Burzovní kalendář (14. 3. - 18. 3. 2016)
|

Burzovní kalendář (14. 3. - 18. 3. 2016)

Zasedání ECB, které v mnohém překvapilo, mají investoři za sebou. Již v úterý ale začne na druhé straně Atlantiku dvoudenní zasedání amerického Fedu. Investoři sice nečekají, že by centrální banka USA oznámila něco zásadního, ostře sledované ale budou zaktualizovaná makroekonomická prognóza a tisková konference Janet Yellenové, z nichž se budou trhy snažit vyvodit, jak bude Fed rozhodovat na dalších setkáních. Zasedat budou v týdnu i Bank of Japan či Bank of England a z makrodat budou investoři sledovat americké maloobchodní tržby či inflaci v eurozóně. Na pražské burze v úterý zveřejní hospodářské výsledky ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání ve čtvrtek dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu banka snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň centrální banka eurozóny navýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně.

V rámci programu kvantitativního uvolňování bude ECB nově moci nakupovat též dluhopisy nebankovních společností s ratingem v investičním pásmu denominované v eurech. Souhrnná hodnota firemních dluhopisů, které ECB může podle nově představených pravidel kupovat, dosahuje podle agentury Bloomberg zhruba 900 miliard eur.

Dalším opatřením, jehož zavedení ECB oznámila, je druhá série střednědobých refinančních operací TLTRO.

Euro k americkému dolaru po oznámení snížení sazeb a rozšíření kvantitativního uvolňování výrazně oslabilo. Kurz eurodolaru spadl během pár minut z 1,0969 na 1,0868. Později ale dolar o veškeré zisky přišel. Investory totiž zklamalo vyjádření Maria Draghiho na tiskové konferenci, že za současných podmínek ECB nepředpokládá, že by sazby dále snižovala. Za celý týden euro k dolaru posílilo zhruba o 1,5 %.

"Už jen na základě 20 miliard eur měsíčně navíc v programu QE lze říci, že ECB tentokrát trhy nezklamala. Navíc se v rámci QE zvýšily limity pro nákup dluhopisů od jednoho emitenta a ECB bude také nově nakupovat i korporátní dluhopisy. Současně bude pumpovat do ekonomiky peníze i skrze čtyři nová kola TLTRO. Na druhou stranu nedochází k natažení tisku peněz za horizont března 2017, byť ECB říká, že je v případě potřeby ochotna program prodloužit," uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. "ECB se zjevně příliš nechce do dalšího snižování sazeb. Mario Draghi řekl, že existují limity pro posun sazeb do záporu a že další krok tímto směrem neočekává. Je tedy pravděpodobné, že v případě dalšího zhoršení vyhlídek evropské ekonomiky ECB bude měnit spíše nastavení QE než úroveň sazeb."

Z ekonomických údajů investory v týdnu více zaujaly výsledek čínské obchodní bilance, zpřesněný odhad vývoje HDP eurozóny či německá a čínská inflační data.

Přebytek zahraničního obchodu druhé největší ekonomiky světa v únoru dosáhl 32,59 miliardy USD, před rokem to bylo 60,61 miliardy USD. Export z Číny v únoru klesl (v dolarech) o 25,4 %, což byl nejvýraznější pokles od května 2009. V lednu se snížil o 11,2 % meziročně. Import klesl v únoru oproti loňsku o 13,8 % po lednovém snížení o 18,8 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali 12,5% propad exportu a 10% pokles importu.

Ekonomika eurozóny loni ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu Eurostatu expandovala více, než se původně čekalo. Meziročně HDP společenství zemí platících eurem vzrostl o 1,6 %, předchozí odhad uváděl +1,5 %, mezikvartálně byl růst potvrzen na úrovni 0,3 %. V celé EU ekonomika vzrostla mezikvartálně o 0,4 % a meziročně o 1,8 %.

Spotřebitelské ceny v Německu se v únoru meziročně nezměnily, proti lednu se ale o 0,4 % zvýšily. Podle dat harmonizovaných s metodikou výpočtu Eurostatu se ceny meziměsíčně zvýšily rovněž o 0,4 %, meziročně ale o 0,2 % klesly. Finální data tak potvrdila rychlý odhad z konce února.

Čínská inflace se v únoru dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2014. Index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 2,3 %, přičemž trhy očekávaly stagnaci na úrovni 1,8 %. V dlouhodobém poklesu naopak pokračovaly výrobní ceny, které dle očekávání klesly o 4,9 %.

Shrnutí uplynulého týdne na hlavních trzích

Americké akcie za celý týden zpevnily, index Dow od pondělí do pátku přidal 1,21 %, S&P 500 stoupl o 1,11 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,67 %. Ve čtvrtek po konci zasedání ECB americké akcie nejdříve výrazně ztrácely, posléze se ale od intradenních minim odrazily a uzavřely kolem nuly. V pátek se akcie vydaly strmě vzhůru poté, co nakonec mezi investory převážily pozitivní dojmy ze zasedání ECB. Dow v pátek zpevnil o 1,28 % na 17 213,31 bodu, širší S&P 500 přidal 1,64 % na 2 022,19 bodu, což je jeho letošní maximum, a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,85 % na 4 748,47 bodu. Ropa Brent za celý týden zdražila téměř o 6 % a cena ropy WTI stoupla zhruba o 8 %.

Americké akcie v pátek navázaly na vývoj na ostatních trzích a zakončily týden silnější
Americké akcie se v pátek vydaly strmě vzhůru díky oživení na trhu s ropou a podpoře ekonomiky ze strany ECB. Investoři si z jejích kroků prozatím berou to, co podle nich bude svědčit akciím, tedy příliv likvidity na trhy. Všechny tři nejsledovanější americké akciové indexy posílily i za celý týden, čímž prodloužily sérii růstových týdnů na čtyři, a S&P 500 navíc uzavřel na letošním maximu.

Rovněž západoevropské akcie za sebou mají převážně růstový týden. Německý index DAX od pondělí do pátku povyrostl o 0,07 %, francouzský CAC 40 přidal 0,7 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,13 %. Pod nulou skončil britský FTSE 100, který přišel o necelé procento. V pátek přidaly hlavní západoevropské akciové indexy od 1,7 % do 3,5 % poté, co ve čtvrtek neudržely úvodní zisky a po komentářích Maria Draghiho výrazně oslabily. "Ačkoli Draghiho komentář vyvolal na trzích hysterickou reakci, považujeme čtvrteční oznámení ECB za celkově pozitivní," řekl agentuře Reuters v pátek analytik Mike van Dulken ze společnosti Accendo Markets. "Zlepšená nálada na trhu naznačuje, že investoři možná dospívají ke stejnému závěru."

Evropské akcie zakončily týden silným pátečním růstem, za pět dnů dokázaly mírně posílit
Evropské akciové trhy v pátek výrazně zpevnily. Náladu na trhu podpořil růst cen ropy a investoři také postupně spíše přivítali opatření na podporu ekonomiky, která ve čtvrtek představila Evropská centrální banka.

Také akcie na pražské burze v uplynulém týdnu zpevnily, index PX stoupl o 2,01 % na 907,56 bodu. Nejvíce ztratily akcie sázkové kanceláře Fortuna (-13 % na 86,60 Kč), naopak nejvíce rostly akcie bankovní skupiny Erste Group (+6,2 % na 688 Kč).

Sázková kancelář Fortuna ve čtvrtek ráno oznámila, že jí loni vzrostl čistý zisk o 22,5 % na 19,5 milionu eur. Výsledek podpořila jednorázová položka v podobě odložené daně v Polsku ve výši 3,5 milionu eur. Zisk EBITDA loni firmě naopak o 2,1 % klesl a dosáhl 27,2 milionu eur. Výrazným zklamáním ale pro investory bylo oznámení, že Fortuna neplánuje pro roky 2016 a 2017 navrhovat výplatu dividendy.

Ve výhledu Fortuna uvedla, že letos očekává tažení organického růstu on-line kurzovým sázením a dočasně též mistrovstvím Evropy ve fotbale ve Francii. Celkový objem přijatých sázek by v roce 2016 podle managementu Fortuny mohl dosáhnout až 1,01 miliardy eur. Na úrovni zisku EBITDA ale firma kvůli zvýšení sázkové daně v České republice, zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a dalším investicím do rozvoje čeká meziroční zhoršení výsledku o 10-15 %. Investice do nové platformy pro on-line sázení by měly navýšit kapitálové výdaje na 11-13 milionů eur.

Během konferenčního hovoru s analytiky Fortuna uvedla, že současnou úroveň zadlužení vidí jako udržitelnou minimálně pro další dva roky. K nárůstu může dojít jedině v souvislosti s případnými fúzemi a akvizicemi. Očekávaný 10-15% pokles EBITDA by vedle vyšších daní v ČR a absence poplatků za on-line sázení na Slovensku měl souviset také s vyššími očekávanými provozními náklady, hlavně v oblasti nákladů na práci. "Kapitálové výdaje (CAPEX) firma pro letošní rok očekává v rozmezí 11-13 milionů eur (mimo M&A), my celkově čekáme 15-17 milionů eur. Investice do nové on-line platformy by měla vyjít na 10-15 milionů eur. Celkově kvůli vyšším provozním nákladům vnímáme výhled firmy jako spíše horší, než jsme čekali po zveřejnění výsledků," uvedla po skončení konferenčního hovoru analytička z České spořitelny Renáta Ďurčová.

Hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno odtajnila rovněž likérka Stock Spirits. Výrobce alkoholických nápojů za rok 2015 dosáhl zisku po zdanění 19,4 milionu eur (o rok dříve 35,8 milionu eur) a provozního zisku 41,7 milionu eur (v roce 2014 to bylo 53,6 milionu eur). Příjmy rovněž klesly, a to zhruba o desetinu na 262,6 milionu eur. Navržená dividenda za druhé pololetí je 0,0455 eura na akcii.

"Dividenda za 2. pololetí 2015 znamená celkovou dividendu za rok 2015 na úrovni 0,058 eura (3% hrubý dividendový výnos), která je nad očekáváním trhu o 0,04 eura, ale mírně pod naším odhadem 0,061 eura," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny. "Celkově byly výsledky za 2H2015 slabší, než se očekávalo, na úrovni čistého zisku, provozní výkonnost byla v souladu s očekáváním," dodal Bártek. Akcie Stock Spirits ve čtvrtek po oznámení výsledků odepsaly zhruba tři procenta.

Výběr dalších událostí na pražské burze:

Modelové marže Unipetrolu se v únoru snížily
Petrochemická společnost Unipetrol zveřejnila modelové marže za únor. V rafinérském segmentu se snížily na 2,8 USD za barel z lednových 5 USD za barel a rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural klesl na 2,7 USD z 2,9 USD na barel. Olefinové marže dosáhly 346 eur za tunu (-8 % meziměsíčně) a polyolefinové činily 541 eur za tunu (-3 % meziměsíčně).
Bakalova firma CERCL dokončila odchod z NWR
Společnost CERCL Mining, která byla dosud většinovým akcionářem těžařské společnosti New World Resources, dokončila odchod z této společnosti a převedla na ni všechny akcie NWR, které držela. NWR to uvedla ve středeční tiskové zprávě. CERCL patří z poloviny podnikateli Zdeňku Bakalovi, který tím z NWR definitivně odchází. NWR, která v Česku vlastní černouhelné doly OKD, plán oznámila už před dvěma týdny.
Představenstvo O2 Czech Republic odsouhlasilo návrh vyplacení dividendy ve výši 16 Kč na akcii
Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic ve čtvrtek schválilo návrh vyplacení dividendy v hrubé výši 16 Kč na akcii. Rozhodovat o dividendě nyní bude valná hromada svolaná na 19. dubna. Skupina PPF, která je majoritním vlastníkem O2, současně ve čtvrtek odmítla spekulace, že se chystá podíl v O2 Czech Republic prodat čínským investorům.

Výhled

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude dvoudenní zasedání americké centrální banky. Analytici nečekají, že by Fed rozhodl o zvýšení úrokových sazeb. Podle agentury Bloomberg je aktuálně jen 2% pravděpodobnost zvýšení základní úrokové sazby ze současných 0,25-0,5 %. Snížení sazby nečeká nikdo. Pravděpodobnost růstu sazby na dubnovém zasedání Fedu je nyní podle Bloombergu 21,6 %, na červnovém 51,4 % a na červencovém 56,3 %.

Kromě zasedání Fedu ale budou trhy sledovat i další důležitá data a události. Na poli centrálních bank si nenechají ujít ani úterní zasedání Bank of Japan a středeční zasedání Bank of England a Švýcarské národní banky. Z ekonomických dat na sebe většinu pozornosti strhnou americké maloobchodní tržby, inflace a průmyslová výroba, údaje z amerického nemovitostního trhu (zahájená výstavba a vydaná stavební povolení), inflační statistika Eurostatu a německý index výrobních cen.

"Trhy se vezou na růstové vlně. V následujícím týdnu během pátku vyprší opce, index S&P 500 se pravděpodobně dostane tam, kde 'má být'. Rozhodnutí ECB o navýšení programu odkupu aktiv a snížení sazeb nejprve vyvolalo na trhu poklesy a váhání, v pátek ale přišla silná rally. Jak dlouho vydrží růstová nálada? Příští týden je na programu zasedání FOMC, od Janet Yellenové se čekají spíše pozitivní komentáře. Růst zatím probíhá při nízkých objemech obchodů. Nechce se mi věřit, že by propad tak snadno a rychle skončil, pro nejbližší období bude platit pravidlo, že proti Fedu se nebojuje (tedy neobchoduje). Všichni máme v čerstvé paměti komentáře ze začátku roku, které se hemžily katastrofickými scénáři. Aktuální situace je opačná a většina prognóz je optimistická, což je signál k ostražitosti," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

V rámci výsledkové sezóny v USA čísla zveřejní jen minimum firem, v Evropě bude reportujících podniků o něco více. V zámoří se výsledky pochlubí například Oracle, FedEx, ConAgra Foods, Adobe Systems či Tiffany & Co. a na starém kontinentu výsledkovou mozaiku doplní společnosti Geberit, IMMOFINANZ, LafargeHolcim, HeidelbergCement, Deutsche Lufthansa, Telecom Italia nebo Assicurazioni Generali.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Na pražské burze bude výsledková sezóna pokračovat čísly hned pěti společností. V úterý hospodářské výsledky představí ČEZ, ve středu Kofola ČeskoSlovensko, ve čtvrtek Pegas Nonwovens a Pivovary Lobkowicz Group a v pátek Tatry Mountain Resorts.

"Očekáváme, že výsledky skupiny ČEZ za poslední loňské čtvrtletí nepřekvapí, a společnost tak bude moci vyplatit dividendu zhruba na loňské úrovni (35-40 Kč na akcii). ČEZ nyní díky dlouhodobému zajišťování cen nabízí na příští tři roky zajímavý dividendový výnos, což by mělo titul na aktuálních úrovních podporovat," říká Petr Bátek. "Očekáváme splnění celoročních cílů. Zisk EBITDA by měl ve čtvrtém kvartálu meziročně klesnout o 8,3 % na 16,4 miliardy Kč," doplnil Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

Jaké výsledky ČEZ čekají analytici? Celoroční zisk české energetické jedničky se i přes odstávky Dukovan zvýší
Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se loni přes neplánované odstávky Jaderné elektrárny Dukovany zvýšil o několik miliard korun. Odhadují to analytici oslovení ČTK. Firma výsledky za loňský rok zveřejní v úterý. Předloni firmě meziročně čistý zisk klesl o 36 % na 22,4 miliardy korun.

Kofola ČeskoSlovensko zveřejní svá celoroční čísla ve středu po zavření trhu. "Očekáváme 6% nárůst čistého zisku na 353 milionů korun. V návaznosti na čistý zisk a 30% výplatní poměr očekáváme návrh hrubé dividendy 4,75 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 1 %)," říká Vaníček.

Společnost Pegas Nonwovens by podle Bártka za poslední tři měsíce loňského roku měla vykázat mírně vyšší zisk EBITDA, který by jí měl zajistit dosažení spodní úrovně celoročního výhledu. "To sice není oslnivý výsledek, ale celkově firma nemá problémy (kapacita na rok 2016 je již téměř vyprodaná)," říká Bártek. "Očekáváme, že společnost dosáhne provozního zisku EBITDA 14,1 milionu eur (meziročně +7,6 %) a čistého zisku 7,4 milionu eur (-2,5 %). Současně očekáváme návrh hrubé dividendy 1,2 eura na akcii (4,5% hrubý dividendový výnos)," doplňuje Vaníček.

V pátek se závěrem obchodování dojde k převážení indexů CECE. Z toho by mohl těžit Unipetrol, který bude nově do těchto indexů zařazen. Dále by mělo dojít k navýšení váhy celého českého trhu, z čehož by měly nejvíce těžit ČEZ a Erste Group Bank.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude na makrodata poměrně chudé. Japonsko zveřejní zprávu o vývoji objednávek strojních zařízení, Čína údaje o nových úvěrech, v ČR vyjde statistika maloobchodních tržeb a eurozóna přidá data o průmyslové výrobě. Ve Spojených státech významnější data nevyjdou. Ministři zahraničních věcí zemí EU budou v Bruselu jednat o válce v Sýrii a vztazích s Ruskem a Íránem. OPEC vydá měsíční zprávu o trhu s ropou.

V noci na úterý bude japonská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky a země vycházejícího slunce zveřejní ještě data o průmyslové výrobě a využití výrobních kapacit. Dopoledne zveřejní Francie a Itálie inflační statistiku, ČR stavební výrobu a eurozóna zprávu o změně zaměstnanosti. Odpoledne vyjdou v USA index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), maloobchodní tržby, index výrobních cen, data o podnikových zásobách, index trhu s nemovitostmi NAHB a Americký ropný institut (API) přidá ještě údaje o vývoji zásob černého zlata. K tomu navíc začne zasedání Fedu, které skončí ve středu. Hospodářské výsledky zveřejní V Evropě například výrobce sanitárních systémů Geberit nebo National Bank of Greece a v USA Oracle nebo Valeant Pharmaceuticals. V americkém Senátu ještě budou zástupci firem Google nebo GM hovořit o samořízených automobilech.

Ve středu vyjde v ČR index výrobních cen a Spojené království na trh pošle data z trhu práce od ILO. Čínský premiér Li Ke-čchiang bude odpovídat novinářům na své jediné tiskové konferenci za celý rok. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, dále inflační data či údaje o průmyslové výrobě a využití výrobních kapacit. Hlavní událostí dne ale bude zasedání americké centrální banky, byť trh nečeká žádné zásadní rozhodnutí (základní úrokovou sazbu by Fed měl podle očekávání ponechat na úrovni 0,25-0,5 %). Po konci zasedání Fedu bude následovat tisková konference guvernérky centrální banky Janet Yellenové a představena bude zaktualizovaná makroekonomická prognóza Fedu. Zvažovat budou investoři v zámoří ještě pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od EIA a pozdě večer vydá Nový Zéland zprávu o vývoji HDP. Hospodářskými čísly se pochlubí v Evropě IMMOFINANZ a v USA FedEx.

Čtvrtek začne výsledkem japonské obchodní bilance a daty z australského trhu práce. Veřejně navíc vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Dopoledne bude švýcarská centrální banka rozhodovat o měnové politice a Itálie odtajní výsledek mezinárodního obchodu. Výsledek obchodní bilance na trh pošle i Eurostat, který přidá ještě ostře sledovaná inflační data a stavební výrobu. Zasedání čeká ve čtvrtek i Bank of England (čeká se ponechání základní úrokové sazby na úrovni 0,5 % a potvrzení programu odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber). Pokračovat mají jednání EU a Turecka o migrační krizi. Investory do rozvíjejících se trhů mohou zaujmout také měnově-politická zasedání centrálních bank v Chile, Indonésii, JAR, Egyptě nebo Srbsku. Odpoledne budou investoři sledovat výsledek běžného účtu USA, index aktivity filadelfského Fedu, JOLTS, oblíbený ukazatel Janet Yellenové, předstihový indikátor a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření představí v Evropě LafargeHolcim, HeidelbergCement, Deutsche Lufthansa nebo Telecom Italia a v zámoří ConAgra Foods, Lennar nebo Adobe Systems.

Pátek bude z pohledu makrodat a očekávaných událostí relativně klidný. Bank of Japan zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, v Německu dopoledne vyjde index výrobních cen, Eurostat vydá zprávu o nákladech na práci a Bank of England investorům nabídne svůj kvartální bulletin, v němž okomentuje vývoj ekonomiky. Odpoledne na trh Kanada pošle údaje o inflaci a maloobchodních tržbách a Spojené státy přidají předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Také promluví prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a šéf saintlouiského Fedu James Bullard (dva první jmenovaní na konferenci o možnostech dozoru nad velkými finančními institucemi) a jako každý pátek odpoledne vyjdou v USA údaje o počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Assicurazioni Generali a v USA Tiffany & Co.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Martina Krajhanzla, analytika z České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna