KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!

KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!

Kybernetická měna číslo jedna kráčí z periferie do střednímu proudu, ale ani tak se jí nevyhýbají komatózní kotrmelce. Tím zatím posledním byl dramatický odchod prominentního člena bitcoinové komunity Mikea Hearna, podle kterého celý projekt balancuje na hraně propasti. Byl skutečně některými vzývaný a jinými obávaný disruptivní potenciál dopadu bitcoinu a blockchainu na svět, jak ho známe, jen fatou morgánou? Odpověď hledá dnešní KONTEXT, v němž na Mikea reaguje další bitcoinová legenda Marek Palatinus.

Banky Bitcoin

Bitcoin balancuje na hraně technologického kolapsu. I kdyby se nakonec do pomyslné propasti nezřítil, je v principu mrtev, protože ducha volnomyšlenkářské decentralizované měny zdrtila koncentrace těžby (tedy moci) v rukou několika čínských subjektů, vykřičel se v lednu do světa Mike Hearn. Společně s tím oznámil někdejší softwarový inženýr Googlu, který se podílel i na vývoji Google Maps a Google Earth nebo antispamu, že bitcoinovou partu, k níž od nyní největší veřejně obchodované firmy v USA před dvěma lety sběhl, opouští. Komunitou i kurzem bitcoinu to zahýbalo.

Marek Palatinus

Bitcoin byl během svého krátkého života již několikrát zaživa pohřben. Většinou se mu tím střední proud odměnil za to, že se kurz kryptoměny výrazně propadl (poté, co jeho předchozí posilování naopak velebil). Tentokrát je to jinak. Bitcoin byl měnou, která loni svou fiat konkurenci zválcovala; pokud vezmeme americký dolar jako pomyslný pevný bod v nestabilním monetárním prostoru, posílil bitcoin o 35%. Letos začínal na úrovni 434 USD, podíval se až na 458 USD, po Mikeově prásknutí dveřmi spadl na 359 USD a nyní se pohybuje okolo 375 USD. Na pohled je to, ve srovnání s forexovým mainstreamem, divoká jízda. V bouřlivé historii bitcoinu jde ale jen o vlnky, připomíná Palatinus.

Tento nezávislý programátor, podepsaný například pod TREZORem, první "hmatatelnou" bitcoinovou peněženkou, zklidnění kurzu považuje za jeden ze signálů postupného dospívání kyberměny. Mezi další řadí rostoucí zájem samotných pilířů hospodářského a hospodářsko-politického středního proudu současnosti. Letošní Davos potvrdil zájem v podstatě všech velkých finančních institucí o blockchain, technologii, na níž bitcoin staví. A možné hrátky s blockchainem, respektive svou vlastní kryptoměnou, přiznala nedávno i čínská centrální banka. Přesto Marek Palatinus při našem setkání nevyloučil, že bitcoin nakonec imploduje. "Nejspíše to ale nebude kvůli tomu, co kritizoval Mike Hearn," řekl mi Palatinus a dodal svůj tip na ostře sledovaný kurz – za pět let podle něj bude bitcoin stát řádově tisíce dolarů.

Technologický kolaps, nebo nedorozumění? Bitcoin je na (ideologickém) rozcestí

V rámci bitcoinové komunity jsou dvě frakce a každá je svým způsobem extrémní. Každá má jiný názor na to, co bitcoin vlastně je. Je to nástroj, který má nějaký princip fungování, ale to, jakým způsobem se používá, je na lidech. Nůž je například nůž, ať s ním porcuji kuře, nebo páchám vraždu. Podle Hearna by měl být bitcoin transakční prostředek pro běžnou útratu. Druhá frakce tvrdí, že to má být vzácná digitální komodita, která buď kótuje nějakou hodnotu, nebo kolem ní mohou vznikat další centralizované nebo decentralizované nástroje, jež bitcoin využívají. Není ale nutné, aby byl každý nákup kávy uložen na blockchainu. Je totiž poměrně nákladné, aby o tom, že si někdo koupil kávu, věděl celý svět, tedy všechny počítače zapojené do systému. Motivace této skupiny je tedy zcela odlišná od motivace Mikea.

"Podle mě jsou oba pohledy na věc validní. Osobně se ztotožňuji se způsobem uvažování Mikea. Líbí se mi, že je pragmatik – když se objeví problém, chce ho řešit. Core vývojáři se v tomto smyslu drží spíše zpátky – když něco není 100%, tak to neberou. Je ale potřeba si uvědomit, že blockchain nikdy nebude schopen konkurovat v objemu transakcí jiným platformám, jako jsou třeba Visa nebo PayPal. Je totiž dražší. Pokud má být decentralizovaná platforma úspěšná, je nutné kolem ní stavět další technologie, které budou optimalizovány například právě na mikroplatební transakce, u nichž nebude podmínkou zapsání každé do blockchainu. To by mělo být dlouhodobě výhodnější, než kdyby měl svět skončit s obrovsky nafouknutým blockchainem a kolem něj mít další aplikace umožňující mikroplatby a podobně," uvažuje Palatinus.

Nadvláda Číny či finančního mainstreamu? Neviditelná ruka bitcoinu to spraví

K centralizaci v rukou čínských těžařů dochází. "Osobně to vnímám jako problém, nikoli však fatální," pokračuje český expert. Důvodem, proč se moc v tomto smyslu přesouvá do Číny, jsou cla a DPH. Čína je dnes technologická velmoc a technologie jsou tam k dostání mnohem levněji. Pro Číňany jsou tedy minery minimálně o pětinu levnější. "Pokud si budu chtít přístroj vyrobený v Číně koupit u nás, zaplatím několik stovek za dopravu, k tomu navíc clo, DPH a tak dále. Zamýšlená decentralizace je tedy narušená fyzickými hranicemi, což nesouvisí s bitcoinem, ale se současným uspořádáním světa, s tím, jak funguje. Trh je stále pokřivený tím, že je málo výrobců, že si nekonkurují a že jsou přes známé napojeni na velké čínské farmy. V principu ale nic nebrání tomu, aby se toto časem narovnalo nějakou celkem přirozenou konkurencí," věří Palatinus.

Opakovaně se také spekuluje o tom, zda nad celou myšlenkou či technologií nezíská nadvládu mainstream, který se o blockchain eminentně zajímá. Pro bitcoin je to výtečné PR, určitě to celou technologii legitimizuje. Pro spoustu lidí byl totiž bitcoin hloupost někde na internetu bez faktického potenciálu a smyslu.

"Využití blockchainu v korporacích je však dle mého názoru nesmysl. Je to jen snaha ukázat, že dané banky věci sledují a jdou s dobou, s technologickým pokrokem. Pokud vím, žádná nepřišla ani s funkčním konceptem, který by naznačil, k čemu by blockchain chtěla použít," zdůrazňuje Marek Palatinus. Blockchain bez bitcoinu, respektive bez nějaké zúčtovací jednotky uvnitř, nedává tak úplně smysl. Ten systém je propracovaný a vyvážený a není možné z něj vzít půlku a myslet si, že bude fungovat bez té druhé.

Kurzová houpačka se zklidnila, takže je spekulativní lesk pryč? Nikoli, říká legenda

Lidé výkyvy kurzu určitě vnímají, svým způsobem jde o obraz důvěry v systém. Bitcoin díky tomu již stokrát zemřel, protože se pokaždé, když výrazněji klesl kurz, začaly rojit články o tom, že selhal a podobně. Když naopak kurz roste, roste také optimismus, na Facebooku se k bitcoinové komunitě přidávají noví lidé a tak dále. Rozptyl a volatilita se navíc postupně zmenšují, což v podstatě potvrzuje, že čím více lidí spekuluje nebo obchoduje, tím jsou výkyvy menší. Nyní, při ceně okolo 400 USD za bitcoin, jsou brány v potaz pohyby o 20-30 USD, které byly ještě nedávno považovány za drobnost. Pohyby kurzu navíc dříve ani zdaleka nedávaly takový smysl jako dnes.

"Co se týče kurzu ve střednědobém horizontu, třeba za pět let, nemám křišťálovou kouli. Cena se ještě může pohybovat v obrovském rozsahu, ale očekávám, že se dostane do řádu tisíců dolarů," odhaduje Palatinus. Kurz půjde nahoru díky fundamentu, díky zájmu stále většího množství lidí, kteří se zbavují zábran či obav. Princip nabídky a poptávky je ostatně dobře patrný již dnes. Lidé se bitcoinu přestávají bát, pro stále více z nich je to zajímavý technologický a investiční experiment. Bariéra vstupu je navíc díky burzám a automatům poměrně nízká.

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě