Jágr by se divil: Tohle má být nový daňový ráj?
|

Jágr by se divil: Tohle má být nový daňový ráj?

Ve světě se rozmáhá nový trend. Peníze se z tradičních daňových rájů přesouvají do USA. Přibývá těch, kteří Spojené státy nazývají novým Švýcarskem. Co stálo za takovou změnou?

Banky Daně Regulace Spojené státy americké (USA)

Andrew Penney, výkonný ředitel Rothschild & Co., se koncem roku 2015 u právníků informoval, jak pomoci zámožným klientům nejlépe "optimalizovat" daně. Přišla nečekaná rada - přesunout bohatství z offshorových destinací do Spojených států, osvobozené od daní a skryté před zraky americké vlády.

Je to paradox. Po letech kritiky ostatních zemí za údajné napomáhání daňovým podvodům a praní špinavých peněz se z USA stává daňový ráj.

Amerika v rámci boje proti nekalým praktikám v roce 2010 prosadila zákon Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Ten po finančních společnostech požaduje informace o účtech, jejichž majiteli jsou američtí občané, a reporty americkému daňovému úřadu (IRS). Když banky povinnosti nesplní, čelí vysokým pokutám.

Zákon FATCA inspiroval OECD, jež navrhla tvrdá pravidla, která by měla usnadnit vládám odhalování daňových podvodníků. Od roku 2014 přijalo nový systém reportingu 97 právních systémů. Pravidla kladou požadavky na transparentnost bankovních účtů, trustů a dalších investic mezinárodních klientů. Jen několik zemí odmítlo novou regulaci přijmout - Bahrajn, Nauru, Vanuatu a Spojené státy.

"Spojené státy stály odjakživa v čele boje proti mezinárodním daňovým podvodům a využívání zahraničních finančních účtů," uvedl mluvčí ministerstva financí Ryan Daniels. Prohlásil, že iniciativa OECD přímo "staví" na americkém zákoně FATCA. Ministerstvo financí přitom navrhuje regulaci podobnou OECD pro americké účty se zahraničními majiteli. Schvalování podobných zákonů už ale v minulosti vázlo kvůli odporu republikány kontrolovaného Kongresu a bankovního sektoru.

Skvělá podnikatelská příležitost

Penney měl ve své původní verzi prezentace uvedeno, že "jsou nyní USA efektivně největším daňovým rájem světa". I kdyby USA chtěly zkoumat, zda byl majetek zahraničních klientů bank nabyt v souladu s daňovým systémem země původu, chybí vládě zdroje, díky nimž by dodržování zahraničních daňových zákonů mohla vynutit. Navíc není ani vidět velký zájem v této oblasti něco dělat.

Firmy nemarní čas a snaží se ze situace vytěžit co nejvíce. Fakt, že si Američané postavili hlavu a nepodepsali pravidla OECD o sdílení informací, může být pro byznys finančních společností silným stimulem, napsal například v e-mailu bankéřům Ray Grenier, ředitel Bolton Global Capital.

Jeho firma se těší z nárůstu počtu nově otevřených účtů. Jde především o klienty, kteří do USA přesunuli peníze z evropských bank, zejména ze Švýcarska. "Nová pravidla OECD odstartovala exodus," napsal Grenier. Všichni - od londýnských právníků po švýcarské trusty - se zapojují do hry a napomáhají světové elitě přesouvat bankovní konta z Baham a Panenských ostrovů do Nevady, Wyomingu nebo Jižní Dakoty.

Nový koridor pro praní špinavých peněz

Nemnoží se jen obavy, že budou neameričtí držitelé účtů obcházet daňové zákony svých zemí. Americké ministerstvo financí se také strachuje, že by se masivní příliv kapitálu na tajná konta mohl stát novým kanálem pro legalizaci peněz z trestné činnosti. Aktuálně se přes světový finanční systém podle odhadů OSN každoročně "vypere" minimálně 1,6 bilionu USD.

Nabízet diskrétní přístup klientům bank není ilegální, oponuje právník Scott Michel z Caplin & Drysdale, který zastupuje švýcarské banky a majitele účtů. Vše je v mezích zákona do chvíle, kdy americké banky nezačnou vědomě napomáhat zahraničním klientům k daňovým únikům.

Tajná konta, která ukrývají bohatství v USA, Švýcarsku nebo jinde, mohou také ochránit bohaté před vydíráním a únosy rodinných příslušníků, hájí zájmy klientů právníci. Bohatí se navíc cítí bezpečněji, když "zaparkují" příjmy v USA, ne v nějakém nestabilním regionu.

Rothschild, staletí fungující evropská finanční instituce, otevřela trustovou společnost v Nevadě jen několik bloků od velkých kasin. V reakci na změny v regulaci přesouvá bohatství zámožných klientů z daňových rájů (jako jsou například Bermudy, které nově podléhají mezinárodním požadavkům na sdílení informací) do svých trustů, které jsou od reportování osvobozeny.

Firma oficiálně prohlašuje, že trusty nabízejí služby mezinárodním rodinám, které láká stabilita USA, a že tito klienti vždy prokazují, že neporušují daňové zákony své domovské země. "Trusty nebyly vytvořeny, aby využívaly toho, že se USA nepřipojily k mezinárodním standardům reportování," tvrdí mluvčí Rothschild Emma Reesová a vysvětluje, že Rothschild Trust North America byla založena v roce 2013, aby poskytovala služby mezinárodním rodinám, zejména těm s aktivy v USA a zámoří. "Oslovujeme zejména klienty, kteří vyhledávají stabilní, regulované prostředí USA. Nenabízíme právní služby, pokud si nejsme absolutně jistí, že mají klienti všechny daňové záležitosti v pořádku," doplňuje Reesová.

Také Trident Trust Co., jeden ze světově největších poskytovatelů offshore trustů, přesunul desítky účtů ze Švýcarska, Kajmanských ostrovů a dalších vyhlášených daňových rájů do Sioux Falls. Učinil tak už v prosinci, aby transfer stihl do 1. ledna, kdy začala nová pravidla platit.

Konec éry tradičních daňových rájů?

Finanční experti se ale i tak shodují, že "staré" daňové ráje jen tak nezmizí. Podle Gabriela Zucmana, profesora ekonomie na University of California v Berkeley, švýcarské banky nadále spravují aktiva v hodnotě 1,9 bilionu USD, která zatím majiteli účtů nebyla reportována v domovských zemích. A těžko říci, na jakou hodnotu by se celkové číslo vyšplhalo, kdybychom se zaměřili na zbylé z téměř 100 právních systémů, které se ke standardům připojily.

Po mnohá desetiletí bylo Švýcarsko světovým centrem tajných bankovních účtů. Časy se ale pomalu mění. V roce 2007 zafungoval Bradley Birkenfeld, bankéř z UBS, jako whistleblower, když pomohl rozkrýt praktiky firmy při napomáhání americkým klientům vyhýbat se daním s nepřiznanými účty. Více než 80 švýcarských bank, včetně UBS a Credit Suisse, se nakonec dohodlo, že spor urovná zaplacením 5 miliard USD.

Problémům čelila i Rothschild Bank, která loni v červnu přistoupila na dohodu o zastavení vyšetřování s americkým ministerstvem spravedlnosti. Banka připustila, že pomáhala americkým klientům skrývat příjmy před IRS. Přijala pokutu v hodnotě 11,5 milionu USD a uzavřela 300 účtů patřících americkým daňovým poplatníkům v celkové hodnotě 794 milionů USD.

Zdroj: Bloomberg
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
před 10 minutami

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
09:35

Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START přidaly téměř 18 % na 500 Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating