Co musíte ráno vědět (1. března)
|

Co musíte ráno vědět (1. března)

Jak zakončily únorové obchodování světové akcie, jak hluboká je deflace v eurozóně a jak to vypadá na srazu mořských panen? I to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie únor zakončily poklesem, nad nulou je neudržel ani růst cen ropy. Od začátku roku indexy ztrácejí více než 5 %

Americké akciové trhy v pondělním kolísavém obchodování nakonec oslabily a index S&P 500 za celý únor klesl třetí měsíc za sebou. Wall Street sice během dne podpořily růst cen ropy a nové kroky na podporu čínské ekonomiky, ke konci obchodování ale začaly negativně působit technické faktory a pokles cen akcií z farmaceutického sektoru. Dow v pondělí klesl o 0,74 % na 16 516,50 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,81 % na 1 932,23 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 0,71 % na 4 557,95 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,74 % na 20,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,738 %. V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a finanční sektor, nad nulou se udržely sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Konec amerického dluhopisového býka na dohled?

2. Evropské akcie pondělí zahájily v mínusu, nakonec se ale vyšplhaly nad nulu

Evropské akcie v úvodu týdne zamířily do mínusu. Výstupy z víkendového summitu skupiny G20 byly velice fádní, dopolední statistika navíc ukázala, že se eurozóna opět propadla do deflace. Odpoledne ale trhy ožily díky další podpoře ekonomiky ze strany Čínské lidové banky. Nakonec západoevropské akcie jako celek skončily zhruba půl procenta v plusu. Britský index FTSE 100 nakonec připsal 0,02 % na 6 097,09 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,9 % na 4 353,55 bodu, zatímco německý DAX odepsal 0,19 % na 9 495,40 bodu. Regionální STOXX Europe 600 pak seanci uzavřel silnější o 0,72 % na 333,92 bodu. Akcie ocelářské firmy ArcelorMittal den zakončily silnější o 8,8 % a cenné papíry těžaře Anglo American přidaly 6,6 %. Oživení cen ropy, Brent před 18.00 SEČ zdražoval bezmála o 3 %, podpořilo cenné papíry ropných společností. Seadrill posílila téměř o 15 %. Pod tlakem byly naopak některé banky, Banca Monte dei Paschi di Siena přišla o 4,4 %, Banca Popolare di Milano odepsala necelé procento a akcie HSBC zlevnily o více než 1,5 %.

Růstová recese? Zvykejte si!

Dividendy v Evropě jsou 7krát vyšší než výnosy bezpečných dluhopisů. Přesvědčí to investory k návratu na akciový trh?

3. Pražská burza v pondělí nereagovala na zlepšení nálady v západní Evropě a index PX odepsal 0,90 %

Hlavní index pražské burzy tak sestoupil na 857,61 bodu. Za celý únor tak české akcie jako celek nakonec odevzdaly bezmála sedm procent. Pondělní sestup táhly především oba bankovní tituly. Erste Group Bank navázala na páteční ztráty a odevzdala dalších 2,99 %, Komerční banka oslabila o 0,83 %. Poraženou dne se stala tabáková Philip Morris ČR (-3,32 %). ČEZ klesl o mírných 0,27 %. Proti trhu šly z velkých emisí VIG (+0,99 %) a nakonec - po velice živém vývoji - také O2 Czech Republic. Ta během dne spadla až ke 243 korunám, aby nakonec posílila o 1,59 % na 255 korun.

Michal Šnobr: Energetická revoluce vs. česká energetická koncepce? Politici si mimo jiné musejí vyjasnit, co vlastně chtějí od ČEZ

Jak se tuneluje zlaté vejce aneb Kolik Bakala vydělal na NWR?

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde zpráva o japonské nezaměstnanosti, kterou země vycházejícího slunce doplní ještě údaji o výdajích domácností. V Asii, Evropě i USA vyjdou finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (v Číně i mimo něj), Německo, Itálie a eurozóna navíc přidají data o vývoji nezaměstnanosti a v ČR bude zveřejněna bilance rozpočtu. Odpoledne vydá Kanada zprávu o vývoji HDP a ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě údaje o stavebních výdajích, prodejích aut a ujít si nenechají ani týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Barclays nebo Glencore a v USA AutoZone či Dollar Tree. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deflace je zpátky! Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru předběžně meziročně klesly o 0,2 %, jádrová 0,7% inflace byla nejnižší od dubna 2015

Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru předběžně meziročně klesly o 0,2 %, jádrová 0,7% inflace byla nejnižší od dubna 2015. Čekala se meziroční stagnace spotřebitelských cen, na úrovni jádrové inflace se čekal růst o 0,9 %. ECB má další důvod v březnu přistoupit k akci. Podle hlavního ekonoma České spořitelny by nejvíce pomohla změna složení odkupovaných aktiv.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

6. Čína snížila požadavek na povinné rezervy bank o půl procentního bodu na 17 %

Čínská lidová banka oznámila, že snížila požadovaný podíl hotovostních rezerv čínských bank o půl procentního bodu na 17 %. Snaží se tím podpořit úvěrování a růst čínské ekonomiky jako celku. "Akcie v reakci na toto oznámení, které přišlo po dalším nočním oslabení jüanu, logicky ožily. Co si ale budeme povídat, dříve bývaly reakce na podobné kroky centrálních bank daleko bouřlivější. Je to signál, že investoři již ve schopnost centrálních bank podporovat ekonomiku zkrátka nevěří? Nebo jsou obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa tak hluboké?" poznamenal Mike van Dulken, hlavní analytik Accendo Markets.

7. Buffett mluvil na CNBC a potvrdil svou pověst: Letos ještě agresivněji nakupuji akcie

Za posledního půl roku se toho na amerických trzích mnoho nezměnilo. V rozhovoru pro americkou finanční televizi CNBC to v pondělí řekl miliardář a šéf konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett. "Když akcie zlevňují, je to dobrá zpráva, stejně jako když klesá cena hamburgerů," prohlásil dále v rozhovoru investor přezdívaný Věštec z Omahy. Dodal, že je sice těžké odhadnout, jak se budou v krátkodobém horizontu vyvíjet ceny akcií, avšak není obtížné odhadnout, že se americká ekonomika bude vyvíjet příznivě. "V roce 2016 Berkshire Hathaway nakupuje akcie. Po propadech agresivněji," uvedl Buffett.

8. Americká skutečnost: Energetický sektor a silný dolar už stáhly tyto státy do recese

O tom, zda se USA jako celek dostanou do recese, se zatím ještě mezi pesimisty a optimisty vedou spory, několik států unie ale již pokles ekonomiky zažívá. Společným rysem těchto států je závislost na energetickém sektoru. Přestože se někteří ekonomové a investoři snaží veřejnost přesvědčit o tom, že je na tom americká ekonomika stále celkem dobře a má před sebou růžovou budoucnost, čtyři státy - Aljaška, Severní Dakota, Západní Virginie a Wyoming - jsou již v recesi. A dalším třem to podle společnosti Moody's Analytics hrozí. Konkrétně jde o Louisianu, Nové Mexiko a Oklahomu.

9. Těžba ropy v zemích OPEC v únoru klesla z lednového rekordu

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru klesla na 32,37 milionu barelů denně z lednového rekordu 32,65 milionu barelů denně. Důvody jsou přerušení vývozu z Iráku a výpadky v některých dalších zemích. Uvedla to agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Takhle to vypadá na srazu mořských panen

Dostaví se zpravidla i "paneňáci". Nebo snad "pannáci"? Nebo nedejbože "panici"?

It's The Little Mermaid, in real life.Here's what a meeting of professional mermaids (and mermen) looks like. http://cnn.it/1QDW0Cu

Zveřejnil(a) CNN dne 24. únor 2016
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace