Co musíte ráno vědět (4. února)
|

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se v prosinci dařilo maloobchodu v eurozóně a komu byla zabavena Mussoliniho jachta?

Musíte vědět

1. Americké akcie po úvodním poklesu ve středu nalezly půdu pod nohama a posílily. Navzdory dalšímu nárůstu zásob jim pomohla ropa

Volatilita na amerických trzích přetrvává. Středeční obchodování se nejprve neslo v negativním duchu, ačkoli výrazně posilovala ropa. Ta krátce oslabila po zveřejnění údajů o dalším nárůstu zásob suroviny v USA, ovšem slabý dolar nakonec vynesl akcie do plusu. Investoři výrazně přehodnocují svá očekávání ohledně dalších kroků americké centrální banky. Index Dow i díky důležitým ropným firmám a Applu přidal nejvíce, konkrétně 1,13 % na 16 336,66 bodu, S&P 500 posílil o půl procenta na 1 912,53 bodu a Nasdaq Composite jako jediný zůstal v mínusu, a to 0,28 %, a seanci tak zakončil na 4 504,24 bodu. Sektorově se nejvíce dařilo energetice a odvětví základních materiálů, jako jediné v červených číslech zůstaly technologie. Index volatility VIX klesl o procento a půl na 21,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA o necelé čtyři bazické body stoupl na 1,8809 %.

Tyto akcie doporučuje Goldman Sachs těm, kdo se bojí recese v USA

Vzkaz od holubice: Fed dělá chybu, že se drží plánu na zvyšování sazeb

2. Evropské akcie ve středu navzdory oživení cen ropy zlevnily, dolů je vedly banky

Evropské akcie ve středu pokračovaly v poklesu, přestože došlo k výraznému oživení cen ropy. Dolů vedly evropské trhy především akcie bank. Britský FTSE 100 ztratil 1,43 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 1,53 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,6 %. Nejhůře si ve středu vedl sektor bank. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) odepsala přes šest procent kvůli zvěstem o tom, že by ústav mohl být rozprodán. Trh stále znepokojeně sleduje také poměry nesplácených dluhů v některých italských bankách. Banca Popolare di Milano kvůli těmto obavám ve středu ztratila téměř 6 %, v průběhu dne se však propadala až o 9 %. Ve středu investoři také sledovali firmy zaměřující se na luxusní zboží. LVMH v úterý oznámila, že se její tržby po útocích v Paříži srovnaly - lepší tržby v Evropě, Japonsku a USA pomohly firmě vyvážit slabší výsledky v Číně. Akcie na zprávu reagovaly více než 4% růstem. Zpráva vedla nahoru i ostatní výrobce luxusního zboží - akcie Christian Dior ve středu z evropských akcií podaly jeden z nejlepších výkonů, když posílily o 5 %. Naproti tomu akcie švýcarského výrobce hodinek Swatch ztratily přes procento v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, které ukázaly na prudký pokles čistého zisku vinou směnných kurzů.

3. Pražská burza ve středu pokračovala v poklesu, dolů ji stahovaly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu oslabil o 1,72 % na 886,72 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,28 %. Další dva "nejobjemnější" tituly však stáhly burzu dolů. Skupina ČEZ oslabila o 1,52 % a cena akcií Erste Group Bank se propadla o 4,98 %, což byl největší procentuální pokles dne. Nedařilo se ani akciím CME, které odepsaly 4,29 %, a cenné papíry O2 C.R. ztratily přes 2 %. Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že postupně převede asi 700 lidí pracujících v call centrech mezi své kmenové zaměstnance. Počet zaměstnanců se tak zvýší o 28 %. Dosud byli pracovníci klientské linky najímáni přes externí agenturu. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil zahájení stavebních prací v souvislosti s výstavbou nové skladové haly ve výrobním závodě ve Znojmě. Dokončení a předání stavby je očekáváno letos v srpnu. Objekt bude využit pro uskladnění vstupních surovin a hotových výrobků. Akcie Pegasu Nonwovens ve středu ztratily 0,67 %.

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou investoři pozornost věnovat britskému indexu cen domů od banky Halifax, českým maloobchodním tržbám, ekonomickému bulletinu Evropské centrální banky či projevu šéfa ECB Maria Draghiho. Důležité bude též zasedání britské centrální banky, od které se nicméně nečeká změna měnové politiky. Po konci zasedání Bank of England na tiskové konferenci promluví její guvernér Mark Carney. Centrální banka bude zasedat také v ČR. Analytici čekají, že ČNB nechá sazby na historických minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Bankovní rada ČNB zároveň představí novou makroekonomickou prognózu. Odpoledne se ve Spojených státech na světlo dostanou údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o podnikových objednávkách, dále předběžná statistika nákladů na práci a produktivity práce za poslední loňské čtvrtletí a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob plynu od Úřadu pro energetické informace (EIA). Výsledky za poslední tři měsíce loňského roku se pochlubí v Asii Toshiba, Sharp nebo Japan Tobacco, v Evropě Credit Suisse Group, AstraZeneca, Royal Dutch Shell, ING Groep, Statoil či Daimler a ve Spojených státech ConocoPhillips, Cigna, Philip Morris International či News Corp. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu podle finálních dat zpomalil méně, než se čekalo

Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně podle finálních dat agentury Markit zpomalil v souladu s očekáváním. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 53,6 bodu z prosincových 54,2 bodu, jak uváděl už předběžný údaj. Kompozitní index se tak snížil na 53,6 bodu z 54,3 bodu, podle předběžných dat měl klesnout na 53,5 bodu.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci zaznamenaly první nárůst za poslední čtyři měsíce

Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně, jak se očekávalo po listopadové stagnaci (revidováno z -0,3 %), a zaznamenaly tak první nárůst po čtyřech měsících. Meziročně tržby vzrostly o 1,4 %, očekával se mírně vyšší nárůst o 1,5 % po předchozím revidovaném růstu o 1,6 % (revidováno z 1,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně vzrostly o 0,1 % po 0,3% růstu v listopadu a meziročně se zvýšily o 2 %. Za celý rok dosáhl průměrný růst maloobchodu v eurozóně oproti roku 2014 2,4 % a v EU28 3,0 %.

7. Citi: Propadů na trzích se nebojte. Rally si možná vybírá přestávku, na medvědy je ale stále příliš brzy

Propady cen akcií loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investoři vyhodnotili jako varovný signál. Přitom poučka stará jako investování samo říká, že právě korekce jsou nejlepší příležitostí pro nákupy. Robert Buckland, stratég z finanční skupiny Citigroup, spolu se svým týmem prošel seznam 18 tržních faktorů a indikátorů a dospěl k závěru, že i současné poklesy jsou dobrou příležitostí k nákupům. Na příchod medvědího trhu v USA totiž ukazuje pouze pět z nich.

8. Apple prý na březen připravuje velkou tiskovou konferenci, na které představí nový iPhone a iPad

Americká technologická společnost Apple připravuje na příští měsíc velkou tiskovou konferenci, na které představí novou generaci tabletu iPad Air a vylepšený iPhone 5S. Informaci přinesl s odkazem na zdroje obeznámené se situací server 9to5Mac.

9. Soukromý sektor v USA vytvořil v lednu více míst, než se čekalo

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v lednu 205 000 nových pracovních míst. Ukázaly to středeční údaje organizace ADP. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 195 000 pracovních míst.

10. Deutsche Bank: Ropa kolem 30 dolarů za barel je sice levná, ale ne tak moc, jak všichni tvrdí

V druhé polovině ledna se světové ceny ropy sesunuly na 13letá minima pod 30 dolarů za barel. Aktuálně se již černé zlato obchoduje opět za 33 dolarů za barel, to ovšem nic nemění na tom, že ještě zhruba před rokem a půl se barel ropy prodával za více než 100 dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italské úřady zabavily mafiánovi jachtu po Mussolinim

Italské úřady zabavily podnikateli podezřelému z neplacení daní a z členství v římské mafii jachtu po bývalém fašistickém diktátorovi Benitu Mussolinim a další majetek v celkové hodnotě 28 milionů eur. Agentuře ANSA to sdělily zdroje blízké vyšetřování.

Zabaveno bylo celkem 75 nemovitostí, 32 parcel a loď Fiamma Nera (Černý plamen). Loď dostal Mussolini darem v roce 1935 od fašistického boháče. V roce 1943 ji diktátor nechal v předvečer pádu fašistického režimu potopit, aby se nedostala do rukou nepřátel. Později byla vyzvednuta a opravena. Vystřídala pak několik majitelů a byla i několikrát přejmenována, než se dostala do rukou firmy nepřímo kontrolované mafií.

Podle italských médií je hlavním postiženým ze zabavení majetku společnost kontrolovaná Salvatorem Buzzim, již dříve odsouzeným vrahem ze sítě nazývané Mafia Capitale. Tu začali vyšetřovatelé rozplétat před třemi lety, kdy mimo jiné zadrželi i hlavu zločinecké skupiny, bývalého krajně pravicového teroristu Massima Carminatiho, zvaného Jednooký. Ten v 70. letech vedl římské neofašisty.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko