Jak přežít medvědí trh: 5 ponaučení od samotného revenanta
|

Jak přežít medvědí trh: 5 ponaučení od samotného revenanta

Protagonista potrhaný po útoku medvěda svádí boj o přežití. Je paralyzovaný nesčetnými zraněními, podchlazený a trpí hlady. Jak věrná analogie k tomu, co se nyní děje ve světové ekonomice a na akciovém trhu. Pravidla, kterých se držel Hugh Glass, aby přežil v mrazivé tundře, mohou pomoci zachránit finance řadě investorů.

Medvědí trh Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování

Nacházíme se v éře medvědího trhu, i když to statistici ještě například na americkém trhu nechtějí uznat (oficiálně má jít o 20% pokles z předchozích maxim). Pokud se ale podíváme na některé sektory (banky nebo biotechnologie) nebo regiony (Evropu, Asii nebo Latinskou Ameriku), je obrázek jasný.

Když se poprvé zprávy o medvědím trendu objevily na stránkách finančních médií, brali je všichni buy-the-dips investoři (ti, kteří se snaží nakupovat při poklesech) jako kontrariánský signál a vyráželi ve velkém na nákupy. A nebyl by to zlomyslný pan Trh, kdyby neměl v záloze ještě nějaké šprýmy, třeba téměř dvojcifernou rally. Nyní ale přestává být i těm největším akciovým optimistům do zpěvu. Silná rally je fuč, podobně jako všechny předešlé v posledních 24 měsících.

Zčistajasna tu máme medvěda, který investory zaskočil stejně nepřipravené jako zkušeného lovce Hugha Glasse ve filmu Revenant Zmrtvýchvstání. Tržní sentiment se změnil ze dne na den. Tak rychle, že ani experti stále nejsou ve shodě ohledně příčin takového obratu. Jedni svalují vinu na Čínu, ostatní na kolaps trhu s ropou, příliš vysoké ocenění akcií nebo první zvýšení sazeb Fedu.

Pravdou ale je, že k tomu, aby se zformoval medvědí trend, je ve skutečnosti zapotřebí minimálně rok. Techničtí analytici jsou mu na stopě už delší dobu. Varovné signály vysílá třeba indikátor A/D (advance/decline ratio), který hlásí stále menší počet posilujících akcií. K tomuto fenoménu docházelo dokonce i v době, kdy S&P 500 na jaře 2015 lámal rekordy.

Dobrou zprávou je to, že současný medvědí trh není (zatím) doprovázen recesí. Data z pracovního a nemovitostního trhu v USA udržují ekonomiku dosud ve fázi expanze, navzdory zhoršujícím se podmínkám ve výrobě a obchodu. Je stále možné, že jde stále jen o cyklický medvědí trh, který nebude mít sílu pohřbít sekulární (dlouhodobý) býčí trh.

V roce 1984 se dělo něco podobného. Ropný sektor zasáhl kolaps. Docházelo k jednomu bankrotu za druhým. Trh byl kvůli tomu pod tlakem od ledna do června. Stalo se tak dva roky poté, co investoři slavili nová maxima. Na dno trh dosedl až v létě a dostal se dost hluboko na to, aby se otevřel prostor k opětovnému růstu a mohl odstartovat silný býčí trh 80. let. Dokonce bez oživení cen většiny komodit.

Historie se nikdy neopakuje doslova, a tak lze mezi rokem 1984 a současností najít rozdíly (v demografických parametrech, daňové politice nebo postavení Fedu). Pro investory ale platí stále ty samé zásady. Cílem je budovat takové portfolio, které ustojí jakékoli tržní podmínky, a nesázet na jeden specifický výsledek.

1. Nikam se neschováte

Glass nebyl v divočině nikdy zcela v bezpečí. Ani když našel jeskyni, v níž si mohl rozdělat oheň a strávit relativně klidnou noc, nebo ulovil rybu. Naděje vždy končily novým zklamáním a ještě nebezpečnějšími překážkami.

Když světová ekonomika ochladne a na trhy zaútočí medvěd, poskytují zpravidla "bezpečný přístav" státní dluhopisy a hotovost. Na zlato nespoléhejte. K zlosti všech těch, kteří je jako zajištění proti tržní bouři draze nakupovali, je z posledního vývoje patrné, že na současnou tržní volatilitu příliš nefunguje.

Dobře ze srovnání nevychází ani většina dluhopisových investic. Vzhledem k dramatickému nárůstu cen je na ně dnes pohlíženo podobně jako na akcie. Korporátní dluhopisy investičního stupně si jen stěží udržují hodnotu ve vztahu ke spekulativním dluhopisům. A výkonnost dluhopisových fondů je žalostná a silně koreluje s vývojem akciových investic.

2. Naděje umírá jako první

O rally na medvědích trzích už bylo řečeno mnohé. Jsou krátké, intenzivní a záludné. Jsou zrádným protitrendovým fenoménem, který nachytá téměř každého, kdo poleví v pozornosti. Obvykle (a opakovaně) se dostavují v momentech největší beznaděje.

Když Glasse po útoku medvěda našli ostatní lovci, ošetřili ho a dali na lůžko. Jeho naděje na přežití se tím značně zvýšily. Vše ale působilo slibně jen do doby, než se ho lovec, který na něj měl dohlížet, pokusil nejdříve zabít a následně pohřbít zaživa.

Rally na medvědím trhu mizejí stejně rychle, jako se objevují, a končí s horším výsledkem (s nižšími minimy), než začaly. Dokud nová maxima nepotvrdí ostatní relativně silné indikátory nebo tržní proměnné, je potřeba brát krátkodobé zlepšení sentimentu s nadhledem.

3. Zachraňte si holý život!

Když je ve filmu osada lovců kožešin poprvé napadena indiánským kmenem, začne být zřejmé, že přestává jít o běžnou obchodní výpravu. Najednou jde o misi s jediným cílem - vrátit se z hor živí. Cesta náročným terénem neumožňuje nést cokoli navíc, a tak jsou lovci nuceni nechat cenné kožešiny v lesích, jen aby mohli uniknout.

Mnoho investorů sčítalo astronomické zisky ze silné rally po finanční krizi. Když ale tržní otěže převezme medvěd, není již racionální lpět na příliš rizikových investicích nebo pozicích na páku. Rozumnější strategií je redukovat ztráty.

4. Na mudrování není čas

Nikdo neví, jak tvrdé bude přistání Číny, kde je dno trhu s ropou nebo kdy se sentiment definitivně otočí a odstartuje nová dlouhodobá rally. Nikdo nedokáže přesně odhadnout negativní dopad kombinace faktorů na ekonomiku nebo zisky v rámci S&P 500. Trh dává příliš mnoho falešných signálů. Současní nejhlasitější prognostici budou zítra za blázny.

Glass ze sebe nevyloudil za celý svůj "pochod smrti" více než pět nebo šest vět. Slova byla zbytečná, dokud nebyl v cíli.

5. Buďte nenápadní

Glass varoval svého syna: "Pokud chceš přežít, zůstaň potichu!"

Sice ani tato rada nakonec ubohému Hawkovi nezachránila život, některým investorům by ale pomoci mohla. Nebušte hlasitě do stolu kvůli každému neúspěchu, neoslavujte dílčí vítězství. Když do svého osobního investování zapojíte kolektiv, stanete se rukojmími pozic. Omezí to vaši flexibilitu, s jakou se musíte přizpůsobovat měnícím se okolnostem. Buďte nenápadní a čiňte rozhodnutí pro zdraví portfolia, ne pro zviditelnění své osobnosti.

Zdroj: Fortune
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus