Jágr by se divil: Tohle má být nový daňový ráj?
|

Jágr by se divil: Tohle má být nový daňový ráj?

Ve světě se rozmáhá nový trend. Peníze se z tradičních daňových rájů přesouvají do USA. Přibývá těch, kteří Spojené státy nazývají novým Švýcarskem. Co stálo za takovou změnou?

Banky Daně Regulace Spojené státy americké (USA)

Andrew Penney, výkonný ředitel Rothschild & Co., se koncem roku 2015 u právníků informoval, jak pomoci zámožným klientům nejlépe "optimalizovat" daně. Přišla nečekaná rada - přesunout bohatství z offshorových destinací do Spojených států, osvobozené od daní a skryté před zraky americké vlády.

Je to paradox. Po letech kritiky ostatních zemí za údajné napomáhání daňovým podvodům a praní špinavých peněz se z USA stává daňový ráj.

Amerika v rámci boje proti nekalým praktikám v roce 2010 prosadila zákon Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Ten po finančních společnostech požaduje informace o účtech, jejichž majiteli jsou američtí občané, a reporty americkému daňovému úřadu (IRS). Když banky povinnosti nesplní, čelí vysokým pokutám.

Zákon FATCA inspiroval OECD, jež navrhla tvrdá pravidla, která by měla usnadnit vládám odhalování daňových podvodníků. Od roku 2014 přijalo nový systém reportingu 97 právních systémů. Pravidla kladou požadavky na transparentnost bankovních účtů, trustů a dalších investic mezinárodních klientů. Jen několik zemí odmítlo novou regulaci přijmout - Bahrajn, Nauru, Vanuatu a Spojené státy.

"Spojené státy stály odjakživa v čele boje proti mezinárodním daňovým podvodům a využívání zahraničních finančních účtů," uvedl mluvčí ministerstva financí Ryan Daniels. Prohlásil, že iniciativa OECD přímo "staví" na americkém zákoně FATCA. Ministerstvo financí přitom navrhuje regulaci podobnou OECD pro americké účty se zahraničními majiteli. Schvalování podobných zákonů už ale v minulosti vázlo kvůli odporu republikány kontrolovaného Kongresu a bankovního sektoru.

Skvělá podnikatelská příležitost

Penney měl ve své původní verzi prezentace uvedeno, že "jsou nyní USA efektivně největším daňovým rájem světa". I kdyby USA chtěly zkoumat, zda byl majetek zahraničních klientů bank nabyt v souladu s daňovým systémem země původu, chybí vládě zdroje, díky nimž by dodržování zahraničních daňových zákonů mohla vynutit. Navíc není ani vidět velký zájem v této oblasti něco dělat.

Firmy nemarní čas a snaží se ze situace vytěžit co nejvíce. Fakt, že si Američané postavili hlavu a nepodepsali pravidla OECD o sdílení informací, může být pro byznys finančních společností silným stimulem, napsal například v e-mailu bankéřům Ray Grenier, ředitel Bolton Global Capital.

Jeho firma se těší z nárůstu počtu nově otevřených účtů. Jde především o klienty, kteří do USA přesunuli peníze z evropských bank, zejména ze Švýcarska. "Nová pravidla OECD odstartovala exodus," napsal Grenier. Všichni - od londýnských právníků po švýcarské trusty - se zapojují do hry a napomáhají světové elitě přesouvat bankovní konta z Baham a Panenských ostrovů do Nevady, Wyomingu nebo Jižní Dakoty.

Nový koridor pro praní špinavých peněz

Nemnoží se jen obavy, že budou neameričtí držitelé účtů obcházet daňové zákony svých zemí. Americké ministerstvo financí se také strachuje, že by se masivní příliv kapitálu na tajná konta mohl stát novým kanálem pro legalizaci peněz z trestné činnosti. Aktuálně se přes světový finanční systém podle odhadů OSN každoročně "vypere" minimálně 1,6 bilionu USD.

Nabízet diskrétní přístup klientům bank není ilegální, oponuje právník Scott Michel z Caplin & Drysdale, který zastupuje švýcarské banky a majitele účtů. Vše je v mezích zákona do chvíle, kdy americké banky nezačnou vědomě napomáhat zahraničním klientům k daňovým únikům.

Tajná konta, která ukrývají bohatství v USA, Švýcarsku nebo jinde, mohou také ochránit bohaté před vydíráním a únosy rodinných příslušníků, hájí zájmy klientů právníci. Bohatí se navíc cítí bezpečněji, když "zaparkují" příjmy v USA, ne v nějakém nestabilním regionu.

Rothschild, staletí fungující evropská finanční instituce, otevřela trustovou společnost v Nevadě jen několik bloků od velkých kasin. V reakci na změny v regulaci přesouvá bohatství zámožných klientů z daňových rájů (jako jsou například Bermudy, které nově podléhají mezinárodním požadavkům na sdílení informací) do svých trustů, které jsou od reportování osvobozeny.

Firma oficiálně prohlašuje, že trusty nabízejí služby mezinárodním rodinám, které láká stabilita USA, a že tito klienti vždy prokazují, že neporušují daňové zákony své domovské země. "Trusty nebyly vytvořeny, aby využívaly toho, že se USA nepřipojily k mezinárodním standardům reportování," tvrdí mluvčí Rothschild Emma Reesová a vysvětluje, že Rothschild Trust North America byla založena v roce 2013, aby poskytovala služby mezinárodním rodinám, zejména těm s aktivy v USA a zámoří. "Oslovujeme zejména klienty, kteří vyhledávají stabilní, regulované prostředí USA. Nenabízíme právní služby, pokud si nejsme absolutně jistí, že mají klienti všechny daňové záležitosti v pořádku," doplňuje Reesová.

Také Trident Trust Co., jeden ze světově největších poskytovatelů offshore trustů, přesunul desítky účtů ze Švýcarska, Kajmanských ostrovů a dalších vyhlášených daňových rájů do Sioux Falls. Učinil tak už v prosinci, aby transfer stihl do 1. ledna, kdy začala nová pravidla platit.

Konec éry tradičních daňových rájů?

Finanční experti se ale i tak shodují, že "staré" daňové ráje jen tak nezmizí. Podle Gabriela Zucmana, profesora ekonomie na University of California v Berkeley, švýcarské banky nadále spravují aktiva v hodnotě 1,9 bilionu USD, která zatím majiteli účtů nebyla reportována v domovských zemích. A těžko říci, na jakou hodnotu by se celkové číslo vyšplhalo, kdybychom se zaměřili na zbylé z téměř 100 právních systémů, které se ke standardům připojily.

Po mnohá desetiletí bylo Švýcarsko světovým centrem tajných bankovních účtů. Časy se ale pomalu mění. V roce 2007 zafungoval Bradley Birkenfeld, bankéř z UBS, jako whistleblower, když pomohl rozkrýt praktiky firmy při napomáhání americkým klientům vyhýbat se daním s nepřiznanými účty. Více než 80 švýcarských bank, včetně UBS a Credit Suisse, se nakonec dohodlo, že spor urovná zaplacením 5 miliard USD.

Problémům čelila i Rothschild Bank, která loni v červnu přistoupila na dohodu o zastavení vyšetřování s americkým ministerstvem spravedlnosti. Banka připustila, že pomáhala americkým klientům skrývat příjmy před IRS. Přijala pokutu v hodnotě 11,5 milionu USD a uzavřela 300 účtů patřících americkým daňovým poplatníkům v celkové hodnotě 794 milionů USD.

Zdroj: Bloomberg
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR