Jak přežít medvědí trh: 5 ponaučení od samotného revenanta
|

Jak přežít medvědí trh: 5 ponaučení od samotného revenanta

Protagonista potrhaný po útoku medvěda svádí boj o přežití. Je paralyzovaný nesčetnými zraněními, podchlazený a trpí hlady. Jak věrná analogie k tomu, co se nyní děje ve světové ekonomice a na akciovém trhu. Pravidla, kterých se držel Hugh Glass, aby přežil v mrazivé tundře, mohou pomoci zachránit finance řadě investorů.

Medvědí trh Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování

Nacházíme se v éře medvědího trhu, i když to statistici ještě například na americkém trhu nechtějí uznat (oficiálně má jít o 20% pokles z předchozích maxim). Pokud se ale podíváme na některé sektory (banky nebo biotechnologie) nebo regiony (Evropu, Asii nebo Latinskou Ameriku), je obrázek jasný.

Když se poprvé zprávy o medvědím trendu objevily na stránkách finančních médií, brali je všichni buy-the-dips investoři (ti, kteří se snaží nakupovat při poklesech) jako kontrariánský signál a vyráželi ve velkém na nákupy. A nebyl by to zlomyslný pan Trh, kdyby neměl v záloze ještě nějaké šprýmy, třeba téměř dvojcifernou rally. Nyní ale přestává být i těm největším akciovým optimistům do zpěvu. Silná rally je fuč, podobně jako všechny předešlé v posledních 24 měsících.

Zčistajasna tu máme medvěda, který investory zaskočil stejně nepřipravené jako zkušeného lovce Hugha Glasse ve filmu Revenant Zmrtvýchvstání. Tržní sentiment se změnil ze dne na den. Tak rychle, že ani experti stále nejsou ve shodě ohledně příčin takového obratu. Jedni svalují vinu na Čínu, ostatní na kolaps trhu s ropou, příliš vysoké ocenění akcií nebo první zvýšení sazeb Fedu.

Pravdou ale je, že k tomu, aby se zformoval medvědí trend, je ve skutečnosti zapotřebí minimálně rok. Techničtí analytici jsou mu na stopě už delší dobu. Varovné signály vysílá třeba indikátor A/D (advance/decline ratio), který hlásí stále menší počet posilujících akcií. K tomuto fenoménu docházelo dokonce i v době, kdy S&P 500 na jaře 2015 lámal rekordy.

Dobrou zprávou je to, že současný medvědí trh není (zatím) doprovázen recesí. Data z pracovního a nemovitostního trhu v USA udržují ekonomiku dosud ve fázi expanze, navzdory zhoršujícím se podmínkám ve výrobě a obchodu. Je stále možné, že jde stále jen o cyklický medvědí trh, který nebude mít sílu pohřbít sekulární (dlouhodobý) býčí trh.

V roce 1984 se dělo něco podobného. Ropný sektor zasáhl kolaps. Docházelo k jednomu bankrotu za druhým. Trh byl kvůli tomu pod tlakem od ledna do června. Stalo se tak dva roky poté, co investoři slavili nová maxima. Na dno trh dosedl až v létě a dostal se dost hluboko na to, aby se otevřel prostor k opětovnému růstu a mohl odstartovat silný býčí trh 80. let. Dokonce bez oživení cen většiny komodit.

Historie se nikdy neopakuje doslova, a tak lze mezi rokem 1984 a současností najít rozdíly (v demografických parametrech, daňové politice nebo postavení Fedu). Pro investory ale platí stále ty samé zásady. Cílem je budovat takové portfolio, které ustojí jakékoli tržní podmínky, a nesázet na jeden specifický výsledek.

1. Nikam se neschováte

Glass nebyl v divočině nikdy zcela v bezpečí. Ani když našel jeskyni, v níž si mohl rozdělat oheň a strávit relativně klidnou noc, nebo ulovil rybu. Naděje vždy končily novým zklamáním a ještě nebezpečnějšími překážkami.

Když světová ekonomika ochladne a na trhy zaútočí medvěd, poskytují zpravidla "bezpečný přístav" státní dluhopisy a hotovost. Na zlato nespoléhejte. K zlosti všech těch, kteří je jako zajištění proti tržní bouři draze nakupovali, je z posledního vývoje patrné, že na současnou tržní volatilitu příliš nefunguje.

Dobře ze srovnání nevychází ani většina dluhopisových investic. Vzhledem k dramatickému nárůstu cen je na ně dnes pohlíženo podobně jako na akcie. Korporátní dluhopisy investičního stupně si jen stěží udržují hodnotu ve vztahu ke spekulativním dluhopisům. A výkonnost dluhopisových fondů je žalostná a silně koreluje s vývojem akciových investic.

2. Naděje umírá jako první

O rally na medvědích trzích už bylo řečeno mnohé. Jsou krátké, intenzivní a záludné. Jsou zrádným protitrendovým fenoménem, který nachytá téměř každého, kdo poleví v pozornosti. Obvykle (a opakovaně) se dostavují v momentech největší beznaděje.

Když Glasse po útoku medvěda našli ostatní lovci, ošetřili ho a dali na lůžko. Jeho naděje na přežití se tím značně zvýšily. Vše ale působilo slibně jen do doby, než se ho lovec, který na něj měl dohlížet, pokusil nejdříve zabít a následně pohřbít zaživa.

Rally na medvědím trhu mizejí stejně rychle, jako se objevují, a končí s horším výsledkem (s nižšími minimy), než začaly. Dokud nová maxima nepotvrdí ostatní relativně silné indikátory nebo tržní proměnné, je potřeba brát krátkodobé zlepšení sentimentu s nadhledem.

3. Zachraňte si holý život!

Když je ve filmu osada lovců kožešin poprvé napadena indiánským kmenem, začne být zřejmé, že přestává jít o běžnou obchodní výpravu. Najednou jde o misi s jediným cílem - vrátit se z hor živí. Cesta náročným terénem neumožňuje nést cokoli navíc, a tak jsou lovci nuceni nechat cenné kožešiny v lesích, jen aby mohli uniknout.

Mnoho investorů sčítalo astronomické zisky ze silné rally po finanční krizi. Když ale tržní otěže převezme medvěd, není již racionální lpět na příliš rizikových investicích nebo pozicích na páku. Rozumnější strategií je redukovat ztráty.

4. Na mudrování není čas

Nikdo neví, jak tvrdé bude přistání Číny, kde je dno trhu s ropou nebo kdy se sentiment definitivně otočí a odstartuje nová dlouhodobá rally. Nikdo nedokáže přesně odhadnout negativní dopad kombinace faktorů na ekonomiku nebo zisky v rámci S&P 500. Trh dává příliš mnoho falešných signálů. Současní nejhlasitější prognostici budou zítra za blázny.

Glass ze sebe nevyloudil za celý svůj "pochod smrti" více než pět nebo šest vět. Slova byla zbytečná, dokud nebyl v cíli.

5. Buďte nenápadní

Glass varoval svého syna: "Pokud chceš přežít, zůstaň potichu!"

Sice ani tato rada nakonec ubohému Hawkovi nezachránila život, některým investorům by ale pomoci mohla. Nebušte hlasitě do stolu kvůli každému neúspěchu, neoslavujte dílčí vítězství. Když do svého osobního investování zapojíte kolektiv, stanete se rukojmími pozic. Omezí to vaši flexibilitu, s jakou se musíte přizpůsobovat měnícím se okolnostem. Buďte nenápadní a čiňte rozhodnutí pro zdraví portfolia, ne pro zviditelnění své osobnosti.

Zdroj: Fortune
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna