přišel na svět s vážnými vrozenými vadami:

  • Byl neregulovaný a umožňoval svým uživatelům anonymitu, takže byl rychle objeven prodejci drog a zbraní nebo teroristickými skupinami.
  • Jeho cena prudce fluktuovala a umožňovala bláznivou spekulaci.
Bitcoin
  • Většinu bitcoinů vlastnila jen malá skupina lidí, která projekt založila, a tudíž byl často přirovnáván k Ponziho schématu.
  • Bitcoinové burzy měly vážné slabiny.

A pak zde byli okradení venture investoři (investoři do rizikového kapitálu - pozn. red). Někteří z nich nakoupili velké sumy bitcoinů a začali hlasitě vykřikovat, že přichází revoluce měnového systému, která smete ze stolu všechny dosavadní finanční inovace od mobilního bankovnictví po přeshraniční peněžní transfery. Investoři lili miliony dolarů do bitcoinových startupů s vidinou, že vydělají ještě více.

Bitcoin nebyl připraven ovládnout hlavní scénu

Čínští těžaři bitcoinu kontrolují přes 50 % těžařských kapacit a jsou na zbytek bitcoinového ekosystému napojeni prostřednictvím Great Firewall of China. Zpomaluje to celý ekosystém. Podle Hearna jde o ekvivalent špatného hotelového wi-fi připojení. "Čínské lidové armádě" tím vzniká strategicky výhodná pozice pro kontrolu světové měny.

Roztříštěná bitcoinová síť umí zpracovat jen hrstku transakcí za sekundu. Způsobuje to nemožnost předem odhadnout dobu vypořádání transakcí a další nepředvídatelné chování, které je v měnovém systému extrémně nežádoucí. Bitcoinové poplatky kvůli tomu mohou ve špičce například překročit i poplatky na kreditních kartách.

Válka bitcoinů

Jako kdyby výše uvedené problémy nestačily, je bitcoinová komunita zapojena do otevřené občanské války. Její členové cenzurují diskuze a atakují servery ostatních.

Budoucnost bitcoinu určuje "komise" složená z pěti hlavních developerů, kteří kontrolují databázi kódů.

Projekt bitcoinu trpí pošramocenou reputací a venture investoři zase ztrátou kapitálu. Přesto někteří z nich bitcoin stále aktivně brání.

Patří bitcoin do šrotu?

Je potřeba se podívat pravdě do očí a smířit se s tím, že bitcoin v aktuální podobě nemá budoucnost. Měli bychom se učit od úspěšných open source technologií, jako je například Linux, které se rozšířily díky tomu, že byly neutrální (možná i demokratické), a nevybízely tak k válkám mezi jednotlivými skupinami.

Právě k Linuxu částečně přirovnává kryptoměnu i analytik z Fio banky Ľuboš Mokráš, který její budoucnost nevidí sice úplně černě, nicméně souhlasí v mnoha ohledech s kritikou. "Bitcoin není mrtvý a dovolím si odhadnout, že ještě dlouho nebude. Pro určité typy lidí má a bude mít neodolatelnou přitažlivost jak z ideologických, tak praktických důvodů," myslí si Mokráš. "Dá se však s vysokou pravděpodobností tvrdit, že se nikdy nestane masovou a běžně používanou záležitostí a stane se nejspíše obdobou operačního systému Linux, který si také drží a bude držet své příznivce, ale pro běžné uživatele zůstává vyloženě okrajovou záležitostí," dodává analytik.

Příslibem do budoucna je zejména technologie, na níž je bitcoin postaven, takzvaný blockchain. Ten je transparentním souborem transakcí, umístěných na mnoha různých počítačích po celém světě. Umožňuje tvorbu digitálních měn a virtuálních bank. Kdyby byl zaveden správně, jistě by se ukázal jako lepší transakční a verifikační model, než jaký v současnosti používáme pro světový finanční systém a mnoho dalších aktivit (jako jsou volby, veřejné registry nebo převody nemovitostí).

"Technologie (především blockchain), které za bitcoinem stojí, budou podle mého názoru časem znamenat revoluci nejen ve světě financí. Bitcoin se skutečně může stát podobně jako šrot surovinou pro výrobu něčeho nového," domnívá se Mokráš. "To už dávno pochopily velké etablované společnosti a začaly vyvíjet iniciativy, které by to prakticky umožnily. Asi nejvýznamnější je v tomto směru momentálně projekt společnosti IBM zastřešovaný Linux Foundation - Open Ledger Project. Připojila se k němu už řada dalších významných firem (Intel, Cisco, JPMorgan, Wells Fargo, Londýnská burza a tak dále). Jeho cílem je zajistit, aby byly technologické možnosti blockchainu široce dostupné," vysvětluje.

Analytik upozorňuje zejména na bohaté zkušenosti s řízením vývoje výše zmíněného operačního systému organizací Linux Foundation. Na rozdíl od vývoje jádra bitcoinu se tomuto neziskovému technologickému konsorciu daří udržovat jeho vývoj relativně uspořádaný (i když i zde podle Mokráše dochází k vášnivým rozmíškám). "Jiný přístup zvolila Bank of America, která se snaží patentovat různá možná využití technologie blockchain. To je pochopitelně postup, který jde přímo proti duchu celého systému a pravděpodobně by v případě úspěchu a udělení patentů jeho využití podstatně zkomplikoval," upozorňuje Mokráš.

Poučení pro příště

Díky selhání bitcoinu jsme alespoň zjistili, jak digitální komunity nemají fungovat a jak mohou být takové systémy zneužity. Neospravedlnitelné je například i plýtvání těžebního systému, který na tvorbu měny nesmyslně spotřebovává gigawatty elektřiny a vede k vytváření gigantických farem bitcoinových serverů v Číně.

Aspekty blockchainu je podle Hearna potřeba přehodnotit.

Také je nutné brát v potaz to, co dělá z některých venture investorů fanatiky. Je to čistá chamtivost. V původní myšlence ušlechtilý nápad na efektivnější transakční systém a unikátní experiment byl zredukován na boj o peníze mezi zájmovými skupinami.

Zdroj: Washington Post
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
před 8 minutami

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy spadla o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
před 17 minutami

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
před 40 minutami

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
před hodinou

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
09:35

Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou o 30 %

Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném akciovém trhu...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
24. 10. 2020 20:30

Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové tituly, ČEZ po prodeji aktiv může nabídnout extra výplatu

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby