Co musíte ráno vědět (1. března)
|

Co musíte ráno vědět (1. března)

Jak zakončily únorové obchodování světové akcie, jak hluboká je deflace v eurozóně a jak to vypadá na srazu mořských panen? I to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie únor zakončily poklesem, nad nulou je neudržel ani růst cen ropy. Od začátku roku indexy ztrácejí více než 5 %

Americké akciové trhy v pondělním kolísavém obchodování nakonec oslabily a index S&P 500 za celý únor klesl třetí měsíc za sebou. Wall Street sice během dne podpořily růst cen ropy a nové kroky na podporu čínské ekonomiky, ke konci obchodování ale začaly negativně působit technické faktory a pokles cen akcií z farmaceutického sektoru. Dow v pondělí klesl o 0,74 % na 16 516,50 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,81 % na 1 932,23 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 0,71 % na 4 557,95 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,74 % na 20,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,738 %. V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a finanční sektor, nad nulou se udržely sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Konec amerického dluhopisového býka na dohled?

2. Evropské akcie pondělí zahájily v mínusu, nakonec se ale vyšplhaly nad nulu

Evropské akcie v úvodu týdne zamířily do mínusu. Výstupy z víkendového summitu skupiny G20 byly velice fádní, dopolední statistika navíc ukázala, že se eurozóna opět propadla do deflace. Odpoledne ale trhy ožily díky další podpoře ekonomiky ze strany Čínské lidové banky. Nakonec západoevropské akcie jako celek skončily zhruba půl procenta v plusu. Britský index FTSE 100 nakonec připsal 0,02 % na 6 097,09 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,9 % na 4 353,55 bodu, zatímco německý DAX odepsal 0,19 % na 9 495,40 bodu. Regionální STOXX Europe 600 pak seanci uzavřel silnější o 0,72 % na 333,92 bodu. Akcie ocelářské firmy ArcelorMittal den zakončily silnější o 8,8 % a cenné papíry těžaře Anglo American přidaly 6,6 %. Oživení cen ropy, Brent před 18.00 SEČ zdražoval bezmála o 3 %, podpořilo cenné papíry ropných společností. Seadrill posílila téměř o 15 %. Pod tlakem byly naopak některé banky, Banca Monte dei Paschi di Siena přišla o 4,4 %, Banca Popolare di Milano odepsala necelé procento a akcie HSBC zlevnily o více než 1,5 %.

Růstová recese? Zvykejte si!

Dividendy v Evropě jsou 7krát vyšší než výnosy bezpečných dluhopisů. Přesvědčí to investory k návratu na akciový trh?

3. Pražská burza v pondělí nereagovala na zlepšení nálady v západní Evropě a index PX odepsal 0,90 %

Hlavní index pražské burzy tak sestoupil na 857,61 bodu. Za celý únor tak české akcie jako celek nakonec odevzdaly bezmála sedm procent. Pondělní sestup táhly především oba bankovní tituly. Erste Group Bank navázala na páteční ztráty a odevzdala dalších 2,99 %, Komerční banka oslabila o 0,83 %. Poraženou dne se stala tabáková Philip Morris ČR (-3,32 %). ČEZ klesl o mírných 0,27 %. Proti trhu šly z velkých emisí VIG (+0,99 %) a nakonec - po velice živém vývoji - také O2 Czech Republic. Ta během dne spadla až ke 243 korunám, aby nakonec posílila o 1,59 % na 255 korun.

Michal Šnobr: Energetická revoluce vs. česká energetická koncepce? Politici si mimo jiné musejí vyjasnit, co vlastně chtějí od ČEZ

Jak se tuneluje zlaté vejce aneb Kolik Bakala vydělal na NWR?

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde zpráva o japonské nezaměstnanosti, kterou země vycházejícího slunce doplní ještě údaji o výdajích domácností. V Asii, Evropě i USA vyjdou finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (v Číně i mimo něj), Německo, Itálie a eurozóna navíc přidají data o vývoji nezaměstnanosti a v ČR bude zveřejněna bilance rozpočtu. Odpoledne vydá Kanada zprávu o vývoji HDP a ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě údaje o stavebních výdajích, prodejích aut a ujít si nenechají ani týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Barclays nebo Glencore a v USA AutoZone či Dollar Tree. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deflace je zpátky! Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru předběžně meziročně klesly o 0,2 %, jádrová 0,7% inflace byla nejnižší od dubna 2015

Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru předběžně meziročně klesly o 0,2 %, jádrová 0,7% inflace byla nejnižší od dubna 2015. Čekala se meziroční stagnace spotřebitelských cen, na úrovni jádrové inflace se čekal růst o 0,9 %. ECB má další důvod v březnu přistoupit k akci. Podle hlavního ekonoma České spořitelny by nejvíce pomohla změna složení odkupovaných aktiv.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

6. Čína snížila požadavek na povinné rezervy bank o půl procentního bodu na 17 %

Čínská lidová banka oznámila, že snížila požadovaný podíl hotovostních rezerv čínských bank o půl procentního bodu na 17 %. Snaží se tím podpořit úvěrování a růst čínské ekonomiky jako celku. "Akcie v reakci na toto oznámení, které přišlo po dalším nočním oslabení jüanu, logicky ožily. Co si ale budeme povídat, dříve bývaly reakce na podobné kroky centrálních bank daleko bouřlivější. Je to signál, že investoři již ve schopnost centrálních bank podporovat ekonomiku zkrátka nevěří? Nebo jsou obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa tak hluboké?" poznamenal Mike van Dulken, hlavní analytik Accendo Markets.

7. Buffett mluvil na CNBC a potvrdil svou pověst: Letos ještě agresivněji nakupuji akcie

Za posledního půl roku se toho na amerických trzích mnoho nezměnilo. V rozhovoru pro americkou finanční televizi CNBC to v pondělí řekl miliardář a šéf konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett. "Když akcie zlevňují, je to dobrá zpráva, stejně jako když klesá cena hamburgerů," prohlásil dále v rozhovoru investor přezdívaný Věštec z Omahy. Dodal, že je sice těžké odhadnout, jak se budou v krátkodobém horizontu vyvíjet ceny akcií, avšak není obtížné odhadnout, že se americká ekonomika bude vyvíjet příznivě. "V roce 2016 Berkshire Hathaway nakupuje akcie. Po propadech agresivněji," uvedl Buffett.

8. Americká skutečnost: Energetický sektor a silný dolar už stáhly tyto státy do recese

O tom, zda se USA jako celek dostanou do recese, se zatím ještě mezi pesimisty a optimisty vedou spory, několik států unie ale již pokles ekonomiky zažívá. Společným rysem těchto států je závislost na energetickém sektoru. Přestože se někteří ekonomové a investoři snaží veřejnost přesvědčit o tom, že je na tom americká ekonomika stále celkem dobře a má před sebou růžovou budoucnost, čtyři státy - Aljaška, Severní Dakota, Západní Virginie a Wyoming - jsou již v recesi. A dalším třem to podle společnosti Moody's Analytics hrozí. Konkrétně jde o Louisianu, Nové Mexiko a Oklahomu.

9. Těžba ropy v zemích OPEC v únoru klesla z lednového rekordu

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru klesla na 32,37 milionu barelů denně z lednového rekordu 32,65 milionu barelů denně. Důvody jsou přerušení vývozu z Iráku a výpadky v některých dalších zemích. Uvedla to agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Takhle to vypadá na srazu mořských panen

Dostaví se zpravidla i "paneňáci". Nebo snad "pannáci"? Nebo nedejbože "panici"?

It's The Little Mermaid, in real life.Here's what a meeting of professional mermaids (and mermen) looks like. http://cnn.it/1QDW0Cu

Zveřejnil(a) CNN dne 24. únor 2016
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus