Co musíte ráno vědět (8. února)
|

Co musíte ráno vědět (8. února)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, kolik stály ČEZ loňské odstávky v Dukovanech a jak vyznívá srovnání cen benzínu a vody v regionu, odkud do světa proudí aktuálně extrémně levná ropa? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly, Nasdaq Composite srážel propad titulů ze skupiny "FANG". Rudý byl pro hlavní indexy i celý týden

Americké akcie v pátek oslabily, výrazně zlevnily mimo jiné cenné papíry Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu. Investoři též zvažovali klíčová data z trhu práce, která ukázala na slabší tvorbu pracovních míst v prvním měsíci nového roku, avšak zároveň výrazný růst mezd. Právě růst mezd podpořil očekávání, že by Fed přece jen mohl v letošním roce pokračovat v pozvolném zvyšování úrokových sazeb zahájeném loni v prosinci, což přispělo k posílení dolaru. Dow nakonec ztratil 1,29 % na 16 204,97 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,85 % na 1 880,05 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,25 % na 4 363,14 bodu, nejnižší úroveň od října 2014. Index volatility VIX vyskočil o 7,05 % na 23,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer bez výraznější změny pohyboval kolem 1,844 %. V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží, naopak nejméně ztratily sektor veřejných služeb, telekomunikační odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý týden index Dow klesl o 1,59 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq Composite ztratil 5,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat do červených čísel, korigují i technologičtí giganti. Důležité supporty jsou na dohled

2. Evropské akcie v pátek odpoledne zamířily hlouběji do červených čísel, a potvrdily tak týdenní ztrát

Evropské akcie v pátek ztrácely poté, co data z amerického trhu práce naznačila zpomalení tvorby pracovních míst v prvním měsíci roku. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,86 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 1,14 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,87 % na 325,90 bodu. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 3,86 %, CAC 40 4,89 % a DAX 5,22 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku klesl o 4,78 %.

Goldman Sachs: Brexit může srazit hodnotu libry až o pětinu

3. Pražská burza v pátek posílila, akcie Fortuny vyskočily o více než 10 %. Za celý týden ale index PX klesl téměř o 2 %

Index PX v pátek připsal 0,81 % na 904,79 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie přidaly přes procento. Dobře si vedla i druhá bankovní emise, Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 2,13 %. Naopak akcie skupiny ČEZ, druhé "nejobjemnější" páteční emise, odepsaly 0,78 %. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v období od 28. ledna do 3. února koupil 8 240 vlastních akcií za průměrnou cenu 714,09 Kč. Tento objem odpovídá téměř 12 % týdenního objemu obchodování s akciemi firmy na pražské burze. V pátek titul ztratil procento, stejně jako tabáková Philip Morris ČR. Nejhorší výkon v pátek podala mediální CME, jejíž akcie odepsaly 2,38 %. Naproti tomu nejlépe si v pátek vedla sázková kancelář Fortuna, jejíž akcie bez kurzotvorné informace vyskočily o více než 10 %. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX po předchozím růstu zlevnily o 1,77 %. Oslabovaly především akcie O2 C.R. a ČEZ.

Mládek: PKN Orlen má zájem nadále rozvíjet svou investici v ČR

ČS: Únorová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Týden začne relativně zvolna, pokud jde o makroekonomická data. V Japonsku bude zveřejněn stav běžného účtu a data o mzdách a v Indii vývoj HDP ve čtvrtém kvartálu 2015, ve Španělsku a Turecku bude dopoledne oznámena statistika průmyslové výroby a za celou eurozónu vyjde index sentimentu investorů Sentix. V Česku bude zveřejněn vývoj stavební a průmyslové výroby, míry nezaměstnanosti, obchodní bilance a devizových rezerv ČNB. Z USA odpoledne dorazí aktualizace indexu podmínek na pracovním trhu. Hospodářské výsledky oznámí například společnosti Cognizant Technology Solutions, 21st Century Fox, Hasbro nebo Diamond Offshore Drilling. Americká vládní energetická agentura EIA vydá měsíční zprávu o těžební aktivitě. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ prý kvůli odstávkám bloků v Dukovanech loni přišel o 2,5 miliardy. Budou padat hlavy, varuje Beneš

Elektrárenská skupina ČEZ přišla kvůli odstavení bloků v jaderné elektrárně Dukovany v loňském roce o 2,5 miliardy korun. Vyřadit musela tři bloky ze čtyř kvůli nutnosti znovu zkontrolovat svary po pochybení dodavatelů, kteří dodali nekvalitní rentgenové snímky. ČEZ kvůli tomu podala trestní oznámení na dodavatele a chystá personální změny ve firmě. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

V JE Dukovany od rána funguje opět pouze jeden blok, začala plánovaná odstávka čtvrtého bloku

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

6. Čína rozpouští, co po krizi získala. Její devizové rezervy klesly nejníže za téměř čtyři roky

Čínské devizové rezervy v lednu klesly o 99,5 miliardy dolarů na 3,23 bilionu dolarů, tedy na nejnižší úroveň od května 2012. Oznámila to v neděli čínská centrální banka. Za poklesem stojí snaha bránit kurz čínského jüanu a zamezit rychlejšímu odlivu kapitálu.

Čína není charitativní projekt, ale příležitost pro investory s kvalitní analýzou. Svět si na to musí zvyknout

S ekonomickým zpomalováním Číny se to trochu přehání

7. Volkswagen prý zákazníkům v USA nabídne štědré odškodné

Německý automobilový koncern Volkswagen nabídne zhruba 600 tisícům amerických majitelů naftových aut s nadměrnými emisemi velkorysé odškodnění. Německému listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung to řekl právník Kenneth Feinberg, který řídí program pro vyřizování finančních nároků v rámci emisního skandálu. Automobilka se prý zatím nerozhodla, zda zákazníkům nabídne peníze, odkoupení jejich vozidla, jeho náhradu za jiné nebo opravu.

8. Euro: ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard Kč

Československá obchodní banka vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se společností ICEC-Holding, ve kterém se ICEC domáhá náhrady škody údajně způsobené na konci 90. let Investiční a poštovní bankou. Uvádí to týdeník Euro ve svém vydání, které vyjde v pondělí.

9. Rusko bude muset sáhnout do rezerv, nezvýší-li se cena ropy

Zůstane-li cena ropy na úrovni třiceti dolarů za barel, bude ruská vláda nucena sáhnout do státních rezerv. Novinářům v Moskvě to v sobotu řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Příjmy do státního rozpočtu se totiž za takové situace sníží o dva až dva a půl bilionu rublů. Deficit státního rozpočtu překročí tři procenta.

Způsobí zlevnění ropy největší přerozdělení bohatství v historii?

Levná ropa jako problém pro ekonomiku? Ano, přemýšlejte pozorně

10. Argentina chce urovnat spor kolem dluhu, nabízí 6,5 miliardy USD

Argentinská vláda navrhla, že zaplatí zhruba 6,5 miliardy USD americkým držitelům argentinských dluhopisů, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu země z roku 2001. Argentina by tak uhradila zhruba 75 % hodnoty těchto dluhopisů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Když je dražší voda než benzín. Výrazně

Ceny benzinu klesají ve Spojených arabských emirátech už šest měsíců. Teď stojí podle tamního listu The National litr benzínu 1,47 dírhámu (asi devět korun) a nafty 1,37 dírhámu. Občané se shodují v tom, že tankovat je vyjde mnohem levněji než pít mléko. Litr mléka v emirátech stojí v přepočtu 37 korun a láhev vody o obsahu litru a půl dokonce 53 korun. Pád cen pohonných hmot souvisí s klesajícími cenami ropy a v SAE panují obavy z dopadu nízkých cen. Ministr energetiky Suhajl Mazrúí se snažil o zklidnění, když řekl, že letos očekává pokles přebytků ropy, a to bez ohledu na očekávané zvýšení těžby v Íránu.

Nízká cena suroviny vyvolává ekonomické problémy ve všech dosud bohatých zemích oblasti Perského zálivu. Kuvajt ohlásil kvůli nízkým příjmům z ropy na současný fiskální rok dosud nevídaný rozpočtový deficit. Jeho emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah v lednu řekl, že bude nutné snížit nynější vysoké subvence na pohonné hmoty, aby se aspoň částečně dorovnaly nízké příjmy z prodeje ropy. V Kataru už zvýšili ceny benzínu o třetinu. Saúdská Arábie v lednu navrhla podpořit ceny ropy snížením těžby až o pět procent.

Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě