Co musíte ráno vědět (25. února)
|

Co musíte ráno vědět (25. února)

Jak si v polovině týdne stály světové akciové trhy, co všechno oznámila majitelka OKD společně s hospodářskými výsledky za loňský rok a jak si děti mají zvykat na bezhotovostní společnost (že by válka s hotovostí skrze propagandu)? I to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu otočily a z výrazných ztrát přešly do plusu

Americké akcie středeční obchodní seanci zahájily výrazným poklesem, brzy ale otočily a vydaly se směrem k nule. V závěru obchodování se pak dokonce všem třem nejsledovanějším indexům podařilo přejít do kladného teritoria. Obrat podpořilo oživení cen ropy. Dow nakonec přidal 0,32 % na 16 484,99 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,44 % na 1 929,80 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,87 % na 4 542,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,24 % na 20,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,743 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly technologické odvětví, energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a finanční odvětví.

Banka se zapotila, aby našla důkaz, že akcie nezažívají znovu roky 2000 a 2007. Tohle je výsledek

2. Evropské burzy ve středu opět spadly do červených čísel

Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel středeční obchodování slabší o 2,3 %, britský FTSE 100 klesl o 1,6 %, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,96 % a německý DAX spadl o 2,64 %. Z významných firem, které oznámily své hospodářské výsledky, skončily v plusu jen cenné papíry automobilky Peugeot, naopak zlevnily Iberdrola nebo Airbus Group. Nedařilo se ani bankám, jejich subindex oslabil o zhruba 3 %. Poraženými dne ale byli těžaři a producenti základních materiálů, například Glencore či Anglo American ztratily zhruba desetinu své hodnoty.

KONTEXT: 5 geopolitických trendů, které (za)míchají energetickými kartami i v ČEZké kotlině

3. Pražská burza ve středu ztratila 2,7 %, stahovaly ji všechny velké emise

Index PX ve středu klesl o 2,7 % na 855,43 bodu. Okolo 3 % ztratily akcie ČEZ, Erste Group Bank i Komerční banky. VIG oslabila ještě výrazněji a byla na burze nejslabší. Hned v závěsu za ní byla mediální CME. Cenné papíry VIG oslabily o 4,66 % na 558 korun a akcie CME o 4,62 % na 55,70 Kč. Hospodářské výsledky za loňský rok zveřejnila uhelná NWR. Firma změnila majoritního vlastníka, rozloučil se s ní naopak Zdeněk Bakala, kterého mnozí viní z neblahého finančního osudu firmy i její dcery OKD. Z 15 hlavních emisí na pražské burze posílila pouze jedna, a to cenné papíry Pivovarů Lobkowicz s růstem o 0,69 % na 218,20 Kč. Ostatní většinou spadly do červených čísel. Tři emise stagnovaly, mezi nimi i akcie NWR.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Čtvrtek bude na makrodata výrazně bohatší než středa. Dopoledne oznámí vývoj inflace Německo, tamtéž vyjde také indikátor spotřebitelské důvěry. Inflaci zveřejní také Slovensko, průmyslové objednávky oznámí Švýcaři, Španělsko přidá vývoj výrobních cen a hlavně HDP na konci loňského roku, Itálie přidá indikátory důvěry a za celou eurozónu bude zaktualizován ukazatel soukromých úvěrů. To hlavní přijde po půl jedenácté, kdy vývoj HDP odhalí Spojené království, o půl hodiny později pak vyjde inflace za celou eurozónu a také italské maloobchodní tržby. Na rozvíjejících se trzích budou asi nejsledovanější nezaměstnanost v Brazílii a devizové rezervy v Rusku. Z USA odpoledne dorazí na trhy počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zásoby plynu a index cen domů. Veřejně vystoupí členové Fedu Lockhart a Williams. Výsledková sezóna pokračuje například čísly společností Best Buy, Kraft Heinz, Deutsche Telekom, Bayer, Lloyds Banking Group, Anheuser-Busch InBev, NN Group nebo Baidu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. NWR v posledním loňském čtvrtletí vzrostly tržby na 184,29 milionu eur, ztráta se ale prohloubila. Bakala se vzdává všech svých akcií firmy, NWR má nového většinového vlastníka

Těžební společnost New World Resources vykázala za poslední loňské čtvrtletí tržby ve výši 184,29 milionu eur, o rok dříve to ve stejném období bylo 172,32 milionu eur. Firma ale přesto oznámila hlubší ztrátu. Současně společnost, která se potýká s existenčními problémy, uvedla, že skupina CERCL, která dosud byla jejím většinovým akcionářem a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z NWR odejít. Novým majoritním vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje britské investiční společnosti Ashmore Investment Management, M&G Investment Management a Gramercy Funds Management.

Michal Šnobr (J&T Banka): Akcie NWR na burzu již nepatří, letos firmě dojde hotovost

6. Důvěra v českou ekonomiku v únoru klesla hlavně u spotřebitelů

Index důvěry v českou ekonomiku v únoru ve srovnání s lednem klesl o 1,3 bodu na 97,1 bodu. Zatímco u podnikatelů šlo jen o mírné zhoršení, v případě spotřebitelů klesl indikátor důvěry téměř o čtyři body. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským únorem důvěra podnikatelů i spotřebitelů stoupla.

7. Britská libra po sedmi letech sestoupila pod 1,4 GBP/USD

Kurz britské libry k americkému dolaru poprvé po sedmi letech spadl pod 1,4 GBP/USD. Od začátku ledna libra oslabila k americkému dolaru již o 5 %. Podle analytiků jde o důsledek obav z možného odchodu Spojeného království z Evropské unie.

8. Aktivita v americkém sektoru služeb v únoru podle předběžných dat přešla do pásma kontrakce

Růst podnikatelské aktivity v americkém sektoru služeb se v únoru zastavil a expanze přešla v kontrakci. Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit klesl na 49,8 bodu z 53,2 bodu v lednu. Čekal se přitom růst indexu na 53,5 bodu. Pod 50 body, úrovní, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu, se ukazatel nachází poprvé od roku 2013. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů klesl na 50,1 bodu z 53,2 bodu.

9. Čínský dluhopisový trh se otevírá zahraničním investorům

Většina zahraničních finančních institucí již při investování na čínském mezibankovním dluhopisovém trhu nebude omezována limity ze strany čínské centrální banky. Ta to ve středu uvedla na svých internetových stránkách. Centrální banka věří, že relativně vysoké výnosy vládních bondů - výnos 10letých dluhopisů se pohybuje kolem 2,87 % - do Číny přilákají další kapitál.

10. Singer (ČNB): Záporné úrokové sazby by inflační očekávání výrazně nezměnily

Pokud by Česká národní banka přistoupila k zavedení záporných úrokových sazeb, vliv tohoto opatření na inflační očekávání by byl jen velmi omezený. V úterý to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer během přednášky na Vysoké škole ekonomické.

Vyplatí se čekat na záporné sazby?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sbohem, pane bankéři!

Dny, kdy se hráči Monopolů prali o to, kdo bude bankéř, jsou sečteny. Společnost Hasbro představila novou verzi kultovní hry, kde chybí dvě dosud s Monopoly neodmyslitelně spjaté věci - papírové peníze a pozice bankéře. Místo bankovek budou mít nově hráči bankovní karty a platby budu prováděny po přiložení karty k miniaturnímu terminálu. Aktualizován byl i seznam karet "Šance", nově tak obsahují například kolaps trhů a další nepředvídatelné události.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada