Anketa: Česká republika jako ráj pro investory?
|

Anketa: Česká republika jako ráj pro investory?

Stále častěji se setkáváme s tvrzením, že je Česká republika v rámci regionu "ostrůvkem důvěry", mimo jiné díky extrémně nízkým nákladům na obsluhu státního dluhu. Mezi finančními analytiky jsme proto zjišťovali, do jaké míry se s tímto názorem ztotožňují a zda má podle nich ČR stále blíže k emerging markets, nebo bychom ji už měli pomalu začít řadit mezi vyspělé trhy.

Česká republika Česká koruna Byznys a podnikání Bezpečné investice Anketa České státní dluhopisy

Martin Lobotka (Conseq IM)

ČR z regionální perspektivy (to znamená z pohledu regionu střední a východní Evropy - SVE), kterou zahraniční investoři uplatňují, skutečně ostrůvkem stability je. Je to však z nemalé části dáno situací v okolních zemích - Polsko se "orbánizuje", Maďarsko je "zorbánizováno" již dávno, Slovensko je také v rukou vlády jedné strany a nezdá se, že se to v březnových parlamentních volbách změní (byť maďarským či polským excesům se slovenská vláda vyhýbá).

K tomu přidejme nejsilnější hospodářský růst v regionu v roce 2015 (výrazně podpořený čerpáním financí z EU) a neudržitelné "maskování" (beztak regionálně nízkého) dluhu a deficitu skrze vyčerpání finanční a likviditní rezervy, a je zřejmé, že ČR musí v očích investorů vypadat lákavěji a předvídatelněji než okolí.

Koruna je stabilní, inflace i nezaměstnanost nízká, spotřebitelská důvěra vysoká, politika (až na excesy prezidenta, které však nemají na ekonomiku vliv) bez vln. Česká republika je nudná, ale to je dobře. Výnosy dluhopisů to samozřejmě reflektují, byť jsou také ovlivněny extrémně velkým přebytkem likvidity v bankovním sektoru (ke kterému každý měsíc dále přidává svými intervencemi ČNB) a také do loňska nízkou emisní aktivitou ministerstva financí. ČR je dle mého názoru z 90 % vyspělým trhem. Ke 100 % chybí snad jen větší stabilita právního prostředí (daně).

Ľuboš Mokráš (Fio banka)

Důvodů, proč jsme "ostrůvkem důvěry" v rámci regionu SVE, je několik. Dlouhodobě je to relativní stabilita ČR, ekonomická i politická. Když se podíváme na poněkud delší historii (zhruba od roku 2000), vidíme, že ČR vykazovala stálý růst bez podstatnějších výkyvů, příliv zahraničních investic, stabilní inflaci a průhlednou a úspěšnou měnovou politiku.

Ve srovnání s politickými a ekonomickými veletoči Maďarska a v poslední době i Polska vynikat musíme. Díky stabilnímu prostředí jsme se vyhnuli některým nepříjemným problémům (například půjčky ve švýcarských francích). Polsko sice přestálo problémy globální ekonomiky po roce 2008 lépe než my, ale už nyní se projevuje, že je naše prostředí přece jen průhlednější a stabilnější.

Co se týká řazení mezi vyspělé trhy, jde o poněkud arbitrární záležitost. Pokud by se používala nějaká skutečně objektivní kritéria, musíme být řazeni mezi vyspělé trhy poměrně dávno.

Martin Řezáč (Erste AM)

Je pravda, že s ohledem na politickou scénu v okolních zemích působíme - jakkoli to sami vnímáme poněkud jinak - optikou "investorů z Londýna" jako regionální ostrůvek jistoty. ​Ke kladům ČR patří stabilní politické prostředí, velmi dobré makroekonomické parametry a (zatím) přiměřeně přátelský daňový systém. Naopak negativem je stále vysoká úroveň korupce a vysoká administrativní náročnost podnikání.

Nízké výnosy státních dluhopisů jsou funkcí tří vlivů - důvěry investorů, nastavení úrokové politiky ČNB a v poslední době hlavně spekulací zahraničních investorů na posílení koruny po takzvaném exitu z intervenčního režimu.

ČR se již řadou znaků blíží definici vyspělé země, nicméně například chybějící reálná konvergence v posledních kvartálech (kvůli intervencím a nízké inflaci) brání sbližování cenových hladin s vyspělými zeměmi.

Jaroslav Vybíral (ČSOB AM)

Abychom se stali plnohodnotným "rájem pro investory", potřebovali bychom dostatečně rozvinutý kapitálový trh. V tom by měl sehrát roli český stát a umístit část svých podílů ve významných firmách na burzu. To je ostatně i faktor, který nás prozatím udržuje v kategorii emerging markets.

Mezinárodní investoři vidí výborná čísla z české ekonomiky (například ekonomický růst, nezaměstnanost, PMI), dokonce po letech i zlepšující se údaje o vnímání korupce, a kladou si otázku, jaká je v tom pro ně investiční příležitost. Burza to bohužel není. Nárůst držby českých státních dluhopisů zahraničními investory dle mého úsudku odráží spíše vidinu posílení měny, což by mělo zahraničním držitelům bondů více než kompenzovat mírnou ztrátu z držby dluhopisů.

Situaci v ČR je ale potřeba vnímat v kontextu celého regionu, a ten nám rozhodně neprospívá. Velcí zahraniční hráči vidí, co se odehrálo v Maďarsku, jsou svědky přerodu image Polska (přitom to byl dlouhodobý "investorský miláček"), no a takový vývoj je odrazuje od regionu jako celku, jakkoli z něj ČR svými fundamenty vybočuje.

Jiří Šimara (CYRRUS)

Česká republika je pro zahraniční investory atraktivní zejména díky svému napojení na silnou německou ekonomiku. Obrovskou výhodou je také zdejší, na evropské poměry stále ještě zodpovědná rozpočtová politika.

Aktuální ceny vládních dluhopisů však neodrážejí pouhou důvěru investorů v ekonomické ukazatele České republiky. Za rostoucím zájmem zahraničních bank a fondů stojí také jejich sázky na brzké posílení koruny. Právě očekávané dodatečné kurzové zisky jsou důvodem, proč tito investoři do svých portfolií ve větší míře zařazují korunová aktiva.

Osobně nemám příliš rád termíny emerging a developed markets. Obě skupiny v sobě zahrnují nesourodé množiny zemí, z nichž u některých je sporné, které označení jim více sedí. Takovým příkladem může být i Česká republika. Mezi hlavní kritéria, která rozhodují o zařazení země do té či oné skupiny, patří zejména poměr HDP na obyvatele, míra diverzifikace exportů či úroveň integrace země v mezinárodních organizacích.

Jakub Seidler (ING Bank)

Ukazuje se, že problémy tuzemské ekonomiky mohou vedle situace v jiných zemích regionu vypadat daleko snesitelněji. Nicméně výnosy státních dluhopisů v eurozóně v tuto chvíli odrážejí spíše situaci nízkých úrokových sazeb a politiku kvantitativního uvolňování ECB.

V tuzemské ekonomice má podstatný vliv i politika ČNB, která v rámci intervencí na obranu kurzového závazku tiskne stovky miliard korun. Nízké výnosy českých státních dluhopisů jsou tak spíše důsledkem nadbytku likvidity z titulu intervencí ČNB a spekulací zahraničních investorů na posílení koruny po opuštění kurzového závazku.

Pavel Sobíšek (UniCredit Bank)

Investoři si dlouhodobě cení nízké zadluženosti a makroekonomické stability Česka, což vede k mírně nižším požadavkům na výnosnost dluhových instrumentů než v jiných zemích regionu SVE. Aby investoři platili vládě za to, že jim prodá své dluhopisy, není ovšem v převážné míře odrazem důvěry v ni, nýbrž momentálně nestandardní situace na finančních trzích v Evropě.

Zda Česko zůstává ve skupině emerging markets, nebo se může řadit mezi vyspělé trhy, je věcí úhlu pohledu. Nízká výnosnost a stabilita nás posouvá mezi vyspělé trhy, omezenou likviditou a nerozvinutostí řady segmentů finančního trhu ale pevně zůstáváme mezi emerging markets.

Tomáš Menčík (CYRRUS)

V rámci regionu tomu tak je. Polsko a Maďarsko se aktuálně potýkají s politickými kontroverzemi, které se Česku vyhýbají. Navíc silný ekonomický růst sám o sobě přitahuje investory.

Nízké výnosy dluhopisů ale souvisejí s něčím jiným. Jsou odrazem spekulací na posílení koruny, kdy zahraniční investoři prodávají eura a kupují koruny ve snaze jít proti závazku ČNB. Nakoupené koruny nemají kam jinam ukládat než do státních dluhopisů. Proto jsou výnosy tak nízké.

Filip Fyrbach (GE Money Bank)

Česká Republika měla v posledních letech i přes občasné krátkodobé výkyvy mezi zahraničními investory dobrý zvuk, což je kromě vysoké ceny státních dluhopisů vidět například v nízké ceně pojištění proti selhání (CDS). A to platí stále.

Mezi důvody jsou transparentní komunikace centrální banky a samozřejmě současný nadprůměrný ekonomický výkon. Nízké výnosy státních dluhopisů bezesporu reflektují nízké státní zadlužení a ambici, byť pro mnohé možná zbytečně umírněnou, snižovat rozpočtový deficit. Klíčovým aspektem je ovšem to, že zahraniční obchodníci mohou mít poměrně nízký výnos z českého státního dluhu kvůli směně eur do korun vylepšen natolik, že dělá z této investice stále zajímavou příležitost.

Jakub Sýkora (Cornhill Management)

Jako Čech vnímám ČR jako rovnou s vyspělými trhy, nicméně ve své každodenní praxi v mezinárodním byznysu vidím, že je bohužel stále vnímána spíše jako jedna ze skupiny postkomunistických zemí na východ od Německa.

"Ostrůvkem důvěry" může být pro někoho, kdo je se situací a srovnáním s okolními zeměmi dobře seznámen. A to je naprostá menšina potenciálních investorů. Největší slabinou ČR je její malá velikost v kombinací s absencí nosného tématu nebo specifika, které by dalo potenciálním investorům výrazný impulz. Nepomáhá ani zatím stále slabá úroveň znalosti angličtiny (snem investora by byla angličtina jako druhý oficiální jednací jazyk na úřadech, ale o tom si můžeme jen nechat zdát).

Ani státní pobídky nejsou tak výrazné jako v jiných zemích. Pro ty investory, kteří se na ČR podívají detailněji, je zpravidla pozitivním překvapením úroveň právního prostředí a samozřejmě vynikající poměr nákladů a efektivity u českých zaměstnanců, zejména u odbornějších profesí.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus