Co musíte ráno vědět (22. února)
|

Co musíte ráno vědět (22. února)

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, co si ze summitu EU odnesli Britové a jak levná je opravdu světová ropa? I to musíte hned zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie uzavřely týden páteční nápravou úvodních poklesů, za celý týden přidaly kolem tří procent

Americké akciové trhy v pátek po rozpačitém začátku zamířily výše, nakonec uzavřely poblíž nuly. Dolů je stáhly zejména energetické firmy a pokles ceny akcií provozovatele obchodních domů Nordstrom, který ve čtvrtek zveřejnil horší výsledky hospodaření, než očekávali analytici. Technologický index ale díky výrobci čipů Applied Materials posílil. Dow v pátek odepsal 0,13 % a obchodní den zakončil na 16 391,99 bodu. Širší index S&P 500 po sotva měřitelné ztrátě uzavřel prakticky beze změny na 1 917,78 bodu a Nasdaq Composite o 0,38 % vzrostl a skončil na 4 504,43 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 20,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal nakonec téměř beze změny na 1,7431 %, ačkoli přes den narostl dočasně nad 1,77 %. Ceny ropy, jejichž vývoj je poslední dobou spjat s výkonem akciových trhů, kvůli zprávě o rekordních zásobách ropy v USA klesly o více než čtyři procenta. Index energetických firem v reakci na to zaznamenal nejhorší výkon ze všech deseti dílčích indexů S&P 500. Nedařilo se ani producentům základních materiálů nebo veřejným službám, mírné zisky si připsaly indexy technologických nebo zdravotnických společností. Za celý týden Dow přidal 2,6 %, S&P 500 vzrostl o 2,8 % a index Nasdaq Composite o 3,8 %. Přitom z fondů zaměřených na akcie peníze opět rychle plynuly do hotovosti nebo jiných aktiv. Evropské akcie zaznamenaly největší týdenní odliv (v týdnu do středy 17. února) ve výši 4,2 miliardy USD, nejvýraznější od října 2014, v USA odteklo z akciových fondů 6 miliard USD. Kontrariáni možná větří kořist.

Americké firmy podpořily Apple ve sporu s FBI, ministerstvo ne

Týden na trzích podle burzovních grafů: Silný týden ve znamení korekce ztrát, býci doufají (minimálně) v opakování loňského podzimu

2. Evropské akcie v pátek ztratily do procenta, celý týden pro ně ale byl velice úspěšný

Evropské akciové trhy v pátek dopoledne hledaly směr, odpoledne ale do červených čísel stáhly burzy opětovný pokles cen ropy a horší než očekávané hospodářské výsledky firem. Evropské akcie nakonec oslabily o necelé procento (STOXX Europe 600 -0,77, DAX -0,80, CAC 40 -0,39 % a FTSE 100 -0,36 %). Pod tlak se znovu dostaly například automobilky, když se k emisnímu skandálu Volkswagenu v USA podle všeho přidal i Daimler, zatím v podobě jednotlivé žaloby majitele Mercedesu. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 4,47 %, panevropský index FTSEurofirst 300 od pondělí vzrostl o 4,3 %. Trhy v týdnu podpořily hlavně zisky bank a energetických firem. Právě tyto dva sektory však v pátek kvůli vybírání zisků oslabily. Sektor bank tento týden stoupl o 8,5 %.

Další vlna řecké krize bude horší než ty předchozí. Proč?

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa

3. Akcie na pražské burze v týdnu posílily o tři procenta i navzdory páteční ztrátě 0,83 %

Pražská burza neudržela růst z předchozích dvou dnů a v závěru obchodního týdne ztratila. Index PX odepsal 0,83 % na 871,22 bodu. Dolů ho táhly všechny velké emise, především akcie finančních institucí. Dařilo se naopak tabákové společnosti Philip Morris ČR. Z bankovních emisí spadly cenné papíry Komerční banky o 1,36 % na 4 799 Kč a Erste Group Bank o procento na 663,50 Kč. Pojišťovna VIG přišla o 1,87 % na 576 korun. Zlevnily i ČEZ či O2, a to zhruba o čtvrt procenta. Akcie energetické společnosti skončily obchodování na hodnotě 375 Kč a cenné papíry mobilního operátora na 244,30 Kč. Nejhlubší ztrátu v pátek utrpěla mediální společnost CME, která klesla o 4,77 % na 55,90 Kč. Výrazněji v závěru týdne zpevnily pouze akcie Philip Morris ČR, a to o 2,29 % na 13 298 korun. Index PX za celý týden přidal 2,99 %. Nejvíce ztratily akcie Kofoly ČS, naopak nejvíce zpevnily akcie výrobce nápojů Stock Spirits.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Investiční večer a seminář Nový (ab)normál: Svět zítřka v kostce pro úspěšné investory a manažery

4. Očekávané události

Úvod týdne bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Ty vyjdou v Japonsku, Německu, Francii, za celou eurozónu a v USA. Vedle toho vyjdou také data o italské inflaci a v USA index aktivity chicagského Fedu. V Barceloně probíhá světový kongres o světových mobilních technologiích. Hospodářské výsledky zveřejní banka HSBC a dále například Motorola Solutions nebo Allergan. Na pražské burze budou investoři zvědaví na čísla od mediální společnosti CME. "Očekávaný meziroční pokles tržeb o 6 % je ovlivněn především posílením amerického dolaru. Snižování nákladů by mělo dále podpořit provozní zisk," poznamenal analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Na celkové úrovni by pak CME mohla vykázat čistý zisk ve výši 7,4 milionu USD, dodal. Hned v pondělí budou oznámena hospodářská čísla mediální společnosti CME. "Očekáváme 55% meziroční nárůst zisku EBITDA na 58,3 milionu USD. Rovněž čistý zisk by měl vzrůst, a to na 6,2 milionu USD (loni ztráta 75 milionů USD). Samotná čísla, pokud budou v souladu s odhady, by neměla být výraznějším impulzem pro trh. Investoři se zaměří na otázky okolo refinancování dluhopisů a potenciálního uplatnění warrantů," míní analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Británie se dohodla se zbytkem EU, premiér Cameron bude bojovat za setrvání své země ve společné Evropě. Referendum se koná 23. června

Vrcholní představitelé zemí Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek zabývali především dalším fungováním Spojeného království v Evropské unii. Britský premiér David Cameron v pátek uzavřenou dohodu o úpravě vztahů své země s Evropskou unií považuje za dostatečný důvod, aby před referendem prosazoval setrvání Británie v unii. Řekl to novinářům krátce poté, co se lídři všech 28 unijních zemí shodli na novém nastavení vztahů bloku a ostrovního království. Reformu těchto vztahů slíbil Cameron Britům do doby, než budou v referendu rozhodovat o tom, zda má jejich země zůstat součástí evropské osmadvacítky. Během víkendu byl termín referenda potvrzen na 23. června. Londýnský starosta Boris Johnson oznámil, že povede kampaň za vystoupení z unie, na což libra v pondělí nad ránem reagovala asi procentním oslabením vůči dolaru. Summit EU jsme sledovali živě.

6. USA prý žádají Volkswagen, aby emisní skandál odčinil výrobou elektrovozů

Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) žádá německou automobilku Volkswagen, aby ve Spojených státech vyráběla elektrické vozy, a vynahradila tím obcházení emisních testů u naftových vozů. Napsal to německý nedělník Welt am Sonntag. Volkswagen od zářijového propuknutí skandálu s emisemi jedná s americkými úřady o tom, jak aféru vyřešit.

7. Firma Tesla Motors získala internetovou doménu Tesla.com

Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors získal internetovou doménu Tesla.com, kterou si před 24 lety koupil k osobní potřebě a k uctění slavného vynálezce srbského původu inženýr ze Silicon Valley Stu Grossman. Mluvčí firmy agentuře Bloomberg potvrdil, že doména Tesla.com už je její. Při jejím zadání prohlížeč přesměruje uživatele na dosavadní firemní adresu Teslamotors.com.

8. Podle Moskvy konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí, jednajícím by se zatím líbila cena okolo 50 USD za barel

Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr energetiky Alexandr Novak.

Ropa by mohla do konce roku zdražit o 50 %

9. Věřitelé podle tisku pracují na postupném zmírnění řeckého dluhu

Evropské věřitelské země pracují na plánu postupného zmírňování dluhového břemene Řecka. Podmínkou úlev je to, aby Atény přijaly v příštích pěti letech další reformní kroky, napsal v sobotu řecký týdeník Agora.

10. USA odsunuly Francii z pozice největšího dovozce z Německa

Spojené státy se loni staly největším cílem německého vývozu. Předstihly tím Francii, která si pozici největšího odběratele německého zboží udržovala více než půl století od roku 1961.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Už ani piráti nestojí o ropu

Útoků na tankery v Guinejském zálivu za poslední rok ubylo o třetinu. Podle Bloombergu jde o důkaz toho, že ani krádeže ropy již nejsou tak skvělým byznysem jako v minulosti, když se ceny barelu pohybovaly okolo 100 USD. Přitom jde o oblast, kudy do světa vyráží produkce Nigérie, největšího afrického těžaře a člena OPEC. Podle agentury Bloomberg lze ale očekávat, že zájem pirátů opět poroste s cenami ropy, místní autority v boji proti lupičům na moři příliš velký pokrok neudělaly.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby