Co musíte ráno vědět (11. března)
|

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak v den zasedání ECB skončilo obchodování na obou stranách Atlantského oceánu, co Mario Draghi prohlásil na tiskové konferenci po zasedání ECB a co umí chytré švihadlo? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, od denních minim se ale odrazily zpět k nule. Investoři hodnotili nová opatření ECB

Wall Street má za sebou velice živý den. Po počátečním růstu a rychlém pádu téměř procento do mínusu se hlavní indexy zvedly a zakončily poblíž nuly, S&P 500 dokonce těsně v zeleném teritoriu. Náladu na trhu ovlivňovaly i spíše nepříznivé zprávy týkající se ropy. Index Dow nakonec oslabil o kosmetických 0,03 % na 16 995,13 bodu, S&P 500 přidal necelý bod na 1 989,57 bodu (+0,02 %) a Nasdaq Composite se nevymanil ze ztrát a odepsal 0,26 % na 4 662,16 bodu. Nejvíce ztrácel sektor energií (-0,6 %), všechna odvětví tedy zakončovala blízko nuly, v plusu se udržely například tituly ze sektorů základních materiálů nebo síťových služeb. Index volatility VIX nakonec klesl o 1,58 % na 18,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelých pět bazických bodů na 1,9253 %.

Akcie: Růst o 2 % a pokles o 20 %? Gundlach vychází z tohoto grafu

Problémy s likviditou aneb Připravte se na další flash crashe

2. Evropské akcie ve čtvrtek neudržely zisky a po komentářích Maria Draghiho výrazně oslabily

Evropské burzy ve čtvrtek nejprve výrazně posilovaly, když je po obědě navnadilo rozšíření programu odkupu aktiv v Evropě a snížení sazeb. Neochota ECB tlačit úroky ještě níže ale společně s obnoveným propadem cen komodit srazily západoevropské indexy do hlubokých ztrát. Celoevropský index STOXX 600 Europe nakonec odepsal 1,66 %, německý DAX ztratil 2,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 1,70 % a britský FTSE 100 spadl o 1,78 %. Relativně nejlépe dopadly burzy v Madridu a Miláně.

12 zemí, které straší investory aneb Kde je bankrot na dohled

Copak se nám to zlato snaží říct?

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala procento, podpořily ji akcie Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,06 % na 896,15 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které přidaly 3,24 % na 5 134 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry skupiny ČEZ, jejichž cena se zvýšila o 0,6 % na 384,20 Kč. Třetí největší zobchodovaný objem připadl akciím rakouské bankovní skupiny Erste, které zpevnily o 2,15 % na 665,50 Kč. Nedařilo se naopak akciím sázkové kanceláře Fortuna, které odepsaly 10,68 % na 88,65 Kč. Společnost ve čtvrtek ráno zveřejnila solidní hospodářské výsledky za loňský rok, zároveň ale oznámila, že neplánuje letos ani příští rok navrhovat výplatu dividendy, což bylo pro investory velkým zklamáním. Přes tři procenta odepsaly akcie likérky Stock Spirits, která rovněž odtajnila hospodářská čísla za loňský rok. Výrobce alkoholických nápojů za rok 2015 dosáhl zisku po zdanění 19,4 milionu eur (o rok dříve 35,8 milionu eur) a provozního zisku 41,7 milionu eur (v roce 2014 to bylo 53,6 milionu eur). Příjmy rovněž klesly, a to zhruba o desetinu na 262,6 milionu eur. Navržená finální dividenda za druhé pololetí je 0,0455 eura na akcii, za loňský rok firma hodlá vyplatit celkem 0,058 eura na akcii.

Proč si spořit v penzijním fondu?

4. Očekávané události

Německo a Španělsko v pátek dopoledne zveřejní zprávy o vývoji inflace, Itálie a Řecko přidají průmyslovou výrobu a Spojené království a Portugalsko výsledek obchodní bilance. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou indexy dovozních a vývozních cen a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a Kanada doplní statistiku nezaměstnanosti. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB podle očekávání snížila depozitní sazbu na -0,4 %, překvapivě rozšířila program kvantitativního uvolňování

Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu ECB snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň banka zvýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě. V rámci programu kvantitativního uvolňování bude ECB nově moci nakupovat též dluhopisy nebankovních společností s ratingem v investičním pásmu denominované v eurech. Souhrnná hodnota firemních dluhopisů, které ECB může podle nově představených pravidel kupovat, dosahuje podle agentury Bloomberg zhruba 900 miliard eur. Dalším opatřením, jehož zavedení ECB oznámila, je druhá série dlouhodobých refinančních operací TLTRO. "Krok ECB lze přeložit tak, že když dvě dávky morfia nestačí, je potřeba přidat třetí," poznamenal po oznámení výsledku zasedání banky Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

Draghiho bazuka: Co znamená březnové snížení úrokových sazeb ECB a rozšíření QE?
Evropská centrální banka (ECB) na svém březnovém zasedání podle očekávání dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu ECB snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň banka zvýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně. Co na to čeští analytici?

6. Investice Číny v Evropě a USA loni stouply na rekord

Investice Číny v Evropě a Spojených státech se loni navzdory zpomalení růstu čínské ekonomiky dostaly na nový rekord. Celkově čínské státní a soukromé podniky investovaly v Evropě (v zemích EU, Norsku a Švýcarsku) 23 miliard dolarů, v USA pak 15 miliard USD. Vyplývá to ze zprávy právnické firmy Baker & MacKenzie a konzultační společnosti Rhodium Group zveřejněné listem Financial Times.

7. Inflace v Číně v únoru nečekaně zrychlila

Čínská inflace se v únoru dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2014. Index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 2,3 %, přičemž trhy očekávaly stagnaci na úrovni 1,8 %. V dlouhodobém poklesu naopak pokračovaly výrobní ceny, které dle očekávání klesly o 4,9 %. Cenovou hladinu minulý měsíc zvýšilo zejména více než 7% zdražení potravin, které bylo podle ekonomů důsledkem chladného počasí a oslav lunárního nového roku. Bez zahrnutí potravin míra inflace činila jen procento. Někteří ekonomové proto očekávají, že inflace v dalších měsících opět klesne.

8. Irsko loni druhým rokem za sebou ekonomicky rostlo nejrychleji v EU

Irská ekonomika loni vzrostla o 7,8 %. Irsko se tak druhým rokem za sebou stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropské unie. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil irský statistický úřad. V roce 2014 irská ekonomika zpevnila o 4,8 %. Irsko v roce 2010 muselo požádat o záchranný program, od té doby však výrazně ožilo. Loni irská ekonomika těžila z dalšího poklesu nezaměstnanosti, růstu maloobchodních tržeb a slabého eura, které podpořilo vývoz.

9. Nezaměstnanost v Řecku klesla na minimum za 3,5 roku

Míra nezaměstnanosti v Řecku klesla na konci loňského roku na rovných 24 %. Dostala se tak nejníže od května 2012. Na konci roku 2014 činila míra nezaměstnanosti v Řecku 26,1 %, a v září 2013 byla dokonce na 27,9 %.

10. Představenstvo O2 Czech Republic odsouhlasilo návrh vyplacení dividendy 16 Kč na akcii

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic ve čtvrtek schválilo návrh vyplacení dividendy v hrubé výši 16 Kč na akcii. Rozhodovat o dividendě nyní bude valná hromada svolaná na 19. dubna. Skupina PPF, která je majoritním vlastníkem O2, současně ve čtvrtek odmítla spekulace, že se chystá podíl v O2 Czech Republic prodat čínským investorům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sportovci, zbystřete. Na trh přichází chytré švihadlo

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před 4 minutami

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii