Takhle se spekuluje na pokles!
|

Takhle se spekuluje na pokles!

Spekulace na pokles, takzvané shortování, je na akciovém trhu stále považována za příliš rizikovou na to, aby se jejím prostřednictvím dalo dlouhodobě vydělávat. Výjimky ale potvrzují pravidlo. Jednou takovou je podle všeho společnost Horseman Capital, která dlouhodobě poráží většinu konkurence. Daří se jí navíc vydělávat i během růstových trendů. Jak vnímá aktuální situaci na trzích manažer možná "nejvíce medvědího" fondu na světě?

Spekulace Hedgeové fondy Investiční strategie Short selling S&P 500

Strategie založené na spekulaci na pokles trhů mohou být zajímavým zpestřením portfolia dynamického investora, konzervativnějším investorům se však nedoporučují. Pro SHORT obchody obecně platí, že zisk je omezen, ale ztráty jsou teoreticky neomezené (u dlouhých pozic je tomu naopak, protože zjednodušené platí, že růst není limitován, ale ztráta je limitována nulou), a proto je správa takových obchodů náročnější na čas a na "umění" vyhledávat ty správné obchody. Jedním z takových umělců je společnost Horseman Capital, která se na vyhledávání SHORT obchodů zaměřuje.

Firma funguje jako správce hedgeových fondů od července 2000, pod správou má kolem 2,9 miliardy dolarů a její fond Horseman Global patří mezi "nejvíce medvědí" fondy na světě. Založení společnosti orientující se na "shortovací" strategie si její zakladatel John Horseman nemohl načasovat lépe, protože v té době akciové trhy několik let propadaly kvůli prasknutí technologické bubliny. Fond však vykazoval téměř v každém roce dvouciferné procentuální výnosy (s výjimkou roku 2003, kdy se naopak akciové trhy opět začaly vzpamatovávat), což se mu dařilo až do roku 2009, kdy zaznamenal svou největší roční ztrátu bezmála 25 % (poté, co v roce 2008, kdy všechny indexy ztrácely desítky procent, vydělal přes 31 %).

Přestože se fond zaměřuje na vyhledávání krátkých pozic, daří se mu vydělávat i v dobách, kdy fungují klasické investiční strategie zaměřené na růst (i když ne vždy se mu podaří překonat trh). Strategie orientovaná na vyhledávání SHORT pozic samozřejmě vede k vyšší volatilitě, což je patrné i z tabulky výkonnosti fondu, oni a na začátku letošního roku však tento přístup sklízel úspěchy (za leden a únor zatím +9,61 % oproti -5,09 % indexu S&P 500). Uvidíme, jak dopadne fond v březnu, kdy zatím akcie výrazně zpevňují.

Historické měsíční a roční výkonnosti fondu Horseman Global

Jak na to? S humorem

Podobně jako většina správců fondů, i Horseman Capital informuje své investory na měsíční bázi o svých záměrech a výsledcích. Na základě těchto zpráv je jasné, že v lednu se fond zaměřil především na krátké pozice v čínských akciích v sektorech, které byly nejvíce zasaženy devalvací čínské měny, jako jsou luxusní zboží a developeři.

Expozice fondu Horseman Global v jednotlivých sektorech

Stejně tak sázel na pokles měn jiných asijských zemí, jako jsou jihokorejský won a singapurský dolar. Vedle nemovitostí to byl automobilový sektor a finanční sektor v rozvíjejících se zemích. Dlouhé pozice podle Russella Clarka, správce fondu, zaznamenaly ztrátu.

V únoru Clark ve své zprávě zmínil, že zisky plynuly zejména z dlouhých pozic na státních dluhopisech, akciích v sektoru maloobchodu a z měnových pozic. Ztráty fond zaznamenal z malého množství zbývajících dlouhých pozic v evropských bankách (krátké pozice v tomto sektoru vydělávaly) a SHORT pozic v automobilovém sektoru.

Kromě toho klientům popsal důvody, proč sázel na pokles cen akcií výrobců letadel, zejména Boeingu a Airbusu. Hlavním důvodem prý byla skutečnost, že aerolinky nakupují nová letadla zejména v dobách, kdy roste cena ropy, aby ušetřily na palivu. Při nízkých cenách ropy ale tyto nákupy nejsou potřeba a leteckým společnostem se více vyplatí opravovat starší a spolehlivá letadla. Dalším problémem pro výrobce letadel může být fakt, že mnoho objednávek přichází z nízkonákladových aerolinek v rozvíjejících se zemích, které mohou v blízké budoucnosti kvůli oslabení tamních měn rušit své objednávky. Prakticky jde o nepřímou spekulaci na další pokles cen ropy, což je patrné i z grafu sektorového zaměření fondu.

Jednou z nejzajímavějších informací o alokaci fondu však není možná překvapivý nárůst v dluhopisové části portfolia, ale čisté krátké pozice v akciích, které činí téměř 88 % (v lednu to bylo 75,87 %). I na "nejvíce medvědí" fond na světě je to poměrně hodně.

Historická hrubá a čistá expozice fondu Horseman Global

Že je Clark asi poměrně výstřední jedinec, nedokazuje pouze svým přístupem k investování, ale také zvláštním smyslem pro humor. Ten ukázal v lednovém reportu, v němž popsal situaci na trzích prostřednictvím rozhovoru mezi Yellen Skywalker a jejím otcem Deflation Vaderem, v němž nezapomněli zmínit ani Obi-Wana Ben Bernankeho. Rozhovor a celý příběh končí tím, že temnota zahalila celý finanční vesmír.

Jak to nyní vidí "největší medvěd" na trhu

Ve své zprávě ze začátku března Clark připomíná, že některé tituly, které byly na konci roku 2015 považovány za největší poražené, zaznamenaly poměrně silnou rally. Jako příklad uvádí společnost Glencore, která od začátku roku zaznamenala růst o více než 50 %, přičemž 10 nejvýkonnějších letošních akcií indexu S&P 500 loni ztrácelo průměrně 40 %.

"Nikdo nemá radost, když loseři zažívají rally. Všichni pak vypadají jako hlupáci. Shortaři prodělávají, nejlepší manažeři loňského roku nedosahují ani výkonnosti trhu a investoři začínají spekulovat, zda se jim vyplatí obtěžovat se s aktivními manažery," píše Clark.

Podobné je to na trhu s měnami, kde je dobrým příkladem posílení japonského jenu během února. Podobný pohyb může nadělat mnoho problémů ve fondech a nutí jejich manažery měnit pozice, což má pak vliv na samotný trh a obrat trendu, který je ale pouze krátkodobý.

Pokud se na akciových trzích objeví medvědí trend, je podle Clarka nejvhodnější omezit dlouhé pozice a nezkoušet najít jiné "bezpečné" růstové příležitosti, jak to dělá mnoho investorů. Krátké pozice nemusejí být ovlivněny. V případě pokračování klesajícího trendu mohou nové "bezpečné" dlouhé pozice nadělat velkou neplechu. I to je důvod, proč dnes, kdy se medvědí trend zdá být v podstatě jen otázkou času, ve fondu roste podíl krátkých pozic a ty dlouhé mizejí. Clark ve fondu otevírá i pozice, na nichž na trhu nepanuje shoda, jako jsou spekulace na posilování jenu a pokles cen akcií exportérů v Japonsku a Evropě.

"Vždy jsem měl pocit, že tyto typy obchodů, které jsou mimo konsenzus, jsou důležité, protože mi dávají prostor pro pozorování trhu, než změním strategii. Akciové a komoditní trhy vysílají signály, podle nichž medvědí trend na trhu s komoditami a s tím související medvědí trend na akciových trzích jsou možná u konce. Podle mě je to ale velmi nepravděpodobné, jelikož mnoho indikátorů v nabídce komodit stále svítí červeně a problémy s nadměrnými zásobami nebyly odpovídajícím způsobem vyřešeny. Velké pohyby cen komodit mohou na první pohled vyvolávat dojem, že vládní a monetární zásahy jsou při tvorbě inflace a růstu efektivní. Nicméně stále vidíme silný jen a pád výnosů dluhopisů, což nekoresponduje se zrychlujícím se růstem inflace," uzavírá Clark.

Z uvedeného je patrné, že Clark je jedním z těch obchodníků, kteří se nebojí jít proti trhu. Díky jeho schopnostem (a nezanedbatelné dávce štěstí) se jemu i klientům tato strategie zatím vyplácí. Každý potenciální následovník podobného přístupu si ale musí uvědomit, že minulé výnosy nejsou zárukou toho, že jich bude fond (nebo samotná strategie) dosahovat i v budoucnu.

Zdroj: Zero Hedge
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst