KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!
|

KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!

Kybernetická měna číslo jedna kráčí z periferie do střednímu proudu, ale ani tak se jí nevyhýbají komatózní kotrmelce. Tím zatím posledním byl dramatický odchod prominentního člena bitcoinové komunity Mikea Hearna, podle kterého celý projekt balancuje na hraně propasti. Byl skutečně některými vzývaný a jinými obávaný disruptivní potenciál dopadu bitcoinu a blockchainu na svět, jak ho známe, jen fatou morgánou? Odpověď hledá dnešní KONTEXT, v němž na Mikea reaguje další bitcoinová legenda Marek Palatinus.

Banky Bitcoin

Bitcoin balancuje na hraně technologického kolapsu. I kdyby se nakonec do pomyslné propasti nezřítil, je v principu mrtev, protože ducha volnomyšlenkářské decentralizované měny zdrtila koncentrace těžby (tedy moci) v rukou několika čínských subjektů, vykřičel se v lednu do světa Mike Hearn. Společně s tím oznámil někdejší softwarový inženýr Googlu, který se podílel i na vývoji Google Maps a Google Earth nebo antispamu, že bitcoinovou partu, k níž od nyní největší veřejně obchodované firmy v USA před dvěma lety sběhl, opouští. Komunitou i kurzem bitcoinu to zahýbalo.

Marek Palatinus

Bitcoin byl během svého krátkého života již několikrát zaživa pohřben. Většinou se mu tím střední proud odměnil za to, že se kurz kryptoměny výrazně propadl (poté, co jeho předchozí posilování naopak velebil). Tentokrát je to jinak. Bitcoin byl měnou, která loni svou fiat konkurenci zválcovala; pokud vezmeme americký dolar jako pomyslný pevný bod v nestabilním monetárním prostoru, posílil bitcoin o 35%. Letos začínal na úrovni 434 USD, podíval se až na 458 USD, po Mikeově prásknutí dveřmi spadl na 359 USD a nyní se pohybuje okolo 375 USD. Na pohled je to, ve srovnání s forexovým mainstreamem, divoká jízda. V bouřlivé historii bitcoinu jde ale jen o vlnky, připomíná Palatinus.

Tento nezávislý programátor, podepsaný například pod TREZORem, první "hmatatelnou" bitcoinovou peněženkou, zklidnění kurzu považuje za jeden ze signálů postupného dospívání kyberměny. Mezi další řadí rostoucí zájem samotných pilířů hospodářského a hospodářsko-politického středního proudu současnosti. Letošní Davos potvrdil zájem v podstatě všech velkých finančních institucí o blockchain, technologii, na níž bitcoin staví. A možné hrátky s blockchainem, respektive svou vlastní kryptoměnou, přiznala nedávno i čínská centrální banka. Přesto Marek Palatinus při našem setkání nevyloučil, že bitcoin nakonec imploduje. "Nejspíše to ale nebude kvůli tomu, co kritizoval Mike Hearn," řekl mi Palatinus a dodal svůj tip na ostře sledovaný kurz – za pět let podle něj bude bitcoin stát řádově tisíce dolarů.

Technologický kolaps, nebo nedorozumění? Bitcoin je na (ideologickém) rozcestí

V rámci bitcoinové komunity jsou dvě frakce a každá je svým způsobem extrémní. Každá má jiný názor na to, co bitcoin vlastně je. Je to nástroj, který má nějaký princip fungování, ale to, jakým způsobem se používá, je na lidech. Nůž je například nůž, ať s ním porcuji kuře, nebo páchám vraždu. Podle Hearna by měl být bitcoin transakční prostředek pro běžnou útratu. Druhá frakce tvrdí, že to má být vzácná digitální komodita, která buď kótuje nějakou hodnotu, nebo kolem ní mohou vznikat další centralizované nebo decentralizované nástroje, jež bitcoin využívají. Není ale nutné, aby byl každý nákup kávy uložen na blockchainu. Je totiž poměrně nákladné, aby o tom, že si někdo koupil kávu, věděl celý svět, tedy všechny počítače zapojené do systému. Motivace této skupiny je tedy zcela odlišná od motivace Mikea.

"Podle mě jsou oba pohledy na věc validní. Osobně se ztotožňuji se způsobem uvažování Mikea. Líbí se mi, že je pragmatik – když se objeví problém, chce ho řešit. Core vývojáři se v tomto smyslu drží spíše zpátky – když něco není 100%, tak to neberou. Je ale potřeba si uvědomit, že blockchain nikdy nebude schopen konkurovat v objemu transakcí jiným platformám, jako jsou třeba Visa nebo PayPal. Je totiž dražší. Pokud má být decentralizovaná platforma úspěšná, je nutné kolem ní stavět další technologie, které budou optimalizovány například právě na mikroplatební transakce, u nichž nebude podmínkou zapsání každé do blockchainu. To by mělo být dlouhodobě výhodnější, než kdyby měl svět skončit s obrovsky nafouknutým blockchainem a kolem něj mít další aplikace umožňující mikroplatby a podobně," uvažuje Palatinus.

Nadvláda Číny či finančního mainstreamu? Neviditelná ruka bitcoinu to spraví

K centralizaci v rukou čínských těžařů dochází. "Osobně to vnímám jako problém, nikoli však fatální," pokračuje český expert. Důvodem, proč se moc v tomto smyslu přesouvá do Číny, jsou cla a DPH. Čína je dnes technologická velmoc a technologie jsou tam k dostání mnohem levněji. Pro Číňany jsou tedy minery minimálně o pětinu levnější. "Pokud si budu chtít přístroj vyrobený v Číně koupit u nás, zaplatím několik stovek za dopravu, k tomu navíc clo, DPH a tak dále. Zamýšlená decentralizace je tedy narušená fyzickými hranicemi, což nesouvisí s bitcoinem, ale se současným uspořádáním světa, s tím, jak funguje. Trh je stále pokřivený tím, že je málo výrobců, že si nekonkurují a že jsou přes známé napojeni na velké čínské farmy. V principu ale nic nebrání tomu, aby se toto časem narovnalo nějakou celkem přirozenou konkurencí," věří Palatinus.

Opakovaně se také spekuluje o tom, zda nad celou myšlenkou či technologií nezíská nadvládu mainstream, který se o blockchain eminentně zajímá. Pro bitcoin je to výtečné PR, určitě to celou technologii legitimizuje. Pro spoustu lidí byl totiž bitcoin hloupost někde na internetu bez faktického potenciálu a smyslu.

"Využití blockchainu v korporacích je však dle mého názoru nesmysl. Je to jen snaha ukázat, že dané banky věci sledují a jdou s dobou, s technologickým pokrokem. Pokud vím, žádná nepřišla ani s funkčním konceptem, který by naznačil, k čemu by blockchain chtěla použít," zdůrazňuje Marek Palatinus. Blockchain bez bitcoinu, respektive bez nějaké zúčtovací jednotky uvnitř, nedává tak úplně smysl. Ten systém je propracovaný a vyvážený a není možné z něj vzít půlku a myslet si, že bude fungovat bez té druhé.

Kurzová houpačka se zklidnila, takže je spekulativní lesk pryč? Nikoli, říká legenda

Lidé výkyvy kurzu určitě vnímají, svým způsobem jde o obraz důvěry v systém. Bitcoin díky tomu již stokrát zemřel, protože se pokaždé, když výrazněji klesl kurz, začaly rojit články o tom, že selhal a podobně. Když naopak kurz roste, roste také optimismus, na Facebooku se k bitcoinové komunitě přidávají noví lidé a tak dále. Rozptyl a volatilita se navíc postupně zmenšují, což v podstatě potvrzuje, že čím více lidí spekuluje nebo obchoduje, tím jsou výkyvy menší. Nyní, při ceně okolo 400 USD za bitcoin, jsou brány v potaz pohyby o 20-30 USD, které byly ještě nedávno považovány za drobnost. Pohyby kurzu navíc dříve ani zdaleka nedávaly takový smysl jako dnes.

"Co se týče kurzu ve střednědobém horizontu, třeba za pět let, nemám křišťálovou kouli. Cena se ještě může pohybovat v obrovském rozsahu, ale očekávám, že se dostane do řádu tisíců dolarů," odhaduje Palatinus. Kurz půjde nahoru díky fundamentu, díky zájmu stále většího množství lidí, kteří se zbavují zábran či obav. Princip nabídky a poptávky je ostatně dobře patrný již dnes. Lidé se bitcoinu přestávají bát, pro stále více z nich je to zajímavý technologický a investiční experiment. Bariéra vstupu je navíc díky burzám a automatům poměrně nízká.

Ropa klesla na 17letá minima
před 25 minutami

Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před 42 minutami

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před hodinou

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před hodinou

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
08:36

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus