Co musíte ráno vědět (8. února)
|

Co musíte ráno vědět (8. února)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, kolik stály ČEZ loňské odstávky v Dukovanech a jak vyznívá srovnání cen benzínu a vody v regionu, odkud do světa proudí aktuálně extrémně levná ropa? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly, Nasdaq Composite srážel propad titulů ze skupiny "FANG". Rudý byl pro hlavní indexy i celý týden

Americké akcie v pátek oslabily, výrazně zlevnily mimo jiné cenné papíry Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu. Investoři též zvažovali klíčová data z trhu práce, která ukázala na slabší tvorbu pracovních míst v prvním měsíci nového roku, avšak zároveň výrazný růst mezd. Právě růst mezd podpořil očekávání, že by Fed přece jen mohl v letošním roce pokračovat v pozvolném zvyšování úrokových sazeb zahájeném loni v prosinci, což přispělo k posílení dolaru. Dow nakonec ztratil 1,29 % na 16 204,97 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,85 % na 1 880,05 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,25 % na 4 363,14 bodu, nejnižší úroveň od října 2014. Index volatility VIX vyskočil o 7,05 % na 23,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer bez výraznější změny pohyboval kolem 1,844 %. V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží, naopak nejméně ztratily sektor veřejných služeb, telekomunikační odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý týden index Dow klesl o 1,59 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq Composite ztratil 5,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat do červených čísel, korigují i technologičtí giganti. Důležité supporty jsou na dohled

2. Evropské akcie v pátek odpoledne zamířily hlouběji do červených čísel, a potvrdily tak týdenní ztrát

Evropské akcie v pátek ztrácely poté, co data z amerického trhu práce naznačila zpomalení tvorby pracovních míst v prvním měsíci roku. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,86 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 1,14 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,87 % na 325,90 bodu. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 3,86 %, CAC 40 4,89 % a DAX 5,22 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku klesl o 4,78 %.

Goldman Sachs: Brexit může srazit hodnotu libry až o pětinu

3. Pražská burza v pátek posílila, akcie Fortuny vyskočily o více než 10 %. Za celý týden ale index PX klesl téměř o 2 %

Index PX v pátek připsal 0,81 % na 904,79 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie přidaly přes procento. Dobře si vedla i druhá bankovní emise, Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 2,13 %. Naopak akcie skupiny ČEZ, druhé "nejobjemnější" páteční emise, odepsaly 0,78 %. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v období od 28. ledna do 3. února koupil 8 240 vlastních akcií za průměrnou cenu 714,09 Kč. Tento objem odpovídá téměř 12 % týdenního objemu obchodování s akciemi firmy na pražské burze. V pátek titul ztratil procento, stejně jako tabáková Philip Morris ČR. Nejhorší výkon v pátek podala mediální CME, jejíž akcie odepsaly 2,38 %. Naproti tomu nejlépe si v pátek vedla sázková kancelář Fortuna, jejíž akcie bez kurzotvorné informace vyskočily o více než 10 %. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX po předchozím růstu zlevnily o 1,77 %. Oslabovaly především akcie O2 C.R. a ČEZ.

Mládek: PKN Orlen má zájem nadále rozvíjet svou investici v ČR

ČS: Únorová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Týden začne relativně zvolna, pokud jde o makroekonomická data. V Japonsku bude zveřejněn stav běžného účtu a data o mzdách a v Indii vývoj HDP ve čtvrtém kvartálu 2015, ve Španělsku a Turecku bude dopoledne oznámena statistika průmyslové výroby a za celou eurozónu vyjde index sentimentu investorů Sentix. V Česku bude zveřejněn vývoj stavební a průmyslové výroby, míry nezaměstnanosti, obchodní bilance a devizových rezerv ČNB. Z USA odpoledne dorazí aktualizace indexu podmínek na pracovním trhu. Hospodářské výsledky oznámí například společnosti Cognizant Technology Solutions, 21st Century Fox, Hasbro nebo Diamond Offshore Drilling. Americká vládní energetická agentura EIA vydá měsíční zprávu o těžební aktivitě. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ prý kvůli odstávkám bloků v Dukovanech loni přišel o 2,5 miliardy. Budou padat hlavy, varuje Beneš

Elektrárenská skupina ČEZ přišla kvůli odstavení bloků v jaderné elektrárně Dukovany v loňském roce o 2,5 miliardy korun. Vyřadit musela tři bloky ze čtyř kvůli nutnosti znovu zkontrolovat svary po pochybení dodavatelů, kteří dodali nekvalitní rentgenové snímky. ČEZ kvůli tomu podala trestní oznámení na dodavatele a chystá personální změny ve firmě. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

V JE Dukovany od rána funguje opět pouze jeden blok, začala plánovaná odstávka čtvrtého bloku

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

6. Čína rozpouští, co po krizi získala. Její devizové rezervy klesly nejníže za téměř čtyři roky

Čínské devizové rezervy v lednu klesly o 99,5 miliardy dolarů na 3,23 bilionu dolarů, tedy na nejnižší úroveň od května 2012. Oznámila to v neděli čínská centrální banka. Za poklesem stojí snaha bránit kurz čínského jüanu a zamezit rychlejšímu odlivu kapitálu.

Čína není charitativní projekt, ale příležitost pro investory s kvalitní analýzou. Svět si na to musí zvyknout

S ekonomickým zpomalováním Číny se to trochu přehání

7. Volkswagen prý zákazníkům v USA nabídne štědré odškodné

Německý automobilový koncern Volkswagen nabídne zhruba 600 tisícům amerických majitelů naftových aut s nadměrnými emisemi velkorysé odškodnění. Německému listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung to řekl právník Kenneth Feinberg, který řídí program pro vyřizování finančních nároků v rámci emisního skandálu. Automobilka se prý zatím nerozhodla, zda zákazníkům nabídne peníze, odkoupení jejich vozidla, jeho náhradu za jiné nebo opravu.

8. Euro: ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard Kč

Československá obchodní banka vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se společností ICEC-Holding, ve kterém se ICEC domáhá náhrady škody údajně způsobené na konci 90. let Investiční a poštovní bankou. Uvádí to týdeník Euro ve svém vydání, které vyjde v pondělí.

9. Rusko bude muset sáhnout do rezerv, nezvýší-li se cena ropy

Zůstane-li cena ropy na úrovni třiceti dolarů za barel, bude ruská vláda nucena sáhnout do státních rezerv. Novinářům v Moskvě to v sobotu řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Příjmy do státního rozpočtu se totiž za takové situace sníží o dva až dva a půl bilionu rublů. Deficit státního rozpočtu překročí tři procenta.

Způsobí zlevnění ropy největší přerozdělení bohatství v historii?

Levná ropa jako problém pro ekonomiku? Ano, přemýšlejte pozorně

10. Argentina chce urovnat spor kolem dluhu, nabízí 6,5 miliardy USD

Argentinská vláda navrhla, že zaplatí zhruba 6,5 miliardy USD americkým držitelům argentinských dluhopisů, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu země z roku 2001. Argentina by tak uhradila zhruba 75 % hodnoty těchto dluhopisů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Když je dražší voda než benzín. Výrazně

Ceny benzinu klesají ve Spojených arabských emirátech už šest měsíců. Teď stojí podle tamního listu The National litr benzínu 1,47 dírhámu (asi devět korun) a nafty 1,37 dírhámu. Občané se shodují v tom, že tankovat je vyjde mnohem levněji než pít mléko. Litr mléka v emirátech stojí v přepočtu 37 korun a láhev vody o obsahu litru a půl dokonce 53 korun. Pád cen pohonných hmot souvisí s klesajícími cenami ropy a v SAE panují obavy z dopadu nízkých cen. Ministr energetiky Suhajl Mazrúí se snažil o zklidnění, když řekl, že letos očekává pokles přebytků ropy, a to bez ohledu na očekávané zvýšení těžby v Íránu.

Nízká cena suroviny vyvolává ekonomické problémy ve všech dosud bohatých zemích oblasti Perského zálivu. Kuvajt ohlásil kvůli nízkým příjmům z ropy na současný fiskální rok dosud nevídaný rozpočtový deficit. Jeho emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah v lednu řekl, že bude nutné snížit nynější vysoké subvence na pohonné hmoty, aby se aspoň částečně dorovnaly nízké příjmy z prodeje ropy. V Kataru už zvýšili ceny benzínu o třetinu. Saúdská Arábie v lednu navrhla podpořit ceny ropy snížením těžby až o pět procent.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst