Co musíte ráno vědět (17. března)
|

Co musíte ráno vědět (17. března)

Jak ve středu skončilo obchodování v Evropě a Spojených státech, co si investoři odnesli z tiskové konference Janet Yellenové po konci zasedání Fedu a čemu Venezuelané vděčí za delší velikonoční volno? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozpačitém zahájení posílily. Pomohly jim holubičí Fed a růst cen ropy

Americké akciové trhy ve středu posílily a posunuly svá letošní maxima. Pomohla jim vyjádření Fedu po březnovém zasedání a také růst cen ropy. Index Dow nakonec posílil o 0,43 % na 17 325,76 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,56 % na 2 027,22 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,75 % na 4 763,97 bodu. Přes dvě procenta přidaly sektory energetiky a základních materiálů, jako jediné zůstalo v mínusu odvětví zdravotní péče a jen lehce nad nulou se pohybovaly ceny akcií finančních společností. Index volatility VIX spadl o 10,99 % na 14,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA v reakci na rozhodnutí Fedu spadl za den o téměř šest bazických bodů na 1,9116 %, před rozhodnutím byl vysoko nad 1,98 %.

10 věcí, které investiční profíci řekli o současném trhu

Co býka nezabije, to ho posílí

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři čekali na konec zasedání Fedu

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, proti úterý se ale indexy výrazně nepohnuly. Investoři vyčkávali před koncem zasedání americké centrální banky a nepouštěli se do riskantních obchodů. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,58 % na 6 175,49 bodu a německý DAX přidal 0,5 % na 9 983,41 bodu, zatímco francouzský CAC 40 oslabil o 0,22 % na 4 463 bodů. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,04 % na 341 bodech. Akcie provozovatele německé burzy Deutsche Börse nepatrně zpevnily a akcie provozovatele londýnské burzy London Stock Exchange Group odepsaly 0,6 % poté, co společnosti oznámily dohodu o spojení, o němž se spekulovalo již déle než měsíc. Spojením dojde k vytvoření největšího provozovatele trhu s cennými papíry v Evropě. Hodnota transakce činí 30 miliard dolarů a spojením firem vznikne nová společnost UK TopCo. Sídlem nové firmy bude Londýn a jejím šéfem bude současný výkonný ředitel Deutsche Börse Carsten Kengeter. Cenné papíry německého finančního ústave Deutsche Bank pak odepsaly více než 4 % v reakci na varování jejího výkonného ředitele Johna Cryana, který uvedl, že letošní rok by pro banku nemusel být ziskový.

Ekonomika, euro, akcie, migrace: Evropa nemá důvod fandit Brexitu

Čeká Evropu japonský scénář? Chybějící růst se projeví i na akciovém trhu

3. Pražská burza ve středu nepatrně zpevnila, podržely ji akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu stoupl o 0,02 % na 910,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly ve středu akcie skupiny ČEZ, které přidaly 2,14 % na 400,30 Kč poté, co společnost oznámila, že nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Společnost je však nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje, potvrdila její mluvčí Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podaly Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding ve spolupráci s investiční skupinou PPF. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Komerční banky, které přidaly 0,1 % na 5 195 korun, a třetí největší objem obchodů připadl akciím bankovní skupiny Erste Group Bank, které ale klesly o 1,6 % na 671,10 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily vysoce volatilní akcie uhelné firmy NWR (+8,33 %). Přes procento přidaly ještě akcie petrochemického holdingu Unipetrol a o necelé procento zpevnily cenné papíry Pivovarů Lobkowicz a O2 Czech Republic. Akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, která po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok, zpevnily o 0,46 % na 455,10 Kč. Kofole loni stouply tržby meziročně o 14,6 % na 7,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk se jí zvýšil na 373,9 milionu Kč. Čísla podpořily příznivé počasí a aktivní vyhledávání nových příležitostí pro expanzi, uvedla firma ve výroční zprávě. Očištěný provozní zisk se skupině zvýšil o třetinu na 589 milionů Kč a očištěný provozní zisk EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) stoupl o pětinu na 1,1 miliardy Kč. Výrazný nárůst loni zaznamenaly tržby z prodeje džusů UGO, které se zvýšily proti roku 2014 o 72 %.

Esskuchen (Erste): V regionu střední a východní Evropy věříme titulům s cyklickou složkou, Česko zůstává defenzivní dividendovou jistotou

Filip Kubricht (REICO): Český realitní trh zůstává zdravý, donekonečna ale ceny neporostou

4. Očekávané události

Čtvrtek začne výsledkem japonské obchodní bilance a daty z australského trhu práce. Veřejně navíc vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Dopoledne bude švýcarská centrální banka rozhodovat o měnové politice a Itálie odtajní výsledek mezinárodního obchodu. Výsledek obchodní bilance na trh pošle i Eurostat, který přidá ještě ostře sledovaná inflační data a stavební výrobu. Zasedání čeká ve čtvrtek i Bank of England (čeká se ponechání základní úrokové sazby na úrovni 0,5 % a potvrzení programu odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber). Pokračovat mají jednání EU a Turecka o migrační krizi. Investory do rozvíjejících se trhů mohou zaujmout také měnově-politická zasedání centrálních bank v Chile, Indonésii, JAR, Egyptě nebo Srbsku. Odpoledne budou investoři sledovat výsledek běžného účtu USA, index aktivity filadelfského Fedu, JOLTS, oblíbený ukazatel Janet Yellenové, předstihový indikátor a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření představí v Evropě LafargeHolcim, HeidelbergCement, Deutsche Lufthansa nebo Telecom Italia a v zámoří ConAgra Foods, Lennar nebo Adobe Systems. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal v březnu základní sazbu beze změny na 0,25-0,50 %, letos by úrok měl narůst jen dvakrát. Banka zhoršila ekonomický výhled

Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se očekávalo, banka ale překvapila tím, že chce oproti prosincovým plánům výrazně zvolnit, pokud jde o další zvyšování úroků. Nově očekává letos pouze dvě zvýšení základní sazby a v roce 2017 další dvě, loni v prosinci předpokládala pro letošní rok hned čtyři zvýšení základního úroku. Fed ve své aktualizované ekonomické prognóze snížil výhled růstu ekonomiky i inflace. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.

Bude Fed letos zvedat sazby? Před třemi lety bylo pozdě, tvrdí expert

6. ČEZ nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv Vattenfallu, je ale připravený se švédskou firmou dále jednat

Energetická společnost ČEZ se po posouzení všech příležitostí a rizik rozhodla, že nepodá závaznou nabídku na odkoupení německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Ve středu to firma oznámila na svých internetových stránkách. Společnost je však nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje, potvrdila její mluvčí Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podaly Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding ve spolupráci s investiční skupinou PPF.

Exkluzivně pro Investiční web okomentoval postoj ČEZ k nabídce Vattenfallu finanční ředitel a místopředseda představenstva ČEZ Martin Novák.

7. Přední světoví producenti ropy se sejdou 17. dubna v Dauhá

Zástupci předních světových producentů ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se sejdou 17. dubna v katarském Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Oznámil to ve středu katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Jednání podle něj naváže na únorovou schůzku, kde se Saúdská Arábie a Rusko dohodly s Venezuelou a Katarem na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni.

8. Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na jedno procento

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v únoru v meziročním srovnání stouply o jedno procento po 1,4% růstu v lednu, čekal se slabší růst o 0,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, jak se očekávalo, po lednové stagnaci. Po očištění indexu spotřebitelských cen o volatilní ceny energií a potravin bylo meziroční tempo inflace 2,3 % po 2,2 % v lednu, čekal se výsledek 2,2 %. Meziměsíční tempo inflace po očištění o ceny potravin a energií zůstalo v únoru na 0,3 % při očekávání 0,2 %. K růstu cen přispěly vyšší ceny nájmů a výdaje na zdravotní péči.

9. Senát podle očekávání schválil elektronickou evidenci tržeb

Senát ve středu podle očekávání schválil zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Podle pravicové opozice, která chce normu napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který EET již dříve podpořil.

10. Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách by poslalo americké akcie o 50 % níže, predikuje analytik

Pokud se miliardář Donald Trump stane příštím prezidentem Spojených států, klesnou tamní akciové trhy o 50 %. Předpovídá to analytik ze společnosti Wedbush Ian Winer. Opírá se přitom o analýzu následků Trumpových hospodářských opatření, která by jako případný šéf Bílého domu uskutečnil.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela prodloužila velikonoční volno, aby ušetřila energii

Týdenní volno kolem období Velikonoc pro všechny pracovníky je dalším ze série pokusů venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o zažehnání energetické krize v zemi. O prodloužení velikonočního volna o další tři dny informovala oficiální venezuelská média. Vláda na začátku týdne upozornila, že hladinu vody v největší venezuelské přehradě, jejíž voda pohání obří hydroelektrárnu, dělí od minimální provozní úrovně méně než tři metry.

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna