Co musíte ráno vědět (4. února)
|

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se v prosinci dařilo maloobchodu v eurozóně a komu byla zabavena Mussoliniho jachta?

Musíte vědět

1. Americké akcie po úvodním poklesu ve středu nalezly půdu pod nohama a posílily. Navzdory dalšímu nárůstu zásob jim pomohla ropa

Volatilita na amerických trzích přetrvává. Středeční obchodování se nejprve neslo v negativním duchu, ačkoli výrazně posilovala ropa. Ta krátce oslabila po zveřejnění údajů o dalším nárůstu zásob suroviny v USA, ovšem slabý dolar nakonec vynesl akcie do plusu. Investoři výrazně přehodnocují svá očekávání ohledně dalších kroků americké centrální banky. Index Dow i díky důležitým ropným firmám a Applu přidal nejvíce, konkrétně 1,13 % na 16 336,66 bodu, S&P 500 posílil o půl procenta na 1 912,53 bodu a Nasdaq Composite jako jediný zůstal v mínusu, a to 0,28 %, a seanci tak zakončil na 4 504,24 bodu. Sektorově se nejvíce dařilo energetice a odvětví základních materiálů, jako jediné v červených číslech zůstaly technologie. Index volatility VIX klesl o procento a půl na 21,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA o necelé čtyři bazické body stoupl na 1,8809 %.

Tyto akcie doporučuje Goldman Sachs těm, kdo se bojí recese v USA

Vzkaz od holubice: Fed dělá chybu, že se drží plánu na zvyšování sazeb

2. Evropské akcie ve středu navzdory oživení cen ropy zlevnily, dolů je vedly banky

Evropské akcie ve středu pokračovaly v poklesu, přestože došlo k výraznému oživení cen ropy. Dolů vedly evropské trhy především akcie bank. Britský FTSE 100 ztratil 1,43 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 1,53 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,6 %. Nejhůře si ve středu vedl sektor bank. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) odepsala přes šest procent kvůli zvěstem o tom, že by ústav mohl být rozprodán. Trh stále znepokojeně sleduje také poměry nesplácených dluhů v některých italských bankách. Banca Popolare di Milano kvůli těmto obavám ve středu ztratila téměř 6 %, v průběhu dne se však propadala až o 9 %. Ve středu investoři také sledovali firmy zaměřující se na luxusní zboží. LVMH v úterý oznámila, že se její tržby po útocích v Paříži srovnaly - lepší tržby v Evropě, Japonsku a USA pomohly firmě vyvážit slabší výsledky v Číně. Akcie na zprávu reagovaly více než 4% růstem. Zpráva vedla nahoru i ostatní výrobce luxusního zboží - akcie Christian Dior ve středu z evropských akcií podaly jeden z nejlepších výkonů, když posílily o 5 %. Naproti tomu akcie švýcarského výrobce hodinek Swatch ztratily přes procento v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, které ukázaly na prudký pokles čistého zisku vinou směnných kurzů.

3. Pražská burza ve středu pokračovala v poklesu, dolů ji stahovaly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu oslabil o 1,72 % na 886,72 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,28 %. Další dva "nejobjemnější" tituly však stáhly burzu dolů. Skupina ČEZ oslabila o 1,52 % a cena akcií Erste Group Bank se propadla o 4,98 %, což byl největší procentuální pokles dne. Nedařilo se ani akciím CME, které odepsaly 4,29 %, a cenné papíry O2 C.R. ztratily přes 2 %. Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že postupně převede asi 700 lidí pracujících v call centrech mezi své kmenové zaměstnance. Počet zaměstnanců se tak zvýší o 28 %. Dosud byli pracovníci klientské linky najímáni přes externí agenturu. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil zahájení stavebních prací v souvislosti s výstavbou nové skladové haly ve výrobním závodě ve Znojmě. Dokončení a předání stavby je očekáváno letos v srpnu. Objekt bude využit pro uskladnění vstupních surovin a hotových výrobků. Akcie Pegasu Nonwovens ve středu ztratily 0,67 %.

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou investoři pozornost věnovat britskému indexu cen domů od banky Halifax, českým maloobchodním tržbám, ekonomickému bulletinu Evropské centrální banky či projevu šéfa ECB Maria Draghiho. Důležité bude též zasedání britské centrální banky, od které se nicméně nečeká změna měnové politiky. Po konci zasedání Bank of England na tiskové konferenci promluví její guvernér Mark Carney. Centrální banka bude zasedat také v ČR. Analytici čekají, že ČNB nechá sazby na historických minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Bankovní rada ČNB zároveň představí novou makroekonomickou prognózu. Odpoledne se ve Spojených státech na světlo dostanou údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o podnikových objednávkách, dále předběžná statistika nákladů na práci a produktivity práce za poslední loňské čtvrtletí a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob plynu od Úřadu pro energetické informace (EIA). Výsledky za poslední tři měsíce loňského roku se pochlubí v Asii Toshiba, Sharp nebo Japan Tobacco, v Evropě Credit Suisse Group, AstraZeneca, Royal Dutch Shell, ING Groep, Statoil či Daimler a ve Spojených státech ConocoPhillips, Cigna, Philip Morris International či News Corp. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu podle finálních dat zpomalil méně, než se čekalo

Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně podle finálních dat agentury Markit zpomalil v souladu s očekáváním. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 53,6 bodu z prosincových 54,2 bodu, jak uváděl už předběžný údaj. Kompozitní index se tak snížil na 53,6 bodu z 54,3 bodu, podle předběžných dat měl klesnout na 53,5 bodu.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci zaznamenaly první nárůst za poslední čtyři měsíce

Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně, jak se očekávalo po listopadové stagnaci (revidováno z -0,3 %), a zaznamenaly tak první nárůst po čtyřech měsících. Meziročně tržby vzrostly o 1,4 %, očekával se mírně vyšší nárůst o 1,5 % po předchozím revidovaném růstu o 1,6 % (revidováno z 1,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně vzrostly o 0,1 % po 0,3% růstu v listopadu a meziročně se zvýšily o 2 %. Za celý rok dosáhl průměrný růst maloobchodu v eurozóně oproti roku 2014 2,4 % a v EU28 3,0 %.

7. Citi: Propadů na trzích se nebojte. Rally si možná vybírá přestávku, na medvědy je ale stále příliš brzy

Propady cen akcií loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investoři vyhodnotili jako varovný signál. Přitom poučka stará jako investování samo říká, že právě korekce jsou nejlepší příležitostí pro nákupy. Robert Buckland, stratég z finanční skupiny Citigroup, spolu se svým týmem prošel seznam 18 tržních faktorů a indikátorů a dospěl k závěru, že i současné poklesy jsou dobrou příležitostí k nákupům. Na příchod medvědího trhu v USA totiž ukazuje pouze pět z nich.

8. Apple prý na březen připravuje velkou tiskovou konferenci, na které představí nový iPhone a iPad

Americká technologická společnost Apple připravuje na příští měsíc velkou tiskovou konferenci, na které představí novou generaci tabletu iPad Air a vylepšený iPhone 5S. Informaci přinesl s odkazem na zdroje obeznámené se situací server 9to5Mac.

9. Soukromý sektor v USA vytvořil v lednu více míst, než se čekalo

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v lednu 205 000 nových pracovních míst. Ukázaly to středeční údaje organizace ADP. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 195 000 pracovních míst.

10. Deutsche Bank: Ropa kolem 30 dolarů za barel je sice levná, ale ne tak moc, jak všichni tvrdí

V druhé polovině ledna se světové ceny ropy sesunuly na 13letá minima pod 30 dolarů za barel. Aktuálně se již černé zlato obchoduje opět za 33 dolarů za barel, to ovšem nic nemění na tom, že ještě zhruba před rokem a půl se barel ropy prodával za více než 100 dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italské úřady zabavily mafiánovi jachtu po Mussolinim

Italské úřady zabavily podnikateli podezřelému z neplacení daní a z členství v římské mafii jachtu po bývalém fašistickém diktátorovi Benitu Mussolinim a další majetek v celkové hodnotě 28 milionů eur. Agentuře ANSA to sdělily zdroje blízké vyšetřování.

Zabaveno bylo celkem 75 nemovitostí, 32 parcel a loď Fiamma Nera (Černý plamen). Loď dostal Mussolini darem v roce 1935 od fašistického boháče. V roce 1943 ji diktátor nechal v předvečer pádu fašistického režimu potopit, aby se nedostala do rukou nepřátel. Později byla vyzvednuta a opravena. Vystřídala pak několik majitelů a byla i několikrát přejmenována, než se dostala do rukou firmy nepřímo kontrolované mafií.

Podle italských médií je hlavním postiženým ze zabavení majetku společnost kontrolovaná Salvatorem Buzzim, již dříve odsouzeným vrahem ze sítě nazývané Mafia Capitale. Tu začali vyšetřovatelé rozplétat před třemi lety, kdy mimo jiné zadrželi i hlavu zločinecké skupiny, bývalého krajně pravicového teroristu Massima Carminatiho, zvaného Jednooký. Ten v 70. letech vedl římské neofašisty.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 23 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus