Burzovní kalendář (21. 3. - 25. 3. 2016)
|

Burzovní kalendář (21. 3. - 25. 3. 2016)

Ve velikonočním zkráceném obchodním týdnu (v pátek se v Evropě ani v USA prakticky neobchoduje) budou trhy ovlivňovány zejména důležitými makrodaty. V USA to budou například indexy nákupních manažerů a zpřesněné údaje o vývoji HDP, v Evropě budou mít největší váhu indikátory kondice německé ekonomiky (Ifo, ZEW) a indexy nákupních manažerů. Apple by měl představit nový malý model iPhonu, české politické vody by minimálně do středeční schůze Poslanecké sněmovny PČR měla rozviřovat kauza Čapího hnízda týkající se ministra financí.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové trhy mají za sebou další úspěšný týden, tedy pokud uvažujeme o aktivech považovaných za riziková, tedy především akcie. Relativně klidné obchodování přeměnila v polovině týdne v rally americká centrální banka. Ta podle očekávání ponechala sazby beze změny, ale uvedla, že ve zbytku roku bude úroky posouvat pomaleji, než předpokládala na konci loňského roku.

Výsledkem bylo oslabení dolaru a posílení amerických akcií a komodit. Cena ropy se vrátila nad 40 USD za barel. Silnější euro naopak brzdilo růst cen akcií na starém kontinentu.

"Část růstu jde na účet zavírání krátkých pozic, očekávám však, že na trh po vyjádřeních Fedu poteče více peněz," řekl na adresu amerických akcií Quincy Krosby, tržní stratég z Prudential Financial. "Hloubka trhu se výrazně zlepšila, díky čemuž sílí růstové momentum," doplňuje Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird.

Za celý týden index Dow přidal 2,26 %, S&P 500 posílil o 1,35 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,99 %. Od začátku roku Dow přidává 0,97 % a S&P 500 roste o 0,25 %, Nasdaq ale stále ztrácí 4,24 %.

Evropské akcie v pátek po čtvrtečním zakolísání způsobeném posilováním eura zamířily nahoru, za celý týden však celoevropský index STOXX Europe 600 zaznamenal mírnou ztrátu. Britský FTSE 100 za pět dnů přidal 0,88 % a DAX posílil o 1,22 %, zatímco CAC 40 odepsal 0,61 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku ale odepsal 0,15 %.

Státy Evropské unie schválily vracení uprchlíků z Řecka do Turecka
Premiéři a prezidenti států Evropské unie v pátek schválili dohodu s Ankarou, podle níž budou všichni uprchlíci vraceni z řeckých ostrovů do Turecka. Na Twitteru o tom informovali český premiér Bohuslav Sobotka i jeho finský kolega Juha Sipilä. O návrhu bude ještě osmadvacítka jednat s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Za celý uplynulý týden index PX stoupl o 0,80 %. Nejvíce ztratily akcie pojišťovnické skupiny VIG, nejvíce posílily akcie těžební společnosti NWR. Obchodování bylo vedle vlivů ze zahraničí ovlivňováno především závěrem výsledkové sezóny a změnami vah akcií v důležitých regionálních indexech.

V úterý zveřejnil svá čísla za uplynulý rok ČEZ. Údaje za čtvrtý kvartál překonaly odhady trhu, zklamáním byl ovšem výhled na letošní rok. - firma čeká zisk EBITDA 60 miliard Kč a očištěný zisk 18 miliard Kč, trh počítal s 63 miliardami Kč, respektive 22 miliardami Kč. Cenu akcií firmy ale v týdnu podpořily jiné faktory, především nepodání závazné nabídky na odkup německých aktiv společnosti Vattenfall. I díky páteční závěrečné aukci tak ČEZ přidal 8,4 % na 418 Kč. Nejen o tom jsme hovořili s finančním ředitelem firmy Martinem Novákem.

Beneš (ČEZ): Dokážu si představit prodej bulharských aktiv
Pokud by někdo projevil zájem o bulharská aktiva ČEZ, byla by energetická společnost ochotná o transakci jednat. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl šéf ČEZ Daniel Beneš. Dále Beneš řekl, že ČEZ je připraven jednat se švédským Vattenfallem, pokud se změní podmínky tendru na jeho německá aktiva, a uvedl, že firma dále hledá akviziční příležitosti, a to zejména v oblasti obnovitelných zdrojů v zemích se stabilním regulatorním prostředím, jako jsou Německo, Spojené království nebo Francie.

Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko loni stouply tržby o 14,6 % na 7,19 miliardy Kč a očištěný čistý zisk o 29 % na 373,9 milionu Kč. Čísla byla podpořena příznivým počasím a aktivním vyhledáváním nových příležitostí k expanzi. Akcie Kofoly za týden přidaly přes procento.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za celý loňský rok čistý zisk 25 milionů eur. Provozní zisk EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) dosáhl 44,3 milionu eur a výnosy činily 229,2 milionu eur. Společnost odhadovala, že za celý rok vykáže zisk EBITDA 44-48,5 milionu eur, reportovaný výsledek byl na spodní hraně tohoto pásma. Současně firma oznámila, že navrhuje vyplatit dividendu ze zisku za loňský rok ve výši 1,25 eura na akcii. Akcei Pegasu za týden posílily o 0,8 % na 751,1 Kč.

Skupině Pivovary Lobkowicz v loňském roce proti předchozím dvanácti měsícům klesly tržby o 1,2 % na 1,188 miliardy Kč. Celkové výnosy z prodeje piva se skupině snížily o 0,6 % na 1,118 miliardy Kč. Dařilo se prodeji piva v ČR, slabý výsledek ale vykázal vývoz.

Dalším možným investičním cílem čínské CEFC by mohla být podle spekulací Fortuna
V rámci dalších plánovaných investic v České republice by čínská skupina CEFC mohla projevit zájem o podíl v sázkové kanceláři Fortuna, ve které vlastní 67% podíl skupina Penta, spekulují česká média. Za deset měsíců svého působení v Česku dosud CEFC na tuzemském trhu zainvestovala přibližně dvacet miliard korun.

Nejvíce rostoucím titulem byla NWR (+60 % na 0,16 Kč), u níž ale vzhledem k nízké ceně akcií představuje každý pohyb velkou procentuální změnu. Jedinou významnou zprávou bylo snížení ratingu společnosti od agentury S&P na CCC- (předchozí CCC) s negativním výhledem. Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy navíc vyzvala politiky a odboráře k řešení krizové situace těžební společnosti OKD.

Největší propad v týdnu zaznamenaly cenné papíry pojišťovny VIG (-17,7 % na 508 Kč). Firma totiž zveřejnila varování před výsledky za loňský rok. Zisk před zdaněním by měl být okolo 172 milionů eur, což implikuje mírnou ztrátu ve čtvrtém čtvrtletí. Důvodem jsou další odpisy hodnoty nehmotného majetku pramenící z vývoje v Rumunsku a Polsku. Letos by se zisk před zdaněním měl minimálně zdvojnásobit a mohl by dosáhnout až 400 milionů eur. Management ze zisku z roku navrhne dividendu 0,6 eura na akcii. Všechny zveřejněné informace byly pro trh výrazným zklamáním.

Petrochemický holding Unipetrol plánovaně odstaví kvůli pravidelné údržbě na 41 dní celý výrobní závod v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku. Náklady na akci, do níž se zapojí 5 500 zaměstnanců a externích pracovníků, přesáhnou 2,5 miliardy korun, z toho na investice půjde miliarda korun. Novináře o tom v pondělí informovalo vedení firmy. Podobná akce se koná jednou za čtyři roky, tentokrát potrvá od 15. března do 30. dubna. Mimo provoz budou všechny technologie společností Unipetrol RPA a Česká rafinérská. Akcie Unipetrolu za týden posílily o necelá 2 %.

Obchodování v Praze bylo v závěru týdne ovlivněno ještě rebalancováním středoevropských indexů CECE. Z hlediska ČR byly důležité především dvě změny - nově byly zařazeny akcie Unipetrolu, které budou mít relativně malou váhu (0,4 %), a dále dochází k výraznému zvýšení váhy Erste Group Bank (na 12,4 % ze 4,4 %). V souhrnu tyto dvě změny povedou k výraznému zvýšení celkové váhy České republiky v indexu na 26,5 % z 19,4 %.

Výhled

Velikonoční týden je relativně chudší na očekávané události. Nebudou zasedat významné centrální banky a makroekonomických dat vyjde méně, než je zvykem v nejnabitějších týdnech.

Americké akciové trhy za uplynulých pět týdnů odmazaly ztráty ze začátku roku, k čemuž dopomohlo i velice holubičí vyjádření Fedu po březnovém zasedání měnového výboru. Trhům pomohl i znatelný růst cen ropy, která se dostala nad 40 USD za barel.

"Index S&P 500 se usadil nad 200denním průměrem, prolomil klesající trendovou linii a uzavřel cenový odskok z prvního obchodního dne roku 2016. Index je letos na zelené nule, což je po tragickém začátku roku téměř neuvěřitelné. Dokončení technické formace tvaru W na začátku března otevřelo prostor pro současnou rally. Poměr put a call opcí nadále vysílá nákupní signál. S&P 500 v pátek uzavřel na hladině odporu 2 050, ale prostor pro další růst směrem k historickým maximům stále existuje. Nejbližší supporty jsou v pásmu 2 020 až 2 000 a na 1 975," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Fed nezklamal a býci mají aktuálně navrch. Bezvětří a bezstarostnost by mohly ještě vydržet, z hlediska sezónnosti je trh v příznivější polovině roku. Akcie ovšem letos zatím neznají vývoj do strany, chybí ono cimrmanovské na sever a na jih, na sever a na jih. Na sever ceny směřují celkem dlouho, investoři by proto neměli propadat (sebe)uspokojení."

S&P 500 - technická analýza

"Domníváme se, že trhy by mohly mírně korigovat růstový trend z posledních týdnů, a máme tak na velikonoční týden spíše neutrální výhled. V pátek budou zavřeny všechny významné burzy v Evropě i v USA. Na Velikonoční pondělí dalšího týdne bude dále zavřena Evropa, nicméně v USA se již obchodovat bude," napsal v týdenním tržním výhledu Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

Z makroekonomického hlediska týden zahájí v pondělí prodeje starších domů v USA, ve středu je na řadě stejná statistika pro nové domy. Důležitější budou ve čtvrtek oznamované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA za únor, u nichž se čeká meziměsíční pokles kvůli pokračující slabé poptávce podniků po nových zařízeních. V USA i Evropě vyjdou předběžné indexy nákupních manažerů, z finálních údajů budou podstatné především německé indexy ekonomické důvěry ZEW a podnikatelské důvěry Ifo, dále také britská inflace nebo maloobchodní tržby, v pátek ještě vycházejí statistiky o vývoji francouzského HDP. V USA týden završí zpřesnění údajů o vývoji americké ekonomiky na konci roku 2015 včetně čísel o výdajích na osobní spotřebu, které jsou důležitým indikátorem inflace.

Po zasedání FOMC se opět k ekonomice budou vyjadřovat mnozí zástupci Fedu. Investoři aktuálně předpokládají první zvýšení úrokových sazeb v USA během léta.

Světová ekonomika: Centrálním bankám se už nedaří proměňovat vodu ve víno. Nebo ne tolik
Trhy mají za sebou po březnovém zasedání ECB několik veselejších dnů, do centra pozornosti se opět přesouvá Fed. Od poslední finanční krize tyto dvě centrální banky společně s kolegyněmi v Británii, Číně, Japonsku i jinde dělají, co mohou, aby udržely ekonomiku nad pomyslnou hladinou. Více než 600 snížení sazeb a přes 12 bilionů USD "natištěných" peněz zatím vedlo k odvrácení další globální recese a k tomu, že státní dluhopisy za téměř 10 bilionů USD plují po trzích se zápornými výnosy.

Výsledkovou sezónu doplní před Velikonocemi firmy, které mají zpravidla oproti kalendářnímu roku posunutá svá fiskální čtvrtletí. V USA to budou například společnosti Nike nebo Accenture, v Evropě Enel nebo Hermès International a na mladých trzích Petrobras nebo PetroChina.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z jednotlivých firem hned v pondělí zaujme Apple, který představí některé nové produkty. Vzhledem ke skladbě prodejů firmy asi nejočekávanější je nový typ iPhonu, nepůjde ale o iPhone 7, ale o menší verzi telefonu blízkou iPhonu 5S, pouze s aktuálním softwarovým vybavením a některými menšími úpravami. Čeká se také nový iPad Pro, nový software i "řemínek" pro Apple Watch, pravděpodobné jsou i další aktualizace softwaru, případně řady počítačů Mac.

Česká ekonomika roste a domácí měna je zatím neochvějně přikována k hladině 27 EUR/CZK. Politické faktory již nějakou dobu na ekonomiku nemají vyloženě zásadní vliv, případná nestabilita vládní koalice by jej ale mít mohla. Byť je k ní podle opatrných vyjádření představitelů ČSSD zatím daleko, dotační kauza okolo farmy Čapí hnízdo (ne)patřící ministrovi financí Andreji Babišovi má nepochybně solidní potenciál rozvířit jinak celkem klidné vody (a to se pan prezident čas od času zasnaží) nejvyšší domácí politiky. Ministr Babiš má o celé věci informovat poslance na středeční schůzi sněmovny.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Janu Urbánkovou, analytičku z České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (22. září)
Co musíte ráno vědět (22. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak rychle se podle Deutsche Bank zotaví světová ekonomika...
Musíte vědět
Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů
včera v 22:38

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů koupí herní společnost ZeniMax Media, která...
Americké akcie Fúze a akvizice Microsoft
Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět…
Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět…
včera v 22:00

Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět klesly. V závěru seance ale technologické tituly pomohly napravit část ztrát

Americké akcie na úvod týdne oslabily. Přispěly k tomu obavy z dalších opatření v Evropě proti šíření koronaviru a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem
včera v 21:58

WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
OneWeb obnoví provoz, příští rok chce nabídnout komerční služby
včera v 19:56

OneWeb obnoví provoz, příští rok chce nabídnout komerční služby

Americká společnost OneWeb v prosinci začne opět vysílat na oběžnou dráhu satelity a příští rok chce nabídnout...
Internet Technologie
JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch
včera v 19:26

JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu...
Česká republika Evropské akcie Právo
Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí
včera v 19:02

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k důkladnějším úpravám...
Boeing
USA uvalily nové sankce na Írán a na prezidenta Venezuely Nicoláse…
včera v 18:11

USA uvalily nové sankce na Írán a na prezidenta Venezuely Nicoláse Madura

Spojené státy v pondělí oznámily nové sankce namířené na íránské ministerstvo obrany a jednotlivce údajně zapojené do...
Spojené státy americké (USA) Írán Venezuela
Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal…
Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal…
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal přes čtyři procenta

Akcie na západoevropských burzách v pondělí výrazně oslabily kvůli obavám z nových restriktivních opatření...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
včera v 17:11

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na vodíkový pohon. Šéf...
Airbus Doprava Inovace
Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři…
Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři procenta

Akcie na pražské burze na úvod týdne zlevnily, index PX v pondělí klesl o 1,35 % na 861,87 bodu. Pod nulou skončily...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Lufthansa propustí více lidí a na zemi zůstane více letadel
včera v 16:21

Lufthansa propustí více lidí a na zemi zůstane více letadel

Německá letecká společnost Lufthansa i přes masivní státní podporu propustí kvůli koronavirové krizi více zaměstnanců...
Deutsche Lufthansa Doprava
Vláda USA se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně WeChatu
včera v 15:36

Vláda USA se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně WeChatu

Vláda Spojených států se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně čínské aplikace WeChat. V pondělí to podle agentury...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Odborníci: Dočasní zrušení superhurbé mzdy systém znepřehlední
včera v 14:09

Odborníci: Dočasní zrušení superhurbé mzdy systém znepřehlední

Dočasné zrušení superhrubé mzdy doprovázené zavedením 15% daně pouze opět více zkomplikuje a znepřehlední český...
Platy a osobní ohodnocení Daně Česká republika
Spojené království uvažuje o dalším uzavření ekonomiky kvůli šíření…
Spojené království uvažuje o dalším uzavření ekonomiky kvůli šíření…
včera v 13:41

Spojené království uvažuje o dalším uzavření ekonomiky kvůli šíření covidu-19

Britský premiér Boris Johnson prý uvažuje o uzavření ekonomiky. Rychlý růst počtu nových případů onemocnění covid-19...
Spojené království Hospodářský růst Koronavirus
Švédsko napřesrok plánuje rozsáhlé výdaje na podporu ekonomiky
včera v 13:23

Švédsko napřesrok plánuje rozsáhlé výdaje na podporu ekonomiky

Švédská vláda hodlá příští rok vynaložit 105 miliard švédských korun (přes 270 miliard Kč) na podporu ekonomiky...
Švédsko Podpora ekonomiky HDP
Bundesbank: Ožívání německé ekonomiky může zpomalit
včera v 13:06

Bundesbank: Ožívání německé ekonomiky může zpomalit

Ožívání německé ekonomiky by mělo do konce roku pokračovat, ale asi zpomalí, protože nové zakázky přibývají pomaleji...
Německo Centrální banky Koronavirus