Burzovní kalendář (29. 2. - 4. 3. 2016)
|

Burzovní kalendář (29. 2. - 4. 3. 2016)

Světové akcie v uplynulém týdnu převážně zpevnily. Investoři sledovali zejména ekonomická data, vliv hospodářských výsledků firem na celkovou náladu na trzích slábne, protože naprostá většina velkých společností již čísla za čtvrté čtvrtletí odhalila. V nadcházejícím týdnu bude klíčovou událostí páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce. Statistika spolu se středeční Béžovou knihou Fedu naznačí, v jaké kondici je největší světová ekonomika a jak se centrální banka USA postaví k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Vedle ekonomických dat investoři opět věnovali pozornost též dění na trhu s ropou. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve svém střednědobém výhledu, který vydala hned v pondělí, uvedla, že rovnováha mezi nabídkou a poptávkou se na světovém trhu s černým zlatem začne obnovovat teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nízkých cen suroviny začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně, upozornila dále IEA.

Z ekonomických dat trhy v uplynulém týdnu vyhodnocovaly předběžné únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, revidované údaje o vývoji německého HDP, podle nichž největší evropská ekonomika v posledních třech měsících loňského roku zpevnila proti předchozímu kvartálu o 0,3 %, dále německý index podnikatelského klimatu od Ifo, americký index spotřebitelské důvěry, předběžná data o lednové německé inflaci, zprávu o britském HDP za 4Q2015 nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky na konci loňského roku, podle níž HDP USA ve 4Q2015 vzrostl o jedno procento anualizovaně, když předchozí odhad uváděl růst o 0,7 %.

Na dvoudenním zasedání skupiny G20, které se konalo v pátek a sobotu v Šanghaji, Čína vyzvala k větší koordinaci ekonomické politiky, která by pomohla podpořit globální hospodářství a zlepšit situaci na finančních trzích. "Je zapotřebí posílit koordinaci makroekonomické politiky. Globální hospodářská a finanční situace je nyní chmurnější a složitější. Doba volá po tom, aby naše země společně usilovaly o překonání potíží," uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang ve videoposelství pro ministry a guvernéry centrálních bank G20. Německo a Spojené státy se ale ke koordinované podpoře postavily odmítavě a označily ji v této chvíli za zbytečnou.

Shrnutí uplynulého týdne na hlavních trzích

Americké akcie v uplynulém týdnu přidaly více než 1,5 %. Index Dow přidal 1,51 %, S&P 500 vzrostl o 1,58 % a Nasdaq Composite posílil o 1,91 %. Nad nulu indexy vytáhla druhá polovina týdne.

Páteční revidovaná zpráva o vývoji amerického HDP, která přinesla lepší výsledek, než se čekalo, částečně posílila přesvědčení, že by americká centrální banka v tomto roce mohla znovu uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. Investoři zprávu přijali s rozpaky, Douglas Cote, hlavní tržní stratég ve společnosti Voya Investment Management, ale upozornil, že růst sazeb doprovázený ekonomickou expanzí je příznivým signálem.

Americké akcie v pátek neudržely úvodní zisky a převážně zlevnily, za celý týden ale indexy posílily
Americké akcie v pátek smazaly úvodní zisky a dva ze tří nejsledovanějších indexů seanci uzavřely v červených číslech. Překvapivě příznivé údaje o ekonomice Spojených států totiž naznačily, že americká centrální banka (Fed) by mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se dosud předpokládalo.

Podíl býčích investorů v USA v týdnu končícím středou 24. února podle Americké asociace individuálních investorů (AAII) stoupl o 3,6 procentního bodu na 31,2 %, zatímco podíl medvědích investorů naopak klesl o 6,4 procentního bodu na 31,4 %. Neutrálně o amerických akciích aktuálně smýšlí 37,4 % investorů (proti předchozímu týdnu +2,8 procentního bodu).

Indikátory amerického akciového trhu (týden do 24. února 2016)

Severomořská ropa Brent za celý týden přidala více než 10 %, a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla dokonce o 15 %. Černé zlato tak za sebou má první růstový týden za poslední měsíc. Analytici ale upozorňují, že na celkové situaci na trhu s ropou se nic nezměnilo, a růst cen suroviny tak může být jen přechodný.

Rovněž evropské burzy za sebou mají růstový týden. Britský FTSE 100 od pondělí do pátku přidal 2,49 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 2,17 %, německý DAX posílil o 1,33 % a celoevropský STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 %.

Evropské akcie zakončily týden silným růstem, od pondělí do pátku zpevnily západoevropské burzy o 1,6 %
Evropské akcie v pátek nakoply především ropné firmy, naproti tomu akcie banky RBS v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky výrazně zlevnily.

"Summit EU z minulého víkendu dopadl relativně dobře v tom, že byly přijaty návrhy Velké Británie. Šlo o pozitivní informaci, která snížila pravděpodobnost negativního výsledku britského referenda o setrvání země v unii," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Přesto v týdnu dále výrazně oslabila britská libra, která je pod tlakem právě kvůli možnosti vystoupení ostrovního království z Evropské unie po červnovém referendu na toto téma. Ve středu kurz libry k americkému dolaru poprvé po sedmi letech spadl pod 1,4 GBP/USD a týden nakonec měna zakončila na úrovni 1,3873 GBP/USD. Od pondělí tak libra k dolaru odepsala zhruba 2,7 %.

Na pražské burze v uplynulém týdnu hned tři firmy reportovaly hospodářské výsledky. V pondělní mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, oznámila, že jí v posledním loňském čtvrtletí vzrostly v meziročním srovnání tržby bez vlivu změn měnových kurzů o tři procenta na 195,6 milionu USD. Dále CME oznámila, že v únoru refinancovala svůj nejdražší dluh včetně PIK dluhopisů splatných v roce 2017. Nová dlouhodobá půjčka od BNP Paribas, jejímž garantem je Time Warner, činí 469 milionů eur a její úroky se budou pohybovat od 7 % do 10,5 % podle aktuální míry zadlužení firmy v jednotlivých čtvrtletích.

Ve středu těžební firma New World Resources vykázala za poslední loňské čtvrtletí tržby ve výši 184,29 milionu eur, o rok dříve to ve stejném období bylo 172,32 milionu eur. Firma ale přesto oznámila hlubší ztrátu. Současně společnost, která se potýká s existenčními problémy, uvedla, že skupina CERCL, která dosud byla jejím většinovým akcionářem a v níž má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z NWR odejít. Novým majoritním vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti.

Jak se tuneluje zlaté vejce aneb Kolik Bakala vydělal na NWR?
Společnost NWR byla od začátku svého působení v Česku, potažmo na pražské burze, spojována se jménem Zdeňka Bakaly. Ten se v úterý rozhodl zbavit všech svých prakticky bezcenných akcií prodělečné společnosti, které vlastnil prostřednictvím firem CERCL a Asental. Určitě ale na výletu do uhelného byznysu, který trval přes dekádu, neprodělal. Spíše naopak.

V pátek pak rakouská bankovní skupina Erste Group Bank vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.

Index PX, hlavní benchmark pražské burzy, v uplynulém týdnu klesl o 0,7 % na 865,37 bodu. Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla sázková kancelář Fortuna, která přišla o 3,2 % na 95,10 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla CETV, která přidala 10 % na 61,50 Kč.

Pražská burza v pátek neudržela úvodní zisky a zakončila den lehce pod nulou, v červených číslech skončila i za celý týden
Index PX v pátek ztratil 0,02 % na 865,37 bodu. Za celý týden index PX přišel o 0,7 %.

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou trhy nadále bedlivě sledovat vývoj cen ropy a pak páteční statistiku nezaměstnanosti v USA za únor. Výsledková sezóna ve světě pomalu končí, v USA nakonec firmy reportovaly lepší čísla, než se čekalo (ale čekaly se velice slabé údaje) , v Evropě podniky vykázaly nejslabší vývoj zisků od roku 2008.

Statistika aktuální výsledkové sezóny za 4Q2015

"Půlrok od listopadu do dubna je pro akcie statisticky úspěšnější než období od května do konce října. Podívejme se na výsledky posledních měsíců – listopad 2015 +0,4 %, prosinec 2015 -1,4 %, leden 2016 -5 %, únor 2016 zatím +0,4 %. Nic moc. Několikrát jsem zmiňoval, že únor považuji za zpravidla klidný měsíc, ten letošní je ale plný zvratů. Březen pro změnu bývá běžně rozkolísaný a investory neoblíbený," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Z ekonomických dat budou investoři kromě údajů z amerického trhu práce věnovat pozornost ještě předběžné únorové inflační statistice eurozóny, finálním únorovým indexům nákupních manažerů, datům z trhů práce Japonska, Německa a celé eurozóny a tuzemští investoři si nenechají ujít revidovanou zprávu o vývoji českého HDP v posledním loňském čtvrtletí.

Do doznívající výsledkové sezóny přispějí čísly v západní Evropě Barclays, Glencore, Adidas nebo London Stock Exchange Group a v USA AutoZone, Dollar Tree, Brown-Forman, Broadcom nebo Costco Wholesale, Hewlett Packard Enterprise, Kroger a Staples. Na pražské burze zveřejní hospodářská čísla jediná společnost, a to slovenský správce sportovních areálů Tatry Mountain Resorts.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Celkově očekáváme, že by příští týden mohl vzhledem k očekáváním před blížícími se zasedáními ECB a Fedu vyznít mírně pozitivně," říká Vaníček. Zasedání ECB je naplánované na 10. března a FOMC bude zasedat 15. až 16. března.

Ostře sledované bude zejména zasedání ECB, a to kvůli dřívějším vyjádřením guvernéra centrální banky Maria Draghiho, který uvedl, že je banka připravena jednat a dále uvolnit měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání. Ve hře je tak další snížení úrokových sazeb. Depozitní sazba ECB je aktuálně -0,3 %. Fed by se sazbami na březnovém zasedání hýbat neměl.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjdou v Japonsku údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a dále data o stavebních objednávkách a zahájené výstavbě. Zprávu o vývoji maloobchodních tržeb zveřejní rovněž Německo, které navíc přidá ještě index dovozních cen. Ve Spojeném království vyjde index cen domů, Itálie a souhrnně celá eurozóna odtajní předběžné zprávy o únorové inflaci a Řecko dále doplní zprávy o maloobchodních tržbách, HDP a výrobních cenách. Zprávu o vývoji HDP vydá i Portugalsko a ve Spojených státech odpoledne vyjdou chicagský index nákupních manažerů a zpráva o rozjednaných prodejích domů. Hospodářské výsledky zveřejní v USA například NRG Energy a na pražské burze představí čísla za finanční rok 2014/2015 firma Tatry Mountain Resorts.

V noci na úterý vyjde zpráva o japonské nezaměstnanosti, kterou země vycházejícího slunce doplní ještě údaji o výdajích domácností. V Asii, Evropě i USA vyjdou finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (v Číně i mimo něj), Německo, Itálie a eurozóna navíc přidají data o vývoji nezaměstnanosti a v ČR bude zveřejněna bilance rozpočtu. Odpoledne vydá Kanada zprávu o vývoji HDP a ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě údaje o stavebních výdajích, prodejích aut a ujít si nenechají ani týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Barclays nebo Glencore a v USA AutoZone či Dollar Tree.

Ve středu Austrálie a Švýcarsko vydají zprávy o vývoji HDP, Španělsko přidá zprávu o změně počtu nezaměstnaných, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna index výrobních cen a v USA odpoledne vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) a počtu žádostí o hypotéku. Data navíc doplní Béžová kniha Fedu a výsledky zveřejní v Evropě mimo jiné Subsea 7 a v USA Brown-Forman.

Čtvrtek bude ve světě opět patřit indexům nákupních manažerů, tentokrát za sektor služeb. Austrálie přidá výsledek obchodní bilance, Francie míru nezaměstnanosti od ILO a eurozóna data o maloobchodních tržbách. Odpoledne pak ve Spojených státech budou investoři sledovat údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a dále údaje o produktivitě práce a nákladech na práci, data o podnikových objednávkách a zprávu od EIA o vývoji zásob zemního plynu. Hospodářskými výsledky den okoření v Evropě adidas, Continental, Koninklijke Ahold či Delhaize Group a v USA Costco Wholesale, Hewlett Packard Enterprise, Broadcom či Kroger.

V pátek dopoledne vyjde tuzemskými investory netrpělivě očekávaná revize zprávy o vývoji českého HDP v posledním loňském čtvrtletí. Zprávu o vývoji ekonomiky vydá rovněž Itálie a Bank of England na trh pošle index inflačního očekávání britských spotřebitelů. Jinak Evropa na makrodata bohatá nebude. Většinu pozornosti na sebe strhnou klíčová data z amerického trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst, míra participace a vývoj mezd), která doplní ještě výsledek obchodní bilance USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například London Stock Exchange Group a v USA společnost Staples.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Danu Hájkovou, analytičku z České spořitelny.

 

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus