Co musíte ráno vědět (9. února)
|

Co musíte ráno vědět (9. února)

Jak týden zahájily evropské a americké akcie, jak pokračuje boj ČNB o udržení 27korunové hranice a která reklama diváky zaujala během letošního amerického Super Bowlu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zachránila závěrečná rally, přesto indexy skončily výrazně pod nulou

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesaly. V závěru obchodování nicméně část ztrát smazaly, a pokles tak nakonec nebyl až tak dramatický. Trhy srážely zejména obavy o globální ekonomický růst. Index Dow během dne ztrácel až 2,43 %, S&P 500 2,71 % a Nasdaq Composite 3,41 %. Nakonec Dow spadl o 1,1 % na 16 027,05 bodu, S&P 500 odepsal 1,42 % na 1 853,44 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,82 % na 4 283,75 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,21 % na 26 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než devět bazických bodů na 1,741 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly finanční sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlépe si vedlo odvětví necyklického spotřebního zboží. Finanční sektor od začátku roku ztrácí již 14,6 %, a je tak nejslabším sektorem indexu S&P 500.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat do červených čísel, korigují i technologičtí giganti. Důležité supporty jsou na dohled

Tato nenápadná hrozba může brzy zastínit i sud střelného prachu na Blízkém a Středním východě

2. Evropské burzy týden zahájily výrazným propadem, investoři se bojí o zdraví bank

Evropské akcie v pondělí prudce oslabily a zakončily obchodování na nejnižší úrovni za více než dva roky. K obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky se totiž připojily pochybnosti ohledně zdraví evropského bankovního sektoru. Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 3,4 % a uzavřel na 1 239,68 bodu, nejníže od října 2013. Index německých akcií DAX klesl o 3,3 % a poprvé za téměř rok a půl sestoupil pod hranici 9 000 bodů na 8 979,36 bodu, britský FTSE 100 odepsal 2,71 % na 5 689,36 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 3,2 % na 4 066,31 bodu. STOXX Europe 600 uzavřel slabší o 3,54 % na 314,36 bodu. Cena akcií největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank klesla téměř o deset procent. Dolů zamířily rovněž akcie největší francouzské banky BNP Paribas či britské banky Barclays. "Investoři si začínají myslet, že banky nestojí na tak pevných základech, jak se dříve předpokládalo," uvedl analytik Giuseppe Sersale z firmy Anthilia Capital. Dodal, že k negativní náladě na akciových trzích přispěly známky zpomalování růstu americké ekonomiky, přetrvávající obavy ohledně čínského hospodářství a pokračující vrtkavost cen ropy.

Gross: Centrální banky vytvářejí stále větší zmatek, těchto sedm ekonomik míří do záhuby

KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!

3. Pražská burza v pondělí krvácela, propadla se nejvíce od července 2014

Index PX v pondělí spadl o 3,57 % na 872,53 bodu. "Pražská burza zažila v úvodu týdne studenou sprchu," podotkl makléř Fio banky Pavel Hadroušek. Výrazněji spadl index PX naposledy počátkem července 2014. Pondělním poklesem se burza dostala nejníže za bezmála tři týdny. Obchodní aktivita byla průměrná, doplnil Miroslav Frayer z investičního bankovnictví Komerční banky. Nejvíce se v pondělí propadly akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, jejichž cena spadla o devět procent na 627 korun. Přes pět procent odepsaly ještě akcie mediální CME a výrazně spadly též cenné papíry pojišťovnické skupiny VIG, likérky Stock Spirits a energetické skupiny ČEZ. Pražský parket tak následoval ostatní evropské burzy zasažené silnými výprodeji. V zelených číslech uzavřely pouze dvě emise, Fortuna a Unipetrol. Lépe si vedla Fortuna, která posílila o 6,19 %. Unipetrol přidal 0,61 %. Cena akcií NWR a TMR se proti pátku nezměnila.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Anketa: Česká republika jako ráj pro investory?

4. Očekávané události

V úterý dopoledne Německo zveřejní zprávu o vývoji průmyslové výroby a odtajní výsledky běžného účtu a mezinárodního obchodu. Data o průmyslové výrobě na trh pošle také Řecko a výsledek obchodní bilance připojí i Spojené království. Odpoledne budou investoři v USA sledovat NFIB index optimismu malých firem, indikátor zdraví trhu práce JOLTS, vývoj velkoobchodních zásob a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě Sanofi, UniCredit, Enel či Banco Popolare a v USA například Coca-Cola, Walt Disney nebo Goodyear Tire & Rubber. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 %

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 % z 6,2 % v prosinci 2015, kdy také rostla. Uchazečů o práci bylo celkem 467 403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107 779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. V lednu je nárůst nezaměstnanosti podle úřadu běžný kvůli úbytku sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v lednu činila 7,7 %.

6. Průmyslová výroba v Česku v prosinci stoupla meziročně o 0,7 %, stavební výroba se zvýšila o 3,4 %

Průmyslová výroba v Česku v prosinci vzrostla meziročně reálně o 0,7 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní ale o 1,7 % klesla. Za celý loňský rok meziročně stoupla o 4,4 %, a navázala tak na růst z roku 2014. Tržby z průmyslové činnosti stouply loni o 2,5 % a hodnota nových zakázek o 5,9 %. Stavební výroba v posledním měsíci loňského roku stoupla meziročně reálně o 3,4 %. Za celý loňský rok se pak zvýšila o 5,5 %. V obou případech se na růstu podílely především inženýrské stavby. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

7. ČNB brání závazek, v prosinci intervenovala za zhruba 42 miliard korun

Česká národní banka v prosinci na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 42 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci prosince, které banka zveřejnila. V listopadu banka na devizovém trhu intervenovala za zhruba deset miliard korun. Režim devizových intervencí ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce prosince tak ČNB intervenovala za zhruba 440 miliard korun.

8. Volkswagen prý nevylučuje IPO své nákladní divize

Divize Volkswagenu pro nákladní automobily zkoumá možnosti růstu, které by mohly zahrnovat akvizice a případně i primární veřejnou nabídku akcií (IPO). V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf divize Andreas Renschler. Ke klíčovým oblastem, kde by divize mohla expandovat, podle něj patří USA a Čína. Samotný Volkswagen se ke zprávě zatím nevyjádřil. Spojené státy jsou jediným velkým trhem, kde tato divize zatím nemá výraznější zastoupení.

9. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v únoru opět klesla

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v únoru opět klesla, hodnocení hospodářských vyhlídek se dostalo na nejnižší úroveň za 15 měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Index důvěry se snížil na rovných 6 bodů z lednových 9,6 bodu. Jeho pokles byl výraznější, než očekávali ekonomové dotázaní agenturou Reuters. Ti únorovou hodnotu indexu odhadovali na 7,6 bodu.

10. Vitol: Nízké ceny ropy mohou vydržet až deset let

Světové ceny ropy mohou zůstat na nízkých úrovních až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Uvedla to podle agentury Bloomberg společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reklamní perlička z letošního amerického Super Bowlu

Zdroj: investicniweb.cz
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst