Co musíte ráno vědět (2. března)
|

Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak v úterý skončilo obchodování na evropských a amerických burzách, co říkají indexy nákupních manažerů o světové ekonomice a jak Nigérie ozdravuje státní rozpočet? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily březen silným růstem, pomohl jim růst cen ropy i slušná makrodata

Všechny tři hlavní americké akciové indexy v úterý přidaly výrazně přes dvě procenta a zakončily seanci poblíž denních maxim. Pomohl jim růst cen ropy a lepší než očekávaný údaj o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu od ISM. Index Dow posílil o 2,11 % na 16 865,08 bodu, S&P 500 přidal 2,39 % na 1 978,34 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,89 % na 4 689,60 bodu. Posílily tituly v devíti z deseti hlavních sektorů, na červené nule zakončily den síťové společnosti, nejvíce se naopak dařilo technologickým, finančním a ropným společnostem. Index volatility VIX klesl o bezmála čtrnáct procent na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů přidal přes devět bazických bodů na 1,8266 %, když z denních minim těsně nad 1,70 % vystoupal až nad 1,83 %.

Akcie a američtí prezidenti: Mají trhy raději republikány, nebo demokraty?

Akcie jako vynikající volba. S inflací i bez

2. Evropské akcie úterní seanci navzdory nepřesvědčivým datům zakončily výrazně výše

Evropské akcie v úterý zpevnily. Britský FTSE 100 přidal 0,92 % na 6 152,88 bodu, německý DAX posílil o 2,34 % na 9 717,16 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,22 % na 4 406,84 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 pak uzavřel se ziskem 1,44 % na 338,72 bodu. Investoři během celého dne sledovali únorové indexy nákupních manažerů. V noci na úterý ukazatele vyšly v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru starého kontinentu zpomalil, v USA se podmínky ve zpracovatelském sektoru v únoru zlepšily a v Číně indexy klesly hlouběji do pásma kontrakce. Z jednotlivých titulů akcie britské banky Barclays odepsaly více než osm procent poté, co společnost oznámila, že v loňském finančním roce hospodařila s čistou ztrátou 394 milionů liber. Barclays současně oznámila, že odprodá své africké aktivity a rozdělí se do dvou divizí. Nedařilo se ani cenným papírům obchodníka s komoditami a těžaře Glencore, které odepsaly dvě procenta poté, co firma oznámila, že se kvůli klesajícím cenám surovin loni propadla do čisté ztráty 4,96 miliardy dolarů. Akcie těžařské firmy Anglo American naopak přidaly více než dvě procenta a cenné papíry oceláře ArcelorMittal vyskočily o více než osm procent.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

3. Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru ji táhly zejména banky

Index PX v úterý vzrostl o 1,67 % na 871,89 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 4,24 % na 4 838 korun. Dařilo se i druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která posílila o 2,16 % na 648,80 Kč. Výrazně zpevnily i akcie mediální firmy CME, které připsaly 2 %, pojišťovny VIG (+1,83 %), likérky Stock Spirits (+3,52 %) nebo tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,89 %). Pod nulou seanci zakončily jen akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,54 % na 365 korun, telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jež odepsaly 0,78 %, a skupiny Pivovary Lobkowicz, které přišly o 0,48 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny?

4. Očekávané události

Ve středu Austrálie a Švýcarsko vydají zprávy o vývoji HDP, Španělsko přidá zprávu o změně počtu nezaměstnaných, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna index výrobních cen a v USA odpoledne vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) a počtu žádostí o hypotéku. Data navíc doplní Béžová kniha Fedu a výsledky zveřejní v Evropě mimo jiné Subsea 7 a v USA Brown-Forman. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v eurozóně v lednu klesla na 10,3 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu třetí měsíc v řadě klesla. Snížila se na 10,3 % z prosincových 10,4 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň od srpna 2011. Oznámil to v úterý statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila na 8,9 %, což je nejnižší úroveň od května 2009. V prosinci její míra dosahovala 9 %.

6. Intercontinental Exchange zvažuje, že předloží nabídku na převzetí London Stock Exchange Group

Přední světová burzovní společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské burzy NYSE, zvažuje, že podá nabídku na převzetí britské burzovní skupiny London Stock Exchange Group. Společnost to v úterý uvedla s tím, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Zpráva se objevila jen týden poté, co jednání s London Stock Exchange Group potvrdila německá Deutsche Börse.

7. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru podle finálních dat zpomalil o něco méně, než se čekalo

Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru kleslo. Index nákupních manažerů se snížil na 51,2 bodu z 52,3 bodu v lednu. Pokles byl ale nakonec o něco nižší, než uváděl rychlý odhad z 22. února (51 bodů). Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru rostla nejpomalejším tempem za poslední rok. Podnikům se totiž navzdory výraznému snižování cen nepodařilo zastavit zpomalování růstu nových zakázek.

Čína: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru klesl hlouběji do pásma kontrakce
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru prohloubila pokles na minimum za více než čtyři roky a sektor služeb rostl nejpomaleji za osm let. Úterní údaje čínského statistického úřadu založené na výsledcích anket u nákupních manažerů potvrzují další zpomalování druhé největší ekonomiky světa.
Podmínky v americkém zpracovatelském sektoru v únoru zaznamenaly zlepšení
Podmínky v americkém zpracovatelském sektoru se v únoru zlepšily. Index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit se zvýšil na 51,3 bodu z 51 bodů v lednu. Čekala se stagnace ukazatele. Vzrostl také index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institut ISM, a to na 49,5 bodu z 48,2 bodu při očekávání mírnějšího růstu na 48,5 bodu.
Podmínky v českém průmyslu se v únoru poprvé od loňského října zhoršily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v únoru zhoršily. Index nákupních manažerů klesl na 55,5 bodu z lednových 56,9 bodu. Index tak v únoru klesl poprvé od loňského října, ale stále signalizuje celkově výrazný růst, uvedla v úterý společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem aktivity je hranice 50 bodů.

8. Vitásková: Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 nebude

Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit. Novinářům to v úterý řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Úřad podle ní tarifní strukturu přepracuje a je možné, že nebude tolik postavená na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno. Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou.

9. Putin: Ruské ropné firmy souhlasí se zmrazením těžby ropy

Ruské ropné společnosti souhlasí s návrhem na zmrazení těžby ropy, na kterém se Rusko nedávno dohodlo s několika dalšími významnými producentskými zeměmi. Vyplývá to z úterního sdělení ruského prezidenta Vladimira Putina. Prezident uvedl, že globální dohoda o zmrazení těžby ropy je na dosah, a upřesnil, že těžba ropy v Rusku by na lednové úrovni měla zůstat po celý letošní rok.

Těžaři ropy a plynu z břidlic v USA snižují těžbu

10. Honeywell již nebude dále usilovat o převzetí skupiny United Technologies

Americký průmyslový konglomerát Honeywell International stáhl nabídku na převzetí konkurenční společnosti United Technologies, kterou chtěl získat za 90,7 miliardy dolarů. Své rozhodnutí společnost zdůvodnila neochotou vedení United Technologies jednat o spojení podniků. United Technologies minulý týden nabídku Honeywellu odmítla, zejména kvůli obavám z negativního postoje regulačních úřadů. Dodala, že snaha o spojení podniků by byla nezodpovědná vůči akcionářům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nigérie odhalila ve státní správě téměř 24 000 černých duší

Nigerijská vláda vyškrtla na základě nedávného auditu ze svých výplatních pásek téměř 24 000 černých duší. Měsíčně tak ušetří až 2,29 miliardy nair (asi 286 milionů Kč).

Nově zavedený systém podle ministerstva financí odhalil podvody, na jejichž základě vyplácela vláda měsíčně plat více než dvěma desítkám tisíc neexistujících lidí. Někteří státní zaměstnanci prý také dostávali plat hned od několika státních úřadů.

Mluvčí ministerstva financí Festus Akanbi uvedl, že odhalené černé duše tvoří 7,5 % z dosud zkontrolovaných 312 000 jmen na vládní výplatní pásce.

Prezident Muhammadu Buhari, který se dostal do úřadu po loňských volbách, slíbil voličům kromě boje proti povstání radikálních islamistů z Boko Haram na severovýchodě země také rozhodný boj proti korupci a klientelismu.

Už loni oznámila nezávislá protikorupční komise, že našla jen na výplatních páskách ministerstva financí 45 000 černých duší. Platy státních zaměstnanců činí zhruba 40 % výdajů nigerijské vlády a nejvyšší položku státního rozpočtu 170milionové země.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 31 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR