Co musíte ráno vědět (11. března)
|

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak v den zasedání ECB skončilo obchodování na obou stranách Atlantského oceánu, co Mario Draghi prohlásil na tiskové konferenci po zasedání ECB a co umí chytré švihadlo? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, od denních minim se ale odrazily zpět k nule. Investoři hodnotili nová opatření ECB

Wall Street má za sebou velice živý den. Po počátečním růstu a rychlém pádu téměř procento do mínusu se hlavní indexy zvedly a zakončily poblíž nuly, S&P 500 dokonce těsně v zeleném teritoriu. Náladu na trhu ovlivňovaly i spíše nepříznivé zprávy týkající se ropy. Index Dow nakonec oslabil o kosmetických 0,03 % na 16 995,13 bodu, S&P 500 přidal necelý bod na 1 989,57 bodu (+0,02 %) a Nasdaq Composite se nevymanil ze ztrát a odepsal 0,26 % na 4 662,16 bodu. Nejvíce ztrácel sektor energií (-0,6 %), všechna odvětví tedy zakončovala blízko nuly, v plusu se udržely například tituly ze sektorů základních materiálů nebo síťových služeb. Index volatility VIX nakonec klesl o 1,58 % na 18,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelých pět bazických bodů na 1,9253 %.

Akcie: Růst o 2 % a pokles o 20 %? Gundlach vychází z tohoto grafu

Problémy s likviditou aneb Připravte se na další flash crashe

2. Evropské akcie ve čtvrtek neudržely zisky a po komentářích Maria Draghiho výrazně oslabily

Evropské burzy ve čtvrtek nejprve výrazně posilovaly, když je po obědě navnadilo rozšíření programu odkupu aktiv v Evropě a snížení sazeb. Neochota ECB tlačit úroky ještě níže ale společně s obnoveným propadem cen komodit srazily západoevropské indexy do hlubokých ztrát. Celoevropský index STOXX 600 Europe nakonec odepsal 1,66 %, německý DAX ztratil 2,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 1,70 % a britský FTSE 100 spadl o 1,78 %. Relativně nejlépe dopadly burzy v Madridu a Miláně.

12 zemí, které straší investory aneb Kde je bankrot na dohled

Copak se nám to zlato snaží říct?

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala procento, podpořily ji akcie Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,06 % na 896,15 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které přidaly 3,24 % na 5 134 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry skupiny ČEZ, jejichž cena se zvýšila o 0,6 % na 384,20 Kč. Třetí největší zobchodovaný objem připadl akciím rakouské bankovní skupiny Erste, které zpevnily o 2,15 % na 665,50 Kč. Nedařilo se naopak akciím sázkové kanceláře Fortuna, které odepsaly 10,68 % na 88,65 Kč. Společnost ve čtvrtek ráno zveřejnila solidní hospodářské výsledky za loňský rok, zároveň ale oznámila, že neplánuje letos ani příští rok navrhovat výplatu dividendy, což bylo pro investory velkým zklamáním. Přes tři procenta odepsaly akcie likérky Stock Spirits, která rovněž odtajnila hospodářská čísla za loňský rok. Výrobce alkoholických nápojů za rok 2015 dosáhl zisku po zdanění 19,4 milionu eur (o rok dříve 35,8 milionu eur) a provozního zisku 41,7 milionu eur (v roce 2014 to bylo 53,6 milionu eur). Příjmy rovněž klesly, a to zhruba o desetinu na 262,6 milionu eur. Navržená finální dividenda za druhé pololetí je 0,0455 eura na akcii, za loňský rok firma hodlá vyplatit celkem 0,058 eura na akcii.

Proč si spořit v penzijním fondu?

4. Očekávané události

Německo a Španělsko v pátek dopoledne zveřejní zprávy o vývoji inflace, Itálie a Řecko přidají průmyslovou výrobu a Spojené království a Portugalsko výsledek obchodní bilance. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou indexy dovozních a vývozních cen a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a Kanada doplní statistiku nezaměstnanosti. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB podle očekávání snížila depozitní sazbu na -0,4 %, překvapivě rozšířila program kvantitativního uvolňování

Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu ECB snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň banka zvýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě. V rámci programu kvantitativního uvolňování bude ECB nově moci nakupovat též dluhopisy nebankovních společností s ratingem v investičním pásmu denominované v eurech. Souhrnná hodnota firemních dluhopisů, které ECB může podle nově představených pravidel kupovat, dosahuje podle agentury Bloomberg zhruba 900 miliard eur. Dalším opatřením, jehož zavedení ECB oznámila, je druhá série dlouhodobých refinančních operací TLTRO. "Krok ECB lze přeložit tak, že když dvě dávky morfia nestačí, je potřeba přidat třetí," poznamenal po oznámení výsledku zasedání banky Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

Draghiho bazuka: Co znamená březnové snížení úrokových sazeb ECB a rozšíření QE?
Evropská centrální banka (ECB) na svém březnovém zasedání podle očekávání dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu ECB snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň banka zvýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně. Co na to čeští analytici?

6. Investice Číny v Evropě a USA loni stouply na rekord

Investice Číny v Evropě a Spojených státech se loni navzdory zpomalení růstu čínské ekonomiky dostaly na nový rekord. Celkově čínské státní a soukromé podniky investovaly v Evropě (v zemích EU, Norsku a Švýcarsku) 23 miliard dolarů, v USA pak 15 miliard USD. Vyplývá to ze zprávy právnické firmy Baker & MacKenzie a konzultační společnosti Rhodium Group zveřejněné listem Financial Times.

7. Inflace v Číně v únoru nečekaně zrychlila

Čínská inflace se v únoru dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2014. Index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 2,3 %, přičemž trhy očekávaly stagnaci na úrovni 1,8 %. V dlouhodobém poklesu naopak pokračovaly výrobní ceny, které dle očekávání klesly o 4,9 %. Cenovou hladinu minulý měsíc zvýšilo zejména více než 7% zdražení potravin, které bylo podle ekonomů důsledkem chladného počasí a oslav lunárního nového roku. Bez zahrnutí potravin míra inflace činila jen procento. Někteří ekonomové proto očekávají, že inflace v dalších měsících opět klesne.

8. Irsko loni druhým rokem za sebou ekonomicky rostlo nejrychleji v EU

Irská ekonomika loni vzrostla o 7,8 %. Irsko se tak druhým rokem za sebou stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropské unie. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil irský statistický úřad. V roce 2014 irská ekonomika zpevnila o 4,8 %. Irsko v roce 2010 muselo požádat o záchranný program, od té doby však výrazně ožilo. Loni irská ekonomika těžila z dalšího poklesu nezaměstnanosti, růstu maloobchodních tržeb a slabého eura, které podpořilo vývoz.

9. Nezaměstnanost v Řecku klesla na minimum za 3,5 roku

Míra nezaměstnanosti v Řecku klesla na konci loňského roku na rovných 24 %. Dostala se tak nejníže od května 2012. Na konci roku 2014 činila míra nezaměstnanosti v Řecku 26,1 %, a v září 2013 byla dokonce na 27,9 %.

10. Představenstvo O2 Czech Republic odsouhlasilo návrh vyplacení dividendy 16 Kč na akcii

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic ve čtvrtek schválilo návrh vyplacení dividendy v hrubé výši 16 Kč na akcii. Rozhodovat o dividendě nyní bude valná hromada svolaná na 19. dubna. Skupina PPF, která je majoritním vlastníkem O2, současně ve čtvrtek odmítla spekulace, že se chystá podíl v O2 Czech Republic prodat čínským investorům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sportovci, zbystřete. Na trh přichází chytré švihadlo

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království