Co musíte ráno vědět (9. února)
|

Co musíte ráno vědět (9. února)

Jak týden zahájily evropské a americké akcie, jak pokračuje boj ČNB o udržení 27korunové hranice a která reklama diváky zaujala během letošního amerického Super Bowlu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zachránila závěrečná rally, přesto indexy skončily výrazně pod nulou

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesaly. V závěru obchodování nicméně část ztrát smazaly, a pokles tak nakonec nebyl až tak dramatický. Trhy srážely zejména obavy o globální ekonomický růst. Index Dow během dne ztrácel až 2,43 %, S&P 500 2,71 % a Nasdaq Composite 3,41 %. Nakonec Dow spadl o 1,1 % na 16 027,05 bodu, S&P 500 odepsal 1,42 % na 1 853,44 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,82 % na 4 283,75 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,21 % na 26 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než devět bazických bodů na 1,741 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly finanční sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlépe si vedlo odvětví necyklického spotřebního zboží. Finanční sektor od začátku roku ztrácí již 14,6 %, a je tak nejslabším sektorem indexu S&P 500.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat do červených čísel, korigují i technologičtí giganti. Důležité supporty jsou na dohled

Tato nenápadná hrozba může brzy zastínit i sud střelného prachu na Blízkém a Středním východě

2. Evropské burzy týden zahájily výrazným propadem, investoři se bojí o zdraví bank

Evropské akcie v pondělí prudce oslabily a zakončily obchodování na nejnižší úrovni za více než dva roky. K obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky se totiž připojily pochybnosti ohledně zdraví evropského bankovního sektoru. Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 3,4 % a uzavřel na 1 239,68 bodu, nejníže od října 2013. Index německých akcií DAX klesl o 3,3 % a poprvé za téměř rok a půl sestoupil pod hranici 9 000 bodů na 8 979,36 bodu, britský FTSE 100 odepsal 2,71 % na 5 689,36 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 3,2 % na 4 066,31 bodu. STOXX Europe 600 uzavřel slabší o 3,54 % na 314,36 bodu. Cena akcií největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank klesla téměř o deset procent. Dolů zamířily rovněž akcie největší francouzské banky BNP Paribas či britské banky Barclays. "Investoři si začínají myslet, že banky nestojí na tak pevných základech, jak se dříve předpokládalo," uvedl analytik Giuseppe Sersale z firmy Anthilia Capital. Dodal, že k negativní náladě na akciových trzích přispěly známky zpomalování růstu americké ekonomiky, přetrvávající obavy ohledně čínského hospodářství a pokračující vrtkavost cen ropy.

Gross: Centrální banky vytvářejí stále větší zmatek, těchto sedm ekonomik míří do záhuby

KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!

3. Pražská burza v pondělí krvácela, propadla se nejvíce od července 2014

Index PX v pondělí spadl o 3,57 % na 872,53 bodu. "Pražská burza zažila v úvodu týdne studenou sprchu," podotkl makléř Fio banky Pavel Hadroušek. Výrazněji spadl index PX naposledy počátkem července 2014. Pondělním poklesem se burza dostala nejníže za bezmála tři týdny. Obchodní aktivita byla průměrná, doplnil Miroslav Frayer z investičního bankovnictví Komerční banky. Nejvíce se v pondělí propadly akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, jejichž cena spadla o devět procent na 627 korun. Přes pět procent odepsaly ještě akcie mediální CME a výrazně spadly též cenné papíry pojišťovnické skupiny VIG, likérky Stock Spirits a energetické skupiny ČEZ. Pražský parket tak následoval ostatní evropské burzy zasažené silnými výprodeji. V zelených číslech uzavřely pouze dvě emise, Fortuna a Unipetrol. Lépe si vedla Fortuna, která posílila o 6,19 %. Unipetrol přidal 0,61 %. Cena akcií NWR a TMR se proti pátku nezměnila.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Anketa: Česká republika jako ráj pro investory?

4. Očekávané události

V úterý dopoledne Německo zveřejní zprávu o vývoji průmyslové výroby a odtajní výsledky běžného účtu a mezinárodního obchodu. Data o průmyslové výrobě na trh pošle také Řecko a výsledek obchodní bilance připojí i Spojené království. Odpoledne budou investoři v USA sledovat NFIB index optimismu malých firem, indikátor zdraví trhu práce JOLTS, vývoj velkoobchodních zásob a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě Sanofi, UniCredit, Enel či Banco Popolare a v USA například Coca-Cola, Walt Disney nebo Goodyear Tire & Rubber. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 %

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 % z 6,2 % v prosinci 2015, kdy také rostla. Uchazečů o práci bylo celkem 467 403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107 779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. V lednu je nárůst nezaměstnanosti podle úřadu běžný kvůli úbytku sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v lednu činila 7,7 %.

6. Průmyslová výroba v Česku v prosinci stoupla meziročně o 0,7 %, stavební výroba se zvýšila o 3,4 %

Průmyslová výroba v Česku v prosinci vzrostla meziročně reálně o 0,7 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní ale o 1,7 % klesla. Za celý loňský rok meziročně stoupla o 4,4 %, a navázala tak na růst z roku 2014. Tržby z průmyslové činnosti stouply loni o 2,5 % a hodnota nových zakázek o 5,9 %. Stavební výroba v posledním měsíci loňského roku stoupla meziročně reálně o 3,4 %. Za celý loňský rok se pak zvýšila o 5,5 %. V obou případech se na růstu podílely především inženýrské stavby. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

7. ČNB brání závazek, v prosinci intervenovala za zhruba 42 miliard korun

Česká národní banka v prosinci na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 42 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci prosince, které banka zveřejnila. V listopadu banka na devizovém trhu intervenovala za zhruba deset miliard korun. Režim devizových intervencí ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce prosince tak ČNB intervenovala za zhruba 440 miliard korun.

8. Volkswagen prý nevylučuje IPO své nákladní divize

Divize Volkswagenu pro nákladní automobily zkoumá možnosti růstu, které by mohly zahrnovat akvizice a případně i primární veřejnou nabídku akcií (IPO). V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf divize Andreas Renschler. Ke klíčovým oblastem, kde by divize mohla expandovat, podle něj patří USA a Čína. Samotný Volkswagen se ke zprávě zatím nevyjádřil. Spojené státy jsou jediným velkým trhem, kde tato divize zatím nemá výraznější zastoupení.

9. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v únoru opět klesla

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v únoru opět klesla, hodnocení hospodářských vyhlídek se dostalo na nejnižší úroveň za 15 měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Index důvěry se snížil na rovných 6 bodů z lednových 9,6 bodu. Jeho pokles byl výraznější, než očekávali ekonomové dotázaní agenturou Reuters. Ti únorovou hodnotu indexu odhadovali na 7,6 bodu.

10. Vitol: Nízké ceny ropy mohou vydržet až deset let

Světové ceny ropy mohou zůstat na nízkých úrovních až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Uvedla to podle agentury Bloomberg společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reklamní perlička z letošního amerického Super Bowlu

Zdroj: investicniweb.cz
Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě